Rzeźba modlącego się człowieka

"Harmonia"
Ocena 8110

2 październik 2020Czas podróży: 9 może 2019
Został zbudowany na cześ ć sł ynnego indyjskiego filozofa-humanisty, kaznodziei, artysty, poety i pisarza Sri Chinmoya. W wieku 12 lat Sri Chinmoy doł ą czył do duchowej wspó lnoty Sri Aurobindo. Od tego momentu cał e jego ż ycie był o poś wię cone badaniu ukrytych boskich mocy, aby odsł onić wewnę trzną energię i wiedzę czł owieka i uczynić ją lepszą . Wraz ze swoimi wyznawcami przyjeż dż ał do wielu krajó w, wielokrotnie odwiedzał Pragę.

W 2007 roku zmarł Sri Chinmoy. Dwa lata pó ź niej w wielu miastach na cał ym ś wiecie, w tym w stolicy Czech, pojawił y się pomniki w hoł dzie dla jego pamię ci i szacunku dla jego oś wieconej nauki.

Autorem rzeź by jest nauczyciel fizyki z Londynu Kaivalya Torpy. Był przyjacielem i uczniem Sri Chinmoya. W swoich wywiadach zawsze podkreś lał , ż e wsparcie jego duchowego nauczyciela pomogł o mu zostać rzeź biarzem.
Zainspirowany ideami i filozoficznymi naukami czł owieka, któ rego mantry, umysł i serce był y oddane Pokoju i Uniwersalnej Harmonii, w 2009 roku Kaivalya stworzył pomnik na jego cześ ć.

Rzeź ba bez zamierzonego efektu w prosty i naturalny sposó b wpisuje się w naturalne otoczenie, poł oż one wś ró d spokojnej tafli rzeki, nieba i drzew.

Peł nowymiarowa postać mę ż czyzny ubranego w tradycyjny indyjski stró j jest przedstawiona w czasie medytacji. Przystojna twarz kaznodziei jest nie tylko surowa, ale i dobra. Jego poza jest spokojna i uroczysta. A rę ce zł oż one w modlitewnym geś cie – na znak zaangaż owania w Najwyż szy Umysł , któ ry nadaje sens egzystencji wszystkim ż ywym istotom.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań