Bałtycka jesień. Część 1.

26 Grudzień 2019 Czas podróży: z 12 Październik 2019 na 15 Październik 2019
Reputacja: +1636.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Planują c podró ż począ tkowo spodziewał em się.3 nocy (2.5 dnia) na Ł otwie i 5 nocy (4 dni) w Estonii, ale ze wzglę du na zmiany w rozkł adzie lotó w Wizzair (czas odlotu od 11:25 do 22:30) Musiał em wylecieć o 15:15 inną linią lotniczą (AirBaltic). Jeś li chodzi o AirBaltic, cena jest zbyt wysoka w poró wnaniu z Wizzairem. Usł uga jest prawie taka sama. Latają cy liniowiec "de Havilland" (okoł o 50 pasaż eró w), bardzo blisko i bardzo gł oś ny, osobliwoś cią konstrukcji skrzydeł jest to, ż e we wszystkich miejscach za skrzydł em bę dzie bardzo ograniczony widok. Na lotnisku w Rydze spó ź nili się o 10 minut. Przekroczyli granicę bez problemó w, pogranicznicy pytali tylko o cel wyjazdu (turystyka), nie prosili o ż adne dokumenty dowodowe.

Zaraz po wyjś ciu z terminalu lotniska zaczynam szukać przystanku autobusowego nr 22, któ ry jedzie do centrum miasta i „R-kioska”, gdzie moż na kupić bilety.


Odnajduję kiosk (tuż naprzeciwko przystanku) - mał y pawilon handlowy, w któ rym opró cz biletó w komunikacji miejskiej, napojó w i przeką sek sprzedaje ró wnież bardzo szykowne i drogie bukiety kwiató w (okoł o 20 €). Koszt biletu na jedną podró ż to 1.15 €. Autobusy kursują w odstę pach okoł o 20 minut. Najpierw idziemy przez pola, potem zaczyna się teren podmiejski. Obrzeż a miasta zaczynają się nie tak, jak przywykliś my, od szeregó w nowych budynkó w, ale od starych 2-3-pię trowych budynkó w z pierwszej poł owy XX wieku. , w niektó rych miejscach nawet drewniane, nowe domy, ale po drugiej stronie miasta.

Przystanki autobusowe są czę ste, duż o ludzi przyjeż dż a i wysiada, każ dy ma waż ne bilety okresowe, bilety jednorazowe, takie jak nasze, nikt nie ma. A tu nasyp Dź winy, autobus przejeż dż a starym mostem na drugi brzeg (swoją drogą oba brzegi Dź winy są pł askie), wysiadamy na drugim przystanku (przy Dworcu Centralnym), ale z centralnego rynek.

Dalej nowoczesnym, ale opustoszał ym i nieco strasznym przejś ciem podziemnym (swoją drogą nienadają ce się do przewoż enia bagaż u na kó ł kach) - opuszczone puste sklepy, podejrzane firmy, dojeż dż amy do hotelu.

Hotel Ria Irina w zasadzie normalny (106 euro / 3 noce / twin), ś niadanie dobre, do historycznego centrum 15 minut spacerkiem. Jedynym problemem jest hał as, okna wychodzą na szybkie skrzyż owanie. Autobusy miejskie i trolejbusy zatrzymują się tuż przed hotelem. Po zakwaterowaniu odwiedzamy centrum handlowe Origo (są siadują ce z dworcem) i drogi dom towarowy Stockman (sieć fiń ska, wszystko jest bardzo drogie, w ogó le nie ma kupują cych). Jest już za pó ź no, aby udać się do historycznego centrum.

Hotel w Rydze

Drugiego dnia po ś niadaniu udajemy się do zabytkowego centrum. Budynek Circus znajduje się na naszej ulicy Mekela iela kilka domó w dalej.


Bardzo skromny rozmiar, kopuł a jest prawie niewidoczna z ulicy, budynek cyrku nie stoi sam, ale jest wbudowany w dzielnicę . O dziwo na każ dym kroku znajdują się kantory, lombardy i hale z automatami (prawie jak nasza). Wracamy na ulicę Krisjanis Baron, tu spotykamy pierwszy ryski moim zdaniem ciekawy – ryski tramwaj. Jak wiadomo, w Rydze znajduje się zakł ad budowy maszyn, któ ry produkuje tabor tramwajó w i elektrycznych pocią gó w podmiejskich (te ostatnie był y eksploatowane w cał ym był ym Zwią zku Radzieckim). Ale nie wszystko jest takie proste w przypadku tramwajó w: przez Rygę jeż dż ą lokalnie produkowane tramwaje z ró ż nych lat iz ró ż nymi modyfikacjami, ale wszystkie mają lokalną barwną cechę – zamiast skł adanego pantografu jako poboru prą du uż ywają drą ż ka trolejbusowego! Oczywiś cie z liną .

Ризький трамвай

Nigdy nie widział em takich tramwajó w nigdzie indziej w Europie.

Tu zaczyna się staroż ytne centrum, domy z przeł omu XIX i XX wieku. W szczegó lnoś ci po lewej stronie bł ysną ł budynek Akademii Muzycznej (konserwatorium). Zaraz po nim zaczyna się Park Bastejkalna, któ ry przecina niewielki dł ugi zbiornik wodny, zwany Kanał em Miejskim. Po kanale pł yną wolno motoró wki i wesoł e ł ó dki. Opera w Rydze (bardzo monumentalny budynek) został a zbudowana pomię dzy parkiem a Starą Rygą .

Opera Ł otewska

A po drugiej stronie ulicy znajduje się ś redniowieczne centrum, deptak pokryty brukiem. Wiele butikó w, drogich hoteli, sklepó w Narvesen (woda, przeką ski, sł odycze, pamią tki, wszystko dla turystó w i nie tanie). W niedzielę rano wiele innych jest zamknię tych. Wiele perfumerii Dzintars i Riga Balzams z ró ż nych krajó w (prawdziwe likiery Ryga Balzams w glinianych pojemnikach o ró ż nej pojemnoś ci zajmują bardzo skromne miejsce).

W koń cu dochodzimy do Bazyliki ś w. Piotra, któ ra sł ynie z tarasu widokowego na wież y.

W Katedrze odbę dzie się poranne naboż eń stwo (sala, w któ rej odbę dzie się naboż eń stwo, oddzielona przesuwanymi szklanymi drzwiami). Wstę p jest bezpł atny, ale minister katedry zaznacza, ż e ​ ​ nie moż na wyjś ć do koń ca naboż eń stwa (zakoń czą się za pó ł torej godziny). Postanawiamy udać się do wież y. Moż na to zrobić : pieszo po spiralnych schodach lub w windzie. W obu przypadkach koszt wizyty to 9 euro. W holu przed windą (jeś li to miejsce jest tak zwane) uwagę przykuwał a wystawa poś wię cona 30-leciu akcji „Baltic Way” 600 km. W kilka minut winda unosi nas na wysokoś ć.72 m, gdzie znajduje się taras widokowy (cał kowita wysokoś ć katedry z iglicą - 124 m).

Stą d - cał a Ryga w dł oni, widać aż do szeregu nowych budynkó w na wschodzie miasta. A historyczne centrum tuż pod nami wydaje się być na wycią gnię cie rę ki.


Po przeciwnej stronie Dź winy znajduje się tzw. dzielnica City, w któ rej dominuje nowoczesny 92-metrowy budynek Swedbank w kształ cie gó ry lodowej. Lewy i prawy brzeg miasta ł ą czy 5 mostó w. Najsł ynniejsze z nich to Kamienny Most (zbudowany w 1957 r. , nazwany tak, ponieważ ś wiatł a na moś cie zbudowane są na wysokich granitowych lampach podł ogowych, a na nabrzeż u mostu zbudowane są ró wnież granitowe schody) oraz Most Kablowy (zbudowany w 1979 r. , pierwotnie nazywany „mostem kijowskim”, ponieważ jego projekt został opracowany w instytucie kijowskim „Ukrshlyakhproekt”, projekt tego mostu jest bardzo podobny do projektu mostu pó ł nocnego w Kijowie).

Bezpoś rednio za mostem wantowym (ostatnim w mieś cie nad morzem) znajduje się port w Rydze, gdzie cumował wó wczas prom pasaż ersko-towarowy (prawdopodobnie ze Sztokholmu).

Po prawej stronie znajduje się teren dworcó w kolejowych (autobusowych i autobusowych), za któ rymi centralny rynek miejski, a nastę pnie 20-pię trowy gmach Ł otewskiej Akademii Nauk, wybudowany w stylu „socjalistycznego realizmu” (1958) z iglicą , ale bez gwiazdy. Kolejnym obiektem zwiedzania jest Dom (Kamyanytsia) Czarnogł owych. Znajduje się na Placu Ratuszowym (naprzeciw Ratusza w Rydze) i jest kamiennym budynkiem z dwoma wejś ciami.

Dom Bractwa (Zakon) Czarnogł owych

Ratusz (obecny ratusz)

Dom Czarnogł owych jest siedzibą cechu kupcó w, gł ó wnie pochodzenia niemieckiego, któ rzy w ś redniowieczu zajmowali się dostawami towaró w do Rygi z cał ego ś wiata.

Patronem cechu jest ś w. Maurycy, pochodzą cy z Afryki, czarny. Sam wizerunek jego gł owy był symbolem cechu. Budynek cechowy powstał w XIV wieku.

, zniszczony w czasie II wojny ś wiatowej, odrestaurowany wedł ug opisó w, zdję ć i rysunkó w w 1996 roku. Obecnie w Domu Czarnogł owych znajduje się ekspozycja przedmiotó w ś redniowiecznych, czasy istnienia cechu, wszystkie pomieszczenia budynku urzą dzone są w stylu ś redniowiecza. Wejś cie 6 euro, wejś cie do kolejki turystó w nie przyszł o.

Tuż przy placu, obok gmachu Politechniki w Rydze - surowy budynek w kolorze beż owym, wybudowany ok. 1940-1950, bez ż adnych elementó w dekoracyjnych.

Politechnika w Rydze

Idziemy na nabrzeż e. Budynki wzdł uż nabrzeż a w ró ż nym wieku, z poł owy XIX wieku. do nowoczesnych. Ale zbudowany z namysł em, bez wulgaryzmó w, przy zachowaniu wzrostu.

Staroż ytnoś ć i nowoczesnoś ć

„Nagle” z przestrzeni mię dzybudynkowej bł ysnę ł a Katedra Kopuł owa, moim zdaniem jeden z najpię kniejszych budynkó w w mieś cie.


Nie moż na był o zwiedzać , bo wedł ug urzę dnika naboż eń stwo odbę dzie się ró wnież w katedrze i bę dzie moż na przyjechać już za 2 godziny. Zaraz za katedrą znajduje się Plac Dome z (prawie tradycyjnymi dla Rygi) domami w ró ż nych stylach.

Wę drują c dalej ulicami Starego Miasta (za zespoł em architektonicznym „Trzej Bracia” – XIV-XVIII w. )...

" Trzej bracia ". Ró ż nica mię dzy starszym a mł odszym - ponad 200 lat

...idziemy na plac. Pils (Plac Zamkowy) do mał o znanego w krę gach turystycznych Zamku Ryskiego.

Zamek w Rydze

Czę ś ć zamku zajmuje Muzeum Krajoznawcze w Rydze, a czę ś ć - rezydencja prezydenta Ł otwy.

Rezydencja prezydenta Ł otwy

Po kró tkim odpoczynku przy mał ym placu naprzeciwko, udajemy się do „Muzeum secesji pod goł ym niebem” – na ulicę Alberta. Ś cież ka najpierw przechodzi przez ulicę Kr. Valdemara obok Ł otewskiego Teatru Narodowego (raczej skromny z wyglą du - Ł otewska Opera Narodowa wyglą da na znacznie wię kszą ) ...

Ł otewski Teatr Narodowy

...Ł otewska Akademia Sztuk ...

Akademia Sztuk

...i Ł otewskie Pań stwowe Muzeum Sztuki.

Po skrę ceniu w ulicę Elizabets zaczynają się nowoczesne centra biznesowe i ambasady obcych krajó w (te pierwsze już w niewielkim stopniu harmonizują z antykiem - widać , ż e nie jest to już historyczne centrum, a centrum jest bardzo skrupulatne). Wreszcie Alberta Street, cię ż ko tu komentować , wystarczy spojrzeć :

Po kró tkim odpoczynku na ł aweczkach (był y zapewne roztropnie ustawione dla fotografó w turystycznych) wracamy do centrum miasta ul. Dzirnavu (ró wnolegle do ul. Elizabets). Koloru architektury miejskiej dopeł niają drewniane domy (mieszkaniowe! ) oraz poł ą czenie drewna i kamienia. Na ulicy.

Dzirnavu jak nigdzie indziej w mieś cie, skupiska sklepó w monopolowych i restauracji kuchni etnicznej (gruziń skiej, ormiań skiej, uzbeckiej). Ukraiń ca nie jest reprezentowany: - (Naszym kolejnym celem jest duż e centrum handlowe Galleria Riga, na ostatnim pię trze któ rego jemy obiad w kawiarni kuchni ł otewskiej. „Nie pod wraż eniem… Trochę szeptem.


Nastę pnie wracamy z Elizabeth Street na ulicę wspomnianą już na począ tku opowieś ci.

Christian Baron, a potem na naszą ulicę Merkela iela (dosł ownie tł umaczona jako „ulica rozgwiazdy”, być moż e faktycznie przetł umaczona w inny sposó b niż jakiś idiom). Po kró tkim odpoczynku w hotelu planujemy odwiedzić kolejny ciekawy obiekt Rygi, moim zdaniem bardzo kontrowersyjny. Mó wimy o centralnym rynku miejskim Rygi.

Za dworcem kolejowym znajduje się pię ć duż ych stacjonarnych hangaró w oraz wiele mał ych namiotó w i pawilonó w w okolicy. Wraż enia, szczerze, negatywne. Pewnie dlatego, ż e dotarli tam za pó ź no (był o okoł o 16:00) - sprzedawcy już zaczynali zamykać . Kultura obsł ugi jest bardzo niska, sprzedawcy bardzo obsesyjni, wielu z nich jest pod wpł ywem alkoholu, komunikuje się ze sobą za pomocą wulgaryzmó w. Ale ceny są na poziomie H&M, ale jakoś ć jest znacznie niż sza: - (.

Nastę pnego dnia po ś niadaniu jedziemy do Jurmali.

Pocią gi z dworca centralnego odjeż dż ają co godzinę , czas podró ż y to 30 minut, koszt biletó w to tam 1.05 euro, a wcześ niej 1.40 euro (na loty rano obowią zuje zniż ka). Dworzec Centralny w Rydze zrobił bardzo przygnę biają ce wraż enie - wielu pijanych, bezdomnych, ż ebrakó w i innych podejrzanych: - (.

Jedyną pozytywną rzeczą , jaką pamię tam na stacji, jest minikopia ryskiego zegarka „Laima” (z ł otewskiego tł umaczonego jako „szczę ś cie”):

Wyjeż dż amy z Jurmaly na stacji Majori (stacja Jurmala jako taka nie istnieje, stacje Majori i Dzintari znajdują się w centrum miasta. Niemal od razu od stacji zaczyna się centralny deptak dla pieszych, ulica Jomas. Otaczają cą architekturę moż na podzielić na trzy czę ś ci: drewniane domy wypoczynkowe w stylu wiejskim, teraz w wię kszoś ci puste (w poł owie jesieni nie ma już sezonu) ...

budynki z kamienia 2-, 3-pię trowe (najprawdopodobniej mieszkalne i apartamentowe) ...


...wybudowany w pierwszej poł owie XX wieku. ze sklepami z pamią tkami i odzież ą na parterze, nowoczesnymi 2-, 3-pię trowymi budynkami (niektó re zbudowane w dawnych czasach, niektó re - nie), niektó re z nich to mini-hotele.

Okoł o 200 m od stacji znajduje się mał e centrum handlowe Korso z supermarketem (dł ugoś ć ulicy Jomas to okoł o 1.3 km), nie był o wię cej supermarketó w, tylko kawiarnie i restauracje, jest też mał y market, gł ó wnie pamią tki. Mniej wię cej poś rodku ulicy znajduje się duż y 4-gwiazdkowy Hotel Jurmala SPA, nie widać duż ych hoteli stacjonarnych z lat 60-80.

Jomas koń czy się w pobliż u Dzintari Central Park, gdzie znajduje się wizytó wka Jurmali – plenerowa sala koncertowa o tej samej nazwie i scena w kształ cie muszli.

W tej chwili to nie sezon, jest zamknię ty, wię c zdję cia udał o nam się zrobić tylko przez bramę . W jednej z kawiarni jemy lunch z menu dnia (zupa, ziemniaki, sał atka, kotlet mielony, sok - za jedyne 7 euro). Schodzimy do morza. Plaż a piaszczysta, bardzo szeroka.

Wiele sklepó w.

Co 200-300 metró w znajdują się mał e kawiarenki, przy dobrej pogodzie - z otwartymi werandami. Tego dnia był o sł onecznie, potem pochmurno, ale cał y dzień wietrznie. Oczywiś cie nikt się nie ką pie, wszyscy oddychają morzem, niektó rzy karmią liczne mewy. Pod wieczó r wracamy na plaż ę w kierunku Majori. Mijamy betonowy dom o ciekawej bryle – okazuje się , ż e jest to stacja hydrometeorologiczna.

Już w Majori dostrzegamy tuż nad plaż ą.5-gwiazdkowy Hotel Baltic Beach, przypominają cy kształ tem statek.

Biorą c pod uwagę , ż e jest już zmierzch, a hotel ma tylko nie wię cej niż.10% okien, dochodzę do wniosku, ż e hotel jest prawie pusty. W pobliż u hotelu znajduje się duż y metalowy ż ó ł w, z któ rym fotografowani są turyś ci. Ż ó ł w to symbol powolnoś ci i powolnoś ci, taki jest odpoczynek w Jurmale - powolna i powolna, aktywna rozrywka, przynajmniej jesienią , jest tu niewidoczna. Có ż , każ dy ma swó j wł asny rodzaj rekreacji.

Nadszedł dzień eksmisji. Autobus jest z nami o 11:30. Ostatnie spojrzenie na ostre klasyki...

...i na dworzec autobusowy.


Autobus Luxexpres z bezpł atnym Wi-Fi, ekspresem do kawy i herbaty oraz pł atną wodą butelkowaną . Z przodu fotela jest ekran, na któ rym moż na oglą dać filmy (ale jak je wybrać i skonfigurować - nie rozumiał em).

Moż esz poł ą czyć się z Internetem przez ten sam ekran, pobrano strony pił karskie i nie moż na był o obejrzeć wideo z wczorajszego meczu Ukraina-Portugalia - poinformowano, ż e ta treś ć jest chroniona prawem autorskim: - (.

Godzina na trasie mię dzy Rygą a Tallinem – 4 godziny 35 minut, okoł o poł owy – w każ dym z krajó w. Widoki na Ł otwie - w wię kszoś ci zalesiona, droga bę dzie omijać osady bez zatrzymywania się . Na jednym ze skrzyż owań zobaczył em zakrę t na m.

Cesis i rzeź ba Munchausena w rdzeniu (w Cesis, wedł ug legendy, jego mają tek, obecnie muzeum). Przez kilka godzin trasa biegnie wzdł uż wybrzeż a, a na granicy z Estonią mijamy mał ą zatokę , w któ rej znajduje się sł ynna wytwó rnia konserw rybnych „Brivais Vilnis”.

Bał tycka Jesień . Czę ś ć.2. Estonia>>>

Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Готель у Ризі
Ризький трамвай
Латвійська Опера
Собор Святого Петра
В Соборі Святого Петра
Вид на старий центр
Будинок Братства (Ордену) Чорноголових
Ратуша (діюча мерія)
Ризька Політехніка
Старовина і сучасність
Ризький Замок
Резиденція Президента Латвії
Латвійський Національний Театр
Академія Мистецтв
Podobne historie
Uwagi (14) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara