Ogród skalny Ghana Baltz
Zahrada japońska Hany Balz
Republika Czech, Karlowe Wary
Japoński Ogród Skalny powstał w Karlowych Warach z inicjatywy Masumi Schmidt-Muraki, Japonki mieszkającej w Monachium w Niemczech. Projekt został zaprojektowany przez japońskiego architekta ogrodu Kanji Nomurę. Ogród skalny buddyzmu Zen, przeznaczony do medytacji, jest wyrazem żywiołu wody bez użycia samej wody. Kształt koła z wewnętrzną krzywizną symbolizuje zasadę Yin i Yang.
Kamienie ułożone są w taki sposób, aby sprzyjały harmonii myśli i zdrowia człowieka. „Ogród skalny” powstał na obrzeżach tzw. „linii gejzerów” przechodzącej przez Karlowe Wary, na osi której wychodzą na powierzchnię wszystkie gorące źródła.
Biały żwir symbolizuje morze między wschodnią a zachodnią półkulą Ziemi. Ze wschodniego brzegu w kierunku zachodnim do morza wysyłany jest kamień w kształcie statku. Na środku morza wystaje mały kamień, przypominający panią Hanę Balz, Japonkę, która wyszła za mąż za niemieckiego lekarza Erwina Balza w ubiegłym wieku, przeniosła się do Europy i zrobiła wiele, aby zbliżyć do siebie kulturę japońską i europejską. Kamień może też oznaczać Dobro, którego celem jest połączenie Zachodu ze Wschodem, albo np. mitycznego żółwia lub poszukiwacza, który w morzu lub labiryncie świata marzy o raju.