Diabeł kanału

Kanał diabła
Ocena 8110

31 grudzień 2020Czas podróży: 9 może 2019
Diabeł w Pradze oddzielił niewielką czę ś ć historycznego centrum i stworzył na tym terenie wyją tkową atmosferę . Kim jest Diabeł , któ ry pozwala sobie rzą dzić w sercu czeskiej stolicy? Tak nazywa się niewielka rzeka, któ ra odchodzi od Weł tawy i do niej wpł ywa. Tworzą c niezależ ną ś cież kę o dł ugoś ci okoł o 900 metró w, Diabeł myje mał ą zieloną wyspę Kampa. Lepiej nazywać diabł a kanał em. Istnieje wiele wersji nazwy tego ramienia wodnego, ale wszyscy zgadzają się , ż e koryto rzeki jest stworzone przez czł owieka, a nie naturalne. Niewykluczone, ż e kanał przekopali w XII wieku zakonnicy z Zakonu Maltań skiego wył ą cznie na wł asne potrzeby, w szczegó lnoś ci w celu uregulowania zuż ycia wody.

Diabeł jest prawie tak stary jak sama Praga. Domy budowane na jego brzegach są fundamentem wody do dna, dlatego wielu nazywa ten obszar miniaturową Wenecją.
Wspaniał e widoki otwarte z mostu nad kanał em i ozdobione porę czami z kutego ż elaza. Harmonię przyrodniczą i architektoniczną zakł ó ca jednak duż a liczba zamkó w ró ż nego kalibru, któ re wszę dzie wiszą kochankowie.

Generalnie na Weł tawie i Czortó wce w samym centrum Pragi jest wiele mł ynó w wodnych. Niektó re z nich dział ają do dziś , dobrze harmonizują c z okolicznymi pejzaż ami miejskimi. Ale chyba najbardziej znane jest ogromne ostrze mł yna wodnego na Czortiwce, któ re znajduje się dosł ownie kilka krokó w od Mostu Karola. Został zbudowany na wyspie Campa gdzieś w poł owie XV wieku. W tamtych czasach bez mł yna nie moż na był o wyobrazić sobie pejzaż u miasta, a przypominają nam o nim ogromne ł opaty mł yna, któ re spokojnie obracają się w wodach rzeki. Wedł ug legendy mł yn należ ał kiedyś do staroż ytnego klasztoru, a obok niego mieszkał wodny Kaburek.
Teraz obywatele postawili mu pomnik w pobliż u gł ó wnego ostrza dział ają cego mł yna.

Rzeź biarz Josef Nalepa postanowił odtworzyć zabawnego mieszkań ca wyspy i stworzył pomnik Kaburka. Siedzi na kole starego mł yna w pozycji myś liciela, pali fajkę , wpatruje się w wodę w skupieniu i zamyś leniu, a moż e na zawsze. Taki filozof wodny, po ludzku zrozumiał y, ze swoimi namię tnoś ciami i sł aboś ciami, sł owem z duszą .
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań