Dom-muzeum Trockiego znajduje się na przedmieściach Mexico City - w rejonie Coyoacan. W tym domu Lew Dawidowicz Trocki przeżył kilka ostatnich miesięcy swojego życia, gdzie zmarł. Jak L.D. Trocki trafił do Meksyku? Decyzją Biura Politycznego KPZR w 1929 r. Lew Trocki został wydalony z kraju. Komunistycznemu artyście Diego Rivera udało się uzyskać pozwolenie na wjazd Trockiego od prezydenta Meksyku. Po przybyciu L. Trocki i jego żona N. Sedova osiedlili się w domu
Fridy Kahlo, żony Rivery. Jednak według jednej wersji - z powodu różnic politycznych, według innej - z powodu nękania F. Kahlo przez Lwa Dawidowicza i późniejszego skandalu Trocki przeniósł się do domu na pobliskiej ulicy, który później stał się jego Domem-Muzeum. Tu minęły ostatnie dni legendarnego rewolucjonisty, tutaj został zabity w 1940 roku przez agenta NKWD, mimo podwójnych ścian, żelaznych okiennic i patrolu policyjnego.
W muzeum znajduje się wystawa czasowa poświęcona działalności Lwa Trockiego, biblioteka publiczna, w której gromadzone są jego prace, dokumenty i współczesna literatura trockistowska. Obok muzeum znajdują się groby Lwa Trockiego i jego żony Natalii Siedowej.
Grupy zwolenników trockizmu zbierają się co roku w sierpniu w domu Trockiego, by upamiętnić swojego przywódcę. W gabinecie Trockiego na biurku są jego okulary i gazeta z dnia 20 sierpnia 1940 r., którą przeczytał w swoim pamiętnym dniu.
Muzeum, oprócz przyjmowania zwiedzających, organizuje różne wykłady, odczyty i konferencje na temat literatury, takie jak „Poezja na emigracji”.