Kraków miastem królów!
Dawnych stolic nie ma. . . chociaż Warszawa jest teraz gł ó wnym miastem Polski, to w Krakowie pł ynie kró lewska krew!
W cudowne niedzielne popoł udnie nad miastem zbierał y się chmury, co nadał o krajobrazowi jeszcze bardziej majestatyczny wyglą d. Nad Wisł ą gó rował „Palazzo de forte” (zamkowo-pał acowy) Wawel, w któ rym na przestrzeni wiekó w mieszkał o wiele rodzin kró lewskich i wydawał o się , ż e zszedł on z kart baś ni. Na nasyp smok pluł ogniem, jak przystał o na porzą dnego smoka. Ś miał ek został znaleziony i pokonał smoka za pomocą przebiegł oś ci i chemii, mieszają c siarkowy oddech smoka z wodą , tylko facet odmó wił nagrody - zamiast tego ż ał ował , ż e ze smoczej skó ry zrobią mu buty : )
Na Wawelu moż na spę dzić ponad godzinę , a nawet cał y dzień , ale jest dosł ownie oblegany przez turystó w (udał o nam się tu spokojnie spacerować dopiero wieczorem). Opró cz Wawelu w mieś cie nie brakuje wszelkiego rodzaju koś cioł ó w i koś cioł ó w z ró ż nych epok i styló w architektonicznych, takich jak barokowy koś ció ł Piotra i Pawł a z widokiem na Plac Marii Magdaleny, któ rego fasadę zdobią rzeź by 12 apostoł ó w, czy Koś ció ł ś w. Andrzeja (klasztor Klarisok) – jeden z najstarszych koś cioł ó w w mieś cie, któ ry stał w tym miejscu prawie tysią c lat. W pobliż u znajdują się mniej znane, choć nie mniej interesują ce koś cioł y ś w. Marcina i ś w. Jó zefa, majestatyczny koś ció ł ś w. Tró jcy (zwany też koś cioł em dominikań skim), koś ció ł oo. Franciszkanó w.
I dopiero teraz znajdujemy się w samym sercu Krakowa – na Rynku, w otoczeniu wielu malowniczych budynkó w, z któ rych dosł ownie każ dy ma swoją historię , nierozerwalnie zwią zaną z historią placu i miasta. Rynek to jeden z najbardziej rozległ ych placó w w Europie, a pierwszym budynkiem, któ ry rzuca się w oczy po wejś ciu, jest dwuwież owy Koś ció ł Mariacki, przez okno wyż szej wież y sygnalizacyjnej, któ rej co godzinę zł ocona trą bka wystaje, z któ rego zaczynają wylewać się heinalne dź wię ki, ale za każ dym razem trę bacz nie gra melodii do koń ca. Jeś li wierzyć innej legendzie panują cej w Krakowie, to w XIV wieku ó wczesny „koleg” tego trę bacza jako pierwszy zauważ ył zbliż ają cą się do miasta hordę wrogó w, ostrzegł mieszczan heinalem, ale nie zdą ż ył skoń czyć to - strzał a tatarska przeszył a jego gardł o.
Inną widoczną budowlą placu jest duż a 70-metrowa wież a - wszystko, co pozostał o ze ś redniowiecznego ratusza po tym, jak piorun uderzył w szczyt na począ tku XVII wieku i wszystko spł onę ł o doszczę tnie. A sama wież a ledwo ocalał a - po tym nieprzyjemnym zdarzeniu przechylił a się niebezpiecznie i aby uchronić ją przed upadkiem wzmocniono ją od strony zachodniej, a ostrą gotycką iglicę zastą piono barokową kopuł ą . To, co pozostał o z ratusza, został o rozebrane w XIX wieku, a wież a nadal stoi, przechylona o 55 cm. . . Najdł uż szym, 100-metrowym budynkiem Rynku jest Sukiennicka hala handlowa (Sukienne Rzę dy). Drugie pię tro zajmował y sale na ró ż nego rodzaju przyję cia i bale, pó ź niej pojawił a się tam ró wnież Galeria Malarstwa Polskiego. Dziś pierwsze pię tro Sukiennic zajmują sklepy z pamią tkami, a drugie pię tro Muzeum Narodowe poś wię cone polskiemu malarstwu narodowemu i rzeź bie.
Robił o się ciemno, a my wę drowaliś my po Kazimierzu, historycznej dzielnicy Krakowa, w przeszł oś ci odrę bnego miasta, w któ rego pó ł nocno-wschodniej czę ś ci mieszkali Ż ydzi od XVI wieku do II wojny ś wiatowej. Kazimierz jest czę ś cią Starego Miasta, wpisanego na Listę Ś wiatowego Dziedzictwa. Obecnie nie ma wyraź nych granic mię dzy Kazimierzem a Starym Miastem Krakowa. Zabytki Kazimierza wraz z resztą Starego Miasta są wpisane na Listę Ś wiatowego Dziedzictwa UNESCO. Na jego ulicach krę cono „Listę Schindlera” Stevena Spielberga.
Niestety, a moż e na szczę ś cie dla wielu Krakó w jest punktem wyjś cia do dalszych podró ż y do Europy… Nie bę dę ukrywał , począ tkowo dla nas był to tylko punkt na mapie przed waż niejszymi odkryciami. Ale miasto przerosł o nasze oczekiwania. On jest pię kny! Krakó w bierze Cię w swoje ramiona i nie chce odpuś cić , podaje pyszną kawę , przyprawia o zawró t gł owy od przejaż dż ek bryczką , usypia spokojnym nurtem Wisł y w pobliż u muró w antycznego Wawelu. . . Krakó w naprawdę był , jest i pozostanie miastem o kró lewskim sercu.
p. s. i kilka praktycznych porad. Miasto jest dobrze przygotowane dla turystó w. Informacja turystyczna dostę pna jest w licznych punktach informacyjnych, w któ rych moż na wzią ć mapę i uzyskać inne potrzebne informacje.
Istnieje wiele ró ż nych hoteli, hosteli, restauracji i placó wek gastronomicznych.
Transport publiczny jest dobrze rozwinię ty. Cena biletu uzależ niona jest od czasu podró ż y (niezależ nie od rodzaju transportu i przesiadek).
Waluta - zł oty. Zwró ć uwagę na obecnoś ć prowizji za wymianę waluty (czasami jest ona wliczona bez ostrzeż enia).