Do świątyń chrześcijańskich

Ś wię te miejsca Izraela przycią gają miliony pielgrzymó w z cał ego chrześ cijań stwa i ś wiata ż ydowskiego. Jednak nawet osoby dalekie od religii nie tracą okazji do odwiedzenia miejsc z biblijnych legend podczas wizyty w Ziemi Ś wię tej. Tutaj legendy stają się rzeczywistoś cią , a potę ż na energia moż e zaimponować nawet najgł ę bszym sceptykom. Bazylika Grobu Ś wię tego jest jednym z najwię kszych sanktuarió w chrześ cijań stwa, zbudowanym na miejscu, w któ rym wedł ug Pisma Ś wię tego został ukrzyż owany, pogrzebany i zmartwychwstał y Jezus Chrystus. To miejsce nigdy nie był o ciche. Krzyż owcy walczyli o ś wią tynię , zawsze przechodził a w rę ce wł adcó w chrześ cijań skich i muzuł mań skich, jej mury był y wielokrotnie niszczone, a ziemie palone. W 1810 r. odbudowano cerkiew Grobu Ś wię tego (lub, jak to się nazywa, cerkiew Zmartwychwstania Pań skiego).
Nowoczesny kompleks obejmuje monumentalną rotundę z ogromną kopuł ą , Oł tarz Ukrzyż owania na szczycie Kalwarii, kaplicę Cuvukli, zbudowaną nad miejscem pochó wku Chrystusa, katedrę jerozolimskiego koś cioł a Kafolikon, podziemny koś ció ł Ż ycia -Krzyż Nadają cy, koś ció ł pw. W 1852 r. osią gnię to porozumienie, znane jako status quo, w sprawie podział u terytorium Koś cioł a mię dzy sześ ć wyznań chrześ cijań skich: greckokatolicką , rzymskokatolicką , syryjską , koptyjską , etiopską i ormiań ską ; każ dy z nich ma swoje dni i godziny na naboż eń stwa. Koś cioł y wcią ż walczą o prymat w ś wią tyni, a od wielu lat klucze do chrześ cijań skiego sanktuarium trzymają dwie rodziny arabskie, aby unikną ć konfliktó w.
„Szczytowy” czas pielgrzymek do ś wią tyni przypada na Wielkanoc, kiedy w jej murach dokonuje się coroczny cud – wzniesienie Bł ogosł awionego Ognia, podczas któ rego przestrzeń Rotundy rozś wietla się nieziemskim ś wiatł em i zapala się ś wię ty ogień przy zgaszonych ś wiecach i lampach.
Morze Martwe to wyją tkowy kurort poł oż ony w Izraelu. Woda z Morza Martwego jest bogata w sole, ró ż ne minerał y i pierwiastki ś ladowe, skł adniki te są kilkakrotnie wyż sze niż normalnie, dlatego zabiegi wodne są zalecane tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach, w przeciwnym razie moż esz zaszkodzić zdrowiu. Jeś li zrobisz wszystko zgodnie z przepisami, twoje zdrowie moż e ulec poprawie. Uważ a się , ż e zabiegi wodne, bł otne leczą wiele choró b. Ludzie z cał ego ś wiata przyjeż dż ają , aby pozbyć się choroby lub jej zapobiec.
Ale nie tylko woda, ale takż e warunki naturalne miejsca, w któ rym znajduje się Morze Martwe, są niezwykle wyją tkowe i mają dobroczynny wpł yw na organizm czł owieka. Obszar przylegają cy do Morza Martwego uważ any jest za rezerwat przyrody, pię kne krajobrazy i przyroda uzupeł niają dobroczynne dział anie leczniczej wody. Oto gó ry Sodomy, skł adają ce się z czystej soli.
pozytywne recenzje, po Waszych dobrych opiniach wszyscy będą chcieli podróżować
позитивні відгуки, пiсля гарних ваших вiдгукiв всi захочуть подорожувати
pozytywne recenzje, po Waszych dobrych opiniach wszyscy będą chcieli podróżować
позитивні відгуки, після гарних ваших відгуків всі захочуть подорожувати