Dobre i niedrogie wakacje w Czarnogórze

Pisemny: 20 może 2008
Czas podróży: 21 — 28 wrzesień 2007
Ocena hotelu:
9.0
od 10
Oceny hoteli według kryteriów:
Podró ż owaliś my samolotem i muszę przyznać , ż e moja ż ona był a pod wraż eniem, bo to był jej pierwszy lot w ż yciu. Lot trwał dwie godziny, po czym wylą dowaliś my na lotnisku w Tivacie (swoją drogą nacisk w wię kszoś ci sł ó w ję zyka serbskiego, oficjalnego ję zyka Czarnogó ry, pada na pierwszą sylabę ).
Stolicą Czarnogó ry jest miasto Podgorica, w któ rym znajduje się jedno z dwó ch mię dzynarodowych lotnisk. Ale lotnisko w pobliż u miasta Tivat znajduje się bliż ej kurortu - Riwiery Budva. Riwiera Budva to kilka mał ych miasteczek i wiosek wzdł uż wybrzeż a z jednymi z najlepszych plaż w Europie. Co ciekawe, plaż a w Becici, mał ej wiosce niedaleko miasta Budva, w 1936 roku zdobył a Grand Prix w Paryż u jako najlepsza plaż a w Europie.
W 1991 roku Czarnogó ra został a uznana za ekologicznie czysty kraj w Europie, a kilka lat pó ź niej jej parki przyrodnicze został y obję te ochroną UNESCO. Powietrze jest tam czyste i ł atwe do oddychania, w przeciwień stwie do zagazowanego Kijowa.


Wiele osó b hoduje na podwó rku palmy, mandarynki i granaty, takie jak nasze jabł onie czy grusze. Ciekawie był o spró bować pomarań czy wł aś nie zerwanych z drzewa - smak jest zupeł nie inny od smaku mandarynek, któ re leż ał y przez jakiś czas przed dostaniem się do ust.
Pierwszą rzeczą , jaką robią nasi ludzie, kiedy po raz pierwszy przyjeż dż ają do Czarnogó ry lub innego kraju, w któ rym walutą narodową jest euro, jest to cią gle robione w gł owie lub na kalkulatorze setki obliczeń , któ rych gł ó wną istotą jest mnoż enie lub dzielenie przez 7. Nie bę dę kł amać , sam nie jestem wyją tkiem. Kosztuje prawie nie mniej niż euro. Dlatego począ tkowo wydawał o nam się , ż e przywiezionych euro nie wystarczy do koń ca wakacji. Okazał o się , ż e pozostał o już tylko stosunkowo tanio zjeś ć w Czarnogó rze. A ż e nasza willa miał a pokó j z kuchnią , duż o zaoszczę dziliś my, czę sto gotują c dla siebie. W rzeczywistoś ci wszystkim odradza się zamawianie ryb w Czarnogó rze, ponieważ jest to bardzo drogie.
Po pierwsze, są miejsca, w któ rych tę rybę moż na zamó wić doś ć tanio (obiad dla dwojga z ró ż nymi rybami, krewetkami kró lewskimi i kał amarnicami plus napoje - 30 euro). Po drugie, moż na wybrać się rano na rynek centralny (market) w Budvie i kupić te same ryby i kalmary (któ re są lokalne, ś wież e i niemroż one) trzy razy taniej, a potem wszystko usmaż yć na oliwie z oliwek, któ ra ró wnież moż e kupić na tym rynku.

Ale najważ niejsze jest tutaj morze. Morze Adriatyckie jest bardzo czyste, ponieważ nie ma charakterystycznego zapachu, jaki tworzą glony wyrzucane z brzegu i zaczynają się rozkł adać na sł oń cu. Czyste, przejrzyste morze, pł ytkie kamyki i piasek pokrywają cy plaż e sprawią , ż e ką piele sł oneczne bę dą dla każ dego przyjemne. Pocieszają ce jest ró wnież to, ż e prawie wszystkie plaż e są bezpł atne - w razie potrzeby moż na skorzystać z leż aka i parasola za kilka euro dziennie. Sł oń ce w poł owie i pod koniec wrześ nia nie jest tak gorą ce jak latem, wię c moż na spokojnie leż eć godzinami na sł oń cu.
Wś ró d wczasowiczó w jest wielu Rosjan i Ukraiń có w - okoł o poł owa wszystkich goś ci na Riwierze Budva. Druga poł owa skł ada się z Czarnogó rcó w, Serbó w i innych. Ludzie są tam przyjaź ni i rzadko pró bują cię oszukać lub wył udzić wię cej pienię dzy. Najważ niejsze, ż eby nie mó wić po angielsku, bo z oczywistych wzglę dó w tu się nie lubi (wojna na Bał kanach). Ale mł odzi ludzie bardzo lubią angielski - uł atwia to muzyka, któ ra jest bardzo popularna w Czarnogó rze. Opró cz pię knej muzyki i ś piewu Czarnogó rcy lubią sł uchać muzyki rockowej, takiej jak Pink Floyd, The Beatles czy Scorpions.
Zatrzymaliś my się w willi we wsi Becici.
Gł ó wną czę ś ć tej wioski stanowią wille - takie jak mini-hotele lub domki, lub tylko dwu- i trzypię trowe domy, któ re wynajmują pokoje z ł ó ż kiem, TV (satelita), klimatyzacją , kuchnią z kuchenką , zlewozmywakiem i stoł em, jak ró wnież a takż e ł azienka z toaletą i prysznicem z hydromasaż em. Ten pokó j kosztuje od 30 euro za noc za osobę (ze ś niadaniem), jeś li kupisz bilet za poś rednictwem biura podró ż y w Kijowie, ale lepiej skontaktować się bezpoś rednio z wł aś cicielami willi, wtedy cena wyniesie 10 euro za osobę - trzy razy taniej.

Wybraliś my Becici, ponieważ plaż a tutaj jest o wiele lepsza niż w są siedniej miejscowoś ci Budva. Tutaj jest ciszej, bo wszyscy wybierają się na spacer po Budvie. Budva przypomina poł ą czenie naszej Jał ty i Koktebel. Istnieje wiele ró ż nych kawiarni, dyskotek i rozrywki. Do Budvy na piechotę przejś ć okoł o pó ł godziny. Ale moż esz wzią ć autobus lub mał y pocią g.
Moim zdaniem nie ma nic lepszego niż spacer wzdł uż morza. Lepiej zamieszkać w Becici lub Rafailovici (kolejna po Becici wioska), a stamtą d wybrać się na spacer po Budvie.
Wszystkim wczasowiczom oferuje się wiele wycieczek, któ re są doś ć drogie. W wiele ciekawych miejsc moż na udać się na wł asną rę kę , tak jak my, przyjeż dż ają c na dworzec autobusowy w Budvie i kupują c bilety za 2.5 – 3 euro od osoby. Pierwszym miejscem, do któ rego pojechaliś my, był a staroż ytna kulturalna stolica Czarnogó ry – miasto Cetinje. Znajduje się tam klasztor, w któ rym do dziś zachował a się prawa rę ka Jonasza Chrzciciela. Tamtejsze klasztory nie są zbyt pię kne pod wzglę dem architektonicznym w poró wnaniu z naszą Ł awrą i innymi koś cioł ami.
Poszliś my też pieszo (tam iz powrotem) na pó ł wysep ś w. Jest to mał a wioska, miasteczko-pó ł wysep, poł oż one prawie na koń cu Riwiery Budva.
Kiedyś był a to wioska rybacka, ale teraz są tu bardzo drogie, luksusowe hotele, w któ rych odpoczywa nawet burmistrz Moskwy Ł uż kow. Niestety teraz nie mają tam wstę pu, ponieważ trwa renowacja, któ ra zakoń czy się za dwa lata. Po parku cał kiem przyjemnie spacerować , a plaż a tam moim zdaniem jest nawet lepsza niż w Becici.

Odbyliś my kolejną wycieczkę do miasta Kotor, poł oż onego nad brzegiem Zatoki Kotorskiej. Boka oznacza zatokę . Jest to bardzo duż a i wydł uż ona zatoka morska z wieloma wioskami wzdł uż wybrzeż a. Kotor to bardzo pię kne staroż ytne kamienne miasto. Ale najpię kniejszy jest widok z gó ry, jeś li wspinasz się , tak jak my, na sam szczyt starej weneckiej fortecy. Z gó ry zobaczysz miasto z dachami krytymi dachó wką i wą skimi uliczkami. Nawiasem mó wią c, tutaj jest najwę ż sza ulica na ś wiecie. Kamienne domy są tak ciasne, ż e trudno się ze sobą poł ą czyć.
Ten Kotor to bardzo pię kne miejsce, ale koniecznie wejdź cie na gó rę , bo wycieczki omijają to miejsce, jasne jest dlaczego - kto chce się wspinać tak wysoko?
Wiele razy jeź dziliś my na stare miasto Budva. Przypomina Kotor, ale jest mniejszy. Jednak kawiarni, restauracji i sklepó w jest znacznie wię cej. Tł umy ludzi wypeł niają wieczorem stare miasto. Jeś li tak jak my lubisz wypić ciekawy koktajl i zjeś ć pyszny deser, np. tiramisu, radzę odwiedzić kawiarnię Ice Club.
Innym ciekawym miejscem jest wyspa ś w. Mikoł aja. Jest doś ć mał y i znajduje się w pobliż u Budvy. Moż na tam dotrzeć motoró wką w okoł o 15-20 minut, pł acą c 15 euro za dwie wycieczki w obie strony. Na tej wyspie znajduje się koś ció ł ś w. Mikoł aja, ale jest w kiepskim stanie, wię c nie ma co oglą dać . I trzeba iś ć na wyspę , aby popł ywać w najczystszej i najbardziej przejrzystej wodzie na peł nym morzu.
Poza tym jest tam niewiele osó b i nikt nie powstrzyma cię przed oddaniem się temu, co urodził a twoja matka.
O gó rach Czarnogó ry moż na duż o opowiadać , ale lepiej odwiedzić je samemu. Powiem tylko, ż e choć przypominają Krym, są wyż sze i czystsze. Nawiasem mó wią c, w Czarnogó rze znajduje się drugi co do wielkoś ci kanion na ś wiecie - kanion rzeki Tary. Jezioro Szkoderskie jest ró wnież bardzo duż e. Zaró wno pierwsza, jak i druga zajmują cał y dzień wycieczki, wię c tym razem postanowiliś my zobaczyć inne miejsca, ale nastę pnym razem na pewno tam odwiedzimy.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał