Do świątyń chrześcijańskich

07 Listopad 2017 Czas podróży: z 22 Sierpień 2013 na 22 Sierpień 2013
Reputacja: +410
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Ś wię te miejsca Izraela przycią gają miliony pielgrzymó w z cał ego chrześ cijań stwa i ś wiata ż ydowskiego. Jednak nawet osoby dalekie od religii nie tracą okazji do odwiedzenia miejsc z biblijnych legend podczas wizyty w Ziemi Ś wię tej. Tutaj legendy stają się rzeczywistoś cią , a potę ż na energia moż e zaimponować nawet najgł ę bszym sceptykom. Bazylika Grobu Ś wię tego jest jednym z najwię kszych sanktuarió w chrześ cijań stwa, zbudowanym na miejscu, w któ rym wedł ug Pisma Ś wię tego został ukrzyż owany, pogrzebany i zmartwychwstał y Jezus Chrystus. To miejsce nigdy nie był o ciche. Krzyż owcy walczyli o ś wią tynię , zawsze przechodził a w rę ce wł adcó w chrześ cijań skich i muzuł mań skich, jej mury był y wielokrotnie niszczone, a ziemie palone. W 1810 r. odbudowano cerkiew Grobu Ś wię tego (lub, jak to się nazywa, cerkiew Zmartwychwstania Pań skiego).


Nowoczesny kompleks obejmuje monumentalną rotundę z ogromną kopuł ą , Oł tarz Ukrzyż owania na szczycie Kalwarii, kaplicę Cuvukli, zbudowaną nad miejscem pochó wku Chrystusa, katedrę jerozolimskiego koś cioł a Kafolikon, podziemny koś ció ł Ż ycia -Krzyż Nadają cy, koś ció ł pw. W 1852 r. osią gnię to porozumienie, znane jako status quo, w sprawie podział u terytorium Koś cioł a mię dzy sześ ć wyznań chrześ cijań skich: greckokatolicką , rzymskokatolicką , syryjską , koptyjską , etiopską i ormiań ską ; każ dy z nich ma swoje dni i godziny na naboż eń stwa. Koś cioł y wcią ż walczą o prymat w ś wią tyni, a od wielu lat klucze do chrześ cijań skiego sanktuarium trzymają dwie rodziny arabskie, aby unikną ć konfliktó w.

„Szczytowy” czas pielgrzymek do ś wią tyni przypada na Wielkanoc, kiedy w jej murach dokonuje się coroczny cud – wzniesienie Bł ogosł awionego Ognia, podczas któ rego przestrzeń Rotundy rozś wietla się nieziemskim ś wiatł em i zapala się ś wię ty ogień przy zgaszonych ś wiecach i lampach.

Morze Martwe to wyją tkowy kurort poł oż ony w Izraelu. Woda z Morza Martwego jest bogata w sole, ró ż ne minerał y i pierwiastki ś ladowe, skł adniki te są kilkakrotnie wyż sze niż normalnie, dlatego zabiegi wodne są zalecane tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach, w przeciwnym razie moż esz zaszkodzić zdrowiu. Jeś li zrobisz wszystko zgodnie z przepisami, twoje zdrowie moż e ulec poprawie. Uważ a się , ż e zabiegi wodne, bł otne leczą wiele choró b. Ludzie z cał ego ś wiata przyjeż dż ają , aby pozbyć się choroby lub jej zapobiec.

Ale nie tylko woda, ale takż e warunki naturalne miejsca, w któ rym znajduje się Morze Martwe, są niezwykle wyją tkowe i mają dobroczynny wpł yw na organizm czł owieka. Obszar przylegają cy do Morza Martwego uważ any jest za rezerwat przyrody, pię kne krajobrazy i przyroda uzupeł niają dobroczynne dział anie leczniczej wody. Oto gó ry Sodomy, skł adają ce się z czystej soli.

Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Uwagi (2) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara