Kościół św. Jana

Kościół św. Jana, św. Jana baznica
Łotwa, Ryga
Ocena 8.0
10 Na podstawie 1 opinie
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 56.9476, 24.1106

Kościół św. Jana

Kościół św. Jana, św. Jana baznica
Łotwa, Ryga
Kościół św. Jana to kościół luterański w Rydze, na Starym Mieście. W aspekcie architektonicznym jest to przedziwne połączenie późnego gotyku, północnego renesansu, manieryzmu i baroku. Wraz z pozostałymi trzema kościołami na Starym Mieście (Katedra Kopułowa, Kościół św. Piotra i Kościół Jakowlewski) można zaliczyć do wybitnych zabytków architektury sakralnej średniowiecznej w Rydze.
Początkowo kościół św. Jana Chrzciciela był niewielką, dość skromną drewnianą kaplicą w pobliżu klasztoru dominikanów. Po raz pierwszy kościół pojawia się w kronikach miejskich w 1297 roku.
Na początku XVI wieku kościół przebudowano w stylu późnogotyckim.
Przede wszystkim godnymi uwagi elementami nowego kościoła św. Jana był strop sklepień siatkowych, a także schodkowy fronton zachodni, zwieńczony starym wiatrowskazem, który w porównaniu najszybciej wskazuje kierunek wiatru z pozostałymi trzema kogutami w Rydze wieńczącymi iglice głównych kościołów.
Wkrótce nastąpiło bezkrwawe wypędzenie dominikanów z miasta – w czasie procesji wielkanocnej dominikanie opuścili miasto, by ominąć mury twierdzy, a mieszkańcy odmówili im powrotu po zakończeniu procesji. W okresie reformacji tłum rozgniewanych obywateli, rozpalonych żarliwymi kazaniami niemieckiego antykatolickiego misjonarza Melchiora Hoffmanna, wdarł się do kościoła św. Jana, narażając jego wnętrze na bezlitosną klęskę, po czym kościół został opuszczony i zapieczętowany .
Dalej w tym budynku znajdowała się stajnia, spichlerz i zbrojownia. Później budynek kościoła został przekazany w posiadanie łotewskiej wspólnoty luterańskiej, która natychmiast organizuje jego rozbudowę i odbudowę.
W 1677 r. w Rydze miał miejsce jeden z najsilniejszych i najbardziej niszczycielskich pożarów w jej historii, kiedy to doszczętnie spłonęła wschodnia część ołtarzowa - po zakończeniu szaleństwa żywiołów odrestaurowano ceglane stropy absydy kościoła. Zewnętrzną powierzchnię ścian zdobi wystrój rzymskiego porządku architektonicznego.
Następnie, pod koniec XVII wieku, do zewnętrznych symetrycznie rozmieszczonych nisz części ołtarzowej mieszczanie dobudowali dwie rzeźby – Jana Chrzciciela, symbolizującego łatwowierność i niewinność luterańskich mieszkańców oraz Salome, która z kolei uosabia zdrada i oszustwo katolickiej elity miasta.
W 1912 roku twórca narodowego malarstwa planowego, słynny łotewski pejzażysta i portrecista Janis Rozental namalował obraz religijny „Ukrzyżowanie”, który został umieszczony w zakrystii kościoła św. Jana.
W czasach sowieckich kościół funkcjonował jako kościół luterański, a parafianie kościoła św. Jana Chrzciciela nie mieli problemów z kultem religijnym.

OPINIE
Wszystkie recenzje (1)
Podróżował 2 roku wstecz
Ocena 8
Jedna z najstarszych budowli w Rydze - koś ció ł ś w. Jana, to ciekawe poł ą czenie ró ż nych styló w architektonicznych od pó ź nego gotyku, pó ł nocnego odrodzenia i manieryzmu po barok. Podobnie jak wię kszoś ć budynkó w w starej Rydze, koś ció ł był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Pierwsza budowla sakralna w tym miejscu pojawił a się w 1234 roku, był to drewniany jednonawowy koś ció ł z mał ą kaplicą przylegają cą do klasztoru dominikanó w.
brak komentarzy | zostaw komentarz
MIEJSCA W POBLIŻU
Pomnik muzyków z Bremy
Ocena 8.5 - 2 opinie
Łotwa, Ryga
Pomniki i pomniki
dystans: 0 km.
Na mapie
Kościół św. Piotra
Ocena 9.5 - 2 opinie
Łotwa, Ryga
Architektura, Fabula, Ulica, miejsce, punkty widokowe, religia
Odwiedzić: Płatny
dystans: 0.1 km.
Na mapie
Galeria autorskiej lalki Vladlena
Ocena 10.0 - 1 opinia
Łotwa, Ryga
Muzea
dystans: 0.2 km.
Na mapie
Dom Czarnogłowych
Ocena 9.3 - 3 opinie
Łotwa, Ryga
Architektura, Fabula, Muzea
Odwiedzić: Płatny
dystans: 0.2 km.
Na mapie
Plac Livu
Ocena 8.0 - 1 opinia
Łotwa, Ryga
Ulica, miejsce, punkty widokowe
dystans: 0.3 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań