Blitz Amsterdam. Część 2.

03 Sierpień 2017 Czas podróży: z 25 Lipiec 2017 na 30 Lipiec 2017
Reputacja: +5254
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Cią g dalszy. Rozpocznij tutaj

Beginaż jest jednym z najstarszych i najpię kniejszych zespoł ó w architektonicznych w Amsterdamie.

Tak wł aś nie wyglą da beginaż w Amsterdamie

Beguinage to ś redniowieczny dziedziniec, któ ry znajduje się metr poniż ej reszty Starego Miasta, do któ rego moż na dostać się tylko przez bardzo wą skie przejś cie ł ukowe od strony Spey Square.

Wą skie wejś cie do beginaż u. Amsterdam


Dokł adna data jego powstania nie jest znana, ale pierwsza wzmianka pochodzi z 1307 roku. Począ tki, czyli ż ebracy w ś redniowiecznej Europie nazywani byli czł onkami zakonu katolickiego, prowadzą cym monastyczny tryb ż ycia, ale bez przysię gi iz prawem powrotu do ż ycia ś wieckiego ś wiata. W zwią zku z tym terytorium to należ ał o do klasztoru beginek, do któ rego chodził y zamoż ne wdowy, któ re sprzeciwiał y się jedynemu wyjś ciu ze swojej sytuacji: poś lubieniu pierwszej napotkanej osoby lub udaniu się do klasztoru, oddają c cał y swó j mają tek. Beguine kobiety ż ył y osobno, angaż ował y się w dział alnoś ć społ ecznie poż yteczną i prowadził y klasztorny tryb ż ycia, nie skł adają c ś lubó w celibatu. W 1971 roku, po ś mierci ostatniej z beginek, osada został a odrestaurowana i zaczę ł a istnieć w obecnej formie jako zabytek architektury.

Dzisiaj beginaż to surrealistyczna oaza maleń kich budynkó w i ogrodó w wokó ł wypielę gnowanego dziedziń ca. Beginaż skł ada się z 47 domó w, z któ rych wię kszoś ć zbudowana jest w stylu gotyckim.

Begenhof - dziedziniec klasztoru Beguine w Amsterdamie

Domy na dziedziń cu są nadal rajem dla samotnych kobiet (mieszkają tam nie tylko starsze kobiety), któ re podczas naszej wizyty spokojnie piją herbatę w swoich mieszkaniach bez zasł on. Kiedy jedna z kobiet aranż uje swoje szczę ś cie, jej miejsce natychmiast zajmuje nastę pna w kolejce. Na ich terenie znajduje się ró wnież mał y koś ció ł . Wszystko jest bardzo zadbane: przystrzyż one szmaragdowe trawniki i morze kwiató w!

Widać , ż e kobiety ż yją !

                                 Amsterdam nie przypomina ż adnego innego miasta, jakie kiedykolwiek widzieliś my.

holenderski chodak

To miasto niesamowitych kontrastó w. W pobliż u koś cioł ó w i klasztoró w legalnie dział ają sklepy sprzedają ce wszelkiego rodzaju „bzdury”: grzyby halucynogenne (marynowane, podobnie jak nasze grzyby, w sł oikach), ciastka, czekoladę i jakieś ciastka z konopi.

Sklep sprzedają cy konopie w ró ż nych formach

W cał ym mieś cie są kawiarnie (nie mają nic wspó lnego z kawą ), pod wieloma z nich do 11 rano jakieś zabł ocone, bezdomne osoby palą , siedzą i leż ą . Bliż ej kolacji stare miasto przesycone jest zapachem marihuany.

Okazuje się , ż e takie podejś cie do narkotykó w wystę puje tylko w samym Amsterdamie. Eksportowanie i uż ywanie ich poza krajem, ale nawet poza miastem jest już przestę pstwem.

Szliś my „sercem rozpusty i rozpusty” – dzielnicą „czerwonych lampionó w”. To prawda, ż e ​ ​ był o trochę pó ź ne popoł udnie. Dzielnica nie wyglą dał a tak jasno jak w wieczornym oś wietleniu. Wyglą da jak zwykł a dzielnica Amsterdamu: wą skie uliczki wzdł uż kanał u, zapchane rowerami, poś rodku dzielnicy stoi Stary Koś ció ł , a obok niego jest przedszkole.


Dzielnica czerwonych latarni w cią gu dnia nie ró ż ni się od wszystkich innych dzielnic Amsterdamu

Okna okolicznych domó w są puste, miejscami zasł onię te zasł onami, brak czerwonych ś wiateł .

Ale w wą skich alejkach prowadzą cych od kanał u dziewczyny stoją w witrynach sklepowych jak manekiny. Oczywiste jest, ż e wiele osó b pracuje w cią gu dnia. Jak za ż ycia, wszyscy są ró ż ni: pulchni i szczupli, jasni i ciemni, zadbani (tak, ż e w ich twarzach i ciał ach, a nawet w perukach nie ma praktycznie nic naturalnego) i naturalne (z fał dami w tych miejscach od któ rych wię kszoś ć kobiet chę tnie by się pozbył a). Stoją w pł ó tnach i w tak teatralnych pozach, ż e w pierwszej chwili nie od razu rozumiesz, ż e ż yją .

Po domu lub dwó ch zupeł nie normalne sklepy odzież owe, studia projektowe, kawiarnie z kawą i rogalikami. I znowu gabloty z dziewczynami. A poś rodku tego wszystkiego chodzą ludzie z wó zkami, cał e rodziny. Niektó rzy muzuł manie zabierają tam swoje kobiety, owinię te na czarno. Paskudne bezczelne nastolatki krzyczą coś do dziewczyn i draż nią .

I generalnie w cał ym kwartale jest wystarczają co duż o podejrzanych osobistoś ci, z któ rymi prawdopodobnie lepiej był oby nie spotykać się wieczorem. Kró tko mó wią c, ż ycie jest zaję te. Zabronione jest fotografowanie dziewczyn w witrynach sklepowych, oni to monitorują , moż na to dostać w czoł o, a aparat się zepsuje. Uchwycili tylko centralny plac kwartał u obok Starego Koś cioł a i taki pomnik prostytutki reklamowany w Internecie. Tylko Ty raczej go nie zobaczysz, ponieważ jest mał y - 50 centymetró w i bardzo prosty.

Centralny plac w Dzielnicy Czerwonych Latarni i mał a statuetka prostytutki obraca się )


Najmocniejsze wraż enia na temat każ dego kraju to gastronomia. Nie sposó b nie odwiedzić Amsterdamu i nie spró bować ich sł ynnego ś ledzia. Wydawał oby się - có ż , co w tym zł ego? Jednak ś ledź jest tam naprawdę bardzo smaczny. Dla zgł odniał ych turystó w w buł ce umieszcza się filety ś ledziowe, posypuje kiszoną cebulą i nakł ada kilka plasterkó w kiszonego ogó rka. Ta kanapka kosztuje 3 euro. I choć w kategoriach naszych pienię dzy za jedną kanapkę moglibyś my kupić w domu aż.2 kg ś ledzia, to musimy spró bować . Tak wł aś nie jest, gdy pienią dze nie szkodzą . Jeś li naiwnie myś lisz, ż e w Amsterdamie na każ dym kroku są namioty ś ledziowe, to muszę Cię rozczarować , nadal musisz ich szukać . To prawda, ż e ​ ​ przygotowaliś my się przed wyjazdem, przeczytaliś my rady ludzi i znaleź liś my to. Ale w naszej grupie byli ludzie, któ rzy biegają c po mieś cie przez 10 godzin, nie spotkali namiotu ze ś ledziami i bardzo się tym zdenerwowali.

     Byliś my ró wnież na sł ynnym pł ywają cym targu kwiatowym.

Pł ywają cy targ kwiatowy w Amsterdamie

Jakie kwiaty i cebulki, nasiona i pamią tki nie są tam sprzedawane! Cebule sł ynnych holenderskich tulipanó w moż na kupić za 3.50 euro za opakowanie (zaró wno pojedyncze, jak i mieszane) lub 3 opakowania za 10 euro. To prawda, ż e ​ ​ nasz opiekun powiedział , ż e jej tulipany nie wykieł kował y. Tak też się dzieje. Dlatego wybó r należ y do Ciebie. Nie kupiliś my.

Ogró d w pobliż u Rijksmuseum w Amsterdamie

Po obiedzie miasto był o tak wypeł nione ludź mi, ż e zatł oczenie Amsterdamu bę dziemy doskonale pamię tać . Tyle ludzi chodzi, pę dzą cych rowerzystó w, zaparkowanych roweró w, ż e nie ma gdzie upaś ć jabł ko.

W Amsterdamie jest tak ciasno bliż ej obiadu

Przywieź liś my sł oń ce do miasta, a ludzie rozebrali się , dzieci i doroś li biegali i bawili się w fontannach. W pobliż u Rijksmuseum znajduje się ciekawa fontanna z puł apkami.

Fontanna puł apek

Gdy tylko ktoś tam wejdzie, otacza goś cia strumieniem strumieni, któ ry tryska z podstawy fontanny. Nie da się dokł adnie przewidzieć , gdzie. A ludzie z piskiem są zmuszeni stać i czekać , aż odrzutowce ucichną . To bardzo zabawne, ale zimne.

                                                                                                                                                      . . .

Muzeum Nemo w Amsterdamie

To prawda, ż e ​ ​ nie weszliś my do samego muzeum. Ale na jego dachu o nietypowej konstrukcji znajduje się taras widokowy,

Taras widokowy na dachu Muzeum Nemo w Amsterdamie

a takż e cał y park wyją tkowych atrakcji, do któ rych miejscowi przyjeż dż ają na spacery ze swoimi dzieć mi. Dzieci bawią się w ciekawych wirują cych rurkach, skaczą w fontannach. I to wszystko na przyzwoitej wysokoś ci!

Taras widokowy na dachu Muzeum Nemo w Amsterdamie

Z dachu Muzeum Nemo moż na podziwiać pię kny widok na stare miasto i Muzeum Morskie.


                                                                                                                                                                                                                                                                            Wszystkie są takie same! Otwarcie sł odkie! Na przykł ad nigdy nie pomylił bym ich z niemieckimi dzieć mi.

                                                                                                               *

W cią gu 10 godzin udał o nam się duż o zobaczyć , nawet tego, czego nie planowaliś my, a takż e poszliś my trochę na zakupy. To wcią ż sezon letnich rabató w! Trudno oprzeć się pokusie.

     Wyjeż dż amy z Amsterdamu, teraz czeka na nas Berlin i nie moż emy się doczekać spotkania z nim.

Berlin wita nas wspaniał ą pogodą . Dzię ki kierowcom wysadzili nas tuż obok Reichstagu. Wyglą da imponują co w sł oń cu.

Reichstag, Berlin

Nasza grupa udał a się na wycieczkę krajoznawczą , a my uzbrojeni w mapę idziemy wedł ug naszego programu. Oczywiś cie najpierw do wizytó wki - Bramy Brandenburskiej.

Brama Brandenburska jest symbolem zjednoczenia Berlina

Znajdujemy tam dziwne znaki. . .

Ciekawy znak przy Bramie Brandenburskiej

Centralna ulica Berlina, Unter den Linden, jest peł na przyczep budowlanych z rysunkami wagonó w metra, podobno niedł ugo przejdzie tu nowy oddział .

Renowacja na Unter den Linden w Berlinie

Na Unter den Linden udajemy się na Wyspę Muzeó w.

Wyspa Muzeó w, Berlin

Po przeczytaniu przydatnych wskazó wek w sieci kupujemy jednodniową subskrypcję do wszystkich muzeó w Wyspy Muzeó w za 18 euro za nos. Ten bilet obejmuje audioprzewodniki we wszystkich muzeach na wyspie.

Jednodniowa subskrypcja muzeó w Wyspy Muzeó w w Berlinie

Dla poró wnania bilet do Muzeum Pergamoń skiego kosztuje 12 euro, do Neues Museum 14 euro. Oczywiste jest, ż e z cał ym pragnieniem nie da się obejś ć wszystkich muzeó w w jeden dzień ,

Berliń skie Muzeum Archeologiczne

Wejś cie do Muzeum Historycznego na Wyspie Muzeó w

ale odwiedziliś my trzy: Pergamon,

Brama Babilonu – Brama Isztar

Efezjań ska fasada budynku

Eksponaty kultury asyryjskiej w Muzeum Pergamoń skim

Wystawy kultury asyryjskiej w Muzeum Pergamoń skim w Berlinie


Nowe i artystyczne. Taka iloś ć arcydzieł powoduje swego rodzaju eksplozję mó zgu! Brama Isztar w Pergamonie, popiersie Nefertiti w Neues Museum, impresjoniś ci (Monet, Renoir) w Muzeum Sztuki.

Gmach Muzeum Sztuki w Berlinie

Eksponaty Muzeum Sztuki w Berlinie

Nie ma sił y, nó g, czasu, gł owa przestaje myś leć i wychodzimy z muzeó w. To trochę smutne, ale nie moż esz ogarną ć ogromu.

Na Wyspie Muzeó w znajduje się ogromna katedra zbudowana dla dynastii Hohenzollernó w.

Katedra kopuł owa na Wyspie Muzeó w w Berlinie

Teraz wejś cie do niego jest pł atne - 7 euro. Po trzech muzeach nie opanowaliś my tego. Ale wokó ł katedry wszę dzie są zielone trawniki i kawiarnie.

Zielone trawniki na Wyspie Muzeó w w Berlinie

Wszyscy turyś ci mają moż liwoś ć wypoczynku na trawie. Odpoczę liś my i ruszyliś my z nową energią .

Na Alexanderplatz, centralnym placu Berlina, spotykają się stare i nowe. Stary to najstarszy koś ció ł w Berlinie - Marienkirche, a nowy to nowoczesna wież a telewizyjna.

Spotkanie starych i nowych na Alexanderplatz w Berlinie

Wież a to betonowa igł a o wysokoś ci 365 metró w z „nacią gnię tą ” na nią metalową kulą o ś rednicy 32 metró w. W nim, na wysokoś ci 203 metró w, znajduje się obrotowa restauracja. Moż esz wspią ć się na wież ę za 10 euro, aby zobaczyć panoramę Berlina. Trudno powiedzieć , czy to dobrze, czy ź le, ż e wież a telewizyjna znajduje się na centralnym placu miasta, ale na przestrzeni kilkudziesię ciu lat swojego istnienia stał a się swego rodzaju symbolem Berlina Wschodniego.

     Rozwó j Alexanderplatz jest nieco chaotyczny. Wś ró d cudownie ocalał ych staroż ytnych budynkó w powstał o wiele nowoczesnych domó w i centró w handlowych. Nie mogliś my nie zwró cić uwagi na Fontannę Neptuna, któ ra niegdyś był a darem dla miasta od cesarza Wilhelma II. Kiedyś był a to jedna z najwię kszych fontann na ś wiecie.

Czerwony Ratusz i Fontanna Neptuna na Alexanderplatz w Berlinie


                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Koniecznie spró buj charakterystycznego fast foodu w Berlinie: curry wurst. To kolejna niemiecka kieł basa, tylko w sosie curry i keczupie. Smacznie, ale nic specjalnego. Po amsterdamskim ś ledziu trudno bę dzie nas czymś zaskoczyć .

                             Znajdujemy supermarket. Ceny są przyjemne: ser brie 200 gramó w - 0.99 euro, likier "Prawnik" - 4.99 euro. Nawet 1.5 litrowa butelka wody mineralnej kosztuje 0.19 euro (co najmniej dwa razy droż ej w Kijowie).

      Ogó lnie Berlin jest bardzo przyjemnym miastem: emanuje jakimś spokojem, mimo ż e jest stolicą i jest tam wielu turystó w. Ale nie ma takiej ciasnoś ci i zamieszania jak w Amsterdamie. Jest też wystarczają co duż o rowerzystó w, ale nie są już tak straszni i agresywni.

Stare serce Berlina - Gendarmenmarkt - wyglą da bardzo romantycznie o zmierzchu wieczornym. Szkoda, ż e ​ ​ dwa koś cioł y są już zamknię te,

Koś ció ł na Gendarmenplatz, Berlin

a sala koncertowa nie pasuje do naszych planó w ż yciowych.

Koncertowa sala na Gendarmenplatz w Berlinie

 Ostatnim punktem naszej trasy po Berlinie jest Check Point Charlie.

       Pytamy o drogę oczywiś cie miejscowego mę ż czyznę spacerują cego z psem i ruszamy we wskazanym kierunku.

Punkt kontrolny „Charlie” to jedyny punkt kontrolny, jaki pozostał w pamię ci, punkt kontrolny z Zachodu do Berlina Wschodniego.

Checkpoint Charlie, Berlin

Wydaje się , ż e to nic specjalnego – doś ć modne miejsce. W pobliż u sklepy z pamią tkami Charlie, kawiarnia z miejską plaż ą Charlie (ś mieszne: wysypali piasek w ś rodek miasta, ustawili leż aki, ogrodzili i postawili kioski z jedzeniem i piwem),

City Beach Charlie, Berlin

Nawet KFC Charlie. Jednak na widok takiego napisu po plecach przebiegnie ci dreszcz.

Strasznie to pamię tać

Wolnoś ć koń czy się tutaj dla mnie.

                                                                                                                                                                                                                                                                            

Zdję cie sowieckiego ż oł nierza

Każ dy pró buje zrobić zdję cie na jej tle.

Na odwrocie znajduje się zdję cie amerykań skiego ż oł nierza

Zdję cie amerykań skiego ż oł nierza


ale zainteresowanie nim jest znacznie mniejsze.

zmę czony, ale zadowolony z miejsca spotkania naszej grupy wracamy na miejsce spotkania. Brama Brandenburska pię knie prezentuje się w wieczornym oś wietleniu.

Brama Brandenburska w wieczornym oś wietleniu

Tym razem nie dotarliś my do muru berliń skiego, nie starczył o nam sił . Ale bę dzie do czego wracać . Berlin, choć nowoczesna metropolia, jest bardzo zrozumiał y dla turystó w, trudno się tam zgubić . A my wcią ż mamy tak wiele nieodwiedzonych muzeó w! Poczdam i Sanssouci czekają na nas!

Autobus zabiera zmę czonych turystó w w ciepł e obję cia. Do naszego ukochanego Lwowa jest 950 km. Ale przy takich wraż eniach iw towarzystwie tak wspaniał ych ludzi z naszej grupy droga jest bardzo dobrze tolerowana.

Nasz ukochany Lwó w nigdy nie przestaje zadziwiać

Szkoda się poż egnać ze wszystkimi, już się poznaliś my. Dzię ki Algolowi za dobrze zorganizowaną wycieczkę ! Podzię kowania dla naszej przewodniczki Nastii Rindzak za jej profesjonalizm i pozytywne nastawienie! Dzię kujemy cał ej naszej grupie za mił e towarzystwo! Podró ż ujmy razem!

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Узкий вход в Бегинаж. г.Амстердам
Видно,что женщины живут!
Так выглядит Бегинаж сегодня г. Амстердам
Бегенхоф - двор монастыря бегинок г.Амстердам
Фонтан-ловушка
Сад возле Рейксмюсеума в амстердаме
 Плавучий Цветочный рынок в Амстердаме
Голландская кломпа
Магазин, где продают канабис в разных видах
Вот так плотненько в Амстердаме ближе к обеду
Центральная площадь в квартале Красных фонарей и маленькая статуэтка проститутки (назвать это памятником язык не поворачивается)
Квартал
Музей Немо в Амстердаме
Смотровая площадка на крыше музея Немо в Амстердаме
Смотровая площадка на крыше музея Немо в Амстердаме
Рейхстаг, г.Берлин
Бранденбургские ворота - символ объединения Берлина
Интересный указатель возле Бранденбургских ворот
Музейный остров, г. Берлин
Реставрация на Унтер ден Линден, г.Берлин
Археологический музей г.Берлин
Домский собор на Музейном острове г.Берлин
Зеленые лужайки на Музейном острове, г.Берлин
фасад здания из Эфеса
Экспонаты ассирийской культуры в Пергамском музее
Вавилонские врата - ворота Иштар
Экспонаты ассирийской культуры в Пергамском музее, г.Берлин
Здание Художественного музея в г.Берлин
Экспонаты художественного музея, г.Берлин
Экспонаты художественного музея, г.Берлин
Вход в исторический музей на Музейном острове
Встреча старого и нового на Александерплац, г.Берлин
Красная ратуша и фонтан
Церковь на Жандарменплац, г.Берлин
Концертхаус на Жандарменплац, г.Берлин
Городской пляж Чарли г.Берлин
Фото американского солдата
Фото советского солдата
Страшно вспомнить
Чек-поинт Чарли г.Берлин
Бранденбургские ворота в вечерней подсветке
Наш любимый Львов не перестает удивлять
Абонемент на один день в музеи Музейного острова в Берлине
Uwagi (26) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara