Kościół św. Jana Nepomucena na Skałce

Kościół św. Jan Nepomucki na Skałce
Ocena 8110

3 grudzień 2020Czas podróży: 11 może 2019
Jeś li udasz się na poł udnie od Placu Karola bezpoś rednio ulicą Wyszehradzką , moż esz udać się do majestatycznego koś cioł a – koś cioł a ś w. Jana Nepomucena. Koś ció ł sł usznie uważ any jest za najlepsze dzieł o architekta Kiliana Ignaca Dintzenhofera. Wielu znawcó w architektury i sztuki odnotował o udane decyzje artysty, a sam koś ció ł został uznany za szczyt praskiego baroku.

Jan Nepomuk, od któ rego imienia nosi imię koś ció ł , został ś wię tym i mę czennikiem dla narodu czeskiego w XV wieku, niemal natychmiast po jego straszliwej ś mierci z rozkazu kró la Wacł awa IV. Jan Nepomuk został oficjalnie wpisany na listę ś wię tych w 1729 roku. Wtedy też postanowiono na jego cześ ć odbudować obszerny koś ció ł . Nie musieliś my wybierać miejsca, bo niedaleko Placu Karola znajdował a się mał a kapliczka im. Jana Nepomucena. Zamiast tego nie był już w stanie pomieś cić w tym czasie nowych parafian i postanowiono wybudować nowy, majestatyczny koś ció ł.
Pierwszy kamień poł oż ono w 1730 roku, a budowę zakoń czono osiem lat pó ź niej.

Koś ció ł ś w. Jana Nepomucena zbudowany jest w stylu barokowym. Jego bogato zdobiona fasada wychodzi na ulicę Wyszehradzką , co ś wiadczy o tym, ż e gł ó wne wejś cie prowadzi do szeroko otwartej klatki schodowej, przebudowanej w 1776 roku. Począ tkowo schody nie był y ozdobione rzeź bami ś wię tych, dobudowano je pó ź niej. Samą fasadę wyznaczają dwie wież e, lekko zwró cone do siebie. Zdobią je unikatowe, figurowe elementy stiukowe, wykoń czone w marmurze. Wysokoś ć wież dochodzi do 35 metró w, a na ich szczytach kopuł y oznaczone są ozdobnymi, zł oconymi krzyż ami. W wież ach do dzwonnicy cią gnie się spiralna klatka schodowa w stylu barokowym.

Wnę trze koś cioł a nie ustę puje zewnę trznemu pię knu. W duż ej sali sklepienia koś cioł a zdobi fresk, któ rego fabuł a poś wię cona jest legendzie ś w. Jana Nepomucena.
Fresk stworzył artysta Karl Kovarzh w 1748 roku. Ciekawie prezentuje się oł tarz gł ó wny z drewnianą figurą ś w. Jana Nepomucena, wykonaną przez Jana Brokoffa. Posą g wkró tce stał się wzorem dla jej sł ynnej brą zowej „siostry”. Stoi na Moś cie Karola, przycią gają c uwagę rzeszy turystó w.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań