Plac im. Bohdana Chmielnickiego (Czernihów)

Przytulny plac
Ocena 8110

1 październik 2017Czas podróży: 30 wrzesień 2017
Plac znajduje się na terenie staroruskiego Foregorodu pomię dzy ulicami Hetmana Polubotki i Szewczenki, a takż e Mś cisł awską i Placem Czerwonym. Znajduje się tu ró wnież najpię kniejszy koś ció ł Pyatnitskaya. Kwadrat ma kształ t nieregularnego prostoką ta.

Park im. Bogdana Chmielnickiego jest przekształ cany. A to bardzo cieszy, bo miejsce w centrum miasta powinno być w dobrym stanie ku uciesze mieszkań có w miasta i turystó w (o czym Czernigow naprawdę marzy, ale na razie… czekamy, proszę pana…).
Plac znajduje się obok znaczą cego miejsca w mieś cie - Placu Czerwonego (gdzie znajduje się administracja, kolejny plac z fontanną i Radą Miasta i Bankiem Narodowym) za Teatrem Dramatycznym i ile lat tu mieszkam, zawsze pojawiał o się pytanie - dlaczego jest w tak nę dznej formie? W koń cu jest to miejsce na spacer po przedstawieniu w teatrze lub wycieczce do kawiarni. Chodzisz po teatrze i skupiasz wzrok na pią tym punkcie posą gu. Chcę tylko odwró cić się i odejś ć.
To był o zupeł nie niezrozumiał e - kto to wymyś lił?
Okazał o się jednak – nie wszystko jest takie proste, istnieje miejska legenda (moż e prawda). Podobno naprzeciwko pomnika znajdował się komitet miejski partii, wię c pomnik nie mó gł stać tył em do niego. Dlatego też wł adze wymusił y na autorach projektu zmianę ką ta – odwró cił y pomnik tył em do teatru i koś cioł a. Tak wię c przez wiele lat spotykał goś ci miasta - plecami. W maju 2017 roku pomnik został obró cony o 180 stopni - tył em do Moskwy i zwró cony w stronę Europy (ale pomnik nie został dotknię ty). Teraz hetman stoi przed koś cioł em, teatrem i centralnym Placem Czerwonym Czernihowa, tak jak jego autorzy wymyś lili ponad 60 lat temu. I moim zdaniem, jeś li nie weź miesz pod uwagę tł a politycznego, jest to bardzo sł uszna decyzja, wię c projekt placu stał się bardziej logiczny i solidny.
Usunię to stary asfalt, ś cież ki wyró wnano i pokryto pł ytkami. Wykonaliś my ró wnież tory dla deskorolkarzy i rolkarzy.
Zwię kszyliś my iloś ć ł awek, posadziliś my nową trawę , uporzą dkowaliś my stare drzewa.
Co ciekawe, podczas pracy nad tym projektem, w magazynach Czernihowskiego Muzeum-Rezerwatu znaleziono ogó lny plan tego terenu z 1961 roku. Jego autorem był architekt Baranowski, któ ry był wó wczas zaangaż owany w odbudowę cerkwi Piatnitskaya zniszczonej podczas Wielkiej Wojny Ojczyź nianej. W projekcie Baranowskiego sztuczny zbiornik miał znajdować się na terenie mię dzy cerkwią Piatnicka a ulicą Szewczenki!
Nie zrobili stawu (prawdopodobnie na szczę ś cie), ale zrobili 3 fontanny z kolorową muzyką (lubimy fontanny i już zbudowaliś my lub zaktualizowaliś my w sumie 5-6 sztuk).
Szczegó ł y dotyczą ce odbudowy i debaty o przekształ ceniach znajdują się tutaj:
https://www. 0462. ua/aktualnoś ci/1363069
i tu:
https://aktualnoś ci. anmkt. com. ua/2017/03/27/kak-vyglyadit-skver-bogdana-hmelnitskogo-sejchas-foto/
oraz
http://vchernigove. info/v-chernigove-skver-im-hmelnitskogo-ukrasyat-tremya-fontanami-a-bogdana -razvernut/
Ogó lnie rzecz biorą c, w tej chwili wynik jest już bardzo pozytywny - plac tę tni ż yciem i radoś cią , tu chce się spacerować lub odpoczą ć , popatrzeć na fontanny i przytulne otoczenie. Odnowiony plac stał się już jednym z ciekawszych miejsc w Czernihowie i jest lubiany przez mieszkań có w, któ rzy teraz duż o tu spacerują . Turystom spodoba się ró wnież plac, na któ rym moż na odpoczą ć i podziwiać pobliski stary koś ció ł , pomnik, teatr i inne zabytki.
Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań