Zamek Marienburg

Stolica Zakonu Krzyżackiego
Ocena 8110

1 styczeń 2016Czas podróży: 14 wrzesień 2012
Po zakoń czeniu wypraw krzyż owych rycerstwo pozostawał o bezczynne. Zostali tu zaproszeni jako obroń cy i jak to czę sto bywa, chcieli tu zostać . Utrzymywali się przez pó ł tora wieku, stają c się rycerstwem krzyż ackim.

Marienburg stał się stolicą Zakonu Krzyż ackiego w 1309 roku, kiedy przeniosł a się tu rezydencja wielkiego mistrza zakonu krzyż ackiego. Począ tek budowy twierdzy datuje się na 1275 rok, a wraz ze wzrostem statusu był a rozbudowywana i wzmacniana. Jest to najwię ksza twierdza ceglana pod wzglę dem powierzchni. Stacjonował tu znaczą cy garnizon. Po klę sce Krzyż akó w pod Grunwaldem pró bowali zdobyć twierdzę , nie mogli jednak, w 1457 roku Marienburg został odkupiony i już pod nazwą Malbork przeszedł we wł adanie korony polskiej, na trzy wieki stał się rezydencja kró ló w polskich. W XVII wieku po najeź dzie Szwedó w zamek popadał w ruinę.

Obecnie w zamku mieś ci się muzeum.
Ekspozycja opowie o systemie grzewczym sal, ż yciu rycerzy i surowych obyczajach zakonnych. Mó wią , ż e papież nie pozwolił rycerzom zatrudniać do sł uż by kobiet poniż ej 60 roku ż ycia, ale rycerze odgadli, ż e zatrudnią trzy dwudziestoletnie dziewczynki w miejsce jednej 60-letniej kucharki. Mniej popularna jest opowieś ć o pielgrzymce tu czł onkó w organizacji Hitler Youth przed II wojną ś wiatową , kiedy ziemie te należ ał y do ​ ​ Niemiec. Dzię ki wspó lnym wysił kom Armii Czerwonej i Wojska Polskiego terytorium został o wyzwolone i zwró cone Polsce na mocy porozumień poczdamskich. W wyniku dział ań wojennych zamek został zniszczony. Teraz to wł aś ciwie remake, choć wedł ug starych schemató w i planó w. Dziedziniec Zamku Ś redniego, na któ rym znajduje się dobry sklep z bursztynem, ozdobiony jest posą gami Wielkich Mistrzó w Zakonu Krzyż ackiego, w salach gromadzone są muzealne kosztownoś ci ś redniowiecza, w tym skromny drewniany tron, a nawet ś redniowieczna toaleta .
To prawda, ż e ​ ​ ludzie w tamtych czasach byli mali jak na dzisiejsze standardy. Tak patrzą na siebie na przestrzeni wiekó w rycerz krzyż acki – zakonnik i nasz wspó ł czesny – taki normalny czł owiek.
Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań