Twierdza Chersoń została założona w 1778 roku przez księcia G. Potiomkina. Twierdzę otoczono potężnym ziemnym wałem z dziewięcioma bastionami i głęboką fosą, stanowiącą poważną przeszkodę dla wroga, a gwiaździsta linia umocnień umożliwiała prowadzenie ognia krzyżowego z 220 dział rozmieszczonych na bastionach. Na wypadek długiego oblężenia wykopano na zewnątrz twierdzy system podziemnych strzeżonych tuneli. Garnizon składał się z ośmiu pułków piechoty, kompanii inżynieryjnej i batalionu pomocniczego.
Kościół Katarzyny został zbudowany, aby odprawiać nabożeństwa dla żołnierzy i oficerów garnizonu.
W połowie XVIII wieku twierdza straciła na znaczeniu i została przeniesiona do miasta. Większość fortyfikacji została rozebrana, a kamień wykorzystano do budowy domów w centrum Chersoniu. W latach 20. XX w. podczas układania parku miejskiego rozebrano większość murów obronnych.
Obecnie brama zachodnia - Oczakowska i północna - moskiewska, zbudowana pod koniec XVIII w., prochownia przerobiona na restaurację, fragmenty szybów i rawelinów, arsenał z kolumnadą, zbudowany w 1784 r., obecnie - miasto z twierdzy zachowało się więzienie, studnia oblężnicza twierdzy. Podczas wykopalisk archeologicznych na terenie twierdzy Chersoń odkryto pochówek scytyjski z IV-III wieku p.n.e. pne mi. Twierdza jest pomnikiem historii i architektury.