Muzeum Kon-Tiki

„Kon-Tiki” i „Ra-2”
Ocena 9110

7 styczeń 2016Czas podróży: 25 czerwiec 2009
Ekspozycja Muzeum „Kon-Tiki” i „Ra” zwią zana jest z badaniami etnograficznymi i osią gnię ciami ż eglarskimi jednego z wybitnych norweskich podró ż nikó w Thora Heyerdahla (1914-2002). Zaczą ł ś miał ym eksperymentem obalić twierdzenia, ż e ​ ​ w czasach staroż ytnych, przed Kolumbem, ludzie nie mogli przepł yną ć Oceanu Spokojnego. Wiele faktó w wskazywał o na powodzenie takich wypraw na dł ugo przed oficjalnym odkryciem Ameryki, choć nie zyskał y one ogó lnej sł awy. Podró ż Heyerdahla i jego towarzyszy odbył a się w 1947 roku, czas podró ż y z Peru na archipelag Tuamotu wynosił.101 dni. Był y to lata, kiedy ś wiat był nadal w dobrym stanie po zakoń czeniu najbardziej krwawej i destrukcyjnej wojny w historii ludzkoś ci.
Podró ż odbył a się w sprzyjają cych warunkach, któ re nie zawsze bę dą – ostatni statek Heyerdahla, Tygrys, musiał zostać spalony w proteś cie u wybrzeż y Somalii, nie przebywszy zamierzonej trasy.

Ale do tej pory wszystko szł o ś wietnie, a zał oga Kon-Tiki cieszył a się bliskim kontaktem z Oceanem Wielkim i jego mieszkań cami w ciszy spokojnego ż eglowania na tratwie wykonanej z ultralekkich pni balsy. W wyniku rejsu napisano i wydano ksią ż kę w 50-milionowym nakł adzie oraz powstał film, któ ry został nagrodzony Oscarem. W muzeum wirtualny odtwarzacz niezapomnianej, imponują cej melodii „Kon-Tiki” w wykonaniu „The Shadows” mimowolnie wł ą czył się w pamię ć.

Podczas swojej drugiej wyprawy Heyerdahl postanowił przetestować moż liwoś ć przepł ynię cia Atlantyku na statku papirusowym.
Stworzony z nietypowego materiał u statek Ra pod banderą ONZ z mię dzynarodową zał ogą wyruszył z Maroka w 1969 roku, ale produkt zbudowany przez rzemieś lnikó w znad afrykań skiego jeziora Czad nie był wystarczają co wyporny, by dotrzeć do Barbadosu, zaplanowanego jako ostateczny cel podró ż y. rejs. W nastę pnym roku pró ba został a powtó rzona na statku trzcinowym „Ra-2”, zbudowanym tym razem przez Indian z jeziora Titicaca. Trasa z Maroka na Barbados został a pomyś lnie ukoń czona w 57 dni, podró ż nicy byli ś ledzeni podczas rejsu po cał ym ś wiecie.

Tratwa i ł ó dź z trzciny zdobią teraz muzeum w Oslo, któ re odzwierciedla ró wnież badania Heyerdahla w Polinezji, na Wyspie Wielkanocnej i innych miejscach. Ale jego ostatniego statku, Tygrysa, nie ma w muzeum. Wzrosł y napię cia na ś wiecie, odrodził o się piractwo, wznowiono wojny, zał odze Heyerdahla nie udał o się pokonać trasy przez Morze Czerwone, Ocean Indyjski i Zatokę Perską.
3 kwietnia 1978 r. mię dzynarodowa zał oga podpalił a ich ł ó dź trzcinową w proteś cie po tym, jak Somalia, bę dą ca w stanie wojny z Etiopią , uniemoż liwił a wyprawie pod banderą ONZ wejś cie do Zatoki Perskiej.
Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań