Zoroastryjska Świątynia Ognia Ateshgah

Świątynia czcicieli ognia Ateshgah, Fire House, Hindu Fire Temple
Azerbejdżan, Baku
Odwiedzić: Płatny
Ocena 10.0
10 Na podstawie 1 opinie
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 40.416, 50.009

Zoroastryjska Świątynia Ognia Ateshgah

Świątynia czcicieli ognia Ateshgah, Fire House, Hindu Fire Temple
Azerbejdżan, Baku
Kompleks architektoniczny Ateshgah znajduje się na zachodnim wybrzeżu Morza Kaspijskiego, w wiosce Surachany na półwyspie Absheron. Świątynia-ołtarz, tłumaczony jako „Dom Ognia”, został zbudowany na miejscu dawnego sanktuarium, najpierw Zoroastrian, a następnie Hindusów, którzy przez długi czas czcili ogień, nieustannie uciekający z wnętrzności ziemi , w wyniku samozapłonu gazów podziemnych w kontakcie z powietrzem zewnętrznym. Ołtarz przeciwpożarowy został zbudowany w tradycyjnym stylu, z centralną przestrzenią nakrytą kopułą na filarach w narożnikach placu i otwartą ze wszystkich stron. Kilka metrów od ołtarza znajduje się duży dół grobowy, w którym w dawnych czasach na świętym ogniu kremowano ciała zmarłych czcicieli ognia.
W połowie XIX wieku, w związku z przesunięciem powierzchni ziemi w wyniku działalności rafinerii ropy naftowej, zaprzestano wydobycia gazu ziemnego. Obecnie znajduje się tu skansen, który jest częścią Państwowego Rezerwatu Historyczno-Architektonicznego. Zwiedzający muzeum mogą zobaczyć w celach figury woskowe przedstawiające sceny z życia czcicieli ognia. Podczas renowacji świątyni ułożono tu rury, przez które gaz dostaje się do ołtarza i ogień ponownie płonie.

OPINIE
Wszystkie recenzje (1)
Podróżował 7 lat wstecz
Ocena 10
Ś wią tynia ognia - Ateshgah, od czasó w staroż ytnych był a oś rodkiem kultu ognia i zooastryzmu na Pó ł wyspie Abszeron, a wł aś ciwie na cał ym Kaukazie. Znajduje się w pobliż u miasta, okoł o 25 km od centrum Baku. Na począ tku VIII wieku, wraz z nadejś ciem kalifatu arabskiego, ś wią tynia uległ a czę ś ciowemu zniszczeniu. W XVII wieku wzdł uż Wielkiego Jedwabnego Szlaku rozwinę ł y się stosunki handlowe, kulturalne i dyplomatyczne mię dzy Wschodem a Zachodem, aw 1713 na ruinach tej staroż ytnej ś wią tyni ponownie wzniesiono sanktuarium Zoroastrian i czcicieli ognia.
brak komentarzy | zostaw komentarz
MIEJSCA W POBLIŻU
Malowidło naskalne Gobustan
Ocena 10.0 - 1 opinia
Azerbejdżan, Baku
Architektura, Fabula, Wycieczki
dystans: 13.3 km.
Na mapie
Góra Yanarda
Ocena 10.0 - 1 opinia
Azerbejdżan, Baku
Natura
dystans: 13.9 km.
Na mapie
Stare miasto Baku
Ocena 10.0 - 1 opinia
Azerbejdżan, Baku
Architektura, Fabula, Ulica, miejsce, punkty widokowe
dystans: 15.7 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań