Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Małgożaty
Ocena 8110

15 luty 2021Czas podróży: 3 może 2018
Istnieje kilka wersji powstania koś cioł a, ale najbardziej popularna jest nastę pują ca: specjalnego posł a do kró la Kazimierza III, wielkiego wielbiciela kobiet – wikariusza krakowskiego. Od pró bował zrozumieć wł adcę , ale go nie posł uchał i kazał utoną ć . Kilka lat pó ź niej monarcha pokutował i zaapelował do papież a o przebaczenie jego grzechó w. Nakazał kró lowi wybudować kilka ś wią tyń w pań stwie, wś ró d któ rych znalazł się koś ció ł ś w. Katarzyny (Katarzyny) i Mał goż aty (Margarity). Budowa rozpoczę ł a się w 1342 roku i trwał a do 1378 roku. W 1443 roku w wyniku trzę sienia ziemi zawalił się strop nawy gł ó wnej, któ rą odrestaurowano w 1505 roku. W 1534 koś ció ł przeż ył powodzie, w 1556 i 1786 poż ary. W 1827 r. wł adze Krakowa pró bował y zburzyć stary koś ció ł , ale społ eczeń stwo na to nie pozwolił o. Nastę pnie ś wią tynia został a przebudowana i uzupeł niona o nowe elementy. Drugi etap prac konserwatorskich przeprowadzono w latach 70. XX wieku.
Koś ció ł jest uderzają cym przykł adem stylu gotyckiego. Prostoką tny budynek z czerwonej cegł y, zwień czony stromym dwuspadowym dachem z czerwonej dachó wki. Na jej szczycie znajduje się metalowy krzyż . Fasada ozdobiona jest wysokimi ostroł ukowymi oknami, stronę pó ł nocną zdobią wą skie ś nież nobiał e wież e.

Nie mniej pię kne są wnę trza tró jnawowej bazyliki. Wysoki sklepiony sufit, sklepienia ł ukowe podtrzymują ce rzę dy kamiennych kolumn, luksusowy ikonostas i rzeź by o uderzają cej urodzie. Przed oł tarzem znajduje się drewniany krucyfiks Jezusa Chrystusa. Od strony zachodniej do koś cioł a przylega kaplica ś w. Moniki. Został zbudowany w latach 1402-1422. Przed wejś ciem znajduje się ikona Matki Boskiej z 1647 r. , od strony pó ł nocnej barokowy oł tarz poś wię cony Matce Boskiej. Wykonał go w 1861 r. miejscowy rzemieś lnik Leopold Novotny. Ś wią tynia czę sto był a ź ró dł em inspiracji dla artystó w, któ rzy wielokrotnie ją malowali.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań