Park Streltsy

Strzelnica
Ocena 8110

2 lipiec 2021Czas podróży: 3 może 2018
Bractwo Strzeleckie istnieje w Krakowie od ponad 700 lat. Począ tkowo byli tak naprawdę obroń cami miasta. Ale potem zwią zek przekształ cił się w rodzaj elitarnego klubu. Raz w roku odbywał y się konkursy sprawdzają ce „gotowoś ć bojową obywateli”. Uczestnicy strzelali do drewnianego lub blaszanego kurczaka. „Kró l Kurkow” został wybrany spoś ró d najlepszych strzelcó w.

Od 1831 roku bractwo nosi oficjalną nazwę "Towarzystwo Strzeleckie". W drugiej poł owie XIX wieku był doś ć popularny. W konkursie wzią ł udział nawet profesor Uniwersytetu Jagielloń skiego, a wś ró d honorowych goś ci znaleź li się Cezar Franciszek Jó zef i jego syn Rudolf.

W 1837 r. teren ten wykupił kupiec sukienny Jó zef Ludwik i przekazał społ eczeń stwu, któ re wybudował o gł ó wny budynek - Celestat, pawilon, strzelnicę i inne budynki na potrzeby społ eczeń stwa. Zaró wno budynki, jak i ogró d zaprojektował architekt Tomasz Majewski.
Park stał się drugim po Plantach miejskim parkiem miejskim, miejscem spotkań i wypoczynku mieszkań có w, organizują cym imprezy kulturalne.

W 1875 roku park został cał kowicie przebudowany przez dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Lwowskiego Karola Bauera w stylu „Ogrodu Angielskiego”. Obecnie w parku znajduje się okoł o 200 drzew ró ż nych gatunkó w, 50 pojedynczych krzewó w i 18 ż ywopł otó w. Wś ró d drzew znajduje się dą b III tysią clecia zasadzony przez towarzystwo w 2000 roku oraz platan Jana Pawł a II zasadzony w dniu jego ś mierci.

Uroczyste imprezy, przyję cia, koncerty odbywał y się w Celestacie. Przechowywano tu gł ó wne relikty społ eczeń stwa, w tym sł ynne srebrne kury. W czasie I wojny ś wiatowej kosztownoś ci przechowywano w Banku Pań stwowym w Wiedniu, a podczas II wojny ś wiatowej - czę ś ciowo w klasztorze franciszkanó w w Krakowie, czę ś ciowo - w domach czł onkó w towarzystwa.
Od 1951 roku dział alnoś ć towarzystwa był a zakazana, ogró d, wszystkie budynki i kosztownoś ci został y skonfiskowane przez reż im komunistyczny.

Pierwsze pomniki dzieł a rzeź biarza Michał a Korpala postawili w 1883 r. kró lowie polscy Zygmunt August i Jan III Sobieski. W 1955 r. w ogrodzie postawiono pomnik Lenina i Stalina, ale rzeź bę usunię to w nastę pnym roku. Obecnie w parku wzniesiono 16 pomnikó w i pomnikó w oraz ponad 20 tablic pamią tkowych, z któ rych znaczna czę ś ć jest bezpoś rednio zwią zana z historią Towarzystwa Kurkowskiego. Są też pomniki Jana Pawł a II, kompozytora Ignacego Paderewskiego oraz wybitne wydarzenia w polskiej historii.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań