NAJBARDZIEJ PRAWIDŁOWA RECENZJA
Có ż , drogi czytelniku, trzymaj się !
Przede wszystkim pragnę wyrazić wdzię cznoś ć naszemu greckiemu przyjacielowi, któ ry dał nam niezapomniane wraż enia z Grecji! (uwaga autora: w rzeczywistoś ci jest Grekiem).
Wię c nadeszł a zima i z jakiegoś powodu bardzo chciał em ś nież nie ś nież nobiał ymi piaszczystymi greckimi plaż ami ze szmaragdowo-turkusową czystą wodą i tę tnią cymi ż yciem istotami pod ciepł ym sł oń cem sł onecznej Grecji, gdzie, nawiasem mó wią c, jest wszystko!
Poszukiwania rozpoczę ł y się od bezpoś rednich lotó w do Grecji z Ukrainy, ale zatrzymał y się na podró ż y przez Stambuł (Turcja) do Salonik (Grecja) i dalej wynaję tym samochodem wzdł uż serpentyn wzdł uż pasm gó rskich i wybrzeż a Morza Egejskiego : ) i Morza Joń skiego do miasta Sivota.
Tę trasę wybraliś my, bo mieliś my wystarczają co duż o czasu na wybó r hotelu - bo chcieliś my dostać się do jednej z najbardziej elitarnych z wł asną zatoką i po to, ż eby w drodze do niej mó c już podziwiać widoki Grecji.
Informacje podró ż nicze: Hotel ORNELLA HOTEL Sivota, Grecja dla pary na tydzień kosztuje 225 euro plus wynajem samochodu 160 euro na 8 dni plus benzyna - jak mó wią : „Benzyna jest twoja - nasze pomysł y”, O. Bender. Cena benzyny to 1.6-1.7 euro za litr. Generalnie zatankowaliś my za okoł o 150 euro - tyle wystarczył o na cał ą podró ż , a duż o zjechaliś my - po cał ej Grecji!
LOT
Duty Free w Odessie dział a przez cał ą dobę (tak postanowiliś my) - dlatego zaraz po rejestracji ś miał o poruszaliś my się po rzę dach zagranicznych zakł adó w uż ytecznoś ci publicznej, bez któ rych nie moż na wyruszyć w podró ż , i mają c na uwadze, ż e mó wią , dlaczego nam to wszystko jest potrzebne - kupimy tam wszystko, z dumą opuś ciliś my krajowy Duty Free.
W przypadku biletó w lotniczych bardzo dobrze się sprawdził o: trasa z naszej rodzinnej Odessy do Salonik z przesiadką w Stambule i z powrotem kosztował a okoł o 426 euro dla dwojga (oszczę dnoś ć ponad 100 euro w stosunku do bezpoś redniego lotu z Ukrainy do Grecji) .
Jedzenie w tureckich liniach lotniczych, cał kiem dobre. Leć przez okoł o godzinę . Wszystko jest bardzo dobre - są telewizory z wyborem filmó w, kreskó wek itp.
OGÓ LNA SZYBKOŚ Ć LOTU: 5+ (DOSKONAŁ E)
NOWE LOTNISKO W STAMBULU
Nowe lotnisko w Stambule jest po prostu niesamowite. W oczekiwaniu na transfer do Grecji był a moż liwoś ć odwiedzenia co najmniej stu tysię cy sklepó w i przebiec ponad sto kilometró w (wedł ug wraż eń ) do upragnionej bramy.
Projekt lotniska jest bardzo fajny.
NOWA OCENA PORTU LOTNICZEGO W STAMBULU: Wow!
Po oczekiwaniu na lot do Grecji z radoś cią wskoczyliś my do naszego samolotu, przewidują c nadchodzą ce wakacje.
Znó w zostaliś my nakarmieni w samolocie – dzię ki Turkish Airlines!
Lotnisko w Salonikach
Lotnisko Saloniki to mię dzynarodowy port lotniczy poł oż ony 15 km na poł udniowy wschó d od miasta, w pobliż u obszaru Kalamaria. Mó wią , ż e Lotnisko przyjmuje do 5 mln turystó w rocznie, jednak podczas odprawy nie widzieliś my czegoś takiego jak 5 mln turystó w podzielone przez 365 dni podzielone przez 24 godziny, ale prawdopodobnie bę dą wtedy dogonić wymaganą liczbę do koń ca dnia...
Po wypoż yczeniu samochodu przed wyruszeniem w podró ż postanowiliś my zaczą ć od kawy - wszyscy w Grecji piją schł odzoną kawę . Po drodze wybraliś my kawiarnię Coffee Island.
Pyszne, oczywiś cie, ale ceny zaczę ł y „gryź ć ” natychmiast po pierwszym zapoznaniu się z Grecją : w koń cu Europa!
OCENA KAWIARNI NA WYSPIE KAWY: 5+ (DOSKONAŁ E)
WSKAZÓ WKA: jest jeszcze jedna dobra sieć kawiarni Bruno (cena / jakoś ć ), gdzie moż na ró wnież kupić bardzo dobre naturalne soki (swoją drogą , ceny tych sokó w w supermarkecie to 2.3 euro ).
Miasto Saloniki
Nota historyczna: Saloniki to miasto portowe na wybrzeż u Zatoki Thermaikos na Morzu Egejskim. W cał ej historii swojego istnienia znajdował a się pod wpł ywami rzymskimi, bizantyń skimi i tureckimi. Jest to szczegó lnie widoczne w rejonie Ano Poli (Gó rne Miasto). I tak na przykł ad w ruinach pał acu cesarza Galeriusza znajduje się rotunda ś w. Jerzego, któ ra w ró ż nych czasach był a zaró wno cerkwią prawosł awną , jak i meczetem. W 1917 r. centrum miasta został o poważ nie zniszczone przez poż ar. W XX wieku miasto został o przebudowane i obecnie ma nowoczesny europejski ukł ad.
Informacja turystyczna (knebel): moż na pospacerować wzdł uż nasypu – wieczorami jest duż o mł odych ludzi, któ rzy siedzą na podł odze do pó ź nych godzin nocnych. Tuż na skarpie znajduje się pomnik Aleksandra Wielkiego i moż na dojś ć do jednego z symboli miasta – Biał ej Wież y.
Wię cej informacji dla podró ż nych: Biał a Wież a w Salonikach to zabytek architektury i muzeum w nadmorskim regionie Salonik w Grecji. Wież a, choć zwana „biał ą ”, ma kolor pł owy. Znajduje się na Victory Street nad brzegiem Zatoki Thermaikos na Morzu Egejskim.
Od razu polecamy spró bować dania narodowego, na przykł ad musaki, kebaba doner lub bajgli.
Uwaga Obzhiralova: grecka musaka skł ada się z pieczonych warstw, od dolnej warstwy bakł aż ana z oliwą z oliwek, ś rodkowej warstwy jagnię ciny z pomidorami, do gó rnej warstwy sosu beszamelowego. Czasami do moussaki dodaje się cukinię , ziemniaki lub grzyby.
I już jedziemy - przed wyjazdem: zdecydowaliś my się na nocleg przed Olimpem w naszym Hotelu w Sivocie.
W mitologii staroż ytnej Grecji Olimp jest ś wię tą gó rą , siedzibą bogó w, któ rym przewodził Zeus. W zwią zku z tym greccy bogowie są czę sto okreś lani jako „olimpijczycy”. Na pó ł nocnym zboczu znajdował o się sanktuarium Macedoń czykó w – Dion, czyli miasto Zeusa.
Nawiasem mó wią c, Olimp to nie jedna gó ra, ale cał y szereg trzech najwyż szych szczytó w Olimpu: Mitikas (2917 m), Skolio (2912 m) i Stephanie (2905 m).
W drodze do Olimpu skrę ciliś my na pł atną drogę .
DROGA PŁ ATNA W GRECJI
Wszę dzie wzdł uż ruchu pł atnej drogi pojawiają się znaki informują ce o kosztach odcinka drogi, w tym o kosztach budowy tuneli i mostó w. Biorą c pod uwagę , ż e przejechaliś my 52 tunele do naszego gł ó wnego miejsca zamieszkania w hotelu w Sivota i moż e być tyle samo mostó w, moż emy powiedzieć , ż e przejechaliś my nie tyle a taką iloś ć kilometró w a nawet nie taką a taką liczba tuneli, ale odległ oś ć moż na mierzyć w setkach milionó w euro, moż e nawet miliardach euro - wię c od razu jakoś ł atwiej nam stał o się pł acić za pł atną drogę .
Informacje o autostradzie: opł ata waha się od 1 do 3.5 euro za odcinek drogi.
Cał kowity koszt pocią gu na pł atnej drodze z Salonik do Sivoty to okoł o 13 euro, ale ponieważ w ten weekend w Grecji był y wybory, kiedy tam byliś my, a prawdziwy Grek prowadził nasz samochó d, nic nie zapł aciliś my! Dzię kuję Grecji i naszemu przyjacielowi!
WSKAZÓ WKA: naszym zdaniem lepiej jechać pł atną drogą - zwł aszcza nocą , bo jest oś wietlenie i odcinki dró g są bardziej bezpoś rednie. Generalnie lepiej NIE jeź dzić po gó rach nocą - to BARDZO NIEBEZPIECZNE!
POZIOM DROGI PŁ ATNEJ W GRECJI: 4+ (BARDZO DOBRY).
WAKACJE BUDŻ ETOWE W LEPOTKARI
Wzmianka historyczna: miasto Lepotkarya znajduje się w pobliż u Dion i Pimpleia, gdzie znajdował o się staroż ytne trackie miasto Libertra. Wedł ug legendy Orfeusz urodził się , ż ył i zmarł w Libertrze lub Pimplei.
Koszt noclegu w Hotelu pod Olimpem to 18 Euro bez ś niadania.
WSKAZÓ WKA: musisz iś ć prosto do supermarketu i wzią ć to OBOWIĄ ZKOWE:
1) wino
2) pomidory
3) oliwa z oliwek
4) feta
5) tzatziki
Informacje o sosie: tzatziki, takż e tzatziki, tzatziki - zimny sos przystawkowy z jogurtu, ś wież ego ogó rka i czosnku, tradycyjne danie kuchni greckiej.
Wskazó wka: tzatziki są dla wszystkich i zawsze – w Grecji nie ma bez nich!
Ró wnież po drodze wzdł uż drogi (tylko nie na pł atnej drodze) moż na był o kupić owoce.
A wię c hotel jest cał kiem dobry jak na te pienią dze, przestronny pokó j, taras z widokiem na wybrzeż e Morza Egejskiego, z drugiej strony widok na Olimp.
Wakacje się rozpoczę ł y!
Rano w drodze!
Ś WIĘ TE METEORY
Ś wię ta Meteora - kamienne miasto mię dzy niebem a ziemią . Meteorę moż na poró wnać do kamiennego miasta o nieziemskim pochodzeniu, któ re skł ada się z wielu skał poł oż onych na zachodzie ró wniny Tesalii, pomię dzy pasmami gó rskimi Pinda i Antihasion. Nie da się opisać sł owami ani oddać majestatycznego pię kna.
Po raz pierwszy sł owo „Meteora” zainspirował o kapł ana klasztoru Przemienienia Pań skiego, mnicha Athaniusa z Meteory (1343/4 n. e. ), kiedy po raz pierwszy wspią ł się na gigantyczną skał ę zwaną „ Szeroki kamień ". Nastę pnie nazwa ta stał a się wspó lna dla wszystkich skał tego obszaru, a samo sł owo „meteoros” dosł ownie oznacza „szybują cy wysoko w powietrzu”. W Ż yciu bł . Atanazego spotykamy ró wnież definicję „lithopsis” – „kamiennego miasta”.
Już w XI wieku naszej ery do Meteory przybyli pierwsi pustelnicy.
Wewną trz lub w pobliż u jaskini zbudowali mał e chaty i sale modlitewne, tzw. „kaplicki”. Ci cierpliwi pustelnicy i stylici stali się zał oż ycielami pustelniczego monastycyzmu w Meteorze, któ ry do dziś budzi powszechny podziw dla szczytu duchowego samozaparcia i jest sł usznie uważ any za miejsce ś wię te.
W XIV-XV wieku pustelnicy zaczę li już opanowywać najwyż sze skał y, wspinają c się po nich za pomocą pali i lin. Z biegiem czasu liczba klasztoró w i klasztoró w osią gnę ł a 41. Obecnie w centralnej czę ś ci Meteory znajduje się.6 klasztoró w, któ re są wspó lnotami klasztornymi, są to:
1. Klasztor ś w. Szczepana
2. Klasztor Ś wię tej Tró jcy
3. Klasztor Rusanu lub ś w. Barbary
4. Klasztor ś w. Mikoł aja Anapawsa
5. Klasztor Varlaam (Wszystkich Ś wię tych)
6. Klasztor Wielkiego Meteoru (Przemienienia Pań skiego)
Wiele napisano i powiedziano o Meteorach. Powiem jedno - ZDECYDOWANIE warto się wybrać . Najlepiej wł asnym transportem. Wycieczka autobusowa jest doś ć droga (okoł o 70 euro za osobę - tylko na podró ż i rosyjskoję zyczny przewodnik). Jednocześ nie zależ y Ci na organizacji cał ej grupy, przewodnik daje okoł o pó ł godziny na zwiedzanie klasztoru, a Ty masz czas na zobaczenie maksymalnie 3 klasztoró w.
Zwracamy szczegó lną uwagę na niedogodnoś ci zwią zane z podró ż owaniem autobusem – bardzo ograniczony czasowo, przewodnik cał y czas czuwa nad rozkł adem jazdy.
Oczywiś cie bardzo trudno jest odwiedzić wszystkie 6 klasztoró w w cią gu jednego dnia, biorą c pod uwagę wysokoś ć wejś cia do klasztoró w, jednak praktycznie nie ma uczucia zmę czenia.
Koszt zwiedzania każ dego klasztoru to 3 euro.
Powyż sze informacje z naszej poprzedniej recenzji Grecji i wydawał o nam się , ż e za każ dym razem jeszcze trudniej bę dzie podziwiać moc skalnego grzbietu rozbijają cego się o bł ę kitne niebo i pię kno ciepł ych kamieni muró w klasztoró w, ale okazał o się , ż e każ de nowe wraż enie mocniejsze niż poprzednie.
Tym razem byliś my tylko w jednym klasztorze - ostatnim razem był a rekonstrukcja. Teraz, po remoncie, klasztor po prostu się zmienił , jak z mlecznej czekolady - bardzo pię kny.
Wewną trz klasztoru znajduje się mał y sklep, obok któ rego znajduje się miejsce, w któ rym moż na pokł onić się kapliczkom.
Jest wielu turystó w. Wielu naszych i Niemcó w.
Wskazane jest przy wejś ciu do klasztoru lub wyprzedzenie grupy turystó w z ż ó ł wiowym przewodnikiem, któ ry bardzo wszystkich opó ź nia, a nastę pnie zaczyna pę dzić do nastę pnego klasztoru.
Wewną trz klasztoru masz dostę p do prawie wszystkich pomieszczeń - jest to praktycznie muzeum: moż esz zobaczyć ż ycie duchowień stwa.
Przed klasztorem, na peronie z samochodami, lokalni towarzysze sprzedają te same atrybuty religijne, co w klasztorze, ale trochę taniej, a takż e inne pamią tki do zbierania kurzu.
Jeś li masz szczę ś cie, bę dziesz mó gł zobaczyć lokalną windę w akcji — ż elazny kosz na bardzo mał ych kablach nad klifem.
Schodzą c w kierunku morza, miniesz mał e miasteczko Kalambaka.
Odniesienie historyczne - miasto Kalambaka znajduje się na zachodnim krań cu ró wniny Tesalii, na wysokoś ci 242 metró w nad poziomem morza, na lewym brzegu rzeki Pinhos, 264 kilometry na pó ł nocny zachó d od Aten, 68 kilometry na zachó d od Larisy i 21 kilometró w na pó ł nocny zachó d od Trikali.
Nawiasem mó wią c, miejscowi są bardzo ostroż ni przy projektowaniu swoich domó w - oko po prostu nie mogł o się nacieszyć obfitoś cią zieleni, w któ rej pochowane są mał e przytulne domki mieszkań có w Kalambakay lub Kalambay, prawdopodobnie bardziej poprawnie.
Kalambaka, jednym sł owem!
W tym mieś cie mieliś my dwa cele: bł oto i kapcie.
Nieprzyjemne odniesienie to pitogero / pitohos / gyros: ogó lnie grecka shawarma. Bardzo smaczne, ale mał e, cena okoł o 2.5 euro, tam jest droż ej jeś li jest rozmiar XL.
Zwykle oferowane z napojem, wtedy cena wyniesie odpowiednio 3.5 euro. Istnieje wiele wariantó w gnoju i na każ dy gust. W bardziej zatł oczonych (modnych) miejscach w Grecji zmniejsza się wielkoś ć gnoju, a jego wartoś ć wzrasta.
Informacje o sandał ach - cena sandał ó w zaczyna się od 25 Euro (damskie) i od 45 Euro (mę skie), oczywiś cie to co nam się podobał o kosztował o 35 Euro dla pani i 65 euro dla panó w. Sandał y dziecię ce kosztują.20 euro. Wzię liś my ze sobą wzory ł apy siostrzenicy, wię c nie mogliś my pomylić się z rozmiarem. Opinie na temat takich prezentó w był y nastę pują ce: „Vzula ta zabula! ”. Generalnie WSKAZÓ WKA - kup dla siebie lub na prezenty, chociaż moż na znaleź ć tań sze niż tutaj, ale był y też najwyż szej jakoś ci.
I jedziemy – tunel, most, droga, tunel, most, droga itd.
I oto miasto SIVOTA…
Informacje turystyczne: miasto Sivota jest bardzo mał e, wedł ug spisu ludnoś ci mieszka okoł o 908 osó b, no moż e już.909. Miasteczko zbudowane jest na brzegu mał ej zatoki, wzdł uż któ rej gdzieniegdzie rozrzucone są mał e wysepki (Agios Nikolaos, Mavros Oros i inne). Od czasó w panowania osmań skiego do 1959 roku Sivota nazywał a się Murtos. Obecnie Sivota jest jednym z najważ niejszych kurortó w w Epirze, gdzie latem skupia się duż a liczba greckich i zagranicznych turystó w.
Do jakich turystó w należ ymy? Do obcokrajowcó w – nie jesteś my z Grecji, ale mamy ze sobą prawdziwego Greka, co oznacza, ż e jesteś my Grekami, ale ok – nie bę dziemy turystami, tylko miejscowymi: doznania nie mylą , jesteś my zdecydowanie lokalni!
A wię c hotel ORNELLA HOTEL Sivota, Grecja.
To bardzo ł adny hotel, poł oż ony na wzgó rzu nad miastem.
Z jednej strony Hotelu jest dostę p do zatoki Bellawraka, z drugiej strony - dostę p do wł asnej plaż y z mał ą zatoką .
Ballovraka to zatoka po przeciwnej stronie zatoki miasta Sivota, któ ra jest podzielona pł ytkim przejś ciem wzdł uż piaszczystej mierzei z plaż ą pobliskiej wyspy.
BALLOVRAKA BEACH OCENA: musi iś ć
Na terenie Hotelu jest wiele miejsc parkingowych - był o to dla nas waż ne, ponieważ przyjechaliś my wynaję tym samochodem i nie chcieliś my zostawiać go poza Hotelem.
WAŻ NE - Grecja ma wą skie uliczki i morze zaparkowanych samochodó w. Co wię cej, nawet w okresie, gdy sezon jeszcze się nie zaczą ł , był o już trudno zaparkować samochó d, wię c w sezonie prawdopodobnie bę dzie problem z parkowaniem w ogó le - bę dziesz musiał wynają ć jacht, hehe...
NUMBER
Przed salą znajduje się basen — moż esz do niego wejś ć po prostu przez drzwi!
Woda w basenie jest doś ć chł odna, ale krystalicznie czysta. W cią gu dnia sł oń ce odbija się na suficie Sali od tafli Basenu - taki komfort i spatune są bardzo urocze.
Hotel ma bardzo przytulną okolicę , duż o kwiató w, w pobliż u jest kort tenisowy. W kierunku morza takie drzewo cytrynowe roś nie samo dla siebie – kuszą ce był o oczywiś cie, ż eby na pamią tkę zerwać cytrynę dla siebie, ale my jesteś my miejscowymi, a nie jakimiś turystami!
Pokó j jest doś ć przestronny. Klimatyzacja. Cię ż kie zasł ony - bardzo dobry sen.
Sprzą tane są codziennie (wydaje się , ż e w Grecji nie jest zwyczajowo zostawiać „herbaty” do sprzą tania, ale my zostawiliś my 1-2 euro z rę cznikó w czekają c na delfiny, jednak podczas naszych wakacji nie czekał y na nich ).
WAŻ NE: mó wią , ż e w Grecji prawie wszystkie drzwi moż na otworzyć tylko z zewną trz za pomocą klucza - w drzwiach jest zatrzask. Oczywiś cie natychmiast zatrzasnę liś my drzwi i pozostaliś my na zewną trz - do Pokoju musieliś my wejś ć przez Basen.
Przed pokojem mał y trawnik, leż aki i stó ł z krzesł ami, wieszak na rę czniki.
WSKAZÓ WKA - Rę cznikó w i ką pieló wek lepiej NIE zostawiać na suszarce w pobliż u Pokoju: w nocy wł ą czają podlewanie zieleni, a rano wszystko bę dzie mokre!
WIFI
Wifi w hotelu oczywiś cie jest, ale jakby go tam nie był o.
OCENA WIFI: tak
A wię c w hotelu wszystko jest w porzą dku!
W są siednich pokojach zameldowanie odbył o się ostatniego dnia przed naszym wyjazdem, wię c tylko my korzystaliś my rano ze szmaragdowego trawnika z perł ową rosą i basenu z turkusową wodą .
Wł aś ciwie przymiotniki takie jak „szmaragd” i „turkus” w Grecji mogą odnosić się do wielu rzeczy...
CENA POKOJU: 5+ (DOSKONAŁ E)
OCENA BASENU: 5++ (PO PROSTU WSPANIAŁ A)
RESTAURACJA
Pomimo tego, ż e byliś my w Grecji, z jakiegoś powodu stó ł w hotelowej restauracji był „szwedzki”… Jedzenie nie był o zbyt urozmaicone, ale cał kiem normalne. Wszystko jest bardzo ś wież e. Jedliś my omlety, pomidory i jogurty. Niestety nie był o w ogó le wyboru oliwek - tylko jeden rodzaj. Ale ś niadanie zjedliś my sami - to jeszcze nie sezon, nie przyjechaliś my licznie.
Nawiasem mó wią c, mię dzy ś niadaniami a lunchami w restauracji znajduje się bar, w któ rym moż na skosztować bardzo dobrej kawy, zaró wno gorą cej, jak i kawy fredo lub kawy mroż onej - ten zimny napó j kawowy jest uważ any za jeden z najpopularniejszych greckich napojó w bezalkoholowych, któ re miejscowi piją w cią gu dnia, nocy, rano i tak dalej.
Ocena baru w restauracji: 3 (STANDARD). WAŻ NE: weź pod uwagę koszt zamó wienia i zmianę - w tym przypadku barman jest bardzo kiepski z arytmetyki: plus minus 10 euro, a potem, gdy zdasz sobie sprawę , ż e zauważ ył eś , ż e jesteś oszukany, barman natychmiast staje się bardzo ź le nie tylko z obliczeniami i po angielsku!
OCENA RESTAURACJI: 4 (DOBRY)
PLAŻ A
Hotel posiada wł asną plaż ę , do któ rej prowadzi niebieska droga.
WAŻ NE - tuż przed wejś ciem na plaż ę (punkt orientacyjny - drzewo morwowe), z jakiegoś powodu zrobili 2 stopnie, któ rych nie widać , a tak - szpital jest tylko w są siedniej miejscowoś ci 150 km od miasto Sivota, wię c bą dź OSTROŻ NY!
Naprzeciwko plaż y znajduje się Bar, w któ rym moż na zamó wić nie tylko napoje bezalkoholowe i mocne, ale takż e jedzenie. Ceny są dwa razy droż sze niż w sklepach, ale moż na przeż yć : 3.5 euro za piwo, 8 euro za koktajl, 5 euro za frytki i 5 euro za sos tzatziki.
Plaż a skł ada się z dwó ch czę ś ci - podł ogi i piasku. Wzdł uż pokł adu znajduje się pomost dla jachtó w i ł odzi, w jednym z któ rych goś cie mieszkali bez zameldowania się w Hotelu i pł ywali w morzu bez dostę pu do plaż y.
Nawiasem mó wią c, leż aki i parasole na plaż y są bezpł atne, podobnie jak inspekcja ż ywych stworzeń , któ re wę drował y wzdł uż wybrzeż a: ryb, niektó rych peł zają cych gadó w i jeż owcó w.
Wę dzidł o rybki - nie bolał o, nawet był o fajnie.
Rę czniki plaż owe są dostarczane bezpł atnie w kolorze niebieskim, w przeciwień stwie do biał ych w pokoju, i zmieniane są codziennie.
BEZPŁ ATNA OCENA RĘ CZNIKÓ W PLAŻ OWYCH: Dzię kuję
CENA HOTELU NA PLAŻ Y: 5+ (DOSKONAŁ E) lub nawet 5++ (SUPER, jeś li nie widział eś wszystkiego innego)
OCENA HOTELU ORNELLA: VIP
Ale dlaczego zatrzymaliś my się na plaż y, a nasze ciał a zaczę ł y się rozprzestrzeniać od sł odkiej bł ogoś ci na niebieskich rę cznikach plaż owych? !
Zebraliś my sił y i ruszyliś my w dó ł w kierunku centrum miasta. Na pró ż no nie jechaliś my autem: z powrotem pod gó rę , choć w nocy mieliś my prezent - ś wietliki towarzyszył y nam przez cał ą drogę : taki urok!
Miasto Sivota znajduje się w mał ej zatoce, w któ rej cumują zaró wno biał oskrzydł e jachty kapitalistó w, jak i ł adne ł odzie zwykł ych rybakó w.
Nasyp
Na cał ym nabrzeż u oferują wynajem zaró wno mał ych ł odzi motorowych, jak i poważ niejszych jednostek.
Cena wynajmu ł odzi to 30 euro za pó ł dnia plus benzyna, co daje okoł o 50 euro za podró ż . Jeś li ł ó dź lub ł ó dź są poważ niejsze, bę dziesz potrzebować licencji. Dlatego przed wyjazdem do Salonik wynaję liś my mał ą ł ó dkę , któ rą WSZYSTKIM POLECAMY!
Mó wią c o wynajmie ł ó dki/ł odzi motorowej, opró cz przyjemnoś ci pł ywania po falach greckiego morza i kontemplacji niebiesko-zielono-niebieskich wó d, moż esz dodać sobie kolejną torbę szczę ś cia opalają c się w bł ę kitnej zatoce, gdzie przy odrobinie szczę ś cia zostaniesz sam, dopó ki biura podró ż y nie przywiozą Ci 3-4 statkó w z jedną /dwustu turystami, któ rzy najprawdopodobniej zaczną wskazywać na Ciebie palcami i robić zdję cia, mó wią , ż e trzeba jak miejscowi wypoczywaj na takich plaż ach na swoich ł odziach! A potem czas zmyć się z powrotem do portu.
Tutaj, na nabrzeż u miasta Sivot, znajdują się restauracje i tawerny z pię knym wyglą dem zewnę trznym i nie gorzej w ś rodku. Ceny są standardowe dla miejscowoś ci wypoczynkowych. Kolacja kosztuje okoł o 50 euro za dwie osoby.
WSKAZÓ WKA: każ dy powinien brać sał atki z pomidorami: jak mó wią w Odessie: „ Te pomidory to coś wyją tkowego! ”.
Moż esz też oszukać : sał atka grecka kosztuje 6 euro, ale jeś li wszystko jest takie samo, ale bez sera feta, to sał atka kosztuje 4 euro. W rezultacie zamó wiliś my wszę dzie sał atkę grecką bez sera i ogó rkó w, ale poprosiliś my o wię cej cebuli.
Nawiasem mó wią c, każ dy ma cebulę - wcale nie gorzką , nawet przywieź liś my ze sobą kilogram!
Wewną trz pasó w centrum Sivot i wzdł uż drogi prowadzą cej do wyjazdu z miasta znajdują się miniaturowe kawiarenki i sklepy. Nie ma nic szczegó lnie interesują cego, chociaż znaleź liś my parea Bangladeszu za 7 euro - wszę dzie w Grecji za 10-12 euro, był y tań sze tylko na wyspie Lefkada (6 euro).
Swoją drogą , wzdł uż wybrzeż a Grecji jest wiele wysp, naliczyliś my ich ponad 2 tys. , ile dokł adniej nie moż emy powiedzieć ile – każ dy ma po co jeź dzić i je liczyć , jak kroki na Schody Potiomkinowskie w Odessie!
W centrum miasta Sivota moż na kupić owoce na plaż ę – Grecja ma wszystko: w maju widzieliś my prawie wszystkie „letnie” owoce: arbuzy, morele, truskawki, melony i na przykł ad kumkwaty .
Odniesienie do witamin: kumkwat to roś lina z rodziny Rut, należ ą ca do rodzaju Citrus, w skró cie mandarynka. Owoce są wydł uż one.
W Grecji istnieje wiele opcji na sł odycze z kumkwatu: dż emy, suszone itp. , a z kumkwató w powstają ró wnież doskonał e likiery.
Na gł ó wnej ulicy miasta, prawie w pobliż u centralnego placu, znajduje się bardzo dobra kawiarnia Anevava, w któ rej moż na kupić bardzo smaczne bł oto lub coś w rodzaju pity. Przy okazji moż esz poprosić o pitę bez ziemniakó w, ale ż eby dodać wię cej cebuli (przypomnienie (patrz wyż ej): każ dy ma cebulę! ).
RATING CAFE Anevava: ocena nie jest wymagana (TripAdvisor jest już oceniony)
Jeś li chodzi o pó jś cie do restauracji, szczegó lnie na kolację , dajemy Ci darmową PORADĘ : nie przejmuj się i staraj się oszczę dzić pienią dze: nie krę puj się idź na Nabrzeż e i wybierz restaurację , któ rą lubisz - tylko ż yjesz raz!
Wybraliś my restaurację MAMAMIA na koń cu nabrzeż a.
Wszystko był o idealne: obsł uga, owoce morza, wino i zachó d sł oń ca. O zachodzie sł oń ca trochę pó ź niej.
Kierownik restauracji nazywa się Dee, pyta wszystkich o ich imiona i proponuje zebranie cał ego alfabetu.
W prezencie przynieś li nam 12-letnią ouzo - grecką wó dkę . Produkt jest interesują cy i chociaż jesteś my zwolennikami Dmitrija Iwanowicza Mendelejewa i Williama Wasiljewicza Pokhlebkina, ż e wó dka powinna mieć.40 stopni, nadal podobał nam się ten wybrany grecki produkt destylacyjny, któ ry jest uważ any za narodowy napó j Grecji, ponieważ jego produkcja odbywa się w tradycyjny sposó b wył ą cznie w Grecji.
Na obiad był y zaję cze nerki, skrę cone gł ó wki szczupakó w, choć nie, oś miornice, mał ż e, krewetki, kalmary, ryba z puree na naturalnym kamiennym talerzu, pikantny sos ogó rkowy, gorą ce pieczywo, sał atka z pomidoró w i wino Lifkadia.
Wino jest oferowane natychmiast 0.
5 litró w i litr.
Wskazó wka: weź od razu litr wina, aby pó ź niej nie trzeba był o zamawiać go trzy razy (taniej jest wzią ć litr od razu niż na raty).
Lunch kosztuje okoł o 50 euro (2 sał atki greckie za 7 euro, dwie ryby za 8.5 euro, 3 piwa, pieczywo, sos i jedno piwo bezalkoholowe za 3.5 euro.
Kolacja kosztuje okoł o 60-65 euro (8 dań + wino).
UWAGA: za chleb i tak bę dziesz musiał zapł acić , ale prawie za każ dym razem dają prezent, któ rego koszt, okoł o 1 euro, moż na wliczyć w rachunek.
Dlatego napiwek, niezależ nie od wysokoś ci rachunku, moż na pozostawić w wysokoś ci 1 euro.
WYCHOWYWANIE MAMAMII RESTAURACJI: 5+ (DOSKONAŁ E, z szacunkiem dla kierownika Di)
ZACHÓ D SŁ OŃ CA
Wtedy był zachó d sł oń ca. Nigdy nie widzieliś my takich zachodó w sł oń ca. Cał a gama koloró w i kilka innych koloró w nieznanych nauce: od mię kkiej zieleni po pomarań cz i ogień w dż ungli. Szkoda, ż e zdję cia nie oddają pię kna, któ re my i jeż owce w pasie przybrzeż nym na skał ach obserwowaliś my tego wieczoru.
I zachó d się nie skoń czył , a potem się skoń czył o, trochę poczekaliś my, ale to wszystko na pewno - skoń czył o się i pojechał o do Hotelu.
WSPÓ Ł CZYNNIK SUNSET: brak komentarzy
RANO
Rano zaczą ł się rano.
Ocena wzrostu tego greckiego poranka ró wnież jest „bez komentarzy”.
Po odś wież eniu się w hotelowej restauracji wyruszyliś my.
Serpentyna greckich gó rskich dró g, pogrą ż ona w zieleni i kwiatach wewną trz zwalonego dywanu drzew na zboczach gó r, wcale nie odpowiadał a naszemu wyobraż eniu o Grecji wedł ug wspomnień z dzieciń stwa z kreskó wek o wyczyny Herkulesa lub o Argonautach, gdzie był o wię cej piaszczystych zboczy i Minotauró w ... p>
Z tej strony wybrzeż a greckiego morza jest duż o zieleni i kwiató w!
Zbliż ają c się do wyspy Lefkada, nasz grecki przyjaciel nagle zamilkł i skrę cił w stronę morza: wtedy stał o się jasne - szykuje niespodziankę !
Nigdy nie był o takiego wybrzeż a, któ re widzieliś my ze zbocza gę stego lasu sosnowego z najczystszym powietrzem podczas naszych wę dró wek. Kolor morza jakoś przypominał nam Biał ą Wyspę w rezerwacie przyrody Ras Mohammed w Egipcie z biał ym piaskiem, ale tam nie ma lasu!
I tutaj!! !
Widzą c naszą reakcję , uś miechają c się z przyjemnoś cią , ż e niespodzianka się udał a, nasza anty-susanin wyprowadził a nas z lasu i zaczę ł a kusić opowieś ciami o kolejnych ciekawych miejscach, któ re bę dą jeszcze pię kniejsze, wię c musimy idź dalej, a nie „upuś ć kotwicę ” tutaj. Nie wierzyliś my i myliliś my się : był o jeszcze pię kniej!
PLAŻ A PORTO KATSIKI
Uważ a się , ż e ta plaż a jest jedną z dziesię ciu najpię kniejszych plaż na ś wiecie. Co prawda nie widzieliś my bezpoś rednio wszystkich pozostał ych dziewię ciu, ale trudno sobie wyobrazić , ż eby mogł o być coś pię kniejszego. Biał y kamyk. Nie woda, ale kryształ gó rski. Sama blada ceglana ś ciana gó ry wzdł uż plaż y, pię kno zakrę tu nadmorskiego pasa był o niesamowite! I wiatr. Wiatr jest tak silny, ż e moż na po prostu oprzeć się na strumieniu powietrza, a potem patrzeć , jak nasza czapka leci w dolnych warstwach zwisają cych ś nież nobiał ych chmur przez dł ugi, dł ugi czas (przyp. autora: udał o nam się zwró cić czapka, ale i tak kupiliś my super miejsce na kolejną czapkę za 7 euro z napisem Greece and Lefkada).
Uś miech po prostu nie znikną ł z naszych twarzy i dlatego mamy pytanie: „Dlaczego trzeba tu umieś cić niebieską flagę , kto jej potrzebuje, kto ma wą tpliwoś ci, ż e jest tak dobrze, co? ”.
No dobra, wspomnienia zalane - niech bę dzie niebieska flaga opró cz tego, co jest, niech nie bę dzie 100, ale 101% przyjemnoś ci (plaż a i flaga).
OCENA PLAŻ Y PORTO KATSIKI: nawet nie wiemy jak ją ocenić - PERŁ A W KORNIE Ś WIATA!
Nie chcieliś my opuszczać plaż y. Ale musisz jeś ć . Po drodze był a knajpka: kawa i coś lokalnego. Nie był o nic z mię sem ani serem. Wzię liś my pą czki z kremem i zimną kawę . Ceny standardowe: kawa 3.5 euro, buł ki od 1.5 do 2.5 euro.
WYSPA LEWA
Naszą znajomoś ć z Lefkadą ograniczyliś my do lunchu na nabrzeż u i kilku pamią tek z lokalnych sklepó w.
WSKAZÓ WKA: Tanie skó rzane sandał y, wysokiej jakoś ci indyjskie lub indonezyjskie pareo oraz biż uterię z opalowego srebra moż na znaleź ć tutaj.
: rozró ż nia się dwa rodzaje opalu: opal szlachetny i opal zwykł y, któ ry ró ż ni się od szlachetnego brakiem gry koloró w na jego powierzchni). Wzię liś my Lehos, kolor morskiej fali.
Wejś cie na wyspę blokuje staroż ytna forteca, a ś cież ka prowadzi przez most pontonowy (niewielki statek, któ ry w razie potrzeby przemieszcza się na brzeg, uwalniają c przejś cie przez kanał dla jachtó w wjeż dż ają cych i opuszczają cych zatokę wyspy ).
Niedaleko Lefkady znajduje się prawosł awny mę ski klasztor Faneromeni, w któ rym moż na kupić akcesoria religijne ze ś wię tych miejsc Palestyny. Na terenie klasztoru znajduje się mał e zoo.
OCENA WYSPY LEFKADA: 5+ (DOSKONAŁ E)
Nastę pnie czekał o na nas miasto Parga.
Co mogę powiedzieć , tylko Parga moż e być pię kniejsza niż Parga czy coś o gó rach? Swoją drogą , tu też są gó ry.
Postanowiliś my wię c nie marnować czasu na drobiazgi i wzią ć mał ą wyspę na pamią tkę .
SKLEP BIŻ UTERII ARGO.
WSKAZÓ WKA – wejdź , zobacz, kup, podzię kuj i przejdź dalej. To bardzo dobry sklep (moż esz polecić nas - gospodyni powinna nas zapamię tać (chł opaki z Ukrainy, któ rzy otrzymali telefon od mechanika okularó w Ray Ban w Salonikach) i dadzą ci zniż kę ). Tu moż na i trzeba coś kupić , bo produkty są wył ą cznie greckie (miasto rzemieś lnikó w znajduje się niedaleko miasta Parga, najprawdopodobniej sprowadza się je z fabryki Lapis (h)) i tu, w tym Sklepie, najwię cej oryginalne srebrne pozł acane przedmioty, któ re widzieliś my podczas naszej podró ż y do Grecji. Cena za produkt to okoł o 25 Euro.
OCENA SKLEPU Z BIŻ UTERIA ARGO: 5+ (DOSKONAŁ E).
Nastę pnie zalecamy spacer wzdł uż nabrzeż a i wspinaczkę na wzgó rze, na któ rym znajdują się ruiny staroż ytnej fortecy Kastro.
Tutaj moż esz odpoczą ć w kawiarni. Ceny są mniej wię cej standardowe, np. ś wież o wyciskany sok kosztuje 3.5 euro.
Jeś li pó jdziesz dalej, zobaczysz pię kną plaż ę .
OCENA MIASTA PARGA: 5+ (DOSKONAŁ E)
Nastę pnie polecamy odwiedzenie miasteczka Perdika, mał ego miasteczka rybackiego, jednego z najbardziej urokliwych miejsc w Grecji, gdzie moż na coś przeką sić w wielu przytulnych tradycyjnych restauracjach i tawernach.
MUSISZ odpoczą ć na plaż y Mega Ntrafi Plaż a Perdica.
WSKAZÓ WKA: mapy nie pokaż ą zjazdu z autostrady na plaż ę - bę dziesz musiał zejś ć po schodach z najbliż szego hotelu, ale w rzeczywistoś ci jest zjazd samochodem z autostrady bezpoś rednio na plaż ę : po prostu trzeba jechać trochę dalej wzdł uż drogi.
Wcześ niej rozmawialiś my o pię knie pierwszych 10 plaż na ś wiecie - naszym zdaniem Mega Ntrafi Beach Perdica w niczym nie ustę puje im. Na brzegu znajduje się kilka hoteli, wię c jeś li naprawdę Ci się tu podobał o, moż esz spró bować szczę ś cia i zostać tu na kilka dni.
OCENA MIASTA PERDIK I PLAŻ Y: 5+ (DOSKONAŁ E)
WYSPA KORFU
Tł o historyczne: Korfu (lub Kerkyra) to wyspa na pó ł nocno-zachodnim wybrzeż u Grecji na Morzu Joń skim, zdominowana przez skaliste gó ry i faliste wybrzeż e z wieloma kurortami. Wyspa stał a się czę ś cią Grecji w 1864 roku, a wcześ niej w ró ż nych okresach należ ał a do Wenecjan, Francuzó w i Brytyjczykó w, co odcisnę ł o pię tno na jej architekturze.
Chronione przez dwie weneckie fortece miasto Korfu sł ynie z krę tych ś redniowiecznych uliczek, arkad w stylu francuskim i majestatycznego Pał acu Ś wię tych Michał a i Jerzego zbudowanego w czasach Imperium Brytyjskiego.
Na Korfu moż na dostać się promem, któ ry kursuje mniej wię cej co godzinę . Opł ata za przejazd wynosi 11 euro w jedną stronę (trzeba mieć przy sobie dokument - mogą poprosić o imię i nazwisko).
Podró ż ują c promem, zobaczysz Albanię po prawej stronie.
W mieś cie Korfu zachował się letni pał ac Mon Repos, wcześ niej należ ą cy do greckiej rodziny kró lewskiej, w któ rym urodził się ksią ż ę Edynburga.
Samoloty lą dują tuż nad portem w kierunku miasta.
Zaraz przed portem lokalni biznesmeni zaoferują Ci wycieczki autokarowe po mieś cie za 25 euro.
W kierunku starego miasta Korfu musisz iś ć wzdł uż nasypu na lewo od portu. Idź wystarczają co daleko. Po przeciwnej stronie nasypu moż esz znaleź ć miejsce, w któ rym moż esz zostawić zbyt cię ż kie plecaki.
Stare miasto zaczyna się od fortecy.
Odniesienie do twierdzy: samo miasto Korfu znajdował o się na wschodnim wybrzeż u w centralnej czę ś ci wyspy pomię dzy dwoma fortecami: „Starą Twierdzą ” („morzem”, „weneckim” lub Paleo Frurio), poł oż oną na wschodnim krań cu miasta odcię ta od miasta sztuczna fosa utworzona w naturalnym drenaż u, pod któ rą znajduje się woda morska. „Nowa forteca” („przybrzeż na” lub Neo Frurio) – w pó ł nocno-zachodniej czę ś ci miasta, skł adają ca się z trzech oddzielnych fortyfikacji poł ą czonych podziemnymi przejś ciami, niezwykle ufortyfikowana i przebudowana przez Francuzó w.
Na ulicach miasta znajduje się duż a liczba sklepó w, na przykł ad wię kszy wybó r rzeczy niż w innych miastach, w któ rych byliś my, a takż e doś ć mał e kawiarenki, w któ rych moż na zrobić sobie przerwę , delektują c się lekki aperitif.
Moż esz ró wnież odwiedzić Nową Twierdzę - wejś cie kosztuje 6 euro.
W centrum miasta znajduje się Katedra ś w. Spirydona – cerkiew Metropolii Korfu, poł oż ona w centrum miasta Korfu na wyspie Korfu. Poś wię cony na cześ ć ś w. Spiridona Trimifuntskiego, uważ anego za patrona wyspy. Znajdują ce się w katedrze relikwie ś wię tego są jednym z najbardziej czczonych sanktuarió w prawosł awnych.
Wokó ł katedry znajduje się wiele sklepó w kupieckich sprzedają cych zaró wno atrybuty religijne, jak i sł odycze oraz pamią tki. Prawie wszyscy sprzedawcy mó wią po rosyjsku.
Moż esz po prostu wę drować po mieś cie wą skimi uliczkami wokó ł centralnych ulic, gdzie powozy cią gnię te przez parę koni z turystami przejeż dż ają obok Ciebie wzdł uż domó w w stylu wł oskim, francuskim i greckim, bogato udekorowanych zielenią i kwiatami.
WSKAZÓ WKA: Polecamy ró wnież zwró cić uwagę na sklepy jubilerskie na Korfu, gdzie na tle ogó lnie wysokich kosztó w moż na znaleź ć bardzo oryginalną biż uterię , na przykł ad buba do bransoletki Pandora z zarysami wyrzeź bione na nim Stare Miasto.
Aby wró cić tą samą drogą – promem wzdł uż wybrzeż a Albanii.
WZNOSZENIE WYSPY KORFU: 5+ (DOSKONAŁ E)
A teraz nadszedł dzień , w któ rym nadszedł czas, aby wró cić do domu przez pó ł setki tuneli i mostó w w Grecji o wartoś ci miliardó w dolaró w przez lotnisko w Salonikach do Stambuł u, a nastę pnie do domu do rodzinnej Odessy.
Przed powrotem do domu zalecamy zakup jadalnych pamią tek w postaci czekolady, sosó w oliwnych, sera feta, wina, a nawet ubrań z niemieckiej baweł ny w supermarkecie LIDL po cenach niż szych niż nawet na Ukrainie.
Pakowanie walizek na lotnisku w Salonikach kosztuje 6 euro.
Znowu zostaliś my nakarmieni w locie – jeszcze raz dzię kuję tureckim liniom lotniczym.
UWAGA: na lotnisku w Stambule NIE musisz wymieniać dolaró w i euro przy wjeź dzie do miasta, ale w drodze powrotnej, jeś li nadal masz tureckie liry, w co mocno wą tpimy, to tutaj, na lotnisku, tam jest duż o wymiany, aby wymienić z powrotem tureckie liry na euro lub dolary.
Kurs wymiany euro, gdy byliś my ś rednio, wynosił 5.55 liry tureckiej za jednego dolara amerykań skiego i 6.4 liry tureckiej za jedno euro, ale kurs dla wszystkich kantoró w w miasto cią gle się zmieniał o - najlepsza stawka był a tradycyjnie w pobliż u Wielkiego Bazaru.
To, co od razu rzuca się w oczy po Grecji, to budynki w Turcji powyż ej 8 pię ter, ponieważ w Grecji praktycznie nie ma drapaczy chmur ze wzglę du na niebezpieczeń stwo trzę sień ziemi.
Tak wię c, po elitarnych wakacjach w Grecji, postanowiliś my skosztować tureckiego podziemia.
Rozkoszowaliś my się wszystkimi 18 euro kosztó w utrzymania dla dwojga: z pierwszego hotelu z bardzo domowym tarasem (wysiedlono nas bez wyjaś nienia - po prostu nie wpuszczono ich do naszego pokoju), ale od razu osiedlili się w są siednim hotel naprzeciwko mostu metra.
HORROR HOTEL W STAMBULU
Powiedzmy od razu, ż e ta cena zawierał a doś ć obfite ś niadania, klimatyzowany pokó j z tarasem na dachu, z któ rego roztacza się pię kny widok na nocny Stambuł , zwł aszcza nocą , oraz darmowe wifi.
Obok hotelu znajduje się meczet.
Na noc zamykaliś my okna w pokoju, ponieważ hotel znajduje się bardzo blisko autostrady i był o bardzo gł oś no.
SZACUNEK BUDŻ ETU HOTELU W STAMBULE: tani i NIE wesoł y
W ten weekend byliś my w ś rodku muzuł mań skich ś wią t, wię c wszystkie place miasta, domy i meczety był y udekorowane wieloma flagami i nocnymi iluminacjami, a we wszystkich sklepach był y wspaniał e zniż ki.
Oczywiś cie, biorą c pod uwagę lokalizację naszego koszmarnego hotelu, natychmiast ruszyliś my w stronę Bazaru Egipskiego.
Wzmianka historyczna: Bazar Egipski (MISIR CARSISI), znany ró wnież jako Targ Egipski, znany ró wnież jako Targ Przypraw, znany ró wnież jako Mysyr-charshysy, to targ znajdują cy się w starej czę ś ci Stambuł u, w dzielnica Eminonu, nawiasem mó wią c, jest to drugi co do wielkoś ci rynek w Stmbul po Wielkim Bazarze. Na terenie rynku egipskiego jest okoł o 100 sklepó w i jest tam wszystko lub prawie wszystko lub prawie wszystko.
Rynek został zbudowany w 1660 roku przez Sultanę Hatice Turhan (dawniej ukraiń ską Nadież dę ), któ ra był a konkubiną suł tana Ibrahima I i matką przyszł ego suł tana Mehmeda IV i począ tkowo rynek był czę ś cią kompleksu Nowego Meczetu.
Warto od razu zauważ yć , ż e zbliż ają c się do Bazaru Egipskiego od strony Nabrzeż a, trzeba jeszcze dojś ć do niego, przechodzą c przez milion sklepó w, sklepikó w i po prostu sprzedawcó w, któ rzy sprzedają towary nie zawsze gorsze niż na samym targu, ale zdecydowanie taniej.
Od ostatniej wyprawy do Stambuł u na Bazar Egipski nic się nie zmienił o - wszystko jest standardowe: sł odycze i przyprawy są w ś rodku, kawa mielona przed wejś ciem KURUKAHVECi MEHMET< /strong> EFENDi strong>, a wokó ł Bazaru znajduje się wiele sklepó w z niemal oryginalnymi przedmiotami i trampkami ś wiatowych marek za 10-12 dolaró w.
Wiedzą c, ż e jutro jest niedziela, a jeś li Bazar Grecki jest nadal otwarty, to Wielki Bazar, z pewnoś cią nie, poszliś my w kierunku tego drugiego.
Jak wiecie, aż do poł owy XIX wieku Kapali-charshi (Wielki Bazar) był centrum handlu niewolnikami, w zwią zku z tym, biorą c pod uwagę dziś obecnoś ć takiego zjawiska/koncepcji jak „zakupoholiczka em>”, sytuacja nie zmienił a się dramatycznie… p>
Budowa Krytego Bazaru rozpoczę ł a się za zdobywcy suł tana Mehmeda II, zaraz po zdobyciu Konstantynopola w 1453 roku. Po trzę sieniu ziemi z 1894 r. przeprowadzono jego zakrojoną na szeroką skalę odbudowę . Najstarsze budynki rynku to stare (Sahaflarbedesteni) i sandał owe (Sandalbedesteni) bedstany znajdują ce się w centrum kompleksu, ze sklepionymi i kopulastymi sufitami. Budynek bazaru ma 18 bram, wś ró d któ rych najbardziej godne uwagi są centralna brama Nuruosmaniye znajdują ca się obok placu Chamberlitash, na któ rej znajduje się napis „Bó g zlitował się nad tym, któ ry poś wię ca się handlowi” oraz brama Beyazit znajdują ca się obok Beyazit Kwadrat.
Ulice rynku zachował y swoje stare nazwy - ulica Kolpachnikov (Kalpaklar Caddesi), ulica Kalyanshchikov (Nargileci Caddesi), ulica Samovar (Semaver Sokak) itp.
Pierwsze wraż enie z bycia w ś rodku to jak pię kna jest architektura i jak wiele uwagi i mił oś ci poś wię cili kupcy ze Stambuł u dekorują c swoje miejsce pracy, czyli z jakim szacunkiem Turcy traktują takie rzemiosł o jako handel, w tym reprezentacja kraju, z któ rego zawsze powinno być przyjemnie przywieź ć coś do zapamię tania.
Coś już się tutaj zmienił o: rabaty stał y się doś ć podejrzane, na przykł ad zaczynają c od 80 USD za srebrny pierś cionek z suł tanitem, zaoferowano nam go za 30 USD, zaczę liś my wą tpić , ż e to prawda i kupiliś my go za 25!
Był wieczó r.
Dlatego od jutra postanowiliś my wracać do domu na ulicę Taksim.
Wracają c z Krytego Bazaru na Bazar Egipski i przechodzą c przez Most Galatsky po prawej stronie, odwiedziliś my kawiarnię MURAT MUHALLEBiCiSi .
Twierdzimy, ż e oto najsmaczniejsza turecka kawa i jedne z najsmaczniejszych sł odyczy w Stambule.
Cena kawy to 9 liró w (okoł o 1.4 euro).
OCENA KAWIARNI MURAT MUHALLEBiCiSi: 5+ (DOSKONAŁ E)
Jeś li przejdziesz przez ulicę i odeprzesz milion mew unoszą cych się w powietrzu, moż esz zaoszczę dzić.20 minut swojego czasu, aby nie iś ć na ulicę Taksim i nie wsią ś ć do kolejki linowej.
Nazwa - TUNELL, taryfa 2.5 liry tureckiej (0.4 euro) - zapł ać tą samą kartą w Stambule.
OCENA TUNELL: szacunek, trochę tureckiej rozkoszy
Zaraz po wyjeź dzie na stacji koń cowej sł ynnego tureckiego tramwaju – jednego z symboli Stambuł u.
Tutaj nie moż esz nurkować w tym pię knym czerwonym tramwaju, ale moż esz zrobić przy nim zdję cie lub wspią ć się na jego stopień – w tym celu tu stoi.
Jeś li pó jdziesz w prawo, po 100 metrach bę dzie przystanek tramwajowy, ale wsiadanie do tramwaju za pierwszym razem - jest niewiele szans, podobnie jak wsiadanie do tramwaju ró wnież najprawdopodobniej nie zadział a, a jeź dzi ze 100% obcią ż eniem wewną trz i 200% obcią ż eniem na schodach na zewną trz!
OCENA TRAMWAJU: trudnoś ć.5 (jak wskazano na zdję ciach numerami, kto wie, o co chodzi, zrozumie)
Ulica Taksim – trzeba duż o chodzić i jest duż o sklepó w.
Taksim Street — wieczna wyprzedaż i zniż ki na wszystko.
TAKSIM STREET OCENA: nie ma wystarczają co duż o pienię dzy, aby kupić wszystko tutaj, chociaż istnieją markowe produkty dobrej jakoś ci, takie jak tam
Nastę pnie wró ciliś my przez TUNEL, pieszo przez Most Galatsky i do hotelu.
Klimatyzacja wł ą czona, okna zamknię te, wszystko - spać .
Rano jedź tramwajem do centrum miasta.
Przystanek znajduje się naprzeciwko Bazaru Egipskiego. Opł ata wynosi 2.5 liry tureckiej (0.4 euro) - zapł ać ponownie kartą Istanbul. Jeś li na karcie nie ma wystarczają cego salda, nie warto przeż yć : niemal wszę dzie na przystankach autobusowych znajdują się automaty biletmatik.
Postanowiliś my pojechać na przystanek Grand Bazaar i wró cić do Bł ę kitnego Meczetu i Hagia Sophia.
NIEBIESKI MECZET lub MECZET SULTANAHMET (Sultanahmet Camii) jest uważ any za jeden z pierwszych meczetó w w Stambule. Meczet ma sześ ć minaretó w: cztery jak zwykle po bokach i dwa nieco niż sze – na zewnę trznych rogach. Jest uważ any za wybitny przykł ad architektury islamskiej i ś wiatowej.
Meczet znajduje się nad brzegiem Morza Marmara, w historycznym centrum Stambuł u w dzielnicy Sultanahmet, naprzeciwko Muzeum Ayasofya. Meczet jest jednym z symboli miasta.
UWAGA: na placu naprzeciwko meczetu znajduje się toaleta publiczna, w któ rej moż na zapł acić zaró wno gotó wką (monetą – 1 lira turecka), jak i biletmatik.
OCENA KART biletmatik: po prostu ś wietnie!
HAGIA SOPHIA - MĄ DROŚ Ć BOŻ A, Ś WIĘ TA ZOFIA KONSTANTYNOPOLA, HAGIA SOPHIA.
W przeszł oś ci patriarchalna katedra prawosł awna, pó ź niej meczet, obecnie muzeum; ś wiatowej sł awy zabytek architektury bizantyjskiej, symbol „zł otego wieku” Bizancjum. Dzisiejsza oficjalna nazwa pomnika to Muzeum Hagia Sophia (Ayasofya Mzesi).
Przez ponad tysią c lat katedra ś w. Zofii w Konstantynopolu pozostawał a najwię kszym koś cioł em w ś wiecie chrześ cijań skim, aż do budowy katedry ś w. Piotra w Rzymie. Wysokoś ć katedry ś w. Zofii wynosi 55.6 metra, ś rednica kopuł y to 31 metró w.
W niedzielę , tak jak się spodziewaliś my, Kryty Bazar był zamknię ty, ale moż na był o spokojnie spacerować po opustoszał ych ulicach wokó ł Bazaru.
Na koniec postanowiliś my odpoczą ć w parku GULHANE: poprosiliś my wszystkich turystó w i mieszkań có w, aby wyszli na pię ć minut, abyś my mogli spacerować sami w tym siedlisku zieleni i spokoju, byliś my posł uszni i szliś my we wspaniał ej izolacji.
OCENA GULHANE PARK: bardzo zielony i kwiecisty
Tu, w centrum miasta, w pobliż u Bł ę kitnego Meczetu, znajduje się ostatni przystanek autobusó w S1, któ re zabiorą Cię z powrotem na lotnisko w Stambule – ich trasa przebiega przez nabrzeż e : trzeba iś ć na przeciwną stronę ulicy od Krytego Bazaru i skrę cić w lewo (w przeciwnym kierunku od centrum miasta).
WAŻ NE: nie zapomnij doł adować karty biletmatik przed wejś ciem do autobusu (przypominamy, ż e bilet na lotnisko kosztuje 18 lir tureckich (okoł o 2.8 euro)).
Biorą c pod uwagę wielkoś ć lotniska, lepiej na samym począ tku kupić wó zek za 1 euro - któ re (moje rodzime euro) moż na zwró cić , gdy wó zek wró ci do stoiska przez zeskanowanie kodu kreskowego, o któ rym należ y pamię tać przy odbiorze wó zka (bardzo szczegó ł owe instrukcje znajdują się na froncie maszyny i zawsze w pobliż u z jakiegoś powodu jest pracownik lotniska w stroju kapitana statku morskiego) .
SZACUNEK ZWROTU EURO DLA PRZEWOZU: kł amiesz, nie weź miesz - to jest moje Euro!
Nawiasem mó wią c, jest kilka ż artó w ze zniż kami na lotnisku Duty free of Istanbul, na przykł ad kup teraz za 150 euro, a podczas nastę pnej podró ż y przez to lotnisko moż esz uzyskać zniż kę.20%, na przykł ad: „ Pocał uję cię wię c, jeś li chcesz...".
OCENA STABILNA: 5+ (DOSKONAŁ E)
RASING TURCJA: 5+ (DOSKONAŁ E)
Samolot znó w się zasili i znowu NIE bę dziesz mó gł obejrzeć filmu do koń ca – lot trwa tylko cztery ponad godzinę .
To wszystko!
Chociaż nie, wcześ niej był y proś by o cennik.
Czy potrzebujesz cen? Mamy ich!
CENY (EUR) ZA WSZYSTKO W MAJU 2019:
0.0 – zdję cia i selfie na wakacjach (Grecja i Turcja)
0.1 – plastikowa torba w supermarkecie (Grecja)
0.13 - woda pitna w supermarkecie, 0.5l (Grecja)
0.15 - zewnę trzna woda pitna, 0.5 l (Turcja)
0.27 – paczka karmy dla kotó w w supermarkecie (Grecja)
04 - kawa mielona w supermarkecie, 96 gramó w (Grecja)
1.12 – plastikowa salaterka w supermarkecie (Grecja)
1.19 – jogurt w supermarkecie, 200 gramó w (Grecja)
1.39 – frytki w supermarkecie, 200 gramó w (Grecja)
1.2-1.5 - pomidor w supermarkecie (Grecja)
1.23 - piwo w supermarkecie, 0.5l (Grecja)
1.28 - jednorazowe talerze w supermarkecie, 10 szt. (Grecja)
1.4 – naturalna kawa w kawiarni (Turcja)
1.46 - naturalny sok w supermarkecie, 1l (Grecja)
1.5 - lody, jedna gał ka (Grecja)
1.56 - naturalny ś wież o wyciskany sok, 250 gramó w (Turcja)
1.6 - oliwki w supermarkecie, 200 gramó w (Grecja)
1.6 – lawasz z kurczakiem (Grecja)
1.6 - jajka kurze w supermarkecie, 10 sztuk (Grecja)
1.6-1.7 - benzyna na stacji benzynowej, 1l (Grecja)
1.65 - kieł basa w supermarkecie, 140 gramó w (Grecja)
1.72 – ciasteczka owsiane w supermarkecie, 200 gramó w (Grecja)
1.79 - ser tostowy w supermarkecie, 300 gramó w (Grecja)
1.8 - arbuz w supermarkecie, 1kg (Grecja)
1.99 - Ser Gouda w supermarkecie (Grecja)
2 - pomarań cze na rynku, 1kg (Grecja)
2 - truskawki na rynku, 1kg (Grecja)
2.25 - mango na rynku, 1kg (Grecja)
2.2-2.5 – obrzydliwa kawiarnia (Grecja)
2.3 — naturalny sok z granató w w supermarkecie (Grecja)
2.3-2.5 – naturalna kawa w kawiarni (Grecja)
2.3-2.7 - wino w supermarkecie, 1.5l (Grecja)
2.34 – bylyk ekmek na nabrzeż u Stambuł u (Turcja)
2.45 - tuń czyk w supermarkecie, puszka 3x80 gramó w (Grecja)
2.5-3.5 - kumkwat w supermarkecie, 1 kg (Grecja)
2.53 - czekolada w supermarkecie, 250 gramó w (Grecja)
2.55 - herbatniki sł omkowe w supermarkecie, 2 opakowania (Grecja)
2.8 – opł ata za przejazd autobusem z lotniska do centrum Stambuł u (Turcja)
2.9 – lody na Korfu, jedna gał ka (Grecja)
3 – mini dondurma + pokaz lodó w (Turcja)
3 - wejś cie do klasztoru, Agios Meteora (Grecja)
3 – krzyż w klasztorze (Grecja)
3 — T-shirt dla mę ż czyzn w pobliż u targu (Turcja)
3-5 – mał e ikony w drewnianej ramie (Grecja)
3.2 – bł oto w kawiarni + napó j (Grecja)
3.5 - morela w supermarkecie, 1 kg (Grecja)
7-12 - srebrny pierś cień na palce (Grecja)
7.5 — czapka z daszkiem (Grecja)
8 – koktajl w restauracji (Grecja)
8 – czapka w sklepie (Turcja)
8.14 – filet z kurczaka w supermarkecie (Grecja)
8-9 - szmaciane trampki na bazarze (Turcja)
8-9 - wysokiej jakoś ci koszula mę ska na rynku (Turcja)
10 - oliwkowy krem do ciał a (Grecja)
10 - ser w supermarkecie, 1 kg (Grecja)
10-12 – T-shirt mę ski (Grecja)
11 – opł ata za prom w jedną stronę na Korfu (Grecja)
13 – skó rzane buty mę skie ze zniż ką (Stambuł )
15 – markowe dż insy damskie ze zniż ką (Stambuł )
15-30 - srebrny pierś cionek z opalem (Grecja)
18 – rę cznik plaż owy (Grecja)
18 - nocleg w pokoju hotelowym dla dwojga ze ś niadaniem (Turcja)
18 - zakwaterowanie w pokoju hotelowym dla dwojga bez ś niadania (Grecja)
22 – skó rzane buty damskie w sklepie (Turcja)
22-25 i do 50 - srebrna buba na bransoletkę Pandora (Grecja)
25 i powyż ej – skó rzane buty damskie (Turcja)
25 – biż uteria srebrna (Grecja)
25-35 – baweł niana koszula mę ska (Grecja)
25-30 – mę skie skó rzane trampki (Turcja)
29 – perfumy ze zniż ką w strefie wolnocł owej na lotnisku w Stambule (Turcja)
29 – skó rzane klapki mę skie (Grecja)
50 - obiad w restauracji, 6 dań + piwo (Grecja)
50 - wypoż yczenie ł odzi na pó ł dnia, w tym koszt benzyny (Grecja)
60 – baweł niana sukienka damska (Grecja)
65 - kolacja w restauracji, 8 dań + wino (Grecja)
65 – skó rzany portfel (Grecja)
65 – mę skie skó rzane sandał y (Grecja)
65 – lniana sukienka damska (Grecja)
70 i wię cej – wł oskie skó rzane buty (Grecja)
88 — ser feta w supermarkecie (Grecja)
89 i wię cej – okulary przeciwsł oneczne w sklepie (Grecja)
10.000 000 to przybliż ony koszt budowy jednego odcinka drogi pł atnej (Grecja)
miliardy - koszt drogi, mostó w i tuneli z Salonik do Sivot (Grecja)
ohreneliard – wraż enia z widokó w Grecji i zniż ki w Turcji
Ale moż emy powiedzieć jedno – widok orki domowej z samolotu jest ł adniejszy niż wszystko, co widzieliś my wcześ niej!
Dzię kuję wszystkim!
To na pewno!
WAŻ NE: ocena Ś wię ta zależ y od oceny Przeglą du!