Kościół Zwiastowania NMP

Kościół Zwiastowania NMP z Domem Loretta
Ocena 8110

19 marta 2021Czas podróży: 1 może 2018
Kapucyni przybyli do Krakowa w 1695 roku. Fundatorem koś cioł a był Wojciech Dembinski. Pierwsze naboż eń stwo w nowym koś ciele odbył o się.15 sierpnia 1700 r. Koś ció ł wzorowany jest na baroku toskań skim i przypomina tradycyjne wł oskie ś wią tynie kapucynó w. W oł tarzu gł ó wnym znajduje się obraz Zwiastowania NMP namalowany w 1701 roku przez Piotra Dandiniego z Florencji i przekazany krakowskim kapucynom z polecenia księ cia Toskanii Kosmy III Medici. Na lewo od oł tarza gł ó wnego znajduje się kula armatnia, któ ra uderzył a w prezbiterium podczas bitwy konfederató w z wojskami rosyjskimi 15 sierpnia 1768 r. i utknę ł a w murze. Wnę trze koś cioł a, hol i ś ciany pokryte są tablicami pamią tkowymi ku czci wybitnych dowó dcó w wojskowych i bohateró w ruchu oporu.

Na dziedziń cu koś cioł a znajduje się wiele wizerunkó w skrzyż owanych ramion przebitych gwoź dziami - symboliczny obraz Mę ki Pań skiej.
Ojcowie kapucyni tego klasztoru przez wieki peł nili funkcję kapelanó w, towarzyszą c jednostkom powstań czym i wojskowym w czasie polskich wojen niepodległ oś ciowych. Wielu z nich wyró ż nił o się lub zginę ł o w bitwach, został o zamordowanych w niemieckich i sowieckich wię zieniach i obozach koncentracyjnych. O tych odważ nych ludziach przypomina tablica pamią tkowa na ś cianie koś cioł a.

Na przykoś cielnym cmentarzu znajduje się ró wnież pomnik Ojca Ś wię tego Pio. Francesco Forgione, jak nazywano Ojca Pio, zanim został mnichem, urodził się w 1887 r. w mał ym miasteczku Pietrelcine w poł udniowych Wł oszech. W wieku szesnastu lat wstą pił do zakonu kapucynó w, przyjmują c imię Pio, i od 1916 r. aż do ś mierci nie opuś cił mał ego klasztoru w wiosce San Giovanni Rotondo. W 1918 roku w ż yciu Ojca Pio miał o miejsce wydarzenie, któ re raz na zawsze radykalnie zmienił o jego ż ycie.
Na ciele mnicha pojawił y się stygmaty - widoczne krwawe rany w miejscach, gdzie był y na ciele ukrzyż owanego Jezusa Chrystusa: na dł oniach, stopach i bokach. Ojciec Pio nosił pię tno 50 lat; zniknę li zaledwie na kilka godzin przed jego ś miercią , nie pozostawiają c ż adnego ś ladu. W 2002 roku Koś ció ł katolicki kanonizował Ojca Pio. W 2008 roku przeprowadzono ekshumację jego szczą tkó w i okazał o się , ż e ciał o ś wię tego pozostał o niezniszczalne 40 lat po jego ś mierci.

Dom Loreta został zbudowany przez kapucynó w niedł ugo po wybudowaniu koś cioł a Zwiastowania NMP zaprojektowanego przez polskiego architekta Kacpra Baż zankę . W dniu 20 kwietnia 1712 r. dokonano konsekracji kamienia wę gielnego. Budynek ukoń czono w wię kszoś ci w 1715 r. , prace wewnę trzne trwał y do ​ ​.1719 r.

Dom jest dokł adną kopią sanktuarium Ś wię tego Domu we wł oskim mieś cie Loreto.
Wedł ug tradycji w tym domu w Nazarecie mieszkał a Najś wię tsza Maryja Panna i Jó zef, aw XIII wieku został przeniesiony do Wł och. Centralne miejsce na oł tarzu zajmuje rzeź ba Matki Boskiej Loretań skiej autorstwa Michał a Stachowicza, któ rą wykonał w 1818 roku.

Puzderko podarował klasztorowi w 1733 r. najstarszy syn kró la Jana III Sobieskiego, Ludwik Sobieski. Wykonany jest z hebanu i ozdobiony miniaturami ze Starego Testamentu. Wykonany został prawdopodobnie w 1662 roku w pracowni kró la Francji Ludwika XIV.
24 marca 1794 r. w Domu Loretań skim Tadeusz Koś ciuszko poś wię cił swó j miecz i wraz ze swoimi oficerami zł oż ył przysię gę , ż e nie daruje ż ycia w walce o niepodległ oś ć Polski. Sto lat pó ź niej wzniesiono tablicę pamią tkową ku czci Alfreda Downa dotyczą cą tego wydarzenia. W czasie okupacji w 1943 Niemcy usunę li tablicę , ale ocalał a i w 1945 został a zwró cona na swoje miejsce.
Hoł d Lotnikó w Polskich, przedstawiają cy Matkę Boską z Dziecią tkiem, został wzniesiony na ś cianie Domu Loreta w 2000 roku. Powyż ej znajduje się tablica z brą zu z wizerunkiem samolotu i napisem „Polscy piloci – ich patronka”.

Przed wejś ciem do koś cioł a i Domu Loreta znajduje się zbiorowy gró b konfederató w magnackich - bojownikó w o niepodległ oś ć i cywiló w, któ rzy zginę li w latach 1768-1771, jak napisano na krzyż u „w walkach z Moskwą ”. W tym czasie grobem opiekują się ojcowie kapucyni. Odnowiony krzyż , wzorowany na starych krzyż ach z tego grobowca, został wzniesiony w 1993 roku. Jest to jedyny grobowiec Konfederató w, któ ry przetrwał dzię ki cią gł ej opiece klasztoru. Inne groby - na Plantach i na Wawelu - został y zniszczone przez wł adze.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań