KRAJ W SNEAKERSACH, czyli co to jest prawdziwy styl Gangnam

22 Kwiecień 2016 Czas podróży: z 04 Lipiec 2015 na 03 Sierpień 2015
Reputacja: +555.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Powró t z dalekich wę dró wek Czł owiek proponuje, ale Bó g rozporzą dza…

Po raz kolejny ta powszechna prawda „zadział ał a” w stu procentach: zamiast zaplanowanych kró tkich wakacji zanurzył am się na cał e dwa miesią ce nie tylko w inną kulturę , ale w dosł ownym tego sł owa znaczeniu, w inną rzeczywistoś ć . I zdał em sobie sprawę : nie moż na ogarną ć obcego kraju odwiedzają c miejsca turystyczne - trzeba to poczuć od ś rodka. Aby uchwycić wszystkie subtelnoś ci ukryte przed przelotnym spojrzeniem goś ci, trzeba ż yć w nowym społ eczeń stwie obok rdzennej ludnoś ci.

Tak jak mi się przydarzył o w Korei Poł udniowej. Ten kraj jest oczywiś cie ż ywym i oryginalnym przykł adem udanego kapitalizmu w dzisiejszych realiach. Dlaczego jest to interesują ce dla nas Ukraiń có w?


Niegdyś biedna, zdewastowana wojnami i konfliktami narodowymi, Korei Poł udniowej w cią gu zaledwie dwó ch dekad udał o się zostać jednym z „azjatyckich tygrysó w”, któ re dosł ownie wdarł y się w szeregi najbardziej uprzemysł owionych potę g ś wiata. Powtarzam: stał o się to w zaledwie dwie dekady. Pod wzglę dem czasu przebył a tę samą drogę , jaką przebył a niepodległ a Ukraina. Czytelnikowi zostawiam dokonanie poró wnań i poró wnań .

W tych notatkach nie mogł em się poruszać i Korei Pó ł nocnej – azjatyckiego centrum totalitarnego dyktatu komunistycznego. Wiarygodne informacje o stylu ż ycia, któ ry wyró wnuje ludzką osobowoś ć , uzależ niają c ją od miski ryż u i wielkoś ci odznaki przywó dcy, zebrał em od nowej znajomej Sin Eun-kyung i innych Koreań czykó w z Pó ł nocy, któ rym udał o się uciec z tego ś miertelnego uś cisku antyludowego reż imu.

Historia ż ycia za ogrodzeniem z betonu zbrojonego, któ re dzieli nawet przyjazne Morze Ż ó ł te, mam nadzieję , bę dzie ciekawa. A wię c najpierw najważ niejsze…

Koncerty na lotnisku Na jednym z najwię kszych samolotó w pasaż erskich, wygodnym Airbusie A330-300, dotarliś my z Helsinek do Korei Poł udniowej w 9.5 godziny. Dlaczego stamtą d? Tak taniej niż z Kijowa. To dobrze znany sposó b na zaoszczę dzenie na podró ż y lotniczej - wybierz nie lot bezpoś redni, ale z przesiadkami. Nie bę dę się rozwodził nad tranzytową Finlandią – pię knym „zielonym” krajem z unijnymi cenami. Kanapka z kurczakiem, zupa, jeden banan i gorą cy napó j kosztują.25 euro. Zauważ am, ż e torebka herbaty cią gnę ł a za 2.5 euro. Doką d zmierzamy? No có ż … Czasami lot odbywał się na wysokoś ci ponad 12 tysię cy metró w, pozostawiają c po sobie front burzy z turbulencjami. Uś miechnię ta zał oga fiń sko-koreań ska od razu wyjaś nił a, jak korzystać z systemu multimedialnego, aby czas upł yną ł prawidł owo i ciekawie.

Na osobistym ekranie dotykowym każ dy pasaż er moż e wybrać rozrywkę wedł ug wł asnych upodobań : koncert, film, gry komputerowe. Ponadto moż e zapoznać się z odczytami przyrzą dó w nawigacyjnych lub podł ą czyć się do jednej z dwó ch kamer zainstalowanych na samolocie.


Na ogromnym mię dzynarodowym lotnisku Incheon znajdują się elektroniczne ekrany dotykowe, ś wiecą ce znaki w ję zyku angielskim oraz wolontariusze, któ rzy pomagają przylatują cym pasaż erom i wszę dzie rozdają bezpł atną kartę terminalową . Ten ostatni okazał się bardzo przydatny, ponieważ jest jednym z najwię kszych hubó w lotniczych na ś wiecie: od 2005 roku jest uznawany za najlepszy na ś wiecie. Uderza ultranowoczesny design i przemyś lana infrastruktura: delikatnie unoszą ce się gumowe ś cież ki, wzdł uż któ rych ludzie z bagaż ami zdają się unosić nad ziemią , pokoje relaksu i masaż u, sypialnie i bezpł atne prysznice, sklepy, pola golfowe.

Wszę dzie są stojaki z dziesią tkami przewodó w i wtyczek do ł adowania dowolnych telefonó w, tabletó w i laptopó w, komputeró w z internetem dla każ dego. Oto jedno z najwię kszych na ś wiecie kin 4D, muzeum sztuki koreań skiej, „zielone” wyspy z jasnymi kwiatami i wiecznie zielonymi drzewami, duż e telewizory, wygodne krzesł a, fontanny i… scena, na któ rej od rana do wieczora wystę pują profesjonalni wykonawcy. Koncert „na ż ywo” dodaje energii, a oczekiwanie na lot staje się mniej mę czą ce.

Terminal pasaż erski, skł adają cy się z 4 kondygnacji naziemnych i 2 podziemnych, zachwyca gigantycznymi rozmiarami - to 60 boisk pił karskich! Czy moż esz sobie wyobrazić ? W punktach informacyjnych znajdują się broszury oferują ce bezpł atne usł ugi tł umaczeniowe. Jak tylko pojawi się bariera ję zykowa, wystarczy zadzwonić pod wskazany numer i nacisną ć dodatkowy numer: na przykł ad dla angielskiego - 1, francuskiego - 2, rosyjskiego - 3.

Oczywiś cie nie moż e być mowy o jakimkolwiek poró wnaniu z lotniskiem w Dniepropietrowsku, jesteś my w zbyt ró ż nych kategoriach wagowych. Ale wspomnienia nowego terminalu kijowskiego „Boryspola” po prostu mnie zasmucił y. A gdzie się podział o tyle pienię dzy? Po zjechaniu windą pojawił em się przed przezroczystą ś cianą , za któ rą zobaczył em zbliż ają cy się pocią g. Okazuje się , ż e wytrzymał e szkł o zabezpiecza przed upadkiem na szyny. Wygodne minimetro zabierze Cię w kilka minut do innego terminalu - do kontroli paszportowej i celnej. Nawiasem mó wią c, kraj wprowadził kwarantannę za import i eksport owocó w, warzyw i produktó w mię snych, za naruszenie - grzywnę w wysokoś ci 5000 USD. Ponieważ nie miał am ze sobą jabł ek, ogó rkó w, ani nawet boczku, nie był o problemó w. Spacer po lotnisku wcale nie jest mę czą cy.


Po przejś ciu obok bezpł atnego sztucznego lodowiska wejdziesz bezpoś rednio do metra, któ re ł ą czy wyspę z dwoma najwię kszymi miastami w kraju - dziesię cioma milionami Seulu i trzema milionami Incheon. Nawiasem mó wią c, ś wiatowej sł awy singiel „Gangnam Style” poł udniowokoreań skiego artysty i autora piosenek PSY nosi nazwę najbogatszego i najmodniejszego obszaru w poł udniowo-wschodniej czę ś ci Seulu. Tam, obok centrum biznesowego i lokali rozrywkowych, mieszkają politycy i gwiazdy show-biznesu.

Po wyjś ciu z metra od razu znajdujesz się w ogromnym podziemnym kompleksie handlowym, przypominają cym nasz doskonale wyposaż ony pchli targ z pawilonami, a stamtą d udajesz się do drapaczy chmur, wś ró d któ rych znajduje się jasna scena z duż ymi literami: Styl gangnamowy. Każ dy moż e się na nią wspią ć , aby poczuć się jak gwiazda! Nawiasem mó wią c, w Korei Poł udniowej rozwija się wiele dziedzin wspó ł czesnej muzyki pop.

Mł odzi artyś ci pop naś ladują w swoich teledyskach zachodnie „gwiazdy”, a dziewczyny już zaczynają wystę pować w odkrywczych, czasem nawet erotycznych kostiumach. Wielu, choć niezdarnie, ale już ś piewa do „sklejki”. Starsze pokolenie preferuje inną muzykę : spokojne piosenki „na cał e ż ycie” bez fonogramu, artyś ci w surowych strojach scenicznych i minimum scenografii. Podą ż ają c za nowoczesnymi trendami, performerzy coraz czę ś ciej wkraczają na scenę z tancerzami rezerwowymi, co biorą c pod uwagę ich tradycyjne obyczaje, wyglą da trochę ś miesznie. Wyobraź sobie kilka dziewczyn z wymuszonymi uś miechami iw kró tkich sukienkach, któ re automatycznie wykonują ruchy szczerze przypominają ce aerobik.

Punktem koń cowym mojej podró ż y był Incheon, zwany „bramą stolicy Korei” i uważ any za czę ś ć Wielkiego Seulu. Metra Seul i Incheon są poł ą czone. W 1994 roku został tu uruchomiony projekt New Songdo City, dzielnica przyszł oś ci.

Zaczę to go wznosić na terenach zrekultywowanych - odrestaurowany ogromny obszar, "wyselekcjonowany" po osuszeniu morza. Z okien metra na podwyż szeniu otwiera się prawdziwie „marsjań ski” krajobraz z ró ż owawą ziemią i dziwacznymi krajobrazami, któ re do niedawna był y gł ę bokowodnym dnem.


Trochę historii o dwó ch Koreach Sł owo „Korea” pochodzi od stanu Koryo, któ ry istniał na pó ł wyspie w latach 918-1392. Z kolei nazwa ta wzię ł a się od antycznego pań stwa Koguryeo, któ re w okresie swojej ś wietnoś ci zajmował o pó ł nocną czę ś ć Pó ł wyspu Koreań skiego, a takż e czę ś ć terytorium wspó ł czesnych pó ł nocno-wschodnich Chin i dzisiejszego rosyjskiego Primorye. Od 1910 do 1945 kraj był kolonią japoń ską . Najnowsza historia Korei Poł udniowej zaczyna się po klę sce Japonii w II wojnie ś wiatowej.

Zgodnie z porozumieniem sowiecko-amerykań skim z 1945 r. „O podziale stref wpł ywó w na pó ł wyspie” czę ś ć kraju na poł udnie od 38 ró wnoleż nika znalazł a się pod jurysdykcją Stanó w Zjednoczonych, natomiast pó ł nocna – pod kontrolę ZSRR . Kiedy obie Kore rozpę tał y konflikt militarny, Stany Zjednoczone był y sojusznikami poł udniowcó w. A radzieccy piloci-ochotnicy, jak ż artowali, mruż yli oczy podczas powietrznych bitew z mocą i sił ą . Z biegiem lat, niegdyś jedna z najbiedniejszych w regionie Korei, nazywana Koreą Poł udniową , wyraź nie się bogacił a, a jej pó ł nocna czę ś ć coraz bardziej popadał a w biedę . Jego 24 miliony mieszkań có w od wielu lat jest uzależ nionych wył ą cznie od pomocy zewnę trznej, 16 milionó w z nich jest chronicznie niedoż ywionych. W 2013 roku sama ż ywnoś ć wymagał a pomocy zewnę trznej w wysokoś ci 109 milionó w dolaró w. W skali mię dzynarodowej to spadek, dla KRLD to ogromna kwota, któ ra pozwala uratować jej obywateli przed gł odem.

Dwie Korea są oddzielone strefą zdemilitaryzowaną – pasem ziemi o dł ugoś ci ponad 200 kilometró w i szerokoś ci 4 (dwa z poł udnia i pó ł nocy) kilometró w. Jest to najbardziej strzeż ona granica na ś wiecie, wzdł uż któ rej skoncentrowane są gł ó wne sił y ponad miliona pó ł nocnokoreań skich i 65.000 poł udniowokoreań skich armii.

Przed podró ż ą wyobraż ał em sobie, ż e zobaczę setki kilometró w ś nież nobiał ych plaż Morza Ż ó ł tego wokó ł Incheon w Korei Poł udniowej. Tak to wyglą dał o na mapie. Rzeczywistoś ć okazał a się inna: brzeg morza, opró cz chronionych portó w cywilnych i towarowych, otacza wysoki pł ot – od doł u beton i kamień , a od gó ry metal. Kiedy podjechał em na wybrzeż e, wyją ł em aparat: w tym momencie policja dosł ownie pojawił a się zniką d. Ponieważ nawet w najmniejszym stopniu nie przypominał em pó ł nocnokoreań skiego dywersanta, nie miał em do mnie ż adnych pytań . Oczywiś cie są tu oficjalne plaż e, ale tylko na wyspach.


Moż na się do nich dostać promem, metrem lub samochodem przez najdł uż szy na ś wiecie most wantowy – ponad 20 kilometró w, ł ą czą cy kontynent z poł oż onym na wyspie Mię dzynarodowym Portem Lotniczym Incheon.

Ikony partii KRLD Korea Pó ł nocna to kraj z wojennym komunizmem, któ ry wchł oną ł wszystkie najbardziej negatywne z tych dwó ch koncepcji. Rzą dzą ca dynastia od dawna podniosł a się do rangi nadludzi. Jej zał oż yciel, Kim Il Sung, znany jako „Koreań skie Sł oń ce”, twierdził z cał ą powagą , ż e moż e kontrolować nie tylko ludzi, ale takż e pogodę . Po jego ś mierci ciał o dyktatora został o zabalsamowane i umieszczone w mauzoleum. Obecny przywó dca, Kim Jong-un, jest wnukiem zał oż yciela reż imu i najmł odszą gł ową pań stwa na ś wiecie, któ ry obją ł urzą d okoł o dwa lata temu. Studiował za granicą , uwielbia fast foody i zagraniczną scenę - czyli to, co w jego ojczyź nie jest zabronione.

Z jego nazwiskiem wią ż e się pewna nadzieja na pozytywne zmiany. I już jest na to potwierdzenie.

Rakieta Droga Mleczna, duma KRLD, wystrzelił a na orbitę satelitę Shining Star, a w stolicy po raz pierwszy odbył y się noworoczne fajerwerki. Co prawda krą ż ą plotki, ż e zamiast satelity Koreań czycy przetestowali rakietę mię dzykontynentalną , któ ra w koń cu wpadł a do oceanu. Ale fajerwerki był y prawdziwe!

Portrety zał oż ycieli KRLD mają w tym kraju niemal ś wię te znaczenie i sł uż ą jako rodzaj ikon. Powinny wisieć w każ dym domu na osobnej ś cianie, należ y je czyś cić specjalną szczotką , za uszkodzenia, na któ re, podobnie jak „twarz”, cał ą rodzinę wysył a się na pryczę . Mó wią , ż e podczas niedawnej powodzi, kiedy do domu wpadł a woda, 14-letnia dziewczynka zdję ł a obrazy ze ś ciany, owinę ł a je i trzymał a nad wodą , aż się zakrztusił a.


Wł adze wysoko ocenił y jej „wyczyn”, poś miertnie uhonorowują c Nagrodę dla Mł odzież y imienia syna Kim Ir Sena – drugiego dziedzicznego przywó dcy Kim Dzong Ila. A ten szalony przypadek nie jest jedynym. Robotnik Kang Hyung-gwon, uciekają c podczas letnich powodzi, poł oż ył na plecach swoją.5-letnią có rkę i zrobił w rę kach portrety ojcó w zał oż ycieli. W pewnym momencie dziewczyna uwolnił a się , ale mę ż czyzna jeszcze mocniej ś cisną ł obrazy, nawet nie pró bują c jej ratować .

Koreań czycy Pó ł nocy są bardzo wojowni, ich pociski są stale w pogotowiu i wycelowane w Seul i Waszyngton. Regularnie przeprowadzane są groź by, a nawet ataki na Koreę Poł udniową . Jak mó wili miejscowi, na kró tko przed moim przybyciem doszł o do ostrzał u z cię ż kich dział na spokojnych wyspach w pobliż u Incheon. Ale jak zwykle sprawa nie doszł a do prawdziwej wojny – Koreań czycy po prostu przypomnieli, ż e nie otrzymali na czas pomocy humanitarnej.

Pjongjang jest już do tego przyzwyczajony, gdy koń czą się pienią dze i zbliż a się gł ó d – zaczyna brzę czeć szabelką . A nawet wpuś cić mał e grupy turystó w, aby zdobyć walutę . Tym szczę ś liwcom poś wię ca się maksymalną uwagę i opiekę , ale w czysto pó ł nocnokoreań ski sposó b: dla grupy nawet dwó ch osó b przydzielany jest personel eskortowy i sł uż ba, przewodnicy, szoferzy i personel hotelowy, bę dą cy agentami bezpieczeń stwa pań stwowego. Odwiedzają cy kraj mogą fotografować tylko atrakcje zatwierdzone przez rzą d.

Hotele turystyczne ś wiadczą ró wnież usł ugi seksualne ś wiadczone przez odwiedzanie Chinek. Oni oczywiś cie „pukają ”, kto tego potrzebuje, inaczej by nie dział ali. W uzdrowiskach zamknię tych dla zwykł ych ś miertelnikó w w ten sam sposó b uspokajają miejscowe kierownictwo partii. To rodzaj koncepcji moralnoś ci.


Zastrzelenie kochanki Zwykli mł odzi ludzie w Korei Pó ł nocnej w ogó le nie sł yszeli o seksie. Przyzwoite dziewczyny nie pozwalają mę ż czyznom zbliż ać się do nich aż do ś lubu. I tylko jeś li masz trzydzieś ci lat i nie masz mę ż a, moż esz rozporzą dzać swoim ciał em wedł ug wł asnego uznania. Jednak, gdy był em w Korei Poł udniowej, lokalna prasa opublikował a ukrytą kamerę fotoreportaż z publicznej egzekucji piosenkarza Hyun Sung Wol, był ego kochanka Kim Jong-una. Ten solista orkiestry elektrycznych instrumentó w muzycznych został skazany za naruszenie prawa o zakazie pornografii. Razem z nią zastrzelono jeszcze 11 osó b: tylko za numer, na koń cu któ rego po zrzuceniu odzież y wierzchniej pozostali w zwykł ym zamknię tym body. Ponadto podczas przeszukania muzykó w odnaleziono Biblie, któ re w KRLD są zakazane. Krewnych wszystkich straconych pę dzono na ś mierć , a nastę pnie aresztowano i wysł ano do obozó w dla wię ź nió w politycznych.

Obowią zuje tu system racjonowania, zgodnie z któ rym każ dy pracownik otrzymuje rocznie 700 gram ryż u, kilka kilogramó w mię sa i dwa tuziny jaj. Ale czerwona propaganda twierdzi, ż e „ludzie w USA lub są siedniej Korei Poł udniowej nawet tego nie mają ! „Mamy to zagwarantowane, ale pań stwo nie robi nic, by im pomó c! » Radio i telewizja pań stwowa KRLD nadają o tym codziennie. Informacji nie moż na zweryfikować . Obywatele mogą posiadać jedynie zapieczę towane radio nastrojone na „wł aś ciwe” fale, takie jak Gł os Korei. Do przechowywania niezapieczę towanych - pię ć lat w obozach. A jeś li zostaną przył apani na sł uchaniu „stacji wroga”, to wszystkie 15 „ś cisł ych”. Jednocześ nie represjonowana jest cał a rodzina sprawcy, a najbliż si krewni znajdują się na „czarnej liś cie”. A to oznacza, ż e ​ ​ zostają zesł ani na gł ę boką prowincję , gdzie skazani są na gł ó d.

Kraj jest owiany surową , karną dyscypliną.

Aby udać się do są siedniego miasta lub przenocować u przyjaciela lub krewnego, któ ry mieszka nawet przy są siednim wejś ciu, należ y uzyskać zgodę „kierownika imprezy” ...Każ da społ ecznoś ć lub dom tworzy „grupę ludową ” okoł o 40 rodzin. Ich starsza jest kobietą stabilną politycznie i moralnie, któ ra moż e wejś ć w dowolne miejsce o każ dej porze dnia. Jeś li jej nie wolno, natychmiast trafiają na pryczę . Odpowiada gł ową za wszystkie „zaburzenia”, pracę zbiorową i musi wiedzieć wszystko i wszystkich. W budynkach mieszkalnych prą d jest wył ą czany na noc, regularnie nie ma wody. W toaletach jest oszczę dnie spł ukiwany z kadzi. A kanalizacja nie jest wszę dzie. Zatł oczone, zgnił e i zardzewiał e autobusy przemierzają szerokie, czyste ulice, czę sto popychane przez pasaż eró w, mijają c ogromne obrazy bohaterskich pó ł nocnokoreań skich ż oł nierzy i szefó w partii. Generalnie jest tu bardzo mał o transportu, nawet w godzinach szczytu.


Dwukoł owe „rowery” są zarejestrowane w policji drogowej i mają tablicę rejestracyjną . Do 1992 roku w Pjongjangu nie wolno był o jeź dzić na nich, by nie psuć oficjalnego wizerunku stolicy, ale ostatnio zakaz zniesiono. Sił y zbrojne mają mniej wię cej samochody w ruchu.

Nawiasem mó wią c, armia w Korei Pó ł nocnej jest powoł ana dla mę ż czyzn i kobiet. Ż ywotnoś ć od 3 do 10 lat. Amerykań scy eksperci uważ ają , ż e KRLD dysponuje iloś cią plutonu potrzebną do wyprodukowania 12 gł owic nuklearnych, ale nie ma technologii umoż liwiają cej stworzenie broni, któ rą moż na by umieś cić w gł owicy pocisku. I dzię ki Bogu! Prawie wszyscy ubrani w mundury wojskowe lub ubrania w ponurych kolorach.

W KRLD nie ma komunikacji mobilnej i internetu, nie ma Coca-Coli z hamburgerami. A jednak kraj nie jest taki zł y. Przestę pczoś ć jest prawie zerowa, mieszkania nie są zamykane.

Koreań czycy z Pó ł nocy to bardzo zdrowy naró d, ponieważ każ dy uprawia sport od dzieciń stwa, regularnie przechodzą badania lekarskie i oczywiś cie nie przejadają się . Kobiety, na polecenie Kim Il Sunga, w ogó le nie palą . Ale mę ż czyź ni palą jak lokomotywy parowe. Slogan zdobią cy banknoty Korei Pó ł nocnej brzmi bluź nierczo: „Nikomu na ś wiecie nie zazdroś cimy”. W rzeczywistoś ci nikt nie jest im zazdrosny.

Porozmawiajmy o Hyundai Ale doś ć o ponurej Pó ł nocy, porozmawiajmy o Krainie Porannego Spokoju, jak poetycko nazywana jest ró wnież Korea Poł udniowa. Dziś Incheon i Seul, jak już pisał em, są poł ą czone siecią metra skł adają cą się z 19 linii z ponad 500 stacjami z ochronną przezroczystą ś cianą i przesuwanymi drzwiami. Wielofunkcyjne ekrany pokazują , gdzie znajduje się pocią g i kiedy przyjedzie na stację . Schody ruchome z czujnikami ruchu i oczywiś cie windy z kabinami jadą ce prosto na ulicę.


Na każ dym przystanku, w dostę pnych szafkach, znajdują się latarki i zestawy ochrony chemicznej, jak mó wią , dla każ dego straż aka. Wagony są bardzo jasne, przestronne, z wygodnymi welurowymi siedzeniami z ortopedycznymi oparciami. Wszę dzie są monitory z reklamami, relacjami społ ecznoś ciowymi i informacjami o kolejnym przystanku. Pocią g hamuje i przyspiesza niesł yszalnie, a kiedy wjeż dż a w zakrę t z duż ą prę dkoś cią , też tego nie odczuwa się , a nawet ci, któ rzy stoją , nie trzymają się porę czy. Z Seulu do kurortu Busan, nad Morzem Japoń skim, moż na dojechać pocią giem pociskowym w 2.5 godziny. Na niektó rych prostych odcinkach rozwija prę dkoś ć.300, choć zaprojektowano ją dla 350 km/h. Starsi nie bę dą pamię tać przypadkó w awarii i postojó w po drodze, bezczynnych piecó w czy klimatyzatoró w.

Dlaczego poł udniowokoreań skie pocią gi podró ż ują ce po Ukrainie tak bardzo psują nam nerwy i zdrowie? Moż e nie kupili „pierwszej klasy”, przynoszą c jakoś ć w imię osł awionego „odrzutu”?

Trudno powiedzieć...Chociaż zauważ my, ż e niektó rzy wysocy urzę dnicy z Korei Poł udniowej są zaraż eni bakcylem przekupstwa nie mniej niż ukraiń scy. Ale tam jest to ś ciś le monitorowane, a zł apanym na „gorą co” grozi się dł ugofalami lub nawet najwyż szą miarą .

Kiedy patrzysz na nowoczesne gigantyczne przedsię biorstwa przemysł owe i rolnicze, lokalny przemysł samochodowy i znane na cał ym ś wiecie marki Samsung, LG, Daewoo, Hyundai, KIA i inne, po prostu zachwycasz się . W koń cu kraj nie ma ani czarnej ziemi, ani ropy i gazu, ani rudy i wę gla. Ani jednego ź ró dł a wody mineralnej. A weź my przemysł stoczniowy – to okoł o 300 fabryk. Korea Poł udniowa wyprzedza Japonię i kontroluje ponad 50% portfela zamó wień w tym segmencie rynku ś wiatowego. Montaż statkó w jest w peł ni zautomatyzowany i skomputeryzowany.

Są tak ogromne, ż e ze wzglę du na duż e zanurzenie nie mogą przejś ć przez kanał y Sueskie i Panamskie i dlatego wykorzystywane są gł ó wnie w oceanie. Sukces ten został osią gnię ty dzię ki wysokiej jakoś ci produktó w, profesjonalnemu poziomowi kadry inż ynieryjno-technicznej i kwalifikacjom pracownikó w oraz kulturze produkcji. Koreań czycy lubią powtarzać : wszystko, co dziś ma ten kraj, jest dzieł em cał ego społ eczeń stwa, a każ dy z jego czł onkó w w szczegó lnoś ci jest dzieł em wielu pokoleń . Wszystko w kraju jest ze sobą powią zane, jedno jest powią zane z drugim.

Prezydencka limuzyna – ż adnych korzyś ci Jeź dził em po Korei Poł udniowej i moim oczom ukazał y się wspaniał e szybkie drogi, wspaniał e drapacze chmur, krajobrazy uderzają ce pię knem stworzonym przez czł owieka. Dobrostan i dynamizm dobrze zorganizowanego ż ycia wywarł y szczegó lnie gł ę bokie wraż enie.


Był to kolejny dowó d na to, ż e bezinteresowna praca z umieję tnym przywó dztwem iw obecnoś ci wolnoś ci i demokracji czyni cuda, czego nie moż na powiedzieć o pó ł nocnokoreań skim są siedzie. Dzię ki dobrze zbudowanemu i dobrze zbudowanemu metrze praktycznie nie ma korkó w na drogach. Tak, a gł ó wna jezdnia bez wybojó w i ś ladó w ł at, 6-8 pasó w w centrum i 4 pasy - drugorzę dne. Korea ma bardzo upalne lato, ale asfalt się nie topi, po porze deszczowej i mroź nej powł oka „nie odkleja”. A nasi „budowniczy dró g” z reguł y kiwają gł ową na pogodę , odpisują c na ich nieprofesjonalizm i elementarną kradzież . Gdy tylko zapadnie zmierzch, na cał ej siatce dró g w kraju wł ą cza się doskonał e oś wietlenie, bez przepalonych ż aró wek i ciemnych obszaró w, nawet na najbardziej odległ ych obszarach.

Na jezdni „wyspy bezpieczeń stwa” są oś wietlone, chodniki są starannie wył oż one kolorowymi pł ytkami, kanał y burzowe nie są zatkane, a wszystkie wł azy są na swoim miejscu! Drogi i chodniki są regularnie sprzą tane. Co nas zaskakuje: ruch nie jest tu blokowany nawet, gdy prezydent przechodzi. Pojazdy specjalne, policja i karetki pogotowia wraz ze wszystkimi innymi stoją w korkach i nawet przy migają cych ś wiatł ach nie wjeż dż ają na nadjeż dż ają cy pas lub na czerwone ś wiatł o. Jeś li w aucie jest „ostry pacjent”, to podł ą cza się ś migł owce, kierują c się zasadą : ratują c jedną osobę , nie należ y stwarzać na drodze niedogodnoś ci dla innych.

Koreań czycy z Korei Poł udniowej, jako prawdziwi patrioci, wolą samochody krajowe od zagranicznych. Pojazdy osobowe i sł uż bowe dla ponad 90% naszej wł asnej produkcji. Samochody najbliż szego są siada Japonii, któ re zalał y ś wiat, moż na policzyć na palcach.

To zrozumiał e: lokalne samochody sł yną z wysokiej jakoś ci montaż u i pierwszorzę dnych materiał ó w wykoń czeniowych wnę trz, bogatego wyposaż enia. A takie modele jak Alpheon, Dynasty, Genesis, Samsung są uż ywane tylko na rodzimym rynku. Niedawno pojawił się tutaj, nawiasem mó wią c, w Dniepropietrowsku ogromny i luksusowy sedan klasy biznes Hyundai Equus moż na tam kupić za 70-80 tysię cy dolaró w, podczas gdy na Ukrainie jego cena zaczyna się od stu. Ciekawe: przez cał y czas nie widział em tam ani jednego chiń skiego samochodu! Ró wnież ż aden duż y SUV nie wpadł mi w oko - maksymalny Hyundai SantaFe. Są oczywiś cie znane Chevrolety, kilku Daewoo i Europejczycy. Samochody pozostawia się wył ą cznie w ś ciś le wyznaczonych miejscach, na parkingach wielopoziomowych oraz parkingach podziemnych i naziemnych. Nikt nie parkuje w miejscach zabronionych. Tak, a pieszy na przejś ciu jest ś wię ty.


Być moż e jedynym problemem na szerokich autostradach jest ruch na „ś wiecą cym bursztynie” i migoczą cym gorą cym dostawcom lunchu, ś cigają cym skutery na czerwonym ś wietle. Nastę pnie tak samo losowo zbierają naczynia ceramiczne. Jednorazowy plastik już dawno został tam porzucony ze wzglę du na jego toksycznoś ć . Taxi - nowe, duż e i wygodne samochody klasy biznes - niedrogie. Dwadzieś cia hrywien bę dzie kosztować lą dowanie i pierwsze kilka minut. Ale nawet za najdł uż szą podró ż po wielkim mieś cie rachunek nie przekracza 50-70 hrywien w naszym ekwiwalencie, ponieważ wszystkie wyposaż one są w instalacje gazowe. Benzyna, bardzo wysokiej jakoś ci i wysokooktanowa, kosztuje okoł o 14 hrywien za litr. Drogie, ale ś rednia pensja tam wynosi 3-4 tysią ce dolaró w.

Osoby niepeł nosprawne, emeryci i kobiety w cią ż y mogą wsiadać do metra nie ruchomymi schodami, ale windą , któ ra czeka na nich na chodniku.

Dla osó b na wó zkach inwalidzkich zainstalowane są szerokie koł owroty. Ciekawostka: na dotychczas wybudowanych stacjach nie był o wind, ale zainstalowano tam specjalne perony, obsł ugiwane za naciś nię ciem jednego przycisku. Czł owiek wjeż dż a na nią na wó zku inwalidzkim, a platforma pł ynnie opuszcza lub podnosi go po wszystkich stopniach. Dla takich osó b zjazdy z krawę ż nikó w są wyposaż one absolutnie wszę dzie, na chodnikach w cał ym kraju montowany jest metalowy tor antypoś lizgowy ze specjalnymi pó ł kami, któ re prowadzą koł a. Wszystkie centra handlowe i instytucje wyposaż one są w dodatkowe windy. Tacy czują się peł noprawnymi czł onkami społ eczeń stwa, nie doś wiadczają c ż adnych niedogodnoś ci. Są dla nich specjalne taksó wki, wiele autobusó w jest wyposaż onych w ruchomą platformę . I nikt nie krę ci koł ami rę cznie – wszystkie wó zki inwalidzkie są elektryczne, sterowane joystickami, mają tylne ś wiatł a hamowania i kierunkowskazy.

Wiele kanał ó w telewizyjnych uż ywa tł umaczenia na ję zyk migowy, a na centralnym jeden z spikeró w czyta brajlem.


Elektroniczne tablice informacyjne na przystankach wyś wietlają numery autobusó w, wskazują c, gdzie są teraz i kiedy przyjadą . Harmonogram jest bardzo kompetentnie przemyś lany, a interwał ruchu jest taki, ż e nikt nie stoi podczas podró ż y. Aby zapł acić za podró ż w nich, a takż e w metrze i taksó wce, uż ywana jest jedna karta T. Pasaż erowie wchodzą tylko przez drzwi wejś ciowe, przykł adają c kartę do czujnika. Pozostał e saldo jest wyś wietlane na ekranie. Wyjś cie jest tylko tylnymi drzwiami, gdzie ponownie należ y przymocować kartę do czujnika, aby wyś wietlił a się pobrana kwota za przejazd. W metrze zasada jest taka sama: kartę należ y przymocować do koł owrotu przy wejś ciu, a potem przy wyjś ciu, aby się otworzył a. Kartę uzupeł nia się w specjalnych automatach - wystarczy poł oż yć ją na pó ł ce, a wymaganą kwotę w akceptorze banknotó w.

To najpię kniejsze kompleksy pał acu cesarskiego z kostiumową rekonstrukcją ś redniowiecznej zmiany warty, staroż ytne bramy miejskie, parki ze staroż ytnymi miejscami kultu, oryginalne ulice graniczą ce z ultranowoczesnymi budynkami, buddyjskie ś wią tynie, Muzeum Iluzji Optycznych, w któ rym moż na zrobić zdję cie, aby samemu stać się uczestnikiem ekspozycji i wiele wię cej. Warto odwiedzić najwię ksze w regionie, oficjalnie istnieją ce od XIX wieku Chinatown, wyspy ze staroż ytnymi ś wią tyniami i pomnikami przyrody oraz oczywiś cie Grand Park.

Ten ogromny kompleks ogrodowo-parkowy poł oż ony jest na pochył ym zboczu jednej z gó r na poł udnie od stolicy.

Znajdują się tu place relaksacyjne, ogrody tematyczne i botaniczne, ogró d ró ż any, park rozrywki, szlaki turystyczne, muzeum sztuki nowoczesnej i ogromne zoo, któ rego wię kszoś ć zwierzą t przebywa za fosami i innymi naturalnymi barierami. Najwygodniej jest wjechać tam kolejką linową , kontemplują c oszał amiają co pię kne krajobrazy, i zjechać już samemu lub kursują cymi tu autobusami lub minisilnikami. Wchodzą c do strefy zoo należ y wzią ć mapę i wybrać dla siebie trasę : ż ó ł tą , niebieską lub czerwoną . Aby się nie zgubić , linie tych koloró w są rysowane na chodnikach na cał ym terytorium. Wejś cie do kompleksu jest pł atne, a na lewo od kasy znajduje się wyjś cie, któ rego nikt nie kontroluje. Zauważ ył em, ż e mimo kolejki w kasie nikt nawet nie pró bował wejś ć za darmo.

Ale w Incheon, w ogromnym „Centrum Sztuki”, pomimo wielu sal wystawowych i koncertowych, poruszanie się ró wnież nie jest trudne. Uś miechnię ci pracownicy są wszę dzie, gotowi do pomocy już od pierwszego wezwania. W galeriach sztuki moż esz skorzystać z cyfrowego przewodnika: niewielkiego pudeł ka ze sł uchawkami. Inteligentne urzą dzenie „wie”, ż e jesteś blisko, a przyjemny gł os w sł uchawkach prowadzi ciekawą wycieczkę w wybranym ję zyku.


Oszoł omiony i syreny koreań skie. Pracują na wulkanicznej wyspie Jeju. Ten cud ś wiata z tunelami lawowymi skł ada się z trzech czę ś ci i sł ynnej galerii z kolorowymi sklepieniami wę glanowymi. Oto najwyż sza gó ra Korei, Hallasan, któ ra zachwyca malowniczymi formacjami skalnymi, wodospadami i jeziorem w miejscu duż ego krateru. Jest też pomnik Hö nö . Hye to po koreań sku morze, a nyo to kobieta.

Tak unieś miertelnionych nurkó w, z któ rych kraj jest dumny. Nurkują na duż e gł ę bokoś ci bez sprzę tu do nurkowania, a wielu z nich ma już ponad 60 lat!

Wszystkie restauracje na wyspie otrzymują trepangi, duż e muszle z mał ż ami i inne owoce morza tylko od tych „syren”. Sł awa tych fantastycznych lokali, w któ rych moż na skosztować wszystkiego, nie tylko ś wież ego, ale i surowego, kwitnie na cał ym pó ł wyspie. Po prostu nie da się tu nie zjeś ć . Ale musisz być ostroż ny przy obliczaniu. Powszechnie akceptowane na ś wiecie napiwki mogą bardzo obrazić Koreań czyka. Tutaj nawet taksó wkarze mają specjalne plastikowe „plastry miodu” na drobne, aby dać resztę na ostatnią wygraną (okoł o 1100 wygranych = 1 USD).

W weekend wszystkie rodziny chodzą do miejskich parkó w, gdzie rozbijają namioty, bawią się i gotują , albo na plaż e na wyspach. Niezwykł e dla nas jest to, ż e faceci, dziewczyny i starsze osoby pł ywają w morzu w kró tkich spodenkach i T-shirtach. Czasem nawet w skarpetkach i pod parasolem.

Na plaż y niektó rzy mł odzi ludzie przeciwstawiają się społ eczeń stwu, pojawiają c się w ką pieló wkach i kostiumach ką pielowych. Nawet historie w wiadomoś ciach są poś wię cone temu raż ą cemu faktowi. Wielu urlopowiczó w krę ci tę „erotykę ” na swoich telefonach. Koreań czycy Poł udniowi są zgodni co do tego, ż e „rozpusta”, podobnie jak inne „kł opoty”, pochodził a „z zagranicy”. Tak wię c, ich zdaniem, konieczne jest zatrzymanie i tak już znikomego napł ywu turystó w.


Ludzie i toalety Pozwolił em sobie trochę sparafrazować tytuł filmu Arkadego Raikina „Ludzie i manekiny”, ponieważ w Korei Poł udniowej jest to osobny temat. Toalety wszę dzie! I nie ma opł aty! A jeś li „ubikacja” nie jest w zasię gu wzroku, musisz szukać znakó w - a zobaczysz, ile metró w do poż ą danego celu. Każ dy „pokó j wypoczynkowy” jest na swó j sposó b oryginalny: w centrum miasta znajduje się pię kny budynek stolicy, w metrze surowy granit i marmur, na placu znajduje się dom z bali itp.

Wszę dzie rozbrzmiewa muzyka klasyczna, czysto i schludnie, na ś cianach wiszą kwiaty i obrazy. Naturalnie zimna i ciepł a woda, lustra, mydł o i papier toaletowy. Koniecznie - fotokomó rki, dodatkowe kó ł ko dla niemowlą t, dzieci, np. zabawkowe muszle klozetowe i niskie umywalki, miejsca do przewijania. I oczywiś cie w każ dym lokalu elektryczne szerokie drzwi przesuwne, któ re otwierają się za naciś nię ciem duż ego przycisku dla osó b niepeł nosprawnych. Wewną trz znajdują się wygodne porę cze, dwa rodzaje muszli klozetowych oraz lustro pochylone do podł ogi tak, aby wygodnie zaglą dać do niego osoba na wó zku inwalidzkim. I nikt nie „przechodzi” obok, niczego nie ł amie i nie zabiera do domu na przykł ad mydł a „niezbę dnego w gospodarstwie domowym”!

Ludzie w Korei Poł udniowej są spokojni, mili i pomocni. Starsze pokolenie, któ re przeż ył o wojnę i ró ż ne etapy rozwoju kraju, jest nieufne wobec cudzoziemcó w. Wielu nie zna angielskiego lub udaje, ż e nie rozumie.

Jak wszyscy weterani są dumni ze swoich nagró d i zgodnie z tradycją noszą je na czapce. Ale ci, któ rzy mają mniej niż.40-45 lat, to zupeł nie inna sprawa. Wystarczy się zatrzymać i dostać kartę , bo mł odzi ludzie natychmiast podchodzą do Ciebie z propozycją pomocy. Wielu z nich spieszył o się , aby zają ć się swoimi sprawami, ale kiedy zobaczyli nieporozumienie na ich twarzach, natychmiast zadzwonili, tł umaczą c, ż e bę dą spó ź nieni, ponieważ muszą wskazać drogę goś ciowi z kraju. I odpł yń - z uś miechem i przyjemnoś cią . Mogą ró wnież dostarczyć za darmo. A jeś li nie rozumieją , czego chce turysta, dzwonią do kogoś , wbijają się w smartfona, studiują elektroniczną mapę , ale nie zostawiają ich bez pomocy. Ludzie są bardzo towarzyscy i oczywiś cie cieszył em się , ż e wszyscy, z któ rymi miał em do czynienia, znali lub sł yszeli o Ukrainie. Ale zwykle w innych krajach musiał em tł umaczyć , ż e, jak mó wią , jesteś my są siadami Rosji.

Nawiasem mó wią c, każ dy ma smartfony.


Wszę dzie jest bezpł atne szybkie WI-FI, dlatego gdy tylko Koreań czyk wejdzie do autobusu lub metra, natychmiast pogrą ż a się w Internecie. Biorą c pod uwagę tę funkcję , wszystkie telefony są sprzedawane z zapasową baterią .

Chł opcy z Korei Poł udniowej są o wiele bardziej modni niż dziewczyny. Ci ostatni z reguł y noszą buty sportowe, szorty lub spodnie i koszulki o kilka rozmiaró w wię ksze. Przez cał y czas widział em tylko kilka dziewczyn w szpilkach i mini. Ale z gł ę bokim dekoltem – nigdy. Ale mł odzi mę ż czyź ni, wrę cz przeciwnie, są wielkimi fashionistami: farbują wł osy, a czasem paznokcie, noszą jasne rzeczy, obcisł e spodnie i torebki unisex. Są tradycyjne, po prostu modne i uwielbiają to. Nie ma tu salonó w tatuaż u i generalnie nikt nie chodzi z „monogramami” na ciele. Ale wszyscy noszą trampki!

W centrum miasta jest ogromna liczba waż ek, motyli i ró ż nych chrzą szczy. A ile karaluchó w i Prusakó w już zniknę ł o z ukraiń skich mieszkań .

Przy okazji, o mieszkalnictwie: na pó ł wyspie jest drogo: przyzwoite 3-4 pokojowe mieszkanie w centrum duż ego miasta kosztuje od 250 do 400 tysię cy dolaró w. Ale z drugiej strony, podobnie jak samochody, AGD i RTV, moż na kupić na raty za jedyne… 1-2 proc. w skali roku.

Spanie na podł odze i dzieci bez sutkó w Koreań czycy są bardzo pracowitym narodem. Wyobraź sobie, ż e urzę dnicy i lekarze mają.3 dni urlopu w roku, a firmy prywatne 7. Tydzień pracy to w zasadzie pię ć dni. Tak, a Koreań czycy ż yją bez luksusó w – w mieszkaniach zazwyczaj, poza elektroniką i sprzę tem komputerowym, minimum niezbę dnych rzeczy. Ciekawe, ale nie mają ł ó ż eczek. Wszystkie drzwi wejś ciowe są takie same z typowymi szyfrowymi zamkami cyfrowymi.


Wybrał ż ą daną kombinację cyfr - i otworzył , zatrzasną ł drzwi - automatycznie zamkną ł . Nie są przyzwyczajeni do popisywania się . Obok ultranowoczesnych drapaczy chmur, patrzą cych prosto w chmury, budowane są nowe miejsca do spania. W zasadzie są to mał e domy, któ re wedł ug oryginalnego projektu i cał kowicie ró ż nią ce się kolorem i strukturą okł adziny, nie są do siebie podobne, co tworzy oszał amiają cy zespó ł architektoniczny. W zasadzie są one budowane tuż obok siebie i czę sto okna wychodzą na są siednią ś cianę . Praktycznie nie ma ogrodzeń . W przeciwień stwie do Ukraiń có w nie chronią się przed sobą , ale od dawna są przyzwyczajeni do „czucia ł okcia”. Wszyscy powinni być blisko i razem - to jest sił a!

Wieczorami po mieś cie jeż dż ą samochody, któ re specjalnym dymem „odkaż ają ” miejsca do spania przed komarami. Są oczywiś cie domki klasy premium, ale nie w centrum, nad morzem czy na wzgó rzach – są ukryte przed wzrokiem.

Tradycyjnie tu ludzie ś pią na podł odze lub na bardzo twardych materacach. Szczytem szyku jest ł ó ż ko ze szlachetnego drewna z materacem ze szlachetnego kamienia. Jego koszt moż e się gać nawet 5-7 tysię cy dolaró w. Lokalne kawiarnie i restauracje ró wnież nie został y odbudowane - mają stoliki na niskich nogach, a goś cie siedzą na przytulnych dywanikach na podł odze i jedzą pał eczkami. Wieczorem w pobliż u sklepó w budowlanych moż na zobaczyć gó ry pł ytek ceramicznych i innych materiał ó w budowlanych. Dzieje się tak, aby osoba po pracy w drodze do domu mogł a wybrać to, czego potrzebuje i nastę pnego dnia, bez marnowania czasu, dokonać zakupu. I nikt nie kradnie! Ciekawe, ż e w czę ś ci sypialnej mał e sklepy (minimarkety, któ re mają wszystko, od chleba po wentylator) znajdują się dosł ownie na każ dym bloku w odstę pie zaledwie kilku domó w. I dział ają z powodzeniem!

Miejscowi chodzą do tego, któ ry im się podoba, jak bohater starego ż artu, któ ry trafił na bezludną wyspę . Kiedy znaleź li go kilka lat pó ź niej, zapytali: „Co to za trzy chaty? » «Pierwszy to mó j dom. Drugi to klub, do któ rego chodzę , a trzeci klub, do któ rego ignoruję ”…


Metrem prawie nigdy nie jeź dzi się z dzieć mi, a ich dzieci nie mają sutkó w. I dlaczego, skoro są tak spokojni jak ich rodzice. Wszę dzie jest duż o dzieci - i wszystkie zachowują się cicho, niczego nie ż ą dają , nie ryczą , nie krzyczą . Padł em, wstał em i po cichu „do bitwy”! W centrach handlowych dzieci znó w za darmo moż na zostawić w salach zabaw, w któ rych zamiast piasku jest ziarno pokryte farbą spoż ywczą ! Dzieci bawią się na nim, rozwijają c motorykę , a rodzice nie martwią się , jeś li coś dostanie się do ich ust. Sobota i niedziela to tradycyjnie „dzień taty”, czyli po tygodniu pracy ojcowie spę dzają czas z dzieć mi.

A zakupy z nimi nie są mę czą ce – w koń cu w każ dym supermarkecie jest specjalne miejsce dla dziecka z otworami na nó ż ki umieszczonymi tak, aby maluch siedział przodem do rodzica. Posiada ró wnież wyś wietlacz pokazują cy liczbę spalonych kalorii oraz krokomierz, a takż e wysuwaną lupę .

Zauważ am, ż e w każ dej instytucji czy np. na poczcie jest zawsze kilka par okularó w o ró ż nych dioptriach, wolna taś ma, noż yczki, dł ugopisy i markery. W sklepach straż nicy nie sprawdzają toreb ani przy wejś ciu, ani przy wyjś ciu, nie proszą ich o oddanie ich do magazynu, nie chodzą za zwiedzają cymi, podejrzewają c wszystkich o kradzież . Wrę cz przeciwnie, straż nik kł ania się wszystkim przy wejś ciu, a jeś li chcą wsadzić dziecko do wó zka, z uś miechem przeciera je roztworem dezynfekują cym.

Z przyzwyczajenia wszystko wrzucono do jednej torby, a przedstawiciele gminy nie byli zbyt leniwi, by ją rozebrać i znaleź ć fragmenty dokumentu, wedł ug któ rego zidentyfikowano wł aś ciciela. Za pierwszym razem wysiadł a z grzywną w wysokoś ci 100 dolaró w. Rano mię dzy domami, w któ rych Koreań czycy wywoż ą ś mieci (o dziwo nie mają pojemnikó w, a na ulicę w pobliż u domu wyrzucają worki na ś mieci) czę sto moż na zobaczyć lodó wki, telewizory, pralki, komputery z nowoczesnymi monitorami . Có ż , ktoś kupił sobie nową technikę , ale co zrobić ze starą ? Pozostaje tylko wyrzucić , a raczej wynieś ć na ulicę . Moż e ktoś się przyda.

Smartfony, sprzę t cyfrowy i komputerowy znanych producentó w kosztują tyle samo, co na Ukrainie, a czasem nawet wię cej. Jest na to wytł umaczenie: produkty Samsunga i LG moż na u nas kupić znacznie taniej, bo ci giganci prowadzą ukierunkowaną politykę podbijania rynkó w zagranicznych.

Wszę dzie gł ó wnie protestanckie, z niewielką liczbą parafian. Tylko bardzo bogaci ludzie mogą sobie pozwolić na pó jś cie do ś wią tyni, modlitwę i porozumiewanie się z opatami, ponieważ każ dy jest zobowią zany do pł acenia dziesię ciny.


Medycyna przyszł oś ci To osobna kwestia. Jego poziom jest jednym z najwyż szych na ś wiecie. - Nasz szpital, podobnie jak reszta w kraju, korzysta wył ą cznie z najwyż szej klasy sprzę tu. Jeś li pojawi się nowa generacja sprzę tu medycznego produkowanego w Korei Poł udniowej lub Japonii, to natychmiast go kupujemy - powiedział mi dyrektor kliniki Gil Hospital na Uniwersytecie Gachon, profesor Min Chung Pak. - Nie stać nas na diagnozowanie i leczenie po staremu, kiedy pojawiają się nowsze zmiany - od tego przecież zależ y ż ycie i zdrowie czł owieka. Przestarzał e wyposaż enie jako eksponaty muzealne moż na zobaczyć w holu jednego z 13 budynkó w naszego szpitala.

I widział em to: eleganckie, dział ają ce tomografy, sprzę t komputerowy do diagnostyki i leczenia i wiele wię cej, z któ rych każ da ukraiń ska placó wka medyczna był aby niesamowicie szczę ś liwa. - Dziennie przyjmujemy ś rednio okoł o 3000 pacjentó w ambulatoryjnych i 1000 hospitalizowanych. Przywiezie okoł o 300 karetek. Pię ciuset wysoko wykwalifikowanych lekarzy, nie liczą c ich asystentó w, pielę gniarek i innego personelu, pracuje w onkologii, kardiologii, okulistyce, ginekologii, stomatologii oraz w Oś rodkach Medycyny Wschodu i Ratownictwa.

Zwykł a klinika multidyscyplinarna w Korei Poł udniowej wydaje mi się szpitalem przyszł oś ci. Tutaj moż esz ł atwo i szybko uzyskać najbardziej wykwalifikowaną pomoc we wszystkich problemach zdrowotnych. Odsetek udanych operacji jest najwyż szy na ś wiecie! Oto niektó re z cudó w, któ re sprawiają , ż e chorzy ludzie są tu zdrowi.

Przeprowadza się angioplastykę , endoprotezoplastykę stawu kolanowego, rekonstrukcję wię zadł a krzyż owego przedniego, wymianę stawu biodrowego, odbudowę mankietu barkowego, operacje naprawcze krę gó w. W razie potrzeby IVF + ICSI wykorzystuje unikalne oprogramowanie systemu Vitro-Life, a system bezpoś redniego widzenia nawozi laserem, co przyczynia się do wysokiego odsetka cią ż y. Personel medyczny przy pomocy najnowocześ niejszych technologii monitoruje pacjentó w 24 godziny na dobę . Za pracę i wynagrodzenie. Jest przyzwoita dla lekarzy: zaczyna się od 3500 dolaró w, doś wiadczony lekarz dostaje 5-7 dolaró w, a kierownik oddział u dostaje 1.000 dolaró w miesię cznie. Miejscowi lekarze oczywiś cie przyznają , ż e chirurdzy ukraiń scy i rosyjscy są ró wnież dobrze znani na ś wiecie. Niektó rych z nich znają osobiś cie. Inne znane są z literatury specjalistycznej.

Kł opot jest inny: ze wzglę du na brak odpowiedniej bazy materiał owej, nowoczesnego sprzę tu komputerowego i medycznego wyniki nie są jeszcze takie, jakich byś my chcieli...


W szpitalu Gil spotkał em wielu pacjentó w z Rosji, Ukrainy, Kazachstanu i innych krajó w WNP. Wszystkich przycią ga wysoki poziom medycyny, jakoś ć usł ug, gwarancje i ż yczliwe nastawienie personelu medycznego. To wszystko, ich zdaniem, trudno poró wnać z niektó rymi klinikami w Izraelu, Niemczech czy Czechach, któ re zarabiają dzię ki promowanej marce. Medycyna poł udniowokoreań ska dla mieszkań có w jest ubezpieczeniem, dla odwiedzają cych jest tylko pł atna. Bez ubezpieczenia i pienię dzy nikt nawet nie bę dzie rozmawiał o leczeniu. Ale stosunek ceny do jakoś ci jest najlepszy na ś wiecie. Przy okazji o cenach i warunkach. Szybciej, lepiej, pewniej, a czasem nawet taniej niż w Kijowie czy Moskwie.

Tak, i nie ma problemu z barierą ję zykową – każ dy poł udniowokoreań ski szpital zapewnia tł umaczy-koordynatoró w, któ rzy nie tylko towarzyszą Ci w trakcie leczenia, ale takż e pomagają pod każ dym wzglę dem przystosować się do ż ycia w kraju.

"Doktorze, uczyń mnie pię kną " A teraz o chirurgii plastycznej. Wraz z rozwojem technologii staje się tań sza, bezpieczniejsza, wydajniejsza i bardziej popularna na cał ym ś wiecie. Ale nigdzie nie stał o się to takim szaleń stwem, nawet obsesją , jak w Korei Poł udniowej, gdzie co pią ta dziewczyna zastosował a już taką procedurę . Tutejsze kobiety marzą o tym, co uważ ają za idealny wyglą d: jasną karnację , mał y nos, duż e oczy i podbró dek w kształ cie litery V. Chirurgia plastyczna stał a się normą i znanym tematem dyskusji. Ludzie mogą zapytać , ską d masz taki mił y nos dla siebie, a to nie bę dzie faux pas.

Procedura, któ ra kosztuje co najmniej 1000 USD w USA, moż e być wykonana trzy razy taniej w Korei. Ś rednia dł ugoś ć ż ycia w Korei Poł udniowej jest wysoka. Emeryci, któ rzy mają już ponad 60-70 lat, ubierają się bardzo modnie i jasno, regularnie wspinają się po gó rach w butach z ć wiekami i ze sprzę tem. Miasta są otoczone gó rami, a miejscowi uż ywają ich z mocą i sił ą . W sklepach sportowych jest duż o starszych ludzi. W dni powszednie chodzą po parkach i ć wiczą na zainstalowanych tam symulatorach. A wieczorami darmowe koncerty na specjalnie wyposaż onych salach z wygodnymi krzesł ami.

W kraju jest duż o zieleni, każ dy kawał ek wolnej ziemi jest wykorzystany. Dachy prawie wszystkich domó w - od 2-3 do 20-pię trowych - wykonane są z ogrodzonego terenu, na któ rym rosną ró wnież drzewa. Tam też suszą ubrania.

Jakoś ich balkony nie zapuś cił y korzeni i dlatego mię dzy samochodami i workami na ś mieci moż na znaleź ć wiszą ce wią zki czerwonej papryki i rozwijają ce się mokre dż insy i T-shirty.


W kraju nie ma spontanicznego, a nawet pamią tkowego handlu. Jeś li chcesz koszulkę z symbolami narodowymi lub magnes na lodó wkę - tylko na lotnisku lub na specjalnie do tego przeznaczonej ulicy Insadong-Gil w Seulu. To jest jak odpowiednik moskiewskiego Arbatu lub Dniepropietrowskiej Alei Artystó w. Tylko z bardziej cywilizowanymi sklepami, z domieszką antykó w i adekwatnymi cenami. Koreań czycy to bardzo przesą dni ludzie. Na przykł ad starają się nie wymawiać liczby „4”, a nawet pisać ją trochę inaczej, lekko ją przekreś lają c, ponieważ jest ona prawie w 100 procentach zgodna ze sł owem „ś mierć ”. Czę sto na ulicach z radosnymi twarzami pojawiają się ludzie niosą cy duż e wień ce ze wstą ż kami, któ re chę tnie ukł adają przy drzwiach.

Na począ tku był em niezrozumiał y dla tej dziwnej tradycji, a potem zrozumiał em: jasny wieniec jest dobry! Kolor ż ał obny jest biał y. Oczywiś cie na autostradzie nie ma pamią tek o tragicznych wypadkach, by nie psuć pozytywnej energii okolicy i nastroju kierowcó w. Tak, a cmentarzy nie ma - tutaj, jak w wię kszoś ci krajó w azjatyckich, zmarli są kremowani. To prawda, ż e ​ ​ bogaci ludzie, jeś li chcą , mogą kupić ziemię i zbudować na niej rodzinną kryptę . Ale znowu nie powinno być przed wszystkimi, a ponadto przy drodze!

„Czy chciał byś zjeś ć psie mię so na gorą cy posił ek? » Prawie ż adna restauracja o to nie pyta, a Bobika nie pojawi się w menu. Koreań czycy jedzą psy tak czę sto, jak my jemy niedź wiedzia czy dziczyznę . W Seulu, tylko w Dzielnicy Rosyjskiej i Incheon, w restauracji Koryo moż na znaleź ć zupę lub gulasz z psiego mię sa. Ponadto placó wki te otworzyli „nasi Koreań czycy” – imigranci z WNP.

Najważ niejsze to uszczypną ć się w nos, bo zapach jest jak rozlana beczka amoniaku. Po podaniu fontanna ł ez tryska z ostrego „aromatu” amoniaku, ale smak jest bardzo delikatny i wyrafinowany. Trochę przypomina niesolonego halibuta. Abalone bardzo mi się podobał o - Abalone. Sprzedawane są ż ywe wraz z "domem" - pię kną muszlą z masy perł owej - i wyglą dają jak poruszają ce się ludzkie ucho. Pię ć minut we wrzą cej wodzie i zdrowe, pyszne skorupiaki są gotowe. Poza tym wszę dzie jest wiele ró ż nych ryb, ogromne kraby, homary i oś miornice, najś wież sze niepatroszone kalmary, gigantyczne krewetki wielkoś ci ludzkiej dł oni, ś limaki morskie i rzeczne, mał ż e w muszlach i w masywnie pię knych muszlach itp. Smaż one Larwy jedwabnikó w są sprzedawane na ulicach, chodzą i ż uć , no tak jak my nasiona. A w sklepach - konserwy - wedł ug miejscowych bogate ź ró dł o biał ka.


Ale mają smak, jak powiedział ten sam Raikin - „specyficzny”. Fajnie robić zakupy w duż ych supermarketach – tutaj, podobnie jak na naszych marketach, moż na spró bować wszystkiego: warzyw, owocó w, sokó w. Ryby, krewetki, kalmary i grzyby smaż y się na twoich oczach, kroi ś wież o upieczoną pizzę , gotuje kieł baski i to wszystko daje „na pró bę ”. Ale nie mają domowych, gotowanych i wę dzonych na surowo kieł basek. Jest „kropla krwi” nadziewana przezroczystym makaronem. Smak tylko w niewielkim stopniu przypomina tradycyjny. W kraju kwarantanna i imigranci z WNP marzą o oliwie z oliwek, galaretce, paluszkach kieł basianych i… konfiturze wiś niowej. Mają dł ugie ogó rki i tylko jedną odmianę - po 8 hrywien za sztukę . Pomidory też się nie podobał y - kilka gatunkó w w cenie od 35 do 50 hrywien za kg. Czosnek jest sprzedawany już obrane goź dziki za 20-30 hrywien za zhmenka. I ogó lnie ceny za jedzenie „przeką sić ”. Kwaś ne winogrona, przypominają ce nieco "Lydię ", o grubej skó rce - 100 hrywien, mandarynki - 70, wiś nie - 100, wiś nie - 120.

W sezonie arbuzy - mał e po 100, ś rednie po 150 hrywien za sztukę , kukurydza od 20 do 30 hrywien za sztukę , brzoskwinie bez smaku po 100. Ziemniaki 12-14, banany 25, zboż a podobne do prosa - 65 za pó ł kilograma opakowanie i mię so - od 200 do 700 hrywien za kilogram. Chleb tylko biał y od 12 hrywien na pó ł . Czerń moż na znaleź ć tylko w dzielnicy rosyjskiej. Ś mietana jest importowana z Holandii, podobnie jak jogurty, ale nie ma ś ladu twarogu i kefiru.

Ze wzglę du na wysokie ceny detaliczne ż ywnoś ci praktycznie nie ma ró ż nicy ekonomicznej: gotuj w domu lub jedz w kawiarni. Moż esz po prostu gotować , co chcesz.

To prawda, ż e ​ ​ są uwielbiane przez naszych rodakó w „bufety”, gdzie za stosunkowo niewielką opł atą - od 11 do 20 dolaró w za osobę - moż na spę dzić co najmniej cał y dzień i spoż ywać wszelkiego rodzaju sushi, ryby, ró ż ne sał atki, warzywa, owoce, wypieki, lody i we wł asnym zakresie bez ograniczeń. Wybierz skł adniki na zupę , któ re bę dą gotowane tuż przy Twoim stole. Jednym sł owem wszystko opró cz „stu gramó w”. W tych lokalach Koreań czycy komunikują się i jedzą powoli, dopó ki nie są usatysfakcjonowani, ale emigranci czy turyś ci zachowują się inaczej, jakby przybyli z gł odnej krainy. Jak sł owo „bufet” pieś ci ich duszę , zgodnie ze zwykł ym „All inclusive” ...Do gotowania uż ywa się tylko oleju sezamowego i kukurydzianego. Sł onecznik jest tu rzadką roś liną ozdobną . Sporadycznie moż na go znaleź ć na rabatach kwiatowych lub w kwiaciarniach za 80 hrywien za roś linę . Zaskoczył y nas jajka - są zwykł e, a są - bez biał ka. Wyobraź sobie solidne, duż e ż ó ł tko!


A doroś li i dzieci w każ dym wieku nie wyobraż ają sobie ż ycia bez kimchi. To tradycyjna koreań ska przeką ska podawana do każ dego posił ku. Kimchi to specjalny rodzaj marynowanych lub marynowanych warzyw, ale gł ó wnie kapusty pekiń skiej w grubej warstwie ostrej papryki, czosnku i pasty imbirowej. Przepisó w na robienie kimchi jest wiele - każ da rodzina, restauracja i kawiarnia mają swoje tajemnice. Takie warzywa nazywane są ró wnież sfermentowanymi lub sfermentowanymi. To wł aś nie w procesie fermentacji dojrzewają w nich poż yteczne bifidobakterie, któ re poprawiają pracę jelit. Có ż , witaminy nie ulegają zniszczeniu, ponieważ kimchi nie jest poddawane obró bce cieplnej. Ogromne centrum handlowe COEX w Seulu jest od 1987 roku muzeum kimchi i sali do nauki. Oto historia tego dania w staroż ytnych dokumentach i znaleziskach archeologicznych, rysunkach ze skł adnikami, specjalnych potrawach, przepisach i tak dalej.

Swoją drogą „KOEKS” jest tak ogromny, ż e w ś rodku, mię dzy przejś ciami, znajduje się kilka sal oceanarium z potę ż nymi rekinami, pł aszczkami i innymi mieszkań cami podwodnego ś wiata. Generalnie jedzą wł aś nie tutaj i gł ó wnie ś wież e owoce morza. Prawie nikt nie jest otył y. Każ dy prowadzi zdrowy i aktywny tryb ż ycia i regularnie spoż ywa czerwony „zł oty” korzeń ż eń -szenia, któ ry roś nie tylko na tym pó ł wyspie.

Wł adza i roszczenia do niej A co bez nich? Ż yjemy przecież od wyboró w do wyboró w i od Majdanu do Majdanu. I oni? Zastanawiam się , co obiecują , jak dział ają ? A moż e przekupują zestawami kalmaró w i krewetek? Obecny 11. szef Republiki Korei, Park Geun-hye, jest liderem Partii Wielkiej Kraju i jest pierwszą kobietą -prezydentem. Reprezentują ca partię Senuri został a wybrana w 2012 roku.

W kraju stale roś nie troska o ludzi, a infrastruktura się poprawia” – powiedział Sin Hwang Lee. W razie potrzeby każ dy moż e w każ dej chwili spotkać się z burmistrzem naszego miasta, ponieważ jest on osobą otwartą na ludzi. W weekendy spaceruje z rodziną po mieś cie i na wł asne oczy widzi, co i gdzie należ y poprawić . - Czyli okazuje się , ż e w ogó le nie masz pretensji do wł adzy? Zapytał am. - Czemu nie? Oczywiś cie, ż e masz! Gdy mamy pytanie, piszemy e-mail do odpowiedniego urzę dnika. Na przykł ad mieszkał em kiedyś w Seulu. Na drodze w pobliż u mojego domu był mał y wybó j, a po moim e-mailu teren został naprawiony pierwszej nocy. A Incheon nie jest stolicą . Po tym samym apelu do burmistrza czekał em trzy dni na remont drogi. Ale wł adze muszą natychmiast zareagować . Prawidł owo? Oczywiś cie tak, pomyś lał em i poszedł em do ratusza, czyli do ratusza.


Pię kny monumentalny budynek w centrum znajduje się na skrzyż owaniu, aby moż na był o do niego wejś ć z dowolnego kierunku. W przestronnym holu za pię kną ladą są dwie osoby. Nie prosili o przepustkę czy dowó d osobisty, wrę cz przeciwnie, sugerowali, gdzie i co jest. Na wyż szych pię trach mieszczą się biura burmistrza i urzę dnikó w. Na drugim – muzeum i bezpł atne usł ugi: kserokopiarki, komputery z dostę pem do Internetu dla wszystkich, tł umacze, przewodnicy, konsultanci, biblioteka z informatorami itp. Troskę o ludzi odczuwa się nie tylko w urzę dzie burmistrza. Na przykł ad, gdy wchodzisz do instytucji, sklepu lub przychodni (prywatnej lub publicznej) po deszczu, jest tam sucho i nikt nie macha mokrym parasolem. Dzieje się tak dlatego, ż e gdy tylko niebo zasnuwają chmury, przy każ dym wejś ciu pod zadaszeniami pojawiają się mał e pudeł eczka z dwiema niszami: kró tką i dł ugą . Pierwsza dotyczy zwykł ego parasola, a druga laski.

W jakiś sposó b przez cał y tydzień w wiadomoś ciach pojawił a się historia o tym, jak pakistań ski robotnik ukradł torebkę kobiecie w supermarkecie. Przedstawiono to jako raż ą ce przestę pstwo. Policja oczywiś cie namierzył a trasę przestę pcy na kamerach i przekazał a ją patrolowi – tam wygodniej jest go „zabrać ”, by nie draż nić otaczają cych go osó b. Wię c oto jest… …

Samolot powoli skrę cał w kierunku pasa startowego. Wyjrzał em przez okno: technicy lotniska, któ rzy nie wyszli, ale ostroż nie wł oż yli rzeczy z przylatują cego pię trowego Airbusa do zakrytych przyczep, byli oderwani od pracy i machali do nas z uś miechami na twarzach. Kilka miesię cy temu przyją ł bym to ze zdziwieniem, ale teraz rozumiem, ż e zrobili to szczerze, ż yczą c nieznajomym szczę ś liwego lotu z gł ę bi ich serc. Liniowiec nabrał prę dkoś ci i niekontrolowanie rzucił się w gó rę.

Siedzą c wygodnie w wygodnym fotelu wł ą czył em przedni aparat – przed nami był o bezchmurne niebo! Andrey TSURKANOV, Dniepropietrowsk-Incheon-Seul. Zdję cie: Irina TSURKANOVA kurier@i. ua

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
3D Музей оптических иллюзий в Сеуле
Активный отдых пенсионеров
Songdo - Новый район Инчхона
Аэропорт_Кокаин_ героин_ марихуанна и прочая дурь_ запрещённая к ввозу
Бесплатная упаковка для мокрых зонтов
Аэропорт_стенд с запрещёнными и провозу и передаче
Бесплатный общественный туалет в обычной больнице
Бесплатный концерт а Аэропорту
Бесплатный общественный туалет в парке
Бесплатный туалет в торговом центре
Больничный комплекс госпиталя Gil в Инчхоне
Везде бесплатные туалеты для людей с ограниченными физическими возможностями
Внутриквартальные дороги
Все и всегда ходят в кроссовках
Вход в императорский дворец
Выбросили оргтехнику
Выход из Гранд-Парка
Выставочный зал без единого угла «Три чаши»
Выходные в центральном парке
Гигантская (бесплатная) качеля в центре Сеула
Готовлюсь к съёмкам
Грозные полицейские
Дешёвое меню доставки
Женьшень на любой вкус и кошелёк
Дешёвое меню доставки на дом
Инвалид на специальной дорожке
Интервью с профессором Паком
Инчхон - езда без пробок
Консервированные личинки тутового шелкопряда - богатейший источник протеина
Корейские дыни и яйко без белка
Корейская груша и мандарины по 7.5 долларов за кг
Краб
Морские ушки Абалон
Метро
Медицинская лаборатория
Музей оптических иллюзий в Сеуле
На пляже – в одежде
Новый Alpheon
Новый тихий спальный район с неповторяющимися фасадами домов
Общественный транспорт со специальными платформами для инвалидов
Офис Samsung
Овощной рынок
Охранники в магазинах кланяются каждому посетителю
Пациентов никто не ограничивает в передвижении
Пенсионеры после восхождения на гору
Поздравительный венок
Парк с отдыхающими семьями
Помойка
Порция суши
Район Songdo в Инчоне
Реконструкция смены императорского караула в Сеуле
Рекультивированные земли_ отобранные у моря
Рыбный рынок
Свежие скаты на любой вкус
Сеть магазинов женского белья_ с забавным для наших глаз названием
Скорая медицинская помощь госпиталя Gil
Турникеты для инвалидов на каждой станции
Спам в консервах -)
Урок физкультуры в школе
Ученики в школьной форме на остановке
Фонтан
Шоппинг с детьми
У природы нет плохой погоды
Центр района Gangnam
Почта_Бесплатные очки_ ручки_ скотч и салфетки
Podobne historie
Uwagi (11) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara