Sobór Trójcy Anastasjewskiego

Kościół Trzech Anastazjów
Ocena 9110

24 styczeń 2022Czas podróży: 2 październik 2021
Pię ciopię trowy murowany koś ció ł (1893 r. ) stoi w historycznym centrum miasta, zajmują c wyspiarskie poł oż enie w poł owie kwartał u, gdzie w pierwszej poł owie XVIII wieku. był rezydencją hetmana. Jest to najbardziej masywna dominanta architektoniczna. Znajduje się na terenie Rezerwatu Narodowego „Gł uchoniemy”. To jedyny koś ció ł na Ukrainie o takiej nazwie.

Budynek jest sześ cienny, tró jnawowy, czterokolumnowy, nakryty krzyż em, z trzema pó ł okrą gł ymi wewną trz i fasetowanymi absydami na zewną trz. Pod cał ym koś cioł em znajduje się piwnica nakryta systemem sklepień krzyż owych. Wykorzystywany był na potrzeby ekonomiczne i techniczne, w tym do instalacji ogrzewania parowego.

Struktura przestrzenna koś cioł a jest typowa dla stylu neobizantyjskiego. Opiera się na przestrzennym krzyż u z wanną na elastycznych ł ukach i cylindrycznych sklepieniach. Przestrzeń mię dzy ramionami nakrywają sklepienia krzyż owe.
Nad nimi wznoszą się ł ukowate oktawy, zwień czone kulistymi kopuł ami. Sł uż ą jako dzwonnice i sprawiają wraż enie pię cioboju. Niekonwencjonalnymi cechami tró jwymiarowej kompozycji koś cioł a jest obecnoś ć okrę ż nego spaceru wokó ł ś rodkowej absydy, a takż e odizolowanie od gł ó wnej przestrzeni dwó ch naroż nych pomieszczeń zachodnich, w któ rych mieś ci się klatka schodowa i baptysterium.

Na zewną trz dominują podział y pionowe – skrzydł a, wą skie wydł uż one ł ukowe okna, pó ł kolumny, pionowe profilowane prę ty. Trzy wejś cia zaakcentowane są gankami przedsionkó w z romań skimi portalami perspektywicznymi i tró jką tnymi szczypcami. Gł ó wny krzyż przestrzenny na wszystkich elewacjach podkreś lają komary wień czą ce ś rodkowe kalenice muró w oraz wydł uż one okna zgrupowane w formie triforii. W bocznych krę gach okna zgrupowane są w formie biforó w.
Okna rozdzielają romań skie pó ł kolumny z sześ ciennymi, rzeź bionymi kapitelami.

Koś ció ł zbudowany z miejscowej cegł y na zaprawie wapiennej, otynkowany. Fundamenty ukł adane są na gł ę bokoś ci ponad 4 m. Dachy i wanny na drewnianych krokwiach i krę gach pokryte są blachodachó wką.

Ś wią tynia posiada niezwykle cenny wystró j wnę trz. Malowidł a fabularne i dekoracyjne powstał y w latach 1892-1893, a ich program wyznaczył AL Gun. Stoż ek ś rodkowego bolenia przedstawia Matkę Boską z Krzyż em w otoczeniu cherubinó w, w kopule Tró jcę Ś wię tą , w ż aglach Ewangelistó w, na ś cianach sceny z historii sakralnej. Na ł ukach noś nych, pylonach i bę bnach - ozdobne malowidł a o charakterze neobizantyjskim z przewagą elementó w koł a, kwadratu, krzyż a i meandra. Wysoka integralnoś ć wystroju daje zł ote tł o ornamentalnych obrazó w, a takż e gwiazd, aureoli i przebł yskó w obrazó w. W kolorystyce dominują klasyczne odcienie granatu, zieleni, ochry.
Na niż szym poziomie znajduje się gró b rodziny Tereshchenko, w któ rym pochowanych jest pię ciu czł onkó w rodziny.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań