Emiraty: 10 plusów odpoczynku w Ramadanie czyli „nie odmawiaj sobie niczego, ale nie zapomnij
Tego lata, ze swoim wyniszczają cym upał em, kiedy nawet powiew wiatru nie zakł ó ca upał u, postawił o ostatnią kulę w pytaniu - czy latem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest za gorą co, ż eby tam jechać ? ! Po naszym 40-45° upale wydawał o się już , ż e nic nie moż e być straszne. Ponadto rozumiemy, ż e jedziemy do kraju wysoko rozwinię tego, gdzie sprawa ta zostanie rozwią zana racjonalnie i optymalnie. Patrzą c w przyszł oś ć zauważ ę , ż e nasze nadzieje był y w peł ni uzasadnione, nawet przystanki autobusowe wyposaż one są w klimatyzatory.
Lotnisko jest ogromne, ale przestrzeń nie jest tak ruchliwa jak w sezonie. Jak powiedział jeden z lokalnych arabskich mieszkań có w, w tym miesią cu jest 10 razy mniej odwiedzają cych niż zwykle, to pierwszy plus.
Do Dubaju jedziemy pod koniec sierpnia, pod koniec sezonu letniego. Miasto spotyka się nocą przy 36-stopniowym upale. Wyglą da na to, ż e jesteś w saunie i myś lisz – oj, co bę dzie w cią gu dnia? ! Postanawiam – „Pobiegnę z hotelu do auta”.
Hotel Sheraton znajduje się w centrum miasta, w jednej z popularnych dzielnic handlowych na Mankhool Street, w dzielnicy Bur Dubai, 4 km od mię dzynarodowego lotniska, w jego czę ś ci biznesowej, ską d ł atwo dostać się do centró w handlowych i bazaró w. Hotel jest miejski, do plaż y jest 5 km, ale codziennie od 9.30 do 13.30 kursował tam autobus. Z powodu Ramadanu był o w poł owie puste.
Morze jest czyste, plaż e darmowe - drugi plus. Ludzi jest niewiele, a w najczystszej wodzie moż na pł ywać do woli.
Nasz pokó j hotelowy jest duż y - 30 m2 i wychodzi na ruchliwą ulicę . W pokoju znajdują się wszystkie kosmetyki, szlafrok, kapcie, indywidualnie regulowana klimatyzacja, suszarka do wł osó w, sejf. W pokoju jest też czajnik, herbata/kawa, z któ rej jako turysta nie mogę się nie radować . Uwielbiam, wiesz, siedzieć , pić kawę w „domowym” nieformalnym otoczeniu. Basen znajduje się na dachu budynku.
Ponieważ odwiedzają cych jest niewielu - trzeci plus, my i 5-6 innych osó b jemy rano ś niadanie w restauracji! Ciastka, naleś niki, dż emy, jogurty, dwa rodzaje kieł basek, ryż , pita, ziemniaki, marynarki, jajecznica z nadzieniem, sał atki. Podają herbatę i kawę . Herbata jest pakowana, a kawa jest ś wież o parzona i doskonał ej jakoś ci.
Nic dziwnego, ż e przed wyjazdem czytamy opinie turystó w. Skorzystaliś my z doś wiadczenia opisanego w jednej z recenzji. Nie chcieliś my zostawiać kaucji w dolarach, któ rą musieliś my zwró cić w dirhamach wychodzą c z hotelu. Ponieważ lot jest o 4 nad ranem, dirhamy w takiej iloś ci oczywiś cie nam się nie przydadzą . Dlatego poprosiliś my o usunię cie zawartoś ci mini-baru, tł umaczą c, ż e nie bę dziemy z niego korzystać , oraz ż e wszystkie pł atnoś ci w hotelu bę dą dokonywane gotó wką .
Był o to dla nas wygodne, ponieważ w hotelu jedliś my tylko ś niadanie, a potem wycieczki i wycieczki na cał y dzień .
Przed wyjazdem dokł adnie zapoznajemy się z zasadami postę powania w Emiratach. Nie tylko jest to pań stwo muzuł mań skie i monitoruje przestrzeganie zasad moralnych, ale takż e nasza podró ż przypada na sam miesią c Ramadan i dlatego istnieje o rzą d wielkoś ci wię cej ograniczeń . Cytuję : „Zwyczaje są szczegó lnie ś ciś le przestrzegane w ś wię tym miesią cu Ramadan. Nie ró b niczego, co mogł oby obraż ać lokalne tradycje lub wierzenia religijne”. Podczas ś wię tego miesią ca muzuł manie poszczą od wschodu do zachodu sł oń ca. Dlatego goś ciom z kraju nie zaleca się (trzeba zrozumieć , ż e nie wolno! ) jeś ć , pić , palić , a nawet ż uć gumę w miejscach publicznych i na ulicy. Nie wspominam „nie zaleca się fotografowania budynkó w rzą dowych, instalacji wojskowych, rezydencji za pustymi pł otami. Fotografowanie miejscowych arabskich kobiet jest niedopuszczalne. Jeś li chcesz sfotografować miejscowych mę ż czyzn, najpierw poproś ich o pozwolenie. Po takich poż egnalnych sł owach nie chciał em fotografować ani mę ż czyzn, ani kobiet, a ponadto starał em się , aby przypadkiem nie weszli w kadr i nagle uznali, ż e specjalnie je fotografował em. I to nie są horrory.
Podczas jednej z wycieczek do Dubai Mall jedna z naszych turystó w chciał a się napić (co jest dla nas cał kiem naturalne w tym upale i dlaczego nie, nie przyję liś my islamu! ), odsunę ł a się na bok, rozejrzał a się i nikogo nie zauważ ają c , pijany z butelek. Poklepano ją od tył u po ramieniu, a stoją cy obok niej policjant przył oż ył jej do nosa wizytó wkę , na któ rej wyraź nie i wyraź nie był o napisane (po angielsku), ż e picie jest zabronione. Wysiadł z przeraż eniem. Ostrzegają , ż e wideo jest wszę dzie i nie tylko w centrach handlowych, ale takż e na ulicach. Dlatego i z wielu innych powodó w przestę pczoś ć praktycznie nie istnieje. Zostaw samochody i drzwi otwarte.
Przewodnicy wyjaś niają , ż e celowe picie alkoholu w obecnoś ci muzuł manina skutkuje aresztowaniem lub wysoką grzywną (500 dolaró w). Chodziliś my tylko z zakrytymi ramionami i szyją i oczywiś cie nie w kró tkich strojach. W takim upale, kiedy nawet pię ciominutowe wyjś cie z auta denerwuje, nie jest to zbyt wygodne.
Teraz trochę o gospodarzu - Pustynne przygody. Kiedy spotkaliś my się na lotnisku i powiedziano nam, ż e za 2 minuty nasz kierowca przyjedzie i zawiezie nas do hotelu, przygotowaliś my się do czekania i byliś my zaskoczeni, ż e kierowca już stoi w pobliż u. Nastę pnie firma goszczą ca dobrze zorganizował a nasz wczesny wyjazd (dbają c o suche racje ż ywnoś ciowe) i przeprowadził a wycieczki. Po raz pierwszy napotkaliś my tak zwany przedział oczekiwania, na przykł ad czekaj od 8.30 do 8.45. Jasne, zrozumiał e i nie drgają ce 15-20 minut oczekiwania. Przyjechali i odebrali na czas. Odbyliś my trzy wycieczki: do Abu Zabi, do 6 Emirató w i do nowoczesnego Dubaju. W zwią zku z Ramadanem jest mał o osó b, poszł o 5-10 osó b. Znaczą cy plus (czwarty! ), Moż esz zapytać o wszystko szczegó ł owo i dowiedzieć się od przewodnika, któ ry jest bezpoś rednio w Ciebie zaangaż owany, oczywiś cie nie indywidualną wycieczkę , ale jeszcze wię kszą uwagę . Pierwsza trasa odbył a się szykowną Toyotą Venza, podczas drugiej mieliś my 5 osó b w autobusie. Oczywiś cie wszę dzie był y klimatyzatory, po drodze rozprowadzano chł odną wodę mineralną .
Pią ty plus to to, ż e wycieczki moż na zarezerwować dzisiaj na jutro, a raczej po przybyciu na 23:00, aby nie stracić dnia wtorkowego, kiedy wycieczka do Abu Dhabi jest moż liwa, zadzwoniliś my do naszego przewodnika i już rano o 8.30 wybraliś my się na wycieczkę do stolicy kraju.
Abu Dhabi jest stolicą ZEA, najwię kszego producenta ropy (Dubaj 2 miejsce). Tł umaczy to aktywną budowę drapaczy chmur, autostrad, rozwinię ty przemysł turystyczny. Mijamy Jebel Ali, najwię kszy na ś wiecie obiekt portowy, ale szczegó lnie uderzył w Wielki Meczet, trzeci na ś wiecie pod wzglę dem liczby modlą cych się jednocześ nie wiernych (42 tys. osó b) po Mekce i Medynie. Moż esz robić zdję cia wszystkiego opró cz mauzoleum, gdzie przez wiele dni chowane są prochy szejka i 4 muezinó w, bez przerwy czytają modlitwy. Wchodzimy na teren meczetu i ubieramy się w dł ugie czarne szaty i te same szaliki. Nawet grzywka musi zostać usunię ta. Mę ż czyź ni ubierają się na biał o i zdejmują c buty wchodzimy do meczetu. Ogromny perski dywan pokrywa podł ogę , a stopy zapadają się w jego mię kki wł os. Nici dywanu mogą dwukrotnie okrą ż yć kulę ziemską i zawią zać kokardę . Został przywieziony dwoma samolotami i już na miejscu przymocowany. Trzy wspaniał e ż yrandole Swarovski. Nie sposó b oderwać oczu od takiego pię kna i wielkoś ci. Marmurowe podł ogi, wył oż one kafelkami drzwi, ś ciany pokryte formowanymi kwiatami i wzorami. Wszystko jest godne podziwu. Meczet posiada kolekcję Koranó w w ró ż nych oprawach. Są miejsca i rzeczy do sfotografowania. Odwiedzamy alejkę przy Concorde Square i jest na niej 7 symboli, któ re uosabiają.7 emirató w - armata, wież a straż nicza, czapka do przykrywania jedzenia, dzbanek do kawy dalla, naczynie na wodę ró ż aną , miska do palenia kadzideł .
Mijamy odnowione Nabrzeż e i trafiamy do Etnograficznej Wioski Dziedzictwa, stworzonej przez zakon Szejka Zayeda bin Sultana al Nahyana w celu zapoznania się ze staroż ytną historią kraju. To wł aś nie temu szejkowi kraj zawdzię cza swó j dobrobyt, jest szanowany i kochany. Rzadka w naszych czasach jest taka mił oś ć do swoich wł adcó w, ale jest w peł ni uzasadniona. Ró wnież teraz kochaj i szanuj jego syna. 39 lat temu szejk zebrał na pustyni swoich Arabó w i powiedział , ż e zbuduje dla nich raj. Zapytany, co mają zrobić , szejk odpowiedział - siedzieć i czekać . I tak czekaliś my. Arabowie wszystko dostali w domu, jeś li nie ma pienię dzy, mają zapewniony tzw. dom ludowy. Oznacza to, ż e zapewnione są bezpł atne domy i dopł aty do aranż acji mieszkania. Przejechaliś my przez pustynię i zobaczyliś my domy tych ludzi. Taka doś ć duż a willa z duż ą dział ką , czę sto zatopiona w zieleni. Każ dego dnia w każ dy zaką tek pustyni, gdzie znajdują się domy ludzi, przyjeż dż a samochó d i napeł nia zbiornik na wodę zainstalowany na dachu. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich edukacja jest bezpł atna, zaró wno szkolna, jak i wyż sza. Zdolne dzieci mają moż liwoś ć studiowania wedł ug wł asnego wyboru na dowolnym prestiż owym uniwersytecie na ś wiecie. Tam pań stwo pł aci za mieszkanie (oddzielne), a takż e daje 5000 dolaró w na utrzymanie. Szpitale są bezpł atne, a chory Arab ma osobny pokó j. W przypadku poważ nej choroby samolot dowiezie Cię bezpł atnie do dowolnej kliniki na leczenie. Kiedy rodzi się dziecko, rodzina otrzymuje od 5.000 do 20.000 dolaró w i willę . Mieszkanie pozostaje wł asnoś cią i moż na je wynają ć . Energia elektryczna dla mieszkań có w ZEA jest o 70% tań sza niż dla obcokrajowcó w, biorą c pod uwagę cią gł ą pracę klimatyzatoró w, jest to znaczą ce. Zasił ki otrzymują wdowy, sieroty, osoby starsze, niepeł nosprawne. Pań stwo wspiera przedsię biorczoś ć i inwestycje zagraniczne. Ale każ dy, kto chce zorganizować swó j biznes w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, musi pozyskać wsparcie lokalnego mieszkań ca, któ ry jest jego gwarantem i posiada 51% udział ó w, niezależ nie od tego, czy bierze udział w biznesie, czy nie. Dlatego kupują drogie wille, luksusowe samochody w salonach samochodowych. Oznacza to, ż e wszyscy Arabowie są wł aś cicielami, wieloma milionerami, bogatymi i pewnymi siebie dziś i jutro. Dlaczego nie mieliby kochać swoich wł adcó w!
Coś odcią gnę ł o mnie od wycieczek, wię c bę dę kontynuować . Wycieczka po 6 Emiratach ró wnież nie jest ucią ż liwa. Najciekawszy moim zdaniem jest Wielki Kanion Gó r Hajjar, któ ry wedł ug recenzji nie ustę puje swojemu amerykań skiemu odpowiednikowi. Niestety, nie mogę osą dzać . Gł ę bokoś ć od 80 do 150 metró w. W samym kanionie jakieś.30 lat temu ż ył y plemiona gó rskie, któ re w rzeczywistoś ci prowadził y prymitywny tryb ż ycia! Emiraty ró ż nią się od siebie i oczywiś cie stolica i Dubaj to najbogatsze emiraty.
Sharjah jest skromniejsza, a Ajman, Umm Al Quwain są już doś ć skromne. Choć po drodze widzieliś my plan rozwoju emirató w – imponują cy. Uważ a się , ż e emiraty realizują zasadę „od każ dego wedł ug jego moż liwoś ci, każ demu wedł ug jego potrzeb”. Fujairah jest emiratem rolniczym, stą d pochodzą wszystkie warzywa i owoce w kraju. Pł ywaliś my tam na Oceanie Indyjskim po sł ynnych plaż ach, widzieliś my kraba biegają cego po piasku i podziwialiś my niesamowitą scenerię .
Po drodze mieliś my mał y wypadek, samochó d skrę cają c uderzył w nasz autobus w bok i trochę go podrapał , chociaż sam otrzymał wię ksze uszkodzenia. Mieliś my okazję obserwować pracę lokalnej policji drogowej. Po 10 minutach przyjechał policjant, sporzą dził raport, po czym poszedł i podpisał go na komisariacie. Wszystko zaję ł o 30 minut. Nie chcę rysować analogii i komentować .
Wszystkie wycieczki zaczynają się okoł o 21:00 i koń czą się o 18:00. To jest z obiadem w restauracji. Wycieczka „6 Emirató w” kosztuje 100 USD, Abu Zabi 70 USD, nowoczesny Dubaj 110 USD. Na wszystkich wycieczkach robili mał e zniż ki - 5-10 USD. Mał y, ale szó sty plus!
Metro to osobna historia. Został uruchomiony 9 wrześ nia 2009 r. o 09.09. 09. Samochody ró ż nią się mię dzy sobą - pierwszy zł oty, jest samochó d dla kobiet i dzieci oraz wspó lny. Jest niewielka ró ż nica w cenie, zł oty wagon to 8 dirhamó w, a prosty to 6 dirhamó w (1 dolar - 0.36 dirhama). Na dworcu bardzo sympatyczna kasjerka wyjaś nił a, jak usią ś ć , doką d się udać . Osobliwoś cią jest to, ż e kwota z karty biletowej jest odczytywana na koń cowej stacji Twojej podró ż y, a zatem, jeś li nie przybył eś , jest uważ ana za mniejszą , jeś li się przeprowadził eś , nie zostaniesz zwolniony, dopó ki nie zapł acisz ró ż nicy. Przewodnik, z któ rym pojechaliś my do Abu Dhabi, powiedział nam, ż e w dniu startu na każ dym peronie był o 6-7 policjantó w i jeś li ktoś przenió sł swoją stację lub nie dotarł do punktu wcześ niej pł acono karę w wysokoś ci 500 dirhamó w. Postanowiliś my sami nie sprawdzać , czy to prawda (jak się pó ź niej okazał o, po prostu musieliś my dopł acić , jeś li jechaliś my wię cej) i dlatego byliś my zdenerwowani i zmartwieni - bez wzglę du na to, jak mijamy stację ). Nocny spektakl Dubaju był wspaniał y. W „zł otym” powozie jechaliś my w kierunku Dubai Mall. Wolny samochó d, wygodne niebieskie siedzenia, osobne porę cze dla niepeł nosprawnych, konduktor w każ dym wagonie, monitor z bież nią . Stacja przystankowa i nastę pny spiker są stale zgł aszane. Metro jest jednoszynowe, jechaliś my w pierwszym wagonie i patrzyliś my z potencjalnego siedzenia kierowcy prosto na szynę , po któ rej pę dzi pocią g. Wraż enia nie do opisania - jak w ksią ż kach science fiction patrzysz przed siebie, a miasto ze swoimi drapaczami chmur, torami, ś wiatł ami pę dzi w Twoją stronę !
Wcześ niej, pokazują c nowoczesny Dubaj, pokazywali Burj Dubai jako najwyż szy budynek na ś wiecie, ale teraz Sail nie jest tak imponują cy, ale Burj Khalifa to cud dzień i noc! Najwyż szy wież owiec na ś wiecie ma 828 metró w. Zaczę to ją budować w 2004 roku, a przed otwarciem 4 stycznia 2010 nikt tak naprawdę nie wiedział , ile bę dzie pię ter. Okazał o się , ż e to 160, ponad 50.000 m2 powierzchni na biura i mieszkania, 2.000 szklanych paneli. Dla wielu wskaź nikó w ten gigantyczny budynek jest wymieniony w Księ dze Rekordó w Guinnessa jako najwyż szy budynek mieszkalny, najwyż sza wyrzutnia na 124. pię trze, najdł uż szy szyb windy itp. Wjeż dż aliś my windą z prę dkoś cią.10 metró w na sekundę ! Ruch nie jest wyczuwalny, ale uszy są trochę zatkane. Widok z tarasu widokowego jest niesamowity. Wyglą dasz jak z okna samolotu, nie moż esz poró wnać widoku z wysokoś ci 828 metró w z niczym innym! Wież owce, drogi, ś piewają ca fontanna – wszystko wyglą da jak makieta z gó ry. W pobliż u zainstalowane są monitory-lornetki, z któ rych moż na oglą dać obiekt w nocy iw dzień , powię kszać go i powię kszać . Wszę dzie ochrona, przepustki, bilety, wszystko pię knie i pompatycznie, ze ś wiadomoś cią wielkoś ci tego budynku. Jest też historia powstania tego projektu, interaktywna mapa ś wiata i poró wnania z innymi wysokimi budynkami na ś wiecie (np. najwyż szy budynek CN Tower w Toronto miał.553 m, a Wież a Eiffla jest generalnie „mię kiszem”. ” - 324 m). Na tę wycieczkę dostaliś my się w 30 minut, choć w normalnych godzinach kolejki są kolosalne - to sió dmy plus.
W rejonie Dubai Marina odwiedziliś my Madinat Souk, ś wietne miejsce na relaks: mini-Wenecję , przekopane kanał y, pł ywają ce gondole – romans. Widzieliś my „ó smy cud ś wiata” – sztuczną wyspę Palma, przejeż dż ają c tunelem pod Zatoką Perską , wyobraż ają c sobie, ile wody napiera z gó ry. Zrobiliś my zdję cia przed znanym na cał ym ś wiecie Hotelem Atlantis.
Dubai Mall to osobna historia. Opró cz tego, ż e znajduje się tu wiele butikó w, sklepó w, kawiarni, restauracji, obiektó w rekreacyjnych, mieś ci się w nim oszał amiają ce oceanarium i centrum badawcze. Ryby w ogromnych iloś ciach, rekiny, pł aszczki pł ywają wokó ł ciebie, nad tobą . Jedna pł aszczka zareagował a na obecnoś ć osoby i ruch jego rę ki przez szybę . Jakby wcierał i wygrzewał się pod gł aszczą cą dł onią . Wszyscy zamarli, był o ś wietnie! Pię kne kaskady wody - pomnik „Natychmiastowy”. Nurkowie lecą w dó ł przed wejś ciem do wody, naprawdę MIG!
Oczywiś cie dziwnie jest widzieć zamknię te kawiarnie, restauracje, szczelnie zastawione wszystkimi witrynami z jedzeniem i napojami, tylko niektó re sprzedają hamburgery na wynos.
Wieczorem w pobliż u Dubai Mall zaczynają dział ać tań czą ce lub ś piewają ce fontanny. Poś wię ciliś my cał y wieczó r i oglą daliś my 4 razy z ró ż nych pozycji taniec fontann. To jest coś ! Strumienie wody potę ż nie uderzają do 150 metró w! Rozsypują się kaskadami, ukł adają w pó ł kola i ponownie gromadzą się w ozdobne wzory. Autor celowo nie pokolorował fontanny, aby skupić się na grze i ruchu strumieni wody.
A do tego wspaniał a muzyka, zaró wno narodowa, jak i indyjska, europejska. Spektakl jest pię kny ze wszystkich stron, ale przede wszystkim zbiera się na moś cie, naprzeciwko Al Bahar Souk, chociaż bardziej podobał mi się widok przed wejś ciem do centrum handlowego.
Wyruszyli o 12 w poł udnie. Wyjechaliś my z centrum i natychmiast podjechał a do nas taksó wka, teraz ł apią klientó w, choć za miesią c wszystko bę dzie na odwró t. Oto ó smy plus - dotarcie do dowolnego miejsca w mieś cie taksó wką nie stanowi problemu.
Wszyscy są bardzo pomocni i uprzejmi, otaczają Cię opieką , podpowiadają , opowiadają . Uś miechnię ta dziewczyna w metrze dł ugo tł umaczył a jak i gdzie jechać , hotel zawsze zwracał uwagę na wszystkie pytania, taksó wkarz, sprzedawcy, dosł ownie wszyscy byli dla nas bardzo uważ ni i pomocni. W drodze do metra kilka razy pytaliś my o drogę i odpowiadali nam uważ nie, jeden Filipiń czyk zabrał nas na sam Bazar Karama gdy szukaliś my drogi.
Na terenie kraju czystoś ć jest ś ciś le monitorowana, ś mieci wyrzucane z auta mogą zostać ukarane grzywną . W mieś cie w każ dym razie jego centrum, czystoś ć i nikomu nie przychodzi do gł owy, ż eby coś wyrzucić na chodnik. Przybysze sprzą tają i sprzą tają : Sri Lanki, Malezyjczycy, Filipiń czycy, Egipcjanie. Chociaż ludnoś ć kraju wynosi okoł o 5 milionó w, ludnoś ć rdzenna nie przekracza 11%. Uzyskanie obywatelstwa jest prawie niemoż liwe. Dla mę ż czyzny to prawda, ale dla kobiety jest moż liwoś ć poś lubienia Araba, ż ycia 15 lat, po czym Arab donosi specjalnym wł adzom, jaką to ż oną , czy przeszł a na islam, czy nosi hidż ab, czy jest posł uszna, pomocna itp. A potem, jeś li naprawdę bę dziesz miał szczę ś cie. . .
Ramadan to czas namacalnych rabató w 30.50 70%. To znaczą cy dziewią ty plus. Pojechaliś my z hotelu do Dubai Outlet Mall i byliś my zadowoleni z wielu cen.
Na wł asne oczy widzieliś my kraj, w któ rym powstał komunizm. I to ś wietnie, przynajmniej ktoś jest już dobry w tym ż yciu. Cieszymy się , ż e odwiedziliś my ten niesamowity kraj w tym szczegó lnym czasie, bo nie wszystkim udał o się poznać Emiraty w ś wię tym miesią cu Ramadan i to już dziesią ty plus.
I motyw przewodni opowieś ci – nie bó j się jechać w każ dej chwili, zawsze moż esz zobaczyć i odkryć kraj z nieznanej strony, był oby pragnienie!