Вопреки распространенному мнению, происхождение корриды не испанское - смертельно опасные игры с дикими быками были еще на древнем Крите. В Испании коррида появилась с завершением Реконкисты в XV веке. За восемь веков войн с маврами сформировалось рыцарство, которое только и умело, что сражаться за возвращение Христианства на Иберийский полуостров. С падением мавританской Гранады рыцарям понадобилось другое занятие, тут и пригодилась коррида. Первоначально это была разновидность рыцарских турниров.
Коррида в Испании популярна не везде, в Каталонии она уже запрещена, а в Галисии даже арен для корриды нет, там поклонников жестокого зрелища немного. Популярность корриды в остальной Испании еще велика, но туристов среди зрителей постепенно становится больше, чем испанцев!
Старейшей считается арена в Ронде на юго-западе Андалусии – она открыта в 1785 году, а сама Ронда считается родиной испанской корриды. Познания в корриде, почерпнутые из чисто французской оперетки под названием «Кармен», не имеют отношения к реальности. Тема корриды привнесена в либретто ради экзотики, в новелле Мериме коррида не фигурирует, как нет там и никакого Эскамильо, да и знаменитых куплетов тореадора при его парадном выходе под восторги поклонниц в реальной Испании быть не могло, поскольку в те времена женщинам посещать корриду не полагалось, нет в испанском языке и слова «тореадор» - оно французское.
Wbrew powszechnemu przekonaniu korzenie walk bykó w nie są hiszpań skie – zabó jcze zabawy z dzikimi bykami toczył y się jeszcze na staroż ytnej Krecie. W Hiszpanii walki bykó w pojawił y się wraz z zakoń czeniem rekonkwisty w XV wieku. Przez osiem wiekó w wojen z Maurami ukształ tował o się rycerstwo, któ re tylko wiedział o, jak walczyć o powró t chrześ cijań stwa na Pó ł wysep Iberyjski. Wraz z upadkiem mauretań skiej Granady rycerze potrzebowali kolejnego zaję cia, a walki bykó w przydał y się tutaj. Począ tkowo był to rodzaj turnieju rycerskiego.
Walka bykó w w Hiszpanii nie wszę dzie jest popularna, w Katalonii jest już zabroniona, a w Galicji nie ma nawet aren walk bykó w, mał o jest fanó w okrutnego spektaklu. Popularnoś ć walk bykó w w pozostał ej czę ś ci Hiszpanii jest wcią ż duż a, ale wś ró d widzó w jest coraz wię cej turystó w niż Hiszpanó w!
Najstarsza to arena w Rondzie na poł udniowym zachodzie Andaluzji – został a otwarta w 1785 roku, a sama Ronda jest uważ ana za miejsce narodzin hiszpań skiej walki bykó w.
Wiedza o walkach bykó w, zaczerpnię ta z czysto francuskiej operetki „Carmen”, nie ma nic wspó lnego z rzeczywistoś cią . Temat walki bykó w został wprowadzony do libretta przez wzglą d na egzotykę , w opowiadaniu Mé rimé e nie pojawia się walka bykó w, podobnie jak nie ma tam Escamilla, a znane kuplety torreadora podczas jego wielkiego wejś cia ku uciesze fanó w w prawdziwej Hiszpanii nie mogł o być , bo w tamtych czasach kobiety nie miał y uczestniczyć w walkach bykó w, nie ma sł owa "toreador" w ję zyku hiszpań skim - jest to francuski.