Wymiana serów. Prawie średniowieczny
Dedykowane wszystkim mił oś nikom sera!
Okoł o 60 km od Amsterdamu znajduje się miasto Alkmaar, niewiele ró ż nią ce się od innych pię knych miast Holandii. Ale to tylko na pierwszy rzut oka.
To tutaj latem w pią tki przyjeż dż ają setki turystó w, ż eglują , przyjeż dż ają , aby przyjrzeć się fascynują cej akcji, któ ra, jak zapowiadają przewodniki, od wielu lat prawie nie zmienił a swojego scenariusza. To jest rynek seró w. Dziś opró cz bezpoś rednio „targó w serowych” przed Izbą Miar i Wag, odbywa się tu peł noprawny jarmark czy kiermasz serowy. Prezentowane są ró wnież inne wyroby wykonane przez lokalnych rzemieś lnikó w i rzemieś lnikó w. Jest wiele interesują cych drobiazgó w, któ re moż esz kupić jako pamią tkę do domu.
Gieł da Seró w jest otwarta w pią tki 22 razy w roku (kwiecień -wrzesień ), od 10-00 (do okoł o 12-13), pó ź niej nie ma zbyt wiele akcji, tylko handel, jak na zwykł ym rynku.
Ten plac był wielokrotnie rozbudowywany w cią gu swojej historii, w cią gu zaledwie dwó ch stuleci był powię kszany co najmniej osiem razy, zanim osią gną ł obecny rozmiar, co moż e wskazywać na znaczenie handlu serem dla miasta. Tak wię c w 1593 roku ksią ż ę Wilhelm Orań ski przyznaje miastu Alkmaar prawo do budowy nowego budynku dla wagi miejskiej (obecnie Miejskiej Izby Wag), któ ra w tamtym czasie był a uważ ana za jeden z gł ó wnych atrybutó w szanują cego się Miasto. Wiadomo, ż e pierwsze ł uski sera w Alkmaar pojawił y się w 1365 r. , a do 1612 r. ich liczba wzrosł a do czterech. A od 1622 targi serowe odbywają się na placu Waagplein przed budynkiem w mieś cie, gdzie sprzedawane są tylko sery wiejskie.
Najważ niejszymi, licznymi i bł yskotliwymi oferentami są handlarze serami. To nie są zwykli faceci, wszystko jest z nimi doś ć zorganizowane i surowe, a co najważ niejsze, są to przedstawiciele jedynej zachowanej Gildii Serowych Porteró w na ś wiecie. Pierwsze wzmianki o Cechu Tragarzy Seró w pochodzą z 1619 roku. Tragarze są odpowiedzialni za transport i waż enie sera podczas aukcji. Gildia skł ada się z 4 grup po 7 osó b każ da. Każ da grupa ma swó j wł asny kolor: czerwony, ż ó ł ty, zielony lub niebieski. Każ da grupa ma swoją wł asną hierarchię z okreś lonymi obowią zkami dla każ dej z nich. Na przykł ad najstarszy czł onek grupy (rozpoznawalny po czarnej skó rzanej torbie) jest odpowiedzialny za wyważ enie wagi przed zważ eniem sera.
Zgodnie z tradycją ta akcja otwiera dział ania miasta. Otwarcie targu, zapowiadane biciem dzwonó w, poprzedzone jest dł ugimi przygotowaniami. Wczesnym rankiem cię ż aró wki peł ne sera przywoż ą towar na plac, gdzie tragarze ustawiają go w dł ugich rzę dach. Do 9.30 cał y ser powinien być uł oż ony. Tragarze dzielą się na kilka grup, z któ rych każ da dział a we wł asnej czę ś ci rynku. Z reguł y dzwonem obwieszczają cym począ tek jarmarku jest wybijana przez jaką ś znaną postać kultury, sportu lub wysł annika zagranicznego obecnego w mieś cie.
Wraz z otwarciem targowiska rozpoczynają pracę inspektorzy, któ rzy nie tylko badają wyglą d sera, ale takż e pukają w spł aszczone ż ó ł te serowe gł ó wki, rozcierają ser mię dzy palcami i wą chają , no i oczywiś cie smakują to, wyjmują c kawał ek specjalną ł yż ką . Cena sera jest ustalana w drodze targó w mię dzy kupują cym a sprzedają cym, a po zawarciu umowy trafiają oni w rę ce. Ser umieszczany jest na specjalnych noszach, któ re tragarze zanoszą do waż enia. Tam inni czł onkowie cechu już waż ą towary, a specjalny urzę dnik monitoruje dokł adnoś ć i uczciwoś ć waż enia towaró w. Kupują cy pł aci pienią dze „waż ą cemu”, któ ry umieszcza znak pł atnoś ci na noszach, a tragarze wnoszą ser do samochodu kupują cego. Ser niesiony jest przez dwó ch tragarzy na specjalnych drewnianych noszach. Czasami obcią ż enie moż e się gać.100-130 kg, gdyż np. jedna gł ó wka sera Gouda waż y ś rednio okoł o 13.5 kg. Dla wygody tragarze idą specjalnym rytmicznym krokiem.
W Alkmer zachował y się budynki mieszkalne z XVI–XVIII wieku. Miasto posiada atrakcje: pó ź nogotycki koś ció ł ś w. Wawrzyń ca (1470-1512), ratusz (1509-1520), budynek Miejskiej Izby Wagi z dekoracją z biał ego kamienia. Istnieje muzeum sera, ponieważ Alkmaar jest jednym z gł ó wnych oś rodkó w serowarskich w kraju.