Muzeum Sztuki Stosowanej i Współczesnej

Muzeum Sztuki Stosowanej
Ocena 8110

9 kwiecień 2020Czas podróży: 26 czerwiec 2019
7 marca 1863 r. , po dł ugich petycjach Rudolfa Eitelberga, z inicjatywy jego kuzyna arcyksię cia Rainera, cesarz Franciszek Jó zef zał oż ył Cesarskie Austriackie Muzeum Sztuki i Przemysł u (w skró cie: Muzeum Austriackie). Muzeum wzorowane jest na South Kensington Museum (obecnie Victoria & Albert Museum), zał oż onym w 1852 roku. Jego zadaniem jest stać się godnym przykł adem dla artystó w, pracownikó w przemysł owych i ogó lnokształ cą cych, a takż e miejscem, w któ rym deweloperzy i rzemieś lnicy mogliby się kształ cić lub doskonalić swoje umieję tnoś ci. Eksponaty wystawy stał ej pogrupowane są wedł ug materiał ó w produkcyjnych. Muzeum został o otwarte 12 maja 1864 roku w jednym z pał acó w Hofburg.

W 1868 roku architekt Heinrich von Ferstel rozpoczą ł budowę nowego kompleksu muzealnego dla Cesarskiego Muzeum Sztuki i Przemysł u (Stubenring 5).
15 listopada 1871 r. otwarto muzeum, udostę pniono zwiedzają cym eksponaty, a sam budynek stał się pierwszym obiektem muzealnym na Ringstrasse. W 1875 r. rozpoczę to budowę są siedniego budynku (ró wnież wedł ug planó w Ferstela) Szkoł y Sztuk Stosowanych (Stubenring 3), któ ra został a otwarta w 1877 r. W latach 1906-1908 architekt Ludwig Baumann kontynuował budowę muzeum przy Weiskirchnerstrase 3.

W latach 1939-1945 muzea wiedeń skie powię kszał y swoje zbiory poprzez kolekcje prywatne (gł ó wnie zarekwirowane Ż ydom na wygnaniu). Swoje fundusze wzbogacił o ró wnież Muzeum Sztuk Uż ytkowych, ale od 1998 r. czę ś ć tych zbioró w musiał a zostać zwró cona. Po II wojnie ś wiatowej likwidacja zniszczeń gmachu muzeum trwał a do 1949 roku.

Rozpoczę te w 1989 roku prace konserwatorskie przyczyniają się do powię kszenia powierzchni muzealnej i powstania nowych sal wystawowych.
W 1993 roku muzeum otworzył o swoje podwoje do odbudowanych już wnę trz sal wystawowych ozdobionych artystami. Budynek przy Weiskirchnerstrase 3 przeznaczony jest na wystawy czasowe, a hale przy Stubenring 3-5 mieszczą wystawy stał e, wystawy studenckie i Galerię MRO.

Obok muzeum znajduje się kolejny obiekt – Fontanna Minerwy. Fontanna powstał a dla Galerii Sztuki Wystawy Ś wiatowej w Wiedniu w 1873 roku. Znajduje się w niszy z terakotowymi ornamentami o otwartej konstrukcji ceglanej, któ ra ł ą czy budynki Uniwersytetu Sztuk Uż ytkowych i Muzeum Sztuki Uż ytkowej. Czę ś ć ś cienna fontanny wykonana jest z biał ego marmuru - rama, umywalka i gł owa rzygacza, z któ rego wypł ywa woda. Pł ytki basen - kamienioł om W? llersdorfer. Duż y mozaikowy obraz przedstawia boginię Minerwę z berł em w jednej rę ce i kulą , na któ rej stoi bogini zwycię stwa Nick, w drugiej. U stó p Minerwy jest sowa, symbol mą droś ci.
Kamienne czę ś ci fontanny wykonał rzeź biarz Josef Pokorna. Mozaika został a stworzona przez mistrzó w fabryki Antonio Salviati z Murano, zaprojektowanej przez Ferdinanda Laufbergera i Heinricha von Ferstela. W ł uku fontanny umieszczony jest herb Wiednia, a nad nim w tró jką tnym naczó ł ku muru herb Austro-Wę gier.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań