Synagoga Hurwa
Synagoga Hurwa
Izrael, Jerozolima
Synagoga Hurva znajduje się w dzielnicy żydowskiej Starego Miasta na placu o tej samej nazwie. Od dawna znana jest jako główna synagoga aszkenazyjska w Jerozolimie. Słowo Hurva oznacza ruiny.
Synagoga została zbudowana w stylu neobizantyjskim i stała się centrum ortodoksyjnego ruchu pruskiego. W XVIII wieku. do Jerozolimy przybyli osadnicy - ortodoksyjni Żydzi z Polski, na czele z rabinem Jehudą ha-Chasydem. Osadników wspierały społeczności żydowskie Europy. Niespodziewanie, pięć dni po przybyciu do Jerozolimy, Jehuda ha-Hasid zmarł, co doprowadziło do znacznego zmniejszenia darowizn. Mimo to rozpoczęto budowę synagogi, ale gmina nie miała dość pieniędzy na spłatę wierzycieli arabskich iw przypływie gniewu spalili synagogę.
Po 150 latach, w 1857 roku, gdy społeczność aszkenazyjska rozrosła się, postanowiono odbudować synagogę centralną na miejscu zniszczonej. Ze względu na ciągły brak funduszy prace ukończono dopiero w 1864 r. Trwały one do 1948 r. W czasie wojny o niepodległość na terenie synagogi Hurva toczyły się zacięte walki między oddziałami arabskimi i żydowskimi, a synagoga została ponownie zniszczona. Po wojnie sześciodniowej w 1967 r. postanowiono odrestaurować jedynie łuk fasady głównej synagogi i po starannym przygotowaniu rozpocząć budowę.
15 marca 2010 r. odrestaurowano synagogę Chkrwy.