Twierdza Barbakan

Barbakan
Ocena 7110

15 marta 2023Czas podróży: 2 lipiec 2022
Z jakiegoś powodu w Krakowie zawsze jest „barbAkan”. A w Warszawie jest barbakan, potem barbakan. XVI-wieczna fortyfikacja bę dą ca czę ś cią miejskich muró w obronnych. Swó j niepowtarzalny wyglą d zawdzię cza ceglanej zabudowie oraz stylowi mazowieckiego gotyku, któ ry przycią ga turystó w z cał ej Europy. Obie baszty wsparte był y na filarach umieszczonych na dnie suchej fosy. Brama wjazdowa nie jest usytuowana centralnie bezpoś rednio przy ulicy, przez co wrogom trudno był oby dostać się do ś rodka, a kule i kule nieprzyjaciela nie leciał y wzdł uż ulicy, lecz trafiał y w mur. Bezpoś rednio po ukoń czeniu budowy w 1548 roku budowla obronna został a uznana za przestarzał ą i nie speł niają cą swoich funkcji, w zwią zku z czym w XVIII wieku został a czę ś ciowo rozebrana.
W czasie II wojny ś wiatowej budynek uległ zniszczeniu, a po wojnie został odbudowany wedł ug dawnych planó w miasta Warszawy.
W 1983 roku otwarto Bramę Krakowską i rozpoczę to generalne prace konserwatorskie, któ re zakoń czono dopiero w 2008 roku. Powracają c do dawnej ś wietnoś ci, Barbakan stał się cennym zabytkiem Warszawy i miejscem wypoczynku turystó w.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań