Starożytny Korynt i Akrokorynt
Starożytny Korynt i Akrokorynt
Grecja, Peloponez
Korynt był starożytnym greckim miastem na Przesmyku Przesmyku. W 1858 r. stare miasto, położone na terenie starożytnego Koryntu, zostało całkowicie zniszczone przez trzęsienie ziemi i obecnie znane jest jako Starożytny Korynt. Nowe miasto zostało założone trzy kilometry na północny wschód, na wybrzeżu Zatoki Korynckiej.
Akrokorynt – akropol Koryntu, położony na monolitycznej skale, górujący nad ruinami starożytnego miasta. Twierdza jako fortyfikacja wojskowa istniała od czasów starożytnych do początku XIX wieku. Wzgórze otoczone było trzema rzędami murów; na jej najwyższym punkcie znajdowała się świątynia Afrodyty, która później stała się kościołem chrześcijańskim, a następnie meczetem. W 1929 roku amerykańscy naukowcy rozpoczęli wykopaliska na wzgórzu.
W obrębie murów otaczających Akrokorynt znajduje się źródło Górnych Pirenejów. Opis Hellady mówi, że źródło za świątynią było darem Asopa dla Syzyfa. Według legendy ten ostatni wiedział, że córka Asopa, Egina, została porwana przez Zeusa, ale odmówił udzielenia jakichkolwiek informacji, dopóki nie otrzymał dla siebie źródła w Akrokorycie.