Pałac Prymasowski

Pałac Prywatny
Ocena 8110

5 luty 2020Czas podróży: 26 czerwiec 2019
Najwspanialszy i najpię kniejszy pał ac w Bratysł awie – Primational – znajduje się na placu o tej samej nazwie, któ ry znajduje się tuż za Ratuszem Staromiejskim. Pał ac ten został zbudowany dla arcybiskupa i prymasa Wę gier Josefa Battianiego w latach 1778-1781 na miejscu starszej i mniej pię knej rezydencji. Architekt Melchior Hefele zaproponował klientowi projekt budynku w stylu neoklasycystycznym, któ ry został zatwierdzony. Wł aś ciciela pał acu przypomina wielki kapelusz kardynalski osadzony na dachu nad herbem arcybiskupa.

Kiedy Bratysł awa był a stolicą Kró lestwa Wę gier, odbywał y się tu koronacje monarchó w. I to wł aś nie w Pał acu Prymasowskim zatrzymali się w oczekiwaniu na uroczystoś ć w katedrze ś w. Marcina.
W sł ynnej Sali Lustrzanej pał acu, obecnie przekształ conej w salę koncertową , w 1805 r. zawarto Pokó j Prespor mię dzy zwycię zcą bitwy pod Austerlitz, Napoleonem Bonaparte, reprezentowanym tu przez Maurycego Talleyranda, a przegraną bitwą Austrią , w osobie księ cia Jana z Liechtensteinu. Na mocy tego traktatu Austria utracił a 4 prowincje.

W 1903 r. Pał ac Prymasowski stał się wł asnoś cią miasta. Konserwatorzy mieli za zadanie uczynić pał ac czę ś cią ratusza. Podczas remontu jednej ze ś cian odkryto ciasno pofał dowane najcenniejsze arrasy z 1630 roku, powstał e w angielskich warsztatach kró lewskich. Ta seria obrazó w, znana jako Bratysł awskie Gobeliny, jest obecnie wystawiona na parterze pał acu.

Pał ac posiada niewielki dziedziniec ozdobiony fontanną z rzeź bą ś w. Jerzego uderzają cego w smoka. W pał acu znajduje się kaplica ś w. Wł adysł awa, do któ rej moż na się dostać tylko z pał acu.
Kaplica jest otwarta w niedziele w czasie naboż eń stwa.

Na placu przed pał acem - zabytkowa studnia. Odnaleziono go podczas prac konserwatorskich na placu. Tablica pamią tkowa rzeź biarza Ladislava Snopka został a wzniesiona w 1977 roku.

Na bocznej ś cianie pał acu tablice upamię tniają ce zał oż ycieli Czechosł owacji TG Masaryka i M. Stefanika oraz sł ynnego ś redniowiecznego lekarza Paracelsusa, któ ry w 1537 roku przebywał w Bratysł awie.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań