Dom Storch

Cudowne malowanie elewacji i niezwykły wykusz-balkon
Ocena 8110

9 luty 2018Czas podróży: 2 lipiec 2017
W Pradze jest wiele ciekawych budynkó w z wł asną historią i trudno wyró ż nić najpię kniejsze z nich. Dom wydawcy Oleksandra Storcha na rogu Rynku Staromiejskiego to jeden z najbardziej niezwykł ych budynkó w stolicy.
Fasada domu nie wyró ż nia się sztukaterią , pł askorzeź bami czy innymi tró jwymiarowymi detalami, jak są siednie budynki - tym bardziej efektownie wyglą da pł aska ś ciana eleganckiego gotyckiego wykusza.
Podczas remontu domu Storcha architekt Friedrich Ohman planował stworzyć w nowym budynku pł aską fasadę bez wytł aczanych dekoracji. Architekt chciał przywró cić domowi ś redniowieczny wyglą d, dodatkowo na duż ej powierzchni gł adkich ś cian zaplanowano wykonanie malarstwa. Jednak pię knego wykusza w stylu gotyckim po prostu nie dał o się zniszczyć . Trzeba go był o zachować - tak postanowili architekci, budowniczowie i wł aś ciciel budynku.
Prace budowlane nadzorował architekt Františ ek Tihna.
Podczas wewnę trznej przebudowy domu robotniczego czekał a niespodzianka - wewną trz budynku znajdował a się mał a kaplica. Nie był o do niego wejś cia - w tajemniczym budynku nie był o ż adnych drzwi. Kiedy udał o mu się dostać do kaplicy, był tam stó ł . Na stole leż ał miecz, a wokó ł nie był o już ś ladó w. Jak miecz dostał się do kaplicy, kto to wszystko zrobił – nie wiadomo na pewno.
Eklektyczny styl czeskiego neorenesansu z elementami gotyku Wł adysł awa został ucieleś niony w architektonicznej formie Domu Storcha. Dom stoi na staroż ytnym fundamencie. Na jego fasadzie gotyckie flakony i romań skie otwory przylegają do figurowanej attyki w stylu renesansowym ze schodkowym naczó ł kiem. Budynek posiada pię kne malowanie elewacji w technice sgraffito. Ta praca artysty Mikulasa Alyosha jest uderzają cym przykł adem praskiej secesji.
Fabuł y kolorowych freskó w przedstawiają ś w. Wacł awa - patrona Czechó w. Wacł aw z wł ó cznią na biał ym koniu uroczyś cie wchodzi na Rynek Starego Miasta. Postać jeź dź ca otaczają stylizowane ornamenty roś linne.
Wacł aw przedstawiony jest obok drzewa, aw chmurach nad nim leci ptak - symbol wolnoś ci narodu czeskiego. W gó rnej czę ś ci fasady przedstawiono jeszcze trzy ptaki. To są bociany - są bardzo popularne w Czechach. Bociany są czę sto przedstawiane jako znaki domó w na fasadach budynkó w. Wią ż ą się z nimi ludowe legendy - uważ a się , ż e te ptaki przynoszą szczę ś cie.
Fasada domu Storkhova został a doś ć naturalnie ozdobiona wizerunkami tych ptakó w. Nazwisko „Storch” w ję zyku niemieckim oznacza „bocian”. Opró cz ptakó w i Wacł awa na fasadzie domu moż na zobaczyć staroż ytny herb Pragi, herb Kró lestwa Czech oraz nazwiska wł aś cicieli budynku.
W dawnych Czechach tradycją był o nadawanie budynkom nazw zwią zanych z ich wł aś cicielami.
Historia domu Storkhova się ga XV wieku. Na przestrzeni wiekó w zmieniał wiele imion. Nazywano go „Domem Marszał ka”, „Domem pod Czarną Bramą ”. Najsł ynniejszą antyczną nazwą był a „Kamienna Dziewica Maryja” – rzeź biarski znak domu, któ ry do dziś moż na zobaczyć w prawej dolnej czę ś ci fasady.
Dziś domu Storcha nie moż na nazwać przykł adem konkretnego stylu architektonicznego. Jest pomnikiem epoki nowoż ytnej, w istocie jest eklektyczny. Ten dom przycią ga turystó w swoim niezwykł ym pię knem bez dodatkó w. Dzię ki poł ą czeniu ró ż nych styló w z powodzeniem wpasował się w zabudowę Rynku Starego Miasta. W obecnej formie moż na prześ ledzić cał ą historię praskiej architektury.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań