Starożytne miasto Mistra
Mistrowie, Mistrowie
Grecja, Peloponez
Mistra jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i politycznych późnego Cesarstwa Bizantyjskiego. „Stara” Mystra jest skansenem i jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa. Jest pod ochroną UNESCO.
Główne atrakcje:
Metropolia to jeden z najstarszych klasztorów w Mistrze, poświęcony św. Demetriuszowi. Na terenie Metropolii znajduje się dziś Muzeum Mistra. Ekspozycja składa się głównie z obiektów odkrytych podczas wykopalisk.
Brontochion to jeden z najstarszych klasztorów w mieście. Zgłoszony bezpośrednio do Patriarchy Konstantynopola. Z kompleksu budynków tworzących klasztor dziś znajdują się dwa kościoły: św. Teodora i Hodegetria, ruiny i fragmenty murów.
Pałac Despotów - Г - zespół figuratywny pałacu znajduje się na płaskim tarasie i składa się z dwóch skrzydeł. Od północnego wschodu i południowego zachodu otaczał jedyny plac miasta.
Klasztor Pantanassa znajduje się na stromym zboczu po wschodniej stronie wzgórza. Dziś jest najlepiej zachowaną budowlą i jedynym czynnym klasztorem na terenie Mistry. Mieszka tu około trzydziestu zakonnic.
Peribleptos to niewielki klasztor położony w południowo-wschodnim narożniku zewnętrznych murów miasta na stromym klifie. Zbudowany pod koniec XIV wieku. W Perybleptus zachował się obszerny cykl fresków, jedyny w swoim rodzaju w historii wszelkiego malarstwa monumentalnego.
Evangelistria to kościół cmentarny z kopułą krzyżową. Jedyny kościół Mistry, który nie został wymieniony w źródłach pisanych.
Kościół Hagia Sophia został podobno wzniesiony w latach 1351-1365 przez Manuela Kantakuzina. Za panowania tureckiego służył jako meczet.