Kościół św. Kazimierza

Kościół św. Kazimierza i klasztor franciszkanów
Ocena 8110

22 marta 2021Czas podróży: 2 może 2018
Reformowani pojawili się w Polsce w 1622 roku. Ich pierwszy koś ció ł , wybudowany w 1640 roku, spł oną ł podczas najazdu szwedzkiego w 1655 roku. W 1658 r. reformaci osiedlili się przy dzisiejszej ulicy Reformatskiej, w mają tku podarowanym przez kasztelana krakowskiego Stanisł awa Warszyckiego. W 1666 r. poś wię cono kamień wę gielny pod nowy koś ció ł , aw 1672 r. zakoń czono budowę koś cioł a barokowego.

W gó rnej czę ś ci fasady znajdują się trzy pł ytkie nisze z pł askorzeź bami ś wię tych Kazimierza, Antoniego i Piotra z Alkantary. We wnę trzach koś cioł a - obrazy i obrazy z XVII-XIX wieku, freski Aleksandra Mrochkowskiego, wykonane w 1904 roku. W oł tarzu jednej z kaplic zachował się najstarszy obraz Jezusa Mił osiernego, pozostał y z pierwszego koś cioł a.

Katakumby koś cioł a są jedynym miejscem w Polsce, gdzie w sposó b naturalny zmumifikowano ciał a ok. 250 mnichó w i 730 ś wieckich. 60 ciał trzymanych jest w grobach, pozostał e - tylko na ziemi iw piasku.
Wś ró d nich jest ż oł nierz armii napoleoń skiej w peł nym umundurowaniu, z karabinem i szablą (zaginą ł w czasie okupacji niemieckiej), któ ry trafił do klasztoru ze strzał em w kolano w 1812 roku i wkró tce potem zmarł.

Naprzeciw klasztoru znajduje się sanktuarium ś w. Kazimierza. Wcześ niej teren ten, przekazany zakonowi franciszkań skiemu w 1735 r. , był wykorzystywany jako cmentarz. W 1863 r. wybudowano mur oddzielają cy teren od ulicy. Poś rodku wzniesiono krzyż kultowy i wyposaż ono stacje Drogi Krzyż owej – kaplice z gł ę bokimi niszami na obrazy przedstawiają ce mę ki Pana. Obrazy namalował artysta Mychajł o Stachowycz. Pomię dzy kaplicami znajdują się epitafia z czarnego marmuru, wś ró d nich tablica z imieniem Mał goż aty od zmarł ej w 1822 r. ż ony artysty Kobylychki Stakhovychkovej.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań