opactwo we florencji

Badia Fiorentina
Ocena 9110

10 lipiec 2020Czas podróży: 24 luty 2019
Badia Fiorentina - "Opactwo Florenckie" - opactwo i koś ció ł pw. Opactwo został o zał oż one w 978 roku przez matkę margrabiego Toskanii Hugo di Tuscany. Dzię ki licznym darom i przywilejom nadawanym przez papież y i cesarzy opactwo nabył o lub odziedziczył o wiele są siednich dział ek. Gł ó wną dział alnoś cią na terenie kontrolowanym przez Badię Fiorentinę był a produkcja, oprawa i sprzedaż ksią ż ek i pergaminó w. W 1285 r. romań ski koś ció ł klasztorny przeszedł gruntowną przebudowę w stylu gotyckim pod kierownictwem Arnolfo di Cambio. W 1307 r. rzą d florencki zniszczył dzwonnicę koś cielną za odmowę pł acenia podatkó w. W latach 1310-1330 zbudował a nową duż ą , na planie sześ cioką ta, dzwonnicę o wysokoś ci 70 metró w. Na tej dzwonnicy rozgrywa się pierwszy odcinek filmu „Inferno” na podstawie ksią ż ki Dana Browna. Z ulicy widoczna jest tylko gó rna czę ś ć ulicy.
W latach 1627-1631 architekt Matteo Segaloni ponownie zmienił orientację oł tarza, teraz przenió sł się na poł udnie w kierunku Arno, realizują c koś ció ł w formie krzyż a greckiego. Wedł ug legendy to wł aś nie w tym koś ciele Dante po raz pierwszy zobaczył Beatrice. W okresie renesansu Bernardo Rosselino stworzył sł ynny kruż ganek pomarań czowy: „W 1439 r. Ojcowie Koś cioł a Wschodniego, któ rzy odwiedzili Sobó r Florencki, podarowali Toskanii rzadką pomarań czową roś linę , któ ra został a z powodzeniem zasadzona i uprawiana”. Teraz roś nie tu pomarań czowy.

Wnę trze koś cioł a zawiera mieszankę ró ż nych styló w. Uwagę zwraca rzeź biony drewniany strop autorstwa Felice Gamberai (1631). Zlikwidowany w 1810 r. klasztor został splą drowany, pomieszczenia zaję ł y mieszkania, magazyny, biura. Klasztor został odrestaurowany przez architekta Giuseppe Castellucciego w 1921 roku.

W przejś ciu na dziedziniec zamontowana jest rzeź ba „Jezus bezdomny”.
Autorem rzeź by jest kanadyjski rzeź biarz katolicki Timothy Schmalz. Oryginalna rzeź ba znajduje się na Uniwersytecie w Toronto od 2013 roku. Rzeź biarz przedstawił Jezusa jako bezdomnego ś pią cego na ł awce. Jego twarz jest zakryta pł aszczem, ale moż na go rozpoznać po ranach na nogach od ukrzyż owania. Począ tkowo rzeź ba był a niejednoznacznie odbierana zaró wno przez postacie religijne, jak i zwykł ych ludzi. Ale od 2016 roku na cał ym ś wiecie zainstalowano ponad 100 takich rzeź b.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań