Kościół Św. Michała

Kościół Świętego Michała
Belgia, Gandawa
Ocena 9.0
10 Na podstawie 1 opinie
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 51.0536, 3.7196

Kościół Św. Michała

Kościół Świętego Michała
Belgia, Gandawa
Kościół św. Michała (holenderski Sint-Michielskerk) to kościół rzymskokatolicki zbudowany w stylu późnogotyckim. Znana z bogatego wyposażenia wnętrz.
Historia
Dokumenty z 1105 roku wskazują na istnienie w tym miejscu kaplicy pod wezwaniem św. Michała, która podlegała innej parafii. Budowla dwukrotnie niszczona była przez pożary na początku XII wieku i odbudowywana. Od 1147 roku uznawany jest za samodzielny kościół parafialny.
Budowę obecnego późnogotyckiego kościoła rozpoczęto prawdopodobnie w 1440 roku i przebiegała ona w dwóch etapach rozdzielonych dużą przerwą. W pierwszym etapie, w XV i XVI wieku, powstała zachodnia część budowli, obejmująca wieżę, trójnawową nawę i transept. Budowę tę ukończono w 1528 r. Kontynuowano budowę wieży zachodniej i do 1566 roku ukończono dwa poziomy wieży. Następnie z powodu konfliktów religijnych nie tylko wstrzymano budowę, ale rozpoczęły się grabieże i zniszczenia.
Część kościoła została zniszczona w 1578 r. przez kalwinów, a w 1579 r. rozebrano stary chór.
Odbudowę kościoła rozpoczęto dopiero w 1623 roku. Wczesnogotycki chór został zastąpiony chórem w stylu gotyku brabanckiego. Lokalny architekt Lieven Cruyle wykonał projekty niedokończonej wieży zachodniej w 1662 roku. Dopiero w 1828 roku nad niedokończoną wieżą wzniesiono płaski dach.
Kościół posiada bogate neogotyckie wnętrze, obejmujące ołtarz i ambonę w tym stylu. Znajdują się tu XVIII-wieczne posągi, w tym św. Liwiniusz Laurenta Delvaux, drewniany św. Sebastian autorstwa J. Francisa Allarta, osiem marmurowych posągów świętych i kopia Madonny z Brugii Michała Anioła autorstwa Rombau Pauwelsa.
W kościele znajduje się wiele obrazów barokowych, w tym Chrystus umierający na krzyżu Anthony'ego van Dycka, Wskrzeszenie Łazarza Otto Veniusa oraz obrazy Gasparda de Crayera, Philippe'a de Champaigne, Karela van Mandera, Jana Beekhorsta, Antona van den Heuvela, Theodore'a van Tuldena i innych.
Znajdują się tu konfesjonały w różnych stylach, w tym barokowy konfesjonał z początku XVII wieku autorstwa François Kruyta z posągami autorstwa Michiela van der Voorta Starszego.

OPINIE
Wszystkie recenzje (1)
Podróżował 4 tygodnie wstecz
Ocena 9
Pierwszą kaplicę ku czci ś w. Michał a wzniesiono w tym miejscu już w XII wieku. Dwukrotnie spł oną ł i dwukrotnie był odnawiany, jednak w XV wieku koś ció ł popadał w ruinę i nie mó gł pomieś cić wszystkich. Dlatego już w 1440 roku przystą piono do budowy nowego koś cioł a w stylu gotyckim. W XVI w. prace przerwano i wznowiono po 1623 r. , a budowę ukoń czono w 1828 r. To taki dł ugi projekt budowlany.
brak komentarzy | zostaw komentarz
MIEJSCA W POBLIŻU
Nasypy Graslyai i Kornlyai
Ocena 8.0 - 1 opinia
Belgia, Gandawa
Architektura, Fabula, Ulica, miejsce, punkty widokowe
dystans: 0.2 km.
Na mapie
Dom murarzy
Ocena 7.0 - 1 opinia
Belgia, Gandawa
Architektura, Fabula
dystans: 0.3 km.
Na mapie
Plac Grotenmarkt
Ocena 6.0 - 1 opinia
Belgia, Gandawa
Fabula, Ulica, miejsce, punkty widokowe
Odwiedzić: Jest wolny
dystans: 0.3 km.
Na mapie
Wieża Belfort
Ocena 7.0 - 1 opinia
Belgia, Gandawa
Architektura, Fabula, Ulica, miejsce, punkty widokowe
Odwiedzić: Płatny
dystans: 0.4 km.
Na mapie
Klasztor Karmelitów
Ocena 9.0 - 1 opinia
Belgia, Gandawa
Architektura, Fabula, religia
dystans: 0.4 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań