Plac Szczepański

Plac Szczepana
Ocena 8110

17 czerwiec 2021Czas podróży: 2 może 2021
Plac ś w. Szczepana pojawił się na mapie Krakowa na począ tku XIX wieku, kiedy rozebrano ś redniowieczny koś ció ł ś w. został a zlikwidowana. Począ tkowo plac nosił nazwę Gwardii Narodowej na cześ ć pierwszej inspekcji batalionu utworzonego w Krakowie przez Gwardię Narodową . 3 sierpnia 1811 r. batalion ten, w peł ni uzbrojony i umundurowany, został ustawiony na tym placu. Na cześ ć tego wydarzenia na budynku Szoł ajskim wzniesiono tablicę pamią tkową z czarnego marmuru.

Ale ta nazwa nie zakorzenił a się wś ró d mieszkań có w Krakowa i plac Szczepań ski pozostał . W XIX w. istniał jeden z najwię kszych bazaró w w mieś cie, w drugiej poł owie XX w. (do 2007 r. ) - parking, w 2010 r. zakoń czono modernizację placu, poł amane kwietniki, zamontowano ł awki i fontannę , co wywoł ał o wiele krytyki.
Na placu uwagę zwraca przede wszystkim Pał ac Sztuki. Zbudowany w latach 1898-1901 w stylu secesyjnym przez architekta Fratiš ka Monczyń skiego i wzorowany na sł ynnym pawilonie wystawienniczym Secesji w Wiedniu. W dekoracji pał acu brali udział wybitni mistrzowie krakowscy. Efektowny fryz przedstawiają cy pł ynnoś ć ż ycia artysty zaprojektował Jacek Malczewski. Anthony Madeisky, Konstantin Laszko i Theodor Rieger wykonali popiersia wybitnych polskich artystó w.

Fasadę pał acu zdobi portyk kolumnowy, zwień czony postacią Apollina w sł onecznej aureoli. Od strony Placu Szczepań skiego znajduje się popiersie Jana Matejki autorstwa Antoniego Madejskiego; ze strony Roś lin - popiersie Stanisł awa Wyspiań skiego autorstwa Anny Reinoch. Ś ciany zdobią pilastry i portyk wejś ciowy z dwiema kolumnami. Dom jest galerią sztuki.
Z inicjatywy Towarzystwa Przyjació ł Sztuk Pię knych i przedstawicieli Rotary Club odbywają się tu prezentacje polskiej sztuki wspó ł czesnej oraz wystawy artystó w zagranicznych. Ponadto w pał acu odbywają się aukcje dzieł sztuki.

Na plac wychodzi boczna fasada Starego Teatru, najstarszego z istnieją cych teatró w w Polsce.

Innym wyró ż niają cym się budynkiem jest budynek Towarzystwa Rolniczego. Został zbudowany w latach 1908-1909 wedł ug projektu architektó w Sł awomira Odrzywolskiego i Wł adysł awa Kachmarskiego. Budynek skł ada się z gł ó wnego czterokondygnacyjnego budynku z poddaszem i dwó ch dolnych skrzydeł . Parter z powierzchnią handlowo-biurową wyró ż nia majestatyczne ż aluzje. Fasada podzielona jest kamiennymi pilastrami i rzeź bami trzech postaci mę skich i czterech kobiecych, bę dą cych personifikacjami prac rolniczych, zainstalowanymi na wysokoś ci okien drugiego pię tra. Autor - rzeź biarz Jan Szczepkowski.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań