Czernihowskie Muzeum Literacko-Pamięciowe-Rezerwat Michaiła Kotsjubinskiego

Gdzie kwitnie agawa?
Ocena 9110

8 może 2017Czas podróży: 7 może 2017
W Czernihowie jest ciekawe miejsce, któ re trzeba odwiedzić , ponieważ jest tam doskonał a energia (w pobliż u ś wią tyni imienia Matki Boż ej Kazań skiej), wspaniał y ogró d i przytulny dom, któ ry odtwarza atmosferę jak w ż yciu jego mistrz - Czernihowski Literary Memorial Museum-Rezerwat Ukraiń ski pisarz Michaił Kotsjubinski (1864-1913) utworzony w 1934 r.
http:// kotsubinski. org / indeks / 0-4
Muzeum został o otwarte w domu, w któ rym pisarz mieszkał od 1898 do 1913 roku i okres ten był najbardziej owocny w twó rczym ż yciu Kotsjubinskiego. Tutaj pisał opowiadania: „Fata morgana”, „Intermezzo”, „Cienie zapomnianych przodkó w”, „Kwiat jabł oni”, „Droga cena”, „Chwał a za ż ycie” itp. Przyję to tu wielu znanych przedstawicieli inteligencji twó rczej. Sł ynny kompozytor Nikoł aj Ł ysenko wykonał na fortepianie ulubione melodie pisarza. W soboty w salonie odbywał y się wieczory literackie („literackie soboty”) z udział em pisarzy B. Grinchenko, N.
Czerniawskij, N. Woronoj, W. Samylenko, M. Ż uk. Mikhail Kotsyubinsky był mentorem wielu utalentowanych mł odych ludzi, takich jak Pavlo Tychyna, Wasilij Ellan-Blakitny itp. A teraz odbywają się ró ż ne wydarzenia.
Odtworzono sytuację , jaka istniał a za ż ycia pisarza, wyeksponowano pierwsze wydania dzieł , rę kopisy, zeszyty, listy, osobistą bibliotekę . Zachowane: rę kopisy autora, zdję cia, czasopisma, ksią ż ki Kokubiń skiego io nim, pamią tki rodzinne, rzeczy osobiste pisarza, opowiadają ce o jego zainteresowaniach i upodobaniach. Pracują tu ludzie peł ni mił oś ci do swojej pracy, powiedział bym „romantycy pię kna”, któ rzy poprowadzą cudowną wycieczkę , napeł nią nowymi wraż eniami i przemyś leniami, „zaczarują ” to miejsce.
Ogró d jest niesamowity! Zachowana w formie, jaką miał a za ż ycia pisarza. Ozdobą zielonej ekspozycji są drzewa wyhodowane przez Michaił a Kotsjubinskiego, zwł aszcza ś wierk, któ ry zasadził w 1898 roku.
W kwietnikach - ulubione kwiaty pisarza: malwy, maki, ró ż e itp. Michaił Michajł owicz uwielbiał odpoczywać w altanie z krzakó w bzu, któ rą zrobił a mu jego ż ona Vera Ustinovna. Jest też kanapa z ziemi, trawy i kwiató w, na któ rej pisarz brał „sł oneczne” ką piele. Od wczesnej wiosny do pó ź nej jesieni w ogrodzie roś nie wiele wspaniał ych kwiató w.
Jest też egzotyczna roś lina agawy, któ rą pisarz podziwiał we Wł oszech, a teraz zdobi ogró d ku jego pamię ci. Agawa, moż na powiedzieć , twó rczy symbol (nawet ż ywą istotę ) dla pisarza, któ ry twierdził : „Nie malował em agawy, ale moje ż ycie”.
„Wszystko ma czas, na wszystko jest czas. I na agawę . To, co w nim ukryte, w koń cu przebija się przez ciasny uś cisk i zostaje uwolnione jak olbrzym, niosą c na sobie potę ż ne ciał o, któ re moż na poró wnać tylko do sosny, koloru ś mierci. Porwana przez wiatr, bliż ej nieba, agawa widzi teraz to, czego wcześ niej nie widział a.
Widzi morze i skał y, pierwszy spotyka wschó d sł oń ca, ostatni czerwony zachó d sł oń ca, a wiatr szumi wokó ł niej iw koronach drzew.
Niebieskie liś cie pod nią usychają , odchylają się jak chorzy, spł ywają po nich deszcze, niebieskie zę by bł yszczą martwe w sł oń cu, korona wysycha i mię knie jak szmata, a kwiat na wysokim pniu wita sł oń ce i morze , skał y i dalekie mokre wiatry dumne i beznadziejne pozdrowienia skazanych na przedwczesną ś mierć . Otwierają c rano okno, od czasu do czasu widzę kilka kwitną cych agaw. Stoją , szczupli i wysocy, z koroną ś mierci na gł owie i witają odległ e morze.
Ave, klacz, morituri te salutant! . . »To fragment pracy „Na wyspie”.
Ostatnią rzeczą , jaką napisał Kotsyubinsky, był a Agavi Blossom, co jest bardzo symboliczne, ponieważ agawa to roś lina, któ ra kwitnie raz w ż yciu, a potem umiera.
W Winnicy jest też dom-muzeum pisarza, ale tak jest ł atwiej.
http://www. chytomo. com/place/muzej-kocyubinskogo-u-vinnici-kvituchij-ostrivec-u-zabudovax
Ale atrakcja w Czernihowie jest ciekawsza, w dodatku – niezwykle ł adne i pię kne miejsce, bardzo mi się tu podoba, myś lę , ż e Wam się spodoba. Spacer po ogrodzie kosztuje 6 UAH. za osobę + za fotografię kolejne 5 UAH. Za wizytę w domu-muzeum trzeba bę dzie dodatkowo zapł acić . Muzeum czynne jest od 9.00 do 17.30, w soboty i niedziele od 10.00 do 17.30. Chociaż kompleks nie jest daleko od centralnego rynku i szlakó w turystycznych, trudno go znaleź ć (ul. Kotsyubinskogo 5), ale skupić się na pobliskiej ś wią tyni. Koniecznie odwiedź ! Osobiś cie atmosfera tego domu i ogrodu czł owieka urodzonego nad brzegiem Poł udniowego Bugu (Winnica), sprowadzonego do Czernihowa wolą losu, jest bardzo bliska. To bardzo uduchowione i jasne miejsce, któ re chcesz odwiedzać czę ś ciej i o każ dej porze roku.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań