Starożytne miasto Segesta
Segesta, Segesta, Egesta, Akesta
Włochy, o. Sycylia
Segesta to starożytne miasto Elimnów, wygnańców z Troi. Data jego powstania nie jest znana, ale już w IV wieku p.n.e. był zamieszkany przez ludzi. W V wieku miasto zostało zniszczone przez Wandalów i na jego miejscu pozostała jedynie niewielka osada, w której Normanowie po wypędzeniu Arabów z Sycylii zbudowali zamek. Później zamek został przebudowany na rozkaz rodziny Zvevi i stał się centrum średniowiecznego miasta. Szybko jednak o nim zapomniano i dopiero w 1574 roku dominikański historyk Tommaso Fazzello, znawca starożytnych miast Sycylii, ustalił jego dokładną lokalizację.
Terytorium obecnej Segesty wyróżnia się majestatyczną świątynią o niemal doskonałych rysach doryckich. Najprawdopodobniej świątynia była niedokończona, ponieważ nigdy nie znaleziono śladów jej dachu i rzeźb na kolumnach. Autentycznie wiadomo, że świątynia została zbudowana pod koniec V wieku p.n.e. na szczycie wzgórza w miejscu innego budynku o znaczeniu religijnym. Dziś to sanktuarium, otoczone 36 kolumnami, uważane jest za jeden z najlepiej zachowanych przykładów starożytnej architektury.
Po przeciwnej stronie świątyni, również na szczycie wzgórza na wysokości około 440 metrów, stoi amfiteatr zbudowany w połowie III wieku p.n.e. Siedzenia dla widzów podzielone są na 7 sekcji i wyrzeźbione z marmuru. Niewielkie pozostałości sceny - zdaniem znawców zdobiły ją niegdyś kolumny i filary. Teatr mógł pomieścić do 3000 osób.