Royal College of Spain w Bolonii

Hiszpańskie Kolegium
Ocena 8110

14 październik 2022Czas podróży: 15 czerwiec 2022
Kolegium Hiszpanii, zał oż one przez kardynał a Egidio Albornosa (1310-1367) jako „domus hispanica”, znane ró wnież jako Kró lewskie Kolegium San Clemente degli Spagnoli i Kró lewskie Kolegium Hiszpanii, jest szkoł ą uniwersytecką dla hiszpań skich studentó w z siedzibą w ś redniowieczny uniwersytet, najsł ynniejszy z dwudziestu czterech zał oż onych mię dzy XIII a XVII wiekiem. Jest to najstarsza uczelnia na ś wiecie otwarta dla studentó w zagranicznych, spadkobierczyni fenomenu narodó w w tradycji uniwersytetu ś redniowiecznego, a takż e jedyna tego typu zachowana w Europie kontynentalnej.
W 1360 kardynał Egidio Albornos uwolnił Bolonię spod tyrań skich rzą dó w Giovanniego da Oleggio i na wł asny koszt zbudował szkoł ę dla hiszpań skich studentó w. Kolegium został o zbudowane w latach 1365-1367, aby zgodnie z jego wolą pomieś cić studentó w Studium Bolognese poza terytorium (29 wrześ nia 1364) na miejscu staroż ytnych domó w rodziny Delfini (Dalfini).
Kolegium został o potraktowane jako wzó r dla tych, któ re miał yby pó ź niej peł nić podobne funkcje, na Uniwersytecie w Salamance, takich jak Colegio Viejo (lub Colegio Mayor de San Bartolome) z 1401 r. , a takż e te, któ re miał yby powstać w innych Hiszpań skie uniwersytety mię dzy XV a XVI wiekiem.
W cią gu tych prawie siedmiu wiekó w historii Kolegium przeż ywał o bardzo trudne momenty (wojny, zmiany polityczne, czasy kryzysó w), ale zawsze potrafił o je przezwycię ż yć . W 1715 r. rektor i czł onkowie kolegium zwró cili się do Senatu o zezwolenie na ponowne otwarcie kolegium, któ re w czasie wojny o sukcesję pozostawał o zamknię te. W 1796 r. , wraz z najazdem francuskim, Napoleon zarzą dził jego zamknię cie, a 11 kwietnia 1812 r. jego mają tek został zaję ty i sprzedany. Jeszcze na począ tku XX wieku Kolegium stanę ł o w obliczu poważ nych trudnoś ci zwią zanych z oblę ż eniem instytucji: poważ ną pró bą konfiskaty i przeję cia kontroli nad jej mają tkiem, co zagraż ał o jego bezpieczeń stwu.
Na szczę ś cie dobroczynnoś ć Joaquina Ignacio de Arteaga y Echague, księ cia Infantado i markiza Aris i Armunius, Almirante of Aragon itd. , potomka rodu Albornozó w, któ ry dzielnie speł nił swoją rolę jako spadkobierca znakomitego rodu szlacheckiego, uratował uczelnię i zapewnił jej dalsze istnienie.
Wś ró d sł awnych studentó w przyję tych do uczelni są Antonio de Nebrija, Antonio Agustin, Herná n Nú ñ ez de Toledo, Pedro Belluga, Antonio Bernabeu, Ignacio di Loyola, Pietro d'Arbues i Miguel de Cervantes. W 1530 roku Karol V Habsburg spę dził tu cztery miesią ce z okazji swojej koronacji na cesarza.
Zaprojektowana przez Matteo di Giovannello (znana jako Gattapone), kolegium skł ada się z dwó ch pię ter z centralnym dziedziń cem z arkadą , wokó ł któ rej rozmieszczone są pokoje, prowadzą cą do gotyckiego koś cioł a San Clemente.
Pokoje studenckie wychodzą na ulicę , mają ufortyfikowaną konstrukcję z otworami strzelniczymi.
Fasada zewnę trzna został a pó ź niej przebudowana w stylu renesansowym. Te ramy ochrony terytorium prywatnego wyjaś niają cel uczelni: być wzglę dnie samowystarczalnym w stosunku do miasta. W pał acu znajduje się wspaniał y portal z 1525 roku autorstwa Andrei i Formigine.
W portyku znajdował się fresk Annibale Carracciego w zł ym stanie zachowania. Istnieją ró wnież dwa freski autorstwa Bartolomeo Ramenghi (zwanego ró wnież Bartolomeo da Bagnacavallo), a fresk Camilla Procaccini, zawarty w absydzie kaplicy San Clemente, został zniszczony w 1914 roku. W kaplicy znajduje się cenny poliptyk autorstwa Marco Zoppo.
W 2011 roku zakoń czono ponad trzydzieś ci lat prac konserwatorskich, usuwają c warstwy „fał szywego gotyku” i zwracają c cenne freski, w tym m. in. Madonna dellumilta z koń ca XIV wieku autorstwa Lippo di Dalmasio.

W 2012
uczelnia otrzymał a Nagrodę Dziedzictwa Kulturowego od Europa Nostra, uznawaną za „najwyż szą reprezentatywną organizację dziedzictwa kulturowego w Europie, zrzeszają cą czł onkó w z ponad 40 krajó w” z nastę pują cego powodu: „Nie moż e być lepszego przykł adu naszego wspó lnego europejskiego dziedzictwa: ś redniowieczne kolegium hiszpań skich studentó w wł oskiego uniwersytetu – najstarszego uniwersytetu na ś wiecie – wykorzystują ce wł oski motyw loggii wokó ł dziedziń ca nawią zują cego do architektury kolegialnej Anglii czy Francji. Jury podziwiał o pię kno i detale tej drobiazgowej renowacji, zwł aszcza freski, a takż e odwagę i determinację wykazaną w utrzymywaniu zaró wno rozmachu, jak i finansowania przez tak dł ugi okres”.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań