Delfin Na dwie gwiazdki - doskonała. Hotel i nie tylko.

Pisemny: 26 wrzesień 2014
Czas podróży: 16 — 28 sierpień 2014
Ocena hotelu:
7.0
od 10
Oceny hoteli według kryteriów:
Wyjazd od 16 do 28 sierpnia 2014. Towarzystwo 6 osó b dorosł ych i 7-letnie dziecko. 75 tys na 12 dni od operatora TUI 2 osoby dorosł e pokó j z balkonem i widokiem na morze. Hotel został wybrany z wyprzedzeniem i przy wyborze był a pewnoś ć już z 3 miesię cznym wyprzedzeniem. Ś ledzą c ceny, doszedł em do wniosku, ż e optymalny jest zakup za miesią c. W przeszł oś ci ceny był y nieco wysokie. Przed wyjazdem cena wzrosł a o 7 tysię cy rubli. Moż na powiedzieć , ż e w okresie masowego niszczenia agencji poś lizgnę liś my się na ostrzu brzytwy. Vouchery zamó wione z „Nevy” za 6.000 nie otrzymał y potwierdzenia, ponieważ nie mieli 3 miejsc do powrotu. Nastę pna cena minimalna to „Labirynt”, ale w trakcie rejestracji pojawił a się specjalna oferta od TUI - przy zakupie wycieczki z pokojami z balkonem widok na morze w prezencie. Zatrzymaliś my się na tej opcji, któ ra uratował a nasze wakacje przed procesami są dowymi ze strony tych 2 upadł ych operatoró w. Hotel jest bardzo duż y, jest czę ś cią systemu resortó w Laguna Poreč , jeden oś rodek przechodzi w drugi, moż na spacerować godzinami. Wzdł uż wybrzeż a wytyczona jest ś cież ka o dł ugoś ci okoł o 4.5 km. Moż esz biegać , jeź dzić na rolkach, jeź dzić na rowerze lub po prostu spacerować podziwiają c morski krajobraz
Spotkanie przewodnika i praca w hotelu to mł ody mę ż czyzna okoł o 30 lat, MARIN jest cał kiem odpowiedni, spotyka się na lotnisku i wraca bez ż adnych pytań . Praca w hotelu to standard dla wszystkich przewodnikó w turystycznych, opowieś ć o kraju, hotelu i sprzedaż wycieczek. Z plusó w ma korzystny kurs wymiany 7.5 przy wymianie w bankach 7.32, uprzejmoś ć w komunikacji z nami nie zniknę ł a nawet po odmowie wykupienia od niego wycieczek, jak to czę sto bywa z jego kolegami.
Przyjechaliś my do hotelu o 9 rano i usiedliś my na kanapach w recepcji. Po godzinie 11 bez dopł aty otrzymaliś my 3 pokoje obok siebie na 3 pię trze z widokiem na morze i basen, bez dopł aty. Wiele z tych pokoi nie jest chwalonych ze wzglę du na hał as wieczorny. Dla nas ta lokalizacja jest najlepsza. Blisko do wyjś cia na plaż ę i do restauracji, nie trzeba odchodzić korytarzami od innych budynkó w. Widok wieczornej animacji pod balkonem to dodatkowy plus. Lokalizacja jest jak w loż y VIP teatru. Piją c wino na balkonie moż na wszystko zobaczyć i nie trzeba schodzić do stolikó w, gdzie trzeba bę dzie kupić chociaż kieliszek niedrogiego wina lub kawy. Hał as muzyki nie przeszkadza w zasypianiu przy zamknię tych wieczorem oknach. Poranne sprzą tanie wokó ł basenu nie jest denerwują ce i wstaliś my wcześ nie. Z plusó w te pokoje został y odnowione, co ró wnież cieszy. Uwagi co do wielkoś ci pokoju i mał ej ł azienki z prysznicem mogę odpowiedzieć na jedno: przy moich 145 kg miejsca był o wystarczają co duż o, no i oczywiś cie gdyby pokoje był y wię ksze i lepiej wyposaż one to hotel miał by 4 gwiazdki i to by kosztował o 50 tys. wię cej. Pokoje sprzą tane są codziennie, co drugi dzień zostawiali napiwek w wysokoś ci 1 euro, ale nie wpł ynę ł o to szczegó lnie na jakoś ć . W czasie odpoczynku sprzą taczka zmieniał a się , jedna sprzą tał a szmatą w dł oniach i klę czał a, druga poruszał a mopem. Dlatego wszystko zależ y od jednostki i nie moż e sł uż yć jako ogó lna charakterystyka hotelu.

Hotel na istryjskim przedmieś ciu Poreč , odpowiedni gł ó wnie do aktywnego wypoczynku turystó w, jest wiele rzeczy, któ re moż na wynają ć . Kilka razy przeszedł em 50-70 minut do miasta. Jeś li wzdł uż morza, to dł uż ej. Jeś li przebijesz się przez inne hotele i schody, bę dzie to trudniejsze, ale szybsze. Pocią giem moż na jechać raz, ale do niego jest okoł o 700 metró w, z recepcji ł atwiej i taniej autobusem. Hotel poł oż ony jest na pierwszej linii, nad morzem i plaż ą z niebieską flagą . Hotel posiada ogromny teren poroś nię ty sosnami, gdzie moż na się ś wietnie bawić , gdy jest za gorą co. Moż esz usią ś ć na trawnikach. Wszystko jest sprzą tane i myte od 6 rano. W pobliż u znajduje się ogromny kemping dla tych, któ rzy przyjeż dż ają z przyczepami lub po prostu z namiotami. Niektó re kampery są po prostu ogromne, ludzie wypoczywają wygodnie z antenami satelitarnymi na dachu i telewizorami plazmowymi. Kemping posiada wł asny basen.
Plaż a. Platforma betonowa, kamyki. Tam na trawie, na piasku, na kamieniach i na samej platformie moż na usią ś ć . Zejś cie do morza po drabinkach lub z brzegu po kamykach. Na plaż y znajdują się przebieralnie i toalety oraz kawiarnie. . Jest wypoż yczalnia transportu wodnego, ogromna trampolina na wodzie dla dzieci, wież e o ró ż nej wysokoś ci do nurkowania. Moż na też usią ś ć na sosnach na klifach. Wejś cie do morza bez specjalnych butó w bę dzie trudne, moż na pł ywać w masce, ale widok pod wodą przypominał wyspiarskie plaż e Tajlandii. Ogó lnie rzecz biorą c, nie Egipt, a przywiezione 2 pojazdy podwodne pozostał y prawie nieodebrane. Przed hotelem na morzu, okoł o 500-1000 metró w, znajdują się.2 wyspy. Podwodny ś wiat jest nieco bardziej zró ż nicowany, ale dno jest po prostu usiane jeż owcami wielkoś ci pił ki tenisowej, wyjś cie z wody na ostre kamienie bez specjalnych butó w jest problematyczne. Na wysepce prawie codziennie przebywa 1-3 rybakó w z osł owymi wę dkami, sieci rybackie stoją mię dzy wysepkami na pł ytkiej wodzie, wię c uważ aj, aby nie zahaczyć się o sieć . ? . Pł ywał em tam kilka razy, ż eby zbierać z dna ostrygi. Był bezpł atny dodatek do stoł u jadalnego. Nie znaleziono cytryn, wykorzystaliś my lipy rosną ce na terenie. W sklepach ostrygi kosztują.2-4 euro za sztukę . Przynajmniej jakaś moralna rekompensata za pł etwy do snorkelingu, któ re zajmował y podł ogę walizki, ale nie ma takiej potrzeby. Morze, choć najczystsze w basenie Morza Ś ró dziemnego, a widocznoś ć dochodził a do 15 metró w. Ale podwodny ś wiat nie jest bogaty i proponowana wycieczka nurkowa został a odwoł ana. Ogromna liczba Wł ochó w w hotelu potwierdza swoje sł owa, ż e ​ ​ nie rozumieją , dlaczego Rosjanie jeż dż ą do nich na odpoczynek nad morzem, skoro we Wł oszech jest brudno i brzydko. A ceny na plaż y są wyż sze niż w Chorwacji.
Basen jest mał y, ale czysty z leż akami, któ re tak naprawdę wszystkie są zabierane od 8 rano, moż na znaleź ć bezpł atny o 9, ale grzyby ze sł oń ca są już zabrane. Niektó re osoby z narę czem rę cznikó w stoją przed zamknię tymi drzwiami ogrodzenia od 6 rano i obserwują sprzą tanie personelu. Sprzą tanie rozpoczyna się o 6 rano i 18 przed odstawieniem leż akó w na swoje miejsce, aby nakryć stoł y do ​ ​ wieczornego baru i animacji. Pł ytkę myje się pod stopami 2 razy dziennie mydł em, sam basen jest codziennie rano czyszczony z gruzu, ś ciany basenu pod wodą był y myte szczotką raz w tygodniu. Woda w basenie jest morska, wię c w basenie jest duż o ludzi, nie każ demu podoba się kamyczkowe wejś cie do morza, czy schody z molo.
Odż ywianie. Dobre ś niadania i obiadokolacje. Jedzenie jest urozmaicone, zawsze był y owoce, na obiad ryby, owoce morza, mię so z grilla, lody. Mogę powiedzieć , ż e wybó r dań na obiad jest lepszy niż niektó re egipskie pią tki. Wadą jest brak wody na obiad. Chcesz pić ró ż norodne dania i nie chcesz przepł acać za wodę . Zadowoliliś my się arbuzem na obiad i lodami. Kto chce wody, moż e iś ć do toalety i tam czerpać z kranu, nie ró ż ni się to od wody butelkowanej. Przez cał ą resztę , woda z kranu był a uż ywana we wszystkich zaką tkach kraju podczas wycieczek, wszę dzie jest dobra. Od komunikacji z wypoczywają cymi Rosjanami w są siednich hotelach. (137 tys. za 14 dni all inclusive) Napoje, w tym alkoholowe, wliczone są w 3 posił ki dziennie, w barach na terenie 4 godziny dziennie za darmo. Zastanó w się , czy potrzebujesz takich wakacji za takie pienią dze? Z minusó w moż e to kolejka na obiad. O godzinie 19 wszyscy są już gł odni i biją kopytem przed wstą ż ką blokują cą schody do jadalni, potem biegną na gó rę i ludzie rozchodzą się po trzech salach.

Pogoda nie był a szczegó lnie szczę ś liwa. Pierwsze dni był y pochmurne z piorunami, bardzo silne burze był y pod koniec wakacji. Sierpień był wyją tkowo deszczowy, o czym wielokrotnie sł yszano. Deszcze są kró tkie, ale pó ł dnia bez sł oń ca moż na wykorzystać na wycieczki do są siednich miejscowoś ci
Sklepy, restauracje, rynki, kompleksy sportowe znajdują się w odległ oś ci spaceru. Nie trzeba chodzić do sklepó w znajdują cych się za ulicą targową , tani sklep 100 metró w w pobliż u kempingu to mał y supermarket z rozsą dnymi cenami. Tań sze znalezione w Poreč u na dworcu autobusowym, ale jedź tam pł atnym autobusem.
Animacja. Dla dzieci przygotowano place zabaw i specjalne kluby dziecię ce. Animacja zaplanowana jest na 7 dni, potem powtarza się : wystę p hotelowej ekipy animatoró w, okoł o 15 osó b, któ re nie są widoczne w cią gu dnia i co robią nie jest jasne, wystę p baletu i ś piewakó w ludowych i europejskie hity zastę pują ce się każ dego wieczoru. Spodobał o nam się okoł o 40% wieczornych wystę pó w, a są dzą c po liczbie osó b przy basenie przy stoł ach i tań czą cych wokó ł , odsetek ten jest mniej wię cej taki sam wś ró d Europejczykó w. Okolica hotelu bardzo przyjemna, kwitną ce krzewy, kwiaty, zadbane klomby dookoł a, spojrzenie cieszy.
Wypoż yczalnia samochodó w w Chorwacji: Jeś li zdarzył o Ci się nawet najmniejsze zdarzenie, w któ rym wszystkie szkody ograniczał y się do zarysowania, musisz zadzwonić na policję (numery 092 lub 112) i odnotować zdarzenie w protokole, któ rego kopię należ y okazywane przy odbiorze samochodu. W przeciwnym razie sprawa moż e zostać uznana za nie podlegają cą ubezpieczeniu i najemca bę dzie musiał zapł acić za uszkodzenie samochodu. Wiele lokalnych firm przyjmują cych gotó wkę za wynajem samochodó w klasy Opel Astra i wyż szych poprosi Cię o pozostawienie kaucji w wysokoś ci 1000 do 2000 kun (w zależ noś ci od marki samochodu) . Przy zwrocie samochodu z peł nym bakiem i bez uszkodzeń kaucja zostanie zwró cona. Najtań sza wersja minibusa na 9 miejsc z Renault kosztował a 25 euro, mał y samochó d moż na znaleź ć za 15 dziennie.

W zimie (od momentu zmiany zegara na czas zimowy) reflektory muszą być stale wł ą czone podczas wjeż dż ania i wyjeż dż ania z miasta, w dzień iw nocy. Latem nie jest to wymagane Kierowca i wszyscy pasaż erowie muszą mieć zapię te pasy Ograniczenia prę dkoś ci: w mieś cie - 50 km/h, poza miastem - 90 km/h, na autostradzie - 130 km/h. telefon (w razie potrzeby uż yj BlueTooth).
Dopuszczalna dawka alkoholu we krwi wynosi 0.5 ppm, co w przybliż eniu odpowiada wypiciu 0.33 litrowej butelki piwa lub kieliszkowi wina. Ale alkohol podczas jazdy jest bardziej tolerancyjny niż w Rosji i niedrogo moż na rozwią zać problem na miejscu, to samo dotyczy przekroczenia linii cią gł ej, co czę sto zdarza się przy wą skich drogach. Jednak posterunki policji był y widziane tylko w zasadzkach w wą skich obszarach 4 razy. Nie był o autostrad.
Wycieczki. Wcześ niej w Internecie został a wybrana kobieta, któ ra jest licencjonowanym przewodnikiem i mieszka w Poreč u. Mieszka w Chorwacji od 35 lat, na zimę jeź dzi do domu, a latem mieszka w wynaję tym mieszkaniu i pracuje jako przewodnik z ludź mi takimi jak my. Ustalił em z gó ry, co chcemy zobaczyć , po omó wieniu trasy, przybliż one daty wyjazdu, cenę za jej usł ugi, biorą c pod uwagę koszt busa, kierowcy, benzyny, pł atnych autostrad, biletó w do muzeó w itp. . Ogó lnie rzecz biorą c, koszty był y nawet nieco niż sze niż wycieczka z touroperatora. Moż esz takż e sam komunikować się z Chorwatami. Ję zyk jest podobny do mieszanki biał oruskiego i ukraiń skiego. Wiele sł ó w jest zrozumiał ych. Wielu z był ej Jugosł awii wyjechał o do pracy w Europie, wię c znają angielski. Chorwaci dobrze rozumieją rosyjski. W tym kraju jest wiele do zobaczenia. Jest tu niesamowita przyroda i ogromna iloś ć staroż ytnych zabytkó w, zachowanych niemal w pierwotnej formie. Poza tym, oglą dają c nasze zdję cia z podró ż y, znajomi znaleź li wiele podobnych rzeczy, któ re widzieli wcześ niej we Wł oszech, Hiszpanii, Grecji, Wenecji. Kraje ś ró dziemnomorskie są pod wieloma wzglę dami podobne i egzotyczne, i osobiś cie nie mam ode mnie zbytniego entuzjazmu. Po drogach ś rodkowej i pó ł nocnej Chorwacji przejechaliś my cał kiem sporo tego, co widzieliś my, naprawdę podobał nam się kurort Opatija.
POREC jeden z najsł ynniejszych kurortó w na pó ł wyspie Istria o bardzo ciekawej historii powstał w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Wtedy to nazywał o się Parentium i był o centrum kolonii Parentium. Od 478, czasu upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego, do 1267, kiedy miasto stał o się czę ś cią Wenecji, Poreč wielokrotnie zmieniał wł adcó w. Był wł asnoś cią Longobardó w, Ostrogotó w, Frankó w, Bizantyjczykó w, Sł owian. Ten ostatni przybył na Istrię w VII wieku.

Za znak rozpoznawczy Poreč a uważ ana jest Bazylika Eufrazjana, wpisana na Listę Ś wiatowego Dziedzictwa UNESCO, zbudowana w VI wieku ne przez miejscowego biskupa Eufrazjusza na miejscu wcześ niejszego koś cioł a, któ ry znajdował się w tym miejscu od IV wiek naszej ery.
PULA Miejsca te zwią zane są z kulturą staroż ytnej Grecji. Za 45 - 46 lat. przyp. mi. Pula został a zdobyta przez staroż ytnych Rzymian, a miasto stał o się rzymską kolonią . Zachował o się tu nawet jedno z najwię kszych koloseó w, wybudowane za panowania Wespazjana. W tym amfiteatrze zwanym Arena odbywają się obecnie ró ż ne festiwale. Moż na to zobaczyć na prawie każ dej pocztó wce lub katalogu turystycznym Chorwacji. Istnieją inne zabytki, któ re przetrwał y z czasó w staroż ytnego Rzymu: nadal czynne forum, ś wią tynia Augusta, ł uk triumfalny Sergiusza, któ ry niegdyś był wbudowany w bramy miasta. W Koloseum odbywają się ciekawe popisy wspó ł czesnych gladiatoró w. Rozkł ad jazdy należ y wyszukać w Internecie, aby dostać się na wycieczkę . Obiad w restauracji typu fast food z piwem kosztuje 800 rubli dla dwojga
ROVINY Wycieczka ł odzią z przystankiem na fiordzie Limsky i przystankiem w miejscowoś ci Vrsar (nie pojechaliś my na inspekcję , pojechaliś my popł ywać na plaż y, bo poza ś wią tynią na plaż y nie ma nic ciekawego). wzgó rza i dzwonnicy), jako czę ś ć duż ej grupy, ale z naszą indywidualną przewodniczką Victorią , któ ra był a zarę czona tylko z nami. Ta opcja został a wybrana do poł ą czenia z pysznym lunchem w cenie i alkoholem na pokł adzie, któ ry nie jest limitowany. W drodze do fiordu Limsky ł ó dź przepł ywa obok jednego z pó ł wyspó w, któ ry jest najwię kszą plaż ą dla nudystó w w Europie, jest to cał e miasto z kempingami i sklepami.
Wą skie uliczki i domy, któ rych ś ciany schodzą do morza, sprawiają , ż e Rovinj przypomina Wenecję . To miasto sł usznie zasł uguje na miano „pó ł nocnej perł y” Chorwacji. Rovinj jest peł en romantyzmu. Zabytki, któ re swoją architekturą przypominają Rzym, Wenecję : Koś ció ł ś w. Eufemii, Ratusz, Kaplica Tró jcy Ś wię tej, Klasztor Franciszkanó w. W Rovinju znajduje się kilka muzeó w, któ re z pewnoś cią zasł ugują na twoją uwagę : dom Batana - muzeum symbolu miasta ł odzi punt batan, muzeum historyczne, któ re został o zał oż one w pał acu przez lokalnych artystó w, muzeum rodziny Hatteroth. Ta ostatnia znajduje się w dawnej leś niczó wce. Okolice Rovinja są ró wnież peł ne pomnikó w przyrody: Kotlina Limska, Kanał Limski, Jaskinia Romualda, wyspy Archipelagu Rovinj, Park Przyrody Zlatny Rat, strefa parku leś nego Punta Corrente itp.

PAZIN W ż yznej kotlinie poś rodku pó ł wyspu Istria leż y miasto Pazin, oficjalna stolica regionu. To prowincjonalne miasto został o wybrane przez wł adze jugosł owiań skie na centrum administracyjne, aby organizacje administracyjne znajdował y się z dala od wspaniał ych nadmorskich miast zamieszkanych przez Wł ochó w. Niezwykł e miasto Pazin był o celowo przedkł adane nad kosmopolityczną Pulę . Pazin jest mniej interesują cy niż niektó re inne miejsca na Istrii Wewnę trznej, ale wcią ż ma kilka atrakcji. Przede wszystkim jest to ś redniowieczny zamek, stoją cy nad malowniczym wapiennym wą wozem.
Zamek stoi nad wą wozem rzeki Foiba. Tam woda zanurza się w gł ą b i wchodzi do cieku podziemnego, któ ry cią gnie się aż do samego brzegu morza i tam wypł ywa na powierzchnię . Uważ a się , ż e to miejsce posł uż ył o za wzó r dla Dantego, gdy opisywał bramy piekielne. Jules Verne kazał swojemu bohaterowi Matthiasowi Sandorffowi z powieś ci o tym samym tytule, wydanej w 1885 roku, rzucić się z muró w zamku do cieku wodnego i popł yną ć nim do morza. Bohater pozostał cał y i zdrowy. Taki wyczyn oczywiś cie na zawsze pozostanie w sferze fantazji. Sam Jules Verne nigdy nie był w Pazinie.
MOTOVUN TO MIASTO-TWIERDZA z populacją (wraz z najbliż szymi terenami) poniż ej tysią ca osó b, w samym mieś cie mieszka nieco ponad 530 osó b. Motovun znajduje się na Istrii na wysokoś ci 277 metró w nad poziomem morza. U podnó ż a wzgó rza, na któ rym poł oż one jest miasto, pł ynie rzeka Mirna.
W ś redniowieczu plemiona barbarzyń skie regularnie najeż dż ał y te ziemie, tak ż e rdzenna ludnoś ć iliryjska musiał a zagł ę biać się w pó ł wysep i budować na wzgó rzach niezawodne miasta-fortece, odpowiednie na wypadek dł ugiego oblę ż enia.
Ogó lnie Motovun nie moż e zaoferować ż adnej dzikiej rozrywki, ale sam w sobie jest prawdziwą atrakcją . Pojechaliś my minibusem na skraj miasta i unikaliś my wchodzenia po schodach, jak robią to grupy w duż ych autobusach. Kilka koś cioł ó w jest otwartych dla zwiedzają cych, moż na też posiedzieć w jednej z ulicznych kawiarenek, z któ rych tarasu rozpoś ciera się przepię kny widok na okolicę .

Sklepy z pamią tkami są tu zawsze otwarte sprzedają c lokalne wino i trufle - kolejny "skarb" tych miejsc. W pobliskich lasach licznie rosną trufle - czarno-biał a Istra. Byliś my na degustacji trufli i wszelkiego rodzaju napojó w alkoholowych. Cena jest taka sama jak w sklepie na dworcu autobusowym Poreč . W oś rodku wszystko jest droż sze.
PLITVICA JEZIORA to prawdopodobnie najczę ś ciej odwiedzane miejsce w Chorwacji. W rzeczywistoś ci wszystko jest tak: jeziora są dokł adnie takie same lazurowo-szmaragdowe, a ż yją ce w nich karpie są tak duż e, jak na zdję ciach. Przez cał y spacer po parku usta pozostają cał y czas otwarte, bo dosł ownie na każ dym kroku w parku znajduje się mał y cud ś wiata. Wraż enia na cał e ż ycie i to chyba najbardziej egzotyczna rzecz, jaką widzieliś my w Chorwacji. Przy wejś ciu znajduje się parking, pł atny 1 euro za godzinę . Bilety sprzedawane są przy wejś ciu do parku, mię dzy straganami z jedzeniem, sklepami z pamią tkami i kantorami. Cena biletu dla osoby dorosł ej to 110 kun, dla dziecka od 7 lat - 50 kun. Moż esz zapł acić gotó wką lub kartą kredytową . Przy wszystkich kasach są kolejki.
KUCHNIA LOKALNA: wino jest dobre, tylko Istria dla amatora. Ziemia tutaj jest bogata w ż elazo, jej smak w winie jest oczywisty. . Jeś li lekarz przepisał ci „picie ż elaza”, to jesteś tutaj – poł ą cz szkodliwe z poż ytecznym. Wina są pyszne jak wszę dzie w basenie Morza Ś ró dziemnego. Lekko wytrawne i doś ć cierpkie. Wino był o kupowane na pobliskiej farmie za 10-15 kun, mają raki 30-70 kun. Moż na tam ró wnież kupić niedrogie warzywa i owoce. Na targu w Porichu jest sklep z winem beczkowym, wytrawnym biał ym i czerwonym 12-15 kun. Sł odki Muscat 20 kun Wlać do pojemnikó w od 1 litra. Wzię liś my kanister 5 litró w w formie wiklinowej butelki, opakowanie kosztował o 5 kun. Wielokrotnie i wylewał to w przyszł oś ci. Ale przede wszystkim podobał a nam się biał a malvasia z Istrii. W butelkach 0.7 za 32-60 kun, za butelkowanie 15 kun i macedoń ska WENUS z sylwetką dziewczyny na etykiecie (miejscowi nazywają go SEXY LADY) 0.7 za 25-50 kun, w litrowej torbie termicznej 21 kun
Typowy chorwacki lunch skł ada się z „predjela”, „glavnog jela” i deseru. Tu zaczynają się znaczą ce ró ż nice w stosunku do kuchni rosyjskiej.

Przyzwyczailiś my się do tego, ż e pierwsza to zupa, w Chorwacji moż e być taka opcja, ale bardzo czę sto plastry sera ozdobione oliwkami peł nią rolę predjela.
Juha wytwarzana jest z chudego mię sa, obowią zkowo należ y uż ywać korzeni: selera, cebuli i marchwi. Dla smaku dodaje się liś cie selera. Wermiszel dodaje się do gotowego bulionu.
Glavno jelo moż e być mię sem, drobiem lub rybą . Mię so smaż one na oleju, pieczone na grillu, duszone, panierowane. Popularnym daniem jest gulasz w sosie cebulowo-pomidorowym z pietruszką i mieloną sł odką papryką . Na Istrii takie danie, a wł aś ciwie powstał y sos nazywa się „shugo”, w innych czę ś ciach Chorwacji – „gulasz”. Dekoracją do gulaszu bę dzie makaron lub palenta - gę sta owsianka z mą ki kukurydzianej lub mał e knedle z ciasta ziemniaczanego.
Wzdł uż dró g są popularne restauracje Konoba, w któ rych moż na skosztować cał ego ś wini lub jagnię ciny pieczonej na wę glach.
W kuchni ś ró dziemnomorskiej nie moż e zabrakną ć ryb i owocó w morza! Istnieje wiele odmian ryb i kilka odmian mał ż y, ostryg i krewnych homaró w.
A kiedy wstaniesz od stoł u, nie zapomnij powiedzieć wł aś cicielom „Chwał a Liepa! ”, czyli „Bardzo dzię kuję ! ”
Ciekawostki o Chorwacji
1. Karnawał , któ ry odbywa się w Rijece (kurort w Chorwacji) jest jednym z trzech najbardziej kolorowych karnawał ó w w cał ej Europie.
2. Miasto Zadar sł ynie z tego, ż e znajdują się tutaj pierwsze organy morskie, któ re mogą wydawać dź wię ki tylko pod wpł ywem morskiego wiatru i szumu fal.
3. Aby wykonać tynk latarni morskiej Veli Rat, któ ra znajduje się na wyspie Duga, wydali 100 tysię cy ż ó ł tek jaj.

4. Kaplica, któ ra znajduje się w Trogirze, zmieś cił a na jej ś cianach 150 rzeź b przedstawiają cych mę ż czyznę .
5. Najstarszy teatr wybudowany w Europie znajduje się w mieś cie Hvar. Został zał oż ony w 1612 roku.
6. Najstarsze prawo ubezpieczeniowe w Europie został o uchwalone w Dubrowniku w 1395 roku, trzy wieki starsze niż Lloyd.
7. Republika Dubrownika jest pierwszym pań stwem, któ re uznał o niepodległ oś ć Stanó w Zjednoczonych Ameryki.
8. Chorwaci bardzo dł ugo uż ywali gł agolicy do pisania. Pojawił się na począ tku IX wieku i był uż ywany do XVIII wieku, stopniowo zastę powany alfabetem ł aciń skim.
9. Chorwacja jest jednym z nielicznych krajó w, któ re moż na uznać za przyjazne ś rodowisku. Tutaj mieszkań cy nadal otrzymują wodę pitną z wodocią gó w publicznych.
10. Zł oty Przylą dek i jego plaż e w Bol na Brac mogą zmieniać swó j kształ t w zależ noś ci od kierunku wiatru.
11. Na wyspie Mljet jest wyspa. Jest to rzadkie zjawisko naturalne, gdy inne znajduje się na jednej wyspie. Na wyspie Mljet znajduje się Wielkie Jezioro, a na jeziorze jest jeszcze jedna mał a wyspa.
12. Chorwackie miasto Ludbreg corocznie organizuje wakacje dla mieszkań có w miasta 1 kwietnia. Z miejskiej fontanny nie pł ynie woda, ale wino.
13. Torpeda o takim kształ cie i konstrukcji, jaką znamy obecnie, został a stworzona przez chorwackiego emerytowanego oficera marynarki austro-wę gierskiej Ivana Luois-Jaukica w 1860 r. , a takż e, ż e pierwsza fabryka torped znajdował a się w Rijece.
14. Fizyk Nikola Tesla (1856-1943) pochodzą cy z Chorwacji, ś wiatowej sł awy innowator i wynalazca w dziedzinie przesył ania energii „komunikacja telefoniczna. Jego najcenniejszym wynalazkiem jest prą d przemienny.

15. Slavoljub Penkala (1871–1922), mieszkaniec Zagrzebia, wynalazł pió ro mechaniczne i wieczne pió ro w 1906 roku.
16. Za począ tek naturalizmu na Rabie uważ a się rok 1936, kiedy na wyspie przebywał angielski kró l Edward VIII, któ remu wł adze Rabu zezwolił y na pł ywanie nago z ż oną w zatoce Kandarola.
17. Ś w. Marcin, kamieniarz, pochodzą cy z wyspy Rab, osiadł y na Pó ł wyspie Apeniń skim, zał oż ony w 301 roku w Republice San Marino.
18. Pierwszy odnotowany rysunek spadochronu (homo volans) to dzieł o chorwackiego wynalazcy Fauny Vrancica (1551–1617) z Sibenika.
19. Reż yser Alfred Hitchcock (1899-1980) podczas pobytu w Zadarze stwierdził , ż e zachó d sł oń ca w Zadarze jest najpię kniejszy na ś wiecie.
20. Ryszard Lwie Serce, wracają c z wyprawy krzyż owej w 1192 roku, uciekł przed klę ską ż ywioł ową pod Dubrownikiem, a takż e dał pienią dze mieszkań com Dubrownika na rozpoczę cie budowy katedry;
21. Wynalazcą odciskó w palcó w, metody wykrywania przestę pcó w za pomocą odciskó w palcó w, był Ivan Vucetach (1858–1925), mieszkaniec Hvaru.
22. Istria ma wł asną krzywą wież ę . Jest to dzwonnica w Zavrshje, wysoka na 22 metry i odchylona o 40 cm.
23. Wybrzeż e Opatiji, wzdł uż Lazurowego Wybrzeż a, był o gł ó wnym celem podró ż y zlitą Habsburgó w i do dziś nosi tytuł Adriatyku Nicei.
24. Biał y Dom w Waszyngtonie zbudowany jest z marmuru z wyspy Brach.
25. Kaplica w Trogirze umieszcza na sobie 150 rzeź b.
26. Irys to narodowy kwiat Chorwacji.
27. Makarska jest siedzibą Muzeum Malakologicznego z najwię kszą kolekcją muszli i ś limakó w na ś wiecie.
28. Rasa psó w dalmatyń skich wzię ł a swoją nazwę od Dalmacji i iliryjskiego plemienia Dalmacji.

29. Chorwacja to miejsce narodzin remisu. Jako modny detal w cał ej Europie w XVII wieku rozpowszechnili go chorwaccy ż oł nierze, i tak w 1667, za czasó w Ludwika XIV, zorganizowano specjalny puł k „Kró lewskie Krawaty”, nazwany na cześ ć Chorwató w. Od nich ten nowy element mody, któ ry był noszony „a la chorwacki” (po chorwacku), został przywł aszczony przez paryż an. Wyraż enie to wkró tce stał o się korzeniem nowego francuskiego sł owa cravate.
30. Maraschino to autentyczny zadarski likier, któ ry w XVIII wieku. eksportowane do prawie wszystkich krajó w europejskich.
Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał