Notatki katalońskie. Zamiast przedmowy
1. Barcelona jest stolicą autonomicznego regionu Katalonii i prowincji o tej samej nazwie. Port na Morzu Balearskim, 120 km od granicy z Francją . Najwię kszy oś rodek przemysł owo-handlowy Hiszpanii. Barcelona to „nie Hiszpania”, Barcelona to Katalonia, w sercu niezależ ne miasto, ż yją ce oddzielnym ż yciem, w niekoń czą cym się wirze ś wię towania, hał aś liwi turyś ci i mieszkań cy wszystkich koloró w (przepraszam za kalambur) i narodó w, niesamowita architektura wszechczasó w, Kuchnia ś ró dziemnomorska, zapalają ca muzyka, wzburzone i niesforne morze. . .
2. Populacja Barcelony wynosi 1.6 miliona osó b. Barcelona jest drugim po Madrycie najbardziej zaludnionym miastem w Hiszpanii i dziesią tym w Unii Europejskiej. Przedmieś cia miasta zamieszkuje 3 miliony mieszkań có w, podczas gdy prowincja Barcelona ma prawie 5 milionó w mieszkań có w. Mieszkań cy Barcelony to Kataloń czycy i nie daj Boż e nazywać ich Hiszpanami. Dumny, wesoł y, hał aś liwy i niespieszny, nie mó wią cy po angielsku, ale chę tnie odpowiem po kataloń sku i nie ma znaczenia, ż e nic nie rozumiesz. Moż esz zapomnieć o rozmó wkach, one ci nie pomogą (no, jeś li tylko biegle rozumiesz kataloń ski lub hiszpań ski). Nieco leniwy, jak wszyscy nadmorski mieszkań cy, któ rzy kochają wygodę i tworzą ją wokó ł siebie we wszystkich sferach ż ycia. Gotowe na eksperymenty, kreatywne – nie bez powodu miasto dał o ś wiatu Gaudiemu, Miro i Dali.
3. Historia miasta liczy prawie 2 tysią ce lat i prawdopodobnie jest to jedno z nielicznych miast, w któ rych te tysią clecia moż na zobaczyć na wł asne oczy. Imponują cy wkł ad w rozwó j miasta miał y ś wiatowe wystawy z przeł omu XIX i XX wieku, kolejnym krokiem był y igrzyska olimpijskie w 1992 roku. W 2004 roku w Barcelonie odbył o się Ś wiatowe Forum Kultury. W marcu 2010 roku Barcelona został a stolicą Unii dla Ś ró dziemnomorza, któ ra obejmuje 43 kraje. W przeciwień stwie do wielu europejskich stolic, gdzie gł ó wne atrakcje skupiają się w historycznym centrum, Barcelona „rozproszył a” je po wszystkich, nawet najbardziej odległ ych dzielnicach.
4. Barcelona - mekka turystyki. Wydaje się , ż e w mieś cie jest wię cej turystó w niż mieszkań có w. Jeś li nie lubisz chodzić w tł umie, wybierz się na nocne spacery po mieś cie (na szczę ś cie jest to bezpieczne) lub przyjedź „poza sezonem” (chociaż ten koncept prawie nigdy się tu nie zdarza). Sieć transportu publicznego jest dobrze rozwinię ta. Tramwaj, metro, autobus, pocią g + kolejka linowa (do Tibidabo i Montjuic). Bilet jednorazowy kosztuje 2 euro. Sprzedawane są subskrypcje na 10.50 lub wię cej wycieczek. Kupują c je duż o oszczę dzasz, bo jeden przejazd kosztuje trochę mniej niż euro, a poza tym bilet bę dzie waż ny 75 minut od momentu pierwszego kompostownika (transport moż na zmienić , ale bilet wymaga za każ dym razem uderzony). Na wszystkich przystankach zobaczysz mega-mapę tras, rozkł ad jazdy oraz elektroniczną tablicę wynikó w, któ ra poinformuje Cię o kolejnym autobusie. Warto ró wnież zauważ yć , ż e przedmieś cia Barcelony podzielone są na strefy – od 1 do 6. Sama Barç a, a takż e Castellfedels i kilka innych miast, znajdują się w pierwszej strefie, w któ rej obowią zują wskazane taryfy. Ponadto taryfy rosną w zależ noś ci od stref.
5. Bass turystyczny - niewą tpliwie wygodny i akceptowalny (w poró wnaniu do innych cen) rzecz - 26 euro/1 dzień lub 34 euro/2 dni. W mieś cie są.3 szlaki turystyczne. Czerwony - najpopularniejszy - obejmuje Montjuic, promenadę , Plaza Catalunya i Dzielnicę Niezgody (zasadniczo gł ó wny punkt obowią zkowy miasta). Niebieski - prowadzi przez "wyż szy poziom miasta", obok Parku Gü ell i Sagrada Familia. Zieleń jest bardzo specyficzna i warta uwagi tylko wtedy, gdy masz wystarczają co duż o czasu i interesujesz się nowoczesną architekturą (wioska olimpijska, nowoczesne dzielnice, nabrzeż e). IMHO, moż esz spokojnie obejś ć się bez basowych turystó w (tak jak my) i zobaczyć miasto na wł asną rę kę . Okolicznoś ci (a raczej pogoda) sprawił y, ż e mimo wszystko jechaliś my autobusem po cał ym dniu i jestem gotó w przyznać , ż e jest to bardzo wygodne i pouczają ce (ale trochę drogie). Wszystko zależ y od Twoich preferencji ; )
6. Miasto jest naprawdę zanurzone w zieleni. Ogrody, parki, skwery dosł ownie na każ dym kroku. Pię kne fontanny, wykonane zaró wno w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym, obecne są niemal w każ dym zielonym zaką tku miasta.
7. Kuchnia to bajka, gastronomiczny raj i fontanna emocji. Przygotuj się na kolejki w dobrych placó wkach i zawsze dokł adnie sprawdzaj rachunki (niestety precedensy oszustw zdarzał y się wię cej niż raz). Obiad w turystycznej czę ś ci miasta kosztuje ś rednio okoł o 40 euro za dwie osoby. Kolacja (z winem) - 60-70 euro. Przygotuj się na to, ż e ś niadanie moż na zjeś ć gł ó wnie tylko w hotelu, ponieważ . wię kszoś ć kawiarni i restauracji nie otwiera się przed 12.
8. Outlety zlokalizowane są gł ó wnie poza miastem, choć są też w jego granicach. Raj dla kupują cych, a w okresie letnich wyprzedaż y od razu dokupić dodatkową torbę na zakupy
9. Ceny za wszystkie usł ugi są doś ć wysokie (wybaczcie, ale po ostatniej podró ż y do Czech, któ ra w tych sprawach jest demokratyczna, jest bardzo uderzają ca).
10. Wypoż yczenie samochodu – jeś li (tak jak my ) nie zawracaliś cie sobie gł owy rezerwacją samochodu z wyprzedzeniem, bą dź cie przygotowani na to, ż e tego dnia jest to doś ć trudne. Dodatkowo auta mają stał y dzienny przebieg (dla aut mał ych - ok. 100 km, dla aut klasy ś redniej - ok. 350 km). Za nadwyż kę trzeba dopł acić (okoł o 0.15 euro/km). Cena za samochó d zazwyczaj nie zawiera ubezpieczenia i podatkó w, co podnosi koszt wynajmu o 40 proc. . Znowu te warunki obowią zują przy wynajmie dobowym, przy rezerwacji z wyprzedzeniem warunki są znacznie bardziej do zaakceptowania.
11. Ale ogó lnie miasto jest magiczne i niezapomniane, choć osobliwe i charakterystyczne, jednak jak prawdziwa kataloń ska pię knoś ć !
W kolejnych opowiadaniach szczegó ł owo opiszę naszą podró ż . Dzię kuję za uwagę : )