Świątynia Garni

Świątynia Pogańska w Garni, Hellenistyczna Świątynia Garni, Świątynia Garni
Armenia, Garni
Odwiedzić: Jest wolny
Ocena 10.0
10 Na podstawie 1 opinie
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 40.1125, 44.7305

Świątynia Garni

Świątynia Pogańska w Garni, Hellenistyczna Świątynia Garni, Świątynia Garni
Armenia, Garni
Pogańska świątynia Garni, zbudowana w 77 roku za króla Trdata I, została poświęcona bogu słońca i czystości – Mitrze i jest jedynym zabytkiem epoki hellenistycznej w Armenii. Znajduje się 28 km od Erewania w pobliżu wsi Garni.
Samą fortecę Garni zaczęto budować w II wieku p.n.e. Strategicznie była to niezwykle szczęśliwa lokalizacja, a twierdza służyła jako rezydencja królów i siedziba ich wojsk. Cały kompleks pałacowy składał się z kilku osobno położonych budynków: świątyni, sali frontowej i kolumnowej, budynku mieszkalnego, łaźni itp. Po północnej stronie placu znajdował się budynek łaźni, w skład którego wchodziło co najmniej pięć pomieszczeń o różnym przeznaczeniu: pierwsze pomieszczenie wschodnie służyło jako garderoba, drugie - zimna kąpiel, trzecie - z ciepłą, a czwarte - z gorąca woda.
Pogańska świątynia została zbudowana z bazaltu, do głównego wejścia prowadzą szerokie schody. Jest to perypeta, otoczona z zewnątrz kolumnami.
Po ogłoszeniu w Armenii religii państwowej – chrześcijaństwa (301) świątynia nie uległa zniszczeniu, w przeciwieństwie do innych świątyń pogańskich, gdyż była ulubionym miejscem spoczynku siostry cara Trdat III.
W 1679 r. świątynia zawaliła się po trzęsieniu ziemi, jej fragmenty można było znaleźć w całym wąwozie rzeki Azat. Jednak dzięki pracy doświadczonych konserwatorów i okolicznych mieszkańców, którzy przez wiele lat zbierali rozrzucone fragmenty budowli świątynnej wzdłuż okolicznych zboczy, w latach 1966-1976 sanktuarium zostało odrestaurowane.
Teraz kompleks Garni to ruiny fortecy z niegdyś potężnymi murami, pozostałościami kompleksu pałacowego, typowymi rzymskimi łaźniami z cudownie zachowanymi antycznymi mozaikami na podłodze i oczywiście świątynią, w której czczono boga słońca Mitry.
Ponieważ Garni znajduje się na tej samej drodze, co klasztor Geghard, wygodnie jest odwiedzić te zabytki podczas jednej podróży.

OPINIE
Wszystkie recenzje (1)
Podróżował 14 lat wstecz
Ocena 10
Konstrukcje twierdzy Garni z powodzeniem wpisują się w otaczają cą przyrodę . Twierdza poł oż ona jest w malowniczym gó rzystym terenie. Za pogań ską ś wią tynią platforma zwę ż a się i gwał townie odchodzi do rzeki. Stą d, ze 100-metrowej wysokoś ci otwiera się wspaniał y widok na wą wó z rzeki Azat, sady, kolorowe pola i ró ż owe skaliste ostrogi pasma Geghama. Opró cz pogań skiej ś wią tyni, któ ra zachował a się dzię ki siostrze cara Trdat (nie nawró cił a się na chrześ cijań stwo i postanowił a pozostać poganką ), moż na tu zobaczyć pozostał oś ci twierdzy i pał acu kró lewskiego z hellenistycznymi mozaikami, jak a takż e ł aź nia z III wieku.
brak komentarzy | zostaw komentarz
MIEJSCA W POBLIŻU
Klasztor Geghard
Ocena 10.0 - 1 opinia
Armenia, Garni
Architektura, Fabula, religia
Odwiedzić: Jest wolny
dystans: 8.1 km.
Na mapie
Erebuni
Ocena 9.0 - 1 opinia
Armenia, Erewan
Architektura, Fabula
Odwiedzić: Płatny
dystans: 16.7 km.
Na mapie
Zoo w Erywaniu
Ocena 4.5 - 2 opinie
Armenia, Erewan
Rozrywka, Wycieczki, Wypoczynek
Odwiedzić: Płatny
dystans: 18.1 km.
Na mapie
Matenadaran je. Mesrop Mashtots
Ocena 9.0 - 1 opinia
Armenia, Erewan
Fabula, Muzea
Odwiedzić: Płatny
dystans: 19.9 km.
Na mapie
Plac Republiki
Ocena 9.0 - 2 opinie
Armenia, Erewan
Architektura, Ulica, miejsce, punkty widokowe
dystans: 19.9 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań