Instalacja Embryo

Instalacja zarodka
Ocena 7110

9 październik 2020Czas podróży: 11 może 2019
W Pradze, na rogu niepozornego domu, coś przycią ga uwagę wszystkich przechodnió w. To jest coś - kompozycja rzeź biarska niesł awnego czeskiego rzeź biarza Davida Cherny, zwana „Zarodkiem”. Budynek, któ rego rynna sł uż ył a jako pę powina tej niesamowitej instalacji, to Teatr Na Zabradli.

David Cherny stworzył rzeź bę przypominają cą ludzki embrion w 1996 roku. Do jego wykonania uż ył trzech materiał ó w - metalu, ż ywicy epoksydowej i plastiku. Wewną trz instalacji rzeź biarz zainstalował zwykł e diody LED. Wysokoś ć zarodka wynosi 120 cm.

Pojawienie się „Zarodka” na rynsztoku przypadł o na rocznicę praskiego teatru Na Zabradli, a on skoń czył.50 lat. W ten sposó b David Cherny postanowił pogratulować zespoł owi teatralnemu. Embrion został umieszczony na rogu fasady domu, przywierają c do rynny, jak kosmita z filmu fantasy, a stał o się to 9 grudnia 2008 roku.
David Cherny wykonał i zainstalował instalację na wł asny koszt. To taki niezwykł y prezent, jaki teatr otrzymał na swoje „urodziny”.

Pomimo tego, ż e nie jest to rzeź ba kontrowersyjna, a w dodatku doskonale wpisuje się w otaczają cy krajobraz i wyglą da doś ć organicznie na zewnę trznej elewacji budynku, to rzeź biarz musiał wsł uchać się w wiele krytycznych uwag pod jego adresem. Ale wielu to lubił o.

Po zainstalowaniu futurystycznego zarodka liceum, zwykli pracownicy, a nawet kierownictwo teatru, zostali podzieleni na dwa walczą ce obozy. Niektó rym rzeź ba się spodobał a i cieszą się z prezentu, inni domagają się jej natychmiastowego demontaż u. Ale jak dotą d embrion jest nadal na miejscu.

Mimo ró ż nic w opiniach mieszkań có w rzeź ba ta cieszy się wyraź ną popularnoś cią wś ró d turystó w.
Po pierwsze, ten „embrion”, wedł ug rzeź biarza, symbolizuje narodziny twó rczego ż ycia. Po drugie, po zachodzie sł oń ca embrion zaczyna mienić się ró ż owo-czerwonym kolorem, co dodaje tajemniczoś ci ogó lnej atmosferze miasta.

Abstrakcyjna postać cieszy się duż ym zainteresowaniem turystó w nocą dzię ki tajemniczemu, przyjemnemu blaskowi i migotaniu. No có ż , po trzecie, to dzieł o Davida Cerny'ego, a on jest dla Pragi – jak Antonio Gaudi dla Barcelony.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań