Kościół Świętej Trójcy

Kościół Świętej Trójcy i Klasztor Bonifratriów
Ocena 8110

26 marta 2021Czas podróży: 2 może 2018
Koś ció ł rzymskokatolicki Zakonu Monastycznego Bonifratró w. W 1688 r. biskup krakowski Jan Mał achowski zezwolił trynitarzom na osiedlenie się w Krakowie, zakonie, któ ry wykupił chrześ cijań skich jeń có w wojennych z niewoli tureckiej. Nowi mnisi przybyli ze Lwowa i osiedlili się w klasztorze dominikanó w. Po przydzieleniu placu na Kazimierzu w 1741 r. rozpoczę to budowę koś cioł a. Po zakazie zakazu przez wł adze austriackie w 1796 r. w koś ciele stacjonował korpus wojskowy. W 1812 r. na podstawie dekretu księ cia Fryderyka Augusta warszawskiego koś ció ł został przekazany Bonifratrom, zakonowi, któ ry od 1609 r. miał swoje klasztory w Polsce.

Koś ció ł , zbudowany w stylu pó ź nobarokowym, ma jedną z najpię kniejszych fasad w Polsce autorstwa Francisco Placidiego, któ ry w swoim projekcie wzorował się na Francesco Borromini.
Na sklepieniu nawy znajduje się polichromia pę dzla Jó zefa Piltza z Moraw, przedstawiają ca dzieje trynitarzy – Najś wię tszej Maryi Panny w otoczeniu anioł ó w oraz scenę odkupienia wię ź nió w z niewoli ś w. Jan Matki, zał oż yciel Zakonu Trynitarzy. W neobarokowym oł tarzu gł ó wnym znajduje się figura Jezusa konsekrowana przez papież a Klemensa XIII i przekazana trynitarzom w Krakowie. W 1991 roku otwarto oryginalne malowane oł tarze boczne, a wś ró d rysunkó w w oł tarzach bocznych znajdują się obrazy ś w. Judy Tadeusza i ś w. Caetana autorstwa Tadeusza Kuntzego.

Na lewo od koś cioł a przylega dwukondygnacyjny budynek z XVIII wieku - klasztor. Na jego fasadzie znajdują się trzy tablice pamią tkowe: ku czci 400-lecia Zakonu Bonifratró w w Krakowie, ku czci wizyty w klasztorze papież a Jana Pawł a II oraz ku czci Ż egoty Pauli – wybitnego polskiego historyka, etnografa i archeologa któ ry mieszkał w klasztorze przez 25 lat ż ycia.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań