Mierzeja Kurońska

Najbardziej niezwykły park narodowy w Rosji.
Ocena 10110

7 kwiecień 2015Czas podróży: 3 kwiecień 2015
Mierzeja Kuroń ska. Wą ski pas lą du o dł ugoś ci 98 km i szerokoś ci w najwę ż szym miejscu 400 m, w najszerszym 4 km. Jest to najwię kszy na ś wiecie wał piaskowy i drugie co do wysokoś ci wydmy na ś wiecie (wyż sze tylko w Zatoce Gaskoń skiej we Francji), ich wiek to ponad 6 tysię cy lat. Zdarzył o mi się tam być kilka razy, ponieważ bardzo blisko, w kurorcie Zelenogradsk (dawniej Kranz, Prusy Wschodnie), mieszka mó j brat. Tak się stał o, ż e oboje mieszkamy w miastach, któ re jeszcze nie tak dawno był y rosyjskie i rosyjskie, moje miasto był o fiń skie, a jego pruskie. Kiedy zwró cił em uwagę na tę cechę przewodnikowi i jednocześ nie dyrektorowi muzeum historii lokalnej Zelenogradska, a nawet uż ył sł owa „wyciś nię ty”, przeczytał mi dł ugą naganę o tym, kto wcześ niej się wycisną ł , pamię tają c o Krzyż akach i podsumowują c logiczny ł ań cuch naszego pię knego pobytu na tej zachodniej ziemi. Wiemy, jak to zrobić , cokolwiek powiesz)))
A wię c Mierzeja Kuroń ska. Moż esz dostać się do niego z Zelenogradska samochodem, nastę pnie przy wejś ciu zostaniesz obcią ż ony opł atą w wysokoś ci 300 rubli za samochó d lub autobusem z Zelenogradska, bilet kosztuje okoł o 50 rubli. Autobus kursuje rzadko, wydaje się , ż e jest 3 razy dziennie, jednak wię kszoś ć turystó w podró ż uje przez cał y dzień , trzeba duż o chodzić , wszystko jest niezwykle interesują ce do oglą dania. Droga przez mierzeję jest wą ska, wszę dzie po jednym pasie w każ dą stronę , ale samochodó w jest mał o. Nasi ludzie przeprawiają się przez mierzeję na Litwę po jedzenie i ubrania, a Litwini przychodzą do nas po benzynę i po prostu posiedzieć w restauracji, a nawet się ostrzyc. Kurs euro sprzyja takiej turystyce.

Na mierzei znajduje się muzeum, któ re zawiera cał ą historię od począ tku powstania tego wyją tkowego zjawiska przyrodniczego do dnia dzisiejszego. Okazuje się , ż e dział alnoś ć ludzi omal nie zabił a kosy. W latach wojny siedmioletniej 1756-1763 las sosnowy na mierzei został prawie cał kowicie wycię ty, a ruchome piaski zaczę ł y się przemieszczać.
Wiele wiosek został o pochowanych pod piaszczystymi gó rami o wysokoś ci 40 metró w. To wydarzenie nazywa się katastrofą piaskową . Zwiedzanie muzeum z kompetentnym i towarzyskim przewodnikiem kosztuje tylko 150 rubli za grupę .

Wię kszoś ć turystó w spaceruje po tzw. „tań czą cy las” To las sosnowy, w któ rym nie ma ani jednego wyprostowanego drzewa, wszystkie są zakrzywione, a nawet skrę cone w pierś cień . Istnieje kilka wersji tego zjawiska. Najbardziej prawdopodobne jest to, ż e motyle, któ rych jest bardzo duż o na roż nie, wygryzają gó rny, najsmaczniejszy pą czek mł odego pę du sosny, po czym pień wyrasta z pą ka bocznego pod ką tem prostym. istnieją inne wersje, na przykł ad dział anie gazu musztardowego, któ rego Niemcy doś wiadczyli na mierzei podczas I wojny ś wiatowej. Trudno mi w to uwierzyć , minę ł o duż o czasu, a gaz musztardowy szybko się rozkł ada. Latają motyle. Nawiasem mó wią c, muzeum ma duż ą kolekcję motyli.
Niektó re sosny, zwinię te blisko ziemi, są chronione pł otem. Faktem jest, ż e kilka lat temu minę ł o przekonanie - podobno jeś li wejdziesz na taki pierś cień , to ż ycie wydł uż y się o rok. Niestrudzeni idioci wspinali się po tym krę gu dzień i noc z pnia, a nawet kora został a wymazana do tego stopnia, ż e ​ ​ drzewo mogł o umrzeć . Ż adne ograniczenia nie pomogł y. Wyjś cie był o genialne. Zapowiedziano, ż e tak, ż ycie naprawdę wzroś nie, ale jeś li wspinasz się od zł ej strony, to - przeciwnie, zmniejszy się o rok, a z któ rej strony się wspią ć - ta tajemnica jest stracona. Wszystko, tam przestali się wspinać , kora powoli zarasta, drzewo wcią ż jest ogrodzone na wszelki wypadek. Opowiedział nam o tym przewodnik z muzeum mierzei. W tym samym miejscu, na terenie muzeum mierzei, znajduje się muzeum rosyjskich przesą dó w z wszelkiego rodzaju drewnianymi goblinami i ciasteczkami. Dzieci to uwielbiają.
Spoś ró d wspó ł czesnych przesą dó w podobał y mi się nastę pują ce frazy napisane na ś cianie: „Jeś li dobrze zostawisz mę ż a, wró ci jak bumerang” i „Jeś li twoi podwł adni są zadowoleni ze swojej pensji, kradną ”.

Nieco dalej od muzeum w kierunku Litwy znajduje się sł ynna stacja ornitologiczna, w któ rej dzwonią ptaki wę drowne. Mierzeja nazywana jest „ptasim mostem”, ponieważ przelatuje przez nią ogromna liczba ptakó w (do 20 milionó w rocznie). Latanie nad morzem jest mę czą ce, ale moż na też odpoczą ć na mierzei. Już na począ tku kwietnia, kiedy byliś my na mierzei, stacja dopiero się otwierał a, a od maja moż na z dzieć mi oglą dać ogromne puł apki na ptaki, jak są obrą czkowane i wypuszczane. Historie są opowiadane przez ś wiatowej sł awy ornitologó w.

Przejdź my dalej. Wysokoś ć Efa = 62 metry. Taras widokowy, widoki zapierają dech w piersiach. Mam coś do poró wnania, wysokoś ć naszego zamku w Wyborgu wynosi 64 metry.
Wspinaczka po drewnianych pokł adach nie jest szybka, ale wiele osó b jeź dzi, nawet z wó zkami iz dzieć mi. Nie moż na wyjś ć z pokł adó w, aby nie naruszać poszycia trawy, któ ra na piaskach moż e być mał a i sł aba. Wszyscy wiedzą o katastrofie piaskowej i się jej boją . Kolejna sztuczka, aby odstraszyć tych, któ rzy lubią spacerować po lasach mierzei: czę sto instalowane są znaki z przeraż ają cym kleszczem i wskazuje się , ż e ś cież ki są traktowane ś rodkiem przeciw kleszczom. Tylko utwory.

Co jeszcze zobaczyć na mierzei? Pozostał oś ci sł ynnej niemieckiej szkoł y szybowcowej. Po I wojnie ś wiatowej Niemcy nie mogł y mieć lotnictwa samochodowego, rozpoczą ł się rozwó j szkoł y szybowcowej, a mierzeja był a idealnym miejscem do lotó w szybowcowych. To wł aś nie tam wykonano najdł uż szy lot szybowcem, ponad 50 godzin. Jednak obecnie na terenie szkoł y znajdują się tylko ruiny, a dokł adna kopia sł ynnego szybowca znajduje się w muzeum mierzei.
Bursztyn jest sprzedawany na przystankach autobusowych, ceny od 100 steró w za prostą biż uterię do 30 tys. za polerowany okrą gł y mleczny bursztyn w koralikach i naszyjnikach. Obwó d Kaliningradzki produkuje 90 procent cał ego wydobytego bursztynu na ś wiecie. Nie w kraju, ale na ś wiecie!

Latem na mierzei moż na zejś ć na wyposaż one, dł ugie plaż e z biał ym piaskiem kwarcowym. Aktywnoś ć sł oneczna na mierzei jest dwukrotnie wyż sza niż w poł oż onym bardzo blisko Zelenogradsku, dlatego też należ y tam ostroż nie się opalać , a pł ywanie to przyjemnoś ć . Z definicji nie ma kamieni, a piasek jest bardzo czysty i bardzo drobny. Przy kolejnej wizycie pojadę na litewską czę ś ć mierzei, poró wnam, popatrzę , moż e nawet zazdroszczę .
Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań