Kościół pw. Św. Wielkiej Męczennicy Barbary

Kościół św. Barbary
Ocena 8110

22 może 2020Czas podróży: 26 czerwiec 2019
Idą c Postgasse zauważ ył em ukraiń ską flagę nad wejś ciem do budynku. Okazał o się , ż e jest to jedno z miejsc Wiednia zwią zanych z Ukrainą . Pierwsza ś wią tynia na tym miejscu został a zbudowana w 1423 roku. Od 1623 r. był y wł asnoś cią jezuitó w, któ rzy wybudowali kaplicę ś w. Barbary. W latach 1652-1564 na miejscu kaplicy wybudowano koś ció ł w stylu wczesnobarokowym. W 1775 r. cesarzowa Maria Teresa przekazał a koś ció ł cerkwi greckokatolickiej. Jego celem był o stworzenie oś rodka szkoleniowego dla duchowień stwa greckokatolickiego w imperium habsburskim, zwanego „Barbarum”. W 1784 r. zamknię to seminarium duchowne, utworzono parafię.

Niegdyś samotny koś ció ł jest teraz prawie cał kowicie wkomponowany w gmach Poczty Gł ó wnej. Od 1916 r. przechowywane są tu relikwie arcybiskupa poł ockiego ś w. Jó zefa Kuntsevicha. W ś wią tyni znajduje się ró wnież ikona Chrystusa, ozdobiona emaliami i kryształ em gó rskim.
Badacze uważ ają , ż e taliowany portret Chrystusa został wyhaftowany przez có rkę Marii Teresy Marii Antoniny. Dziś koś ció ł ś w. Barbary jest centralną parafią Zjednoczonego Koś cioł a Ukraiń skiego w Austrii.

Na lewo od wejś cia do koś cioł a znajduje się tablica pamią tkowa kompozytora Andrija Hnatyszyna, któ ry przez wiele lat prowadził chó r koś cielny. Natomiast od 1999 r. znajduje się tu popiersie Iwana Franki autorstwa lwowskiego rzeź biarza Lubomyra Jaremczuka.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań