Kompleks pałacowy Zakazane Miasto

Otwarcie niebios. Część 1. Pekin: Zakazane Miasto
Ocena 10110

21 styczeń 2016Czas podróży: 31 lipiec 2015
Zakazane Miasto Gugong to najwię kszy i najsł ynniejszy kompleks pał acowy na ś wiecie. Sł uż ył jako rezydencja dwudziestu czterech potę ż nych wł adcó w dwó ch dynastii – Ming i Qing. Miejsce jego budowy wyznaczyli astronomowie i ich zdaniem znajduje się dokł adnie w centrum globu.
Dziś , kierują c się do Zakazanego Miasta, trzeba przejś ć tylko przez trzy bramy: Tiananmen, Duanmen i wreszcie gł ó wną bramę pał acu - Wumen. Dawniej dla zagranicznych ambasadoró w i urzę dnikó w droga do pał acu był a dł uż sza: przechodzili przez pię ć bram.
Cał a dekoracja i projekt Zakazanego Miasta jest przesią knię ta filozoficznymi i religijnymi ideami i zasadami Chin, któ re mó wią mię dzy innymi, ż e cesarz, pomimo cał ej swojej wielkoś ci, musi być sprawiedliwy i mą dry.

Budowę Zakazanego Miasta rozpoczę to w 1406 roku. Cesarzem, któ ry zlecił jego budowę był Zhu Di.
Istnieje legenda, ż e ​ ​ jeden z mnichó w ś nił o projekcie Zakazanego Miasta i opowiedział o tym księ ciu, któ ry pó ź niej został cesarzem.
Gł ó wnym materiał em uż ytym do budowy pał acu jest drewno, a takż e cegł a, marmur i dachó wka. Prawie wszystkie budynki wewną trz kompleksu są jednopię trowe, a masywne dachy opierają się na potę ż nych kolumnach, taka konstrukcja jest najbardziej odporna na trzę sienia ziemi. Fasady wszystkich gł ó wnych budynkó w zwró cone był y na poł udnie - tym samym Zakazane Miasto odwró cił o się od wrogich sił pó ł nocy. Gł ó wne wejś cie znajduje się ró wnież od strony poł udniowej.

Zakazane Miasto to nie tylko ł adna nazwa, to takż e stwierdzenie faktu. Zwykli ludzie nie mieli tu dostę pu. W zamknię tym pał acu mieszkał a rodzina panują cego cesarza i ich liczna sł uż ba. Zabroniono wchodzenia do miasta bez pozwolenia pod groź bą powolnej i bolesnej egzekucji - choć i to czasami nie przeraż ał o najciekawszych.
Obecnie w Zakazanym Mieś cie nie ma już rezydencji wł adcó w, teraz jest to Cesarskie Muzeum Gugong, do któ rego każ dy moż e się dostać.

Wedł ug legendy w pał acu Niebiań skiego Cesarza znajduje się dziesię ć tysię cy pokoi. Pał ac Syna Niebios, jak nazywali siebie cesarze Chin, powinien być przynajmniej nieco skromniejszy, aby nie przyć mić Wł adcy Niebieskiego. Zajmuje wię c obszar 72 hektaró w, na któ rych znajduje się okoł o oś miuset budynkó w i ł ą cznie 9999 pokoi. W rzeczywistoś ci jest ich oczywiś cie mniej - oczywiś cie mił oś ć Chiń czykó w do dziewią tki wł aś nie pojawił a się tutaj.

Miasto otoczone jest wysokim murem i wypeł nioną wodą fosą - Kanał em Jinshuihe (Zł ota Woda).
Przez fosę przerzucono kilka mostó w – dwa ś rodkowe przeznaczone był y tylko dla czł onkó w rodziny cesarskiej, kolejne dla wyż szych urzę dnikó w wojskowych i cywilnych, a skrajne nazywano publicznymi i mó gł przez nie przejś ć każ dy mieszkaniec Zakazanego Miasta , bez wzglę du na jego rangę i pochodzenie.

Na terenie Zakazanego Miasta znajduje się wiele pię knych i peł nych wdzię ku budynkó w. Pawilony, altany, galerie, a takż e jeziora, rzeki, ogrody. A ich nazwy z reguł y w niczym nie ustę pują elegancji ich wyglą du - na przykł ad pawilon Kontaktu Nieba i Ziemi, Brama Niebiań skiej Czystoś ci lub Altana, z któ rej widać przybycie wiosna.

Zakazane Miasto był o wielokrotnie odbudowywane po poż arach, zniszczeniach i rabunkach. Jednak starali się odtworzyć jego wyglą d z maksymalną dokł adnoś cią , aby to, co teraz tam widzimy, nie ró ż nił o się zbytnio od pierwotnego wyglą du pał acu.
Gł ó wną czę ś ć ekspozycji stanowią obrazy, ksią ż ki, przedmioty z brą zu, stroje cesarskie i biż uteria.

Praktyczne wskazó wki:
Wejś cie do Zakazanego Miasta odbywa się z centralnego placu - Tiananmen przez szereg bramek i punktó w kontrolnych. Przez kilka bramek moż na przejś ć za darmo, przed wejś ciem do zamknię tej czę ś ci muzeum znajdują się kasy biletowe, w któ rych moż na kupić bilety i wypoż yczyć audioprzewodniki. Aby kupić bilet, należ y przedstawić oficjalny dokument ze zdję ciem. Wokó ł pał acu przepł ywają przepię kne kanał y, wzdł uż któ rych przyjemnie spaceruje się w letnie upał y. Nie bó j się odwró cić od gł ó wnego nurtu turystó w – nie zgubisz się , ale znajdziesz ustronne miejsca i zakamarki.
Jeś li macie okazję zwiedzić pał ac po zamknię ciu ekspozycji, koniecznie z niego skorzystajcie, bo bę dziecie mieli szczę ś cie podziwiać architekturę na prawie opustoszał ym placu, choć nie bę dziecie mieli w ogó le duż o czasu (spró bujcie to zrobić w godzinach 18-19).
Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań