Karnawał w Wenecji to coroczny festiwal kostiumów, który odbywa się w lutym, 12 dni przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Pierwsza dokumentalna wzmianka o karnawale pochodzi z 1094 roku, ale obchody tego czasu odbyły się bez słynnych masek. Maski, tradycyjnie wykonane z papier-mache lub skóry, weszły w modę w XIII-XIV wieku dzięki kaprysowi bogatych i szlachetnych Wenecjan, którzy chcieli dodać do zabawy odrobinę tajemniczości i uniknąć klasowych uprzedzeń, zaczynając od jeść przy tym samym stole z niewolnikami.
Karnawał wenecki osiągnął swój szczyt w XVIII wieku, kiedy głównymi bohaterami święta byli bohaterowie włoskiej komedii, a maska uroczej Kolumbiny stała się symbolem karnawału. W 1797 roku, po zdobyciu Republiki Weneckiej przez wojska Napoleona Bonaparte, karnawały zostały zakazane, możliwości ich organizowania zostały ograniczone ze względu na problemy polityczne i gospodarcze, a dopiero w 1979 roku postanowiono powrócić do tradycji. Od 1162 roku uroczystość rozpoczyna się na
Piazza San Marco wystrzeleniem ozdobnego gołębia Colombina z dzwonnicy. Gołąb eksploduje w locie, a na widzów zebranych na placu pada deszcz kolorowych konfetti, próbujących uchwycić choć jedną iskierkę, by przez cały rok być bogatym.
Następnie rozpoczyna się procesja Festa delle Marie, poświęcona uwolnieniu dziewczynek porwanych przez piratów – publiczność zostaje przedstawiona z siedmioma najpiękniejszymi i młodymi mieszkańcami miasta – siedmioma Mary. Święto obejmuje całą Wenecję – ulice wypełniają ludzie przebrani za słynnych włoskich postaci, na placach odbywają się koncerty i przedstawienia, występy magów i żonglerów, połykaczy mieczy, mimów i akrobatów, zaklinaczy węży, fajerwerki, festyny i procesje. Każdy z 500 000 turystów przybywających na karnawał może dołączyć do procesji ulicznych i wziąć udział w kostiumowych przedstawieniach. Karnawał kończy się na
Piazza San Marco paradą kostiumów, niesamowitymi fajerwerkami nad laguną, spaleniem słomianego człowieka, pogańskim rytuałem symbolizującym odnowę natury i masowe tańce. A bicie dzwonów kościoła San Francesco della Vigna zapowiada początek Wielkiego Postu.