Charakterystyka porównawcza emiratów lub który emirat wybrać na wakacje?
Podró ż ował em z Lik Tour i ich gospodarzem Best Time Travel. Mieliś my szczę ś cie z przewodnikiem Andriejem Gorbachem, któ ry otworzył oczy na ten kraj. Mieszkał w Emiratach przez 17 lat i pomimo tego, ż e ani on, ani jego dzieci urodzone w Emiratach nie korzystają z obywatelstwa Zjednoczonych Emirató w Arabskich, Andrey bardzo ciepł o wypowiada się o rzą dzie. Podczas podró ż y poznaliś my wielu obcokrajowcó w. Ktoś ż yje rok, ktoś.8 lub 10 lat, ale wszyscy na pewno nie chcą wracać do domu. Co wię cej, nie są to ludzie z Bangladeszu czy Filipin, ale z Niemiec, Wł och, Hiszpanii, czyli rozwinię tych krajó w Europy. Zjednoczone Emiraty Arabskie są bardzo podobne do Stanó w Zjednoczonych pod wzglę dem wolnej przedsię biorczoś ci. Tutaj szanse na uczciwe zarobienie miliona są znacznie wię ksze niż nasze. Albo po prostu zapewnienie sobie normalnego poziomu ż ycia jest doś ć ł atwe, ponieważ pensje wykwalifikowanych pracownikó w są wysokie, nie ma podatkó w.
Kobiety mó wią , ż e ten kraj jest najbezpieczniejszym krajem, dzieci są tu kochane, a kobiety szanowane. Bę dą c w Emiratach, na pewno zobaczysz drugą stronę islamu, a nie tę pokazywaną w telewizji. Nikt nie przestrzega zasad religijnych tak ś ciś le, jak nam się wydaje, nikt nie rzuca się na kobiety w ską pych strojach.
Wszystko jest tolerancyjne, peł ne szacunku, spokojne i goś cinne. To zrozumiał e, bo ZEA budują ambitni szejkowie i gł odni cudzoziemcy. Z 9 milionó w mieszkań có w tylko 950 tysię cy to rdzenni Arabowie. Obcokrajowcy wykonują prace wymagają ce i niewykwalifikowane. Miejscowi wolą usł ugi publiczne.
Ciekawy Pan Urzą dzenie ZEA. 7 emirató w z budż etu federalnego dział a tu komunistyczna zasada „od każ dego wedł ug jego moż liwoś ci, każ demu wedł ug jego potrzeb”. W rezultacie 89-90% budż etu pochodzi z Abu Zabi, 8-9% z Dubaju i 1-2% z pozostał ych 5 emirató w.
Zapewne dlatego od momentu powstania federacji wł adca Abu Zabi zawsze był wybierany na prezydenta, a wiceprezydenta, któ ry jest jednocześ nie premierem, wł adcą Dubaju. Wybory odbywają się poprzez gł osowanie wszystkich 7 szejkó w. Szejkó w emirató w moż na szanować tylko za to, ż e dochody z ropy stanowią tylko 36% dochodó w kraju. Pozostają c wierni religii, przestali ś lepo podą ż ać za dogmatami, któ re hamują rozwó j innych krajó w arabskich.
Gdybym miał do czynienia z problemem emigracji, wybrał bym ZEA. Ponieważ upał y, morze, wielokulturowe i wieloetniczne społ eczeń stwo, dynamiczna gospodarka, któ ra pozwala znaleź ć odpowiednią pracę i szybko zapewnić normalny poziom ż ycia, policja, któ ra po prostu sprawdza prawa, nigdy się nie skoń czy.
Do wad ZEA zaliczył bym cenzurę , brak wolnoś ci sł owa i wolnoś ć internetu. Brak konkurencji na rynku telekomunikacyjnym, przez co taryfy są doś ć wysokie.
Kiedyś myś lał em, ż e Dubaj rozwija się wył ą cznie na petrodolarach. Okazuje się , ż e Dubaj zaczą ł się rozwijać już w latach 50. , natomiast ropę znaleziono dopiero w 1958 r. , a nastę pnie na terenie innego emiratu, Abu Zabi. Dubaj został zał oż ony w XIX wieku przez ludzi z Abu Zabi.
Wł adca Dubaju oparł się na wolnych strefach ekonomicznych, przycią gają c zagraniczne inwestycje poprzez zniesienie podatkó w, minimalne taryfy i lojalne warunki biznesowe. W rezultacie Dubaj jest obecnie najbardziej rozwinię tym emiratem, z duż ą koncentracją drapaczy chmur, drogimi sklepami i mnó stwem „najlepszych” rozrywek. Aby przycią gną ć turystó w, taką politykę prowadzi się wtedy, gdy w jakimkolwiek obiekcie szukają oni cechy, by nazwać ją „najlepszą ”. Oznacza to, ż e nie tylko zbudowali najwyż szy budynek na ś wiecie, stworzyli najwię ksze ś piewają ce fontanny na ś wiecie, ale wkró tce zbudują najwię kszy diabelski mł yn.
Ale okolice Burdż Chalifa nazywane są też najdroż szą milą kwadratową , metro zbudowali w rekordowym czasie, albo np. kiedy zbudowali hotel w stylu Louisa w Abu Zabi. Został nazwany najwyż szym klasycystycznym hotelem XVII wieku : )
Abu Zabi to stolica ZEA, najstarszego i najbogatszego emiratu. Chociaż w dynamice rozwoju ustę puje Dubajowi. Aktywnie zaczą ł się rozwijać po odkryciu tu ropy. Musimy oddać hoł d szejkom z Abu Zabi, któ rzy inwestują dochody z ropy w kulturę i nowe technologie. Abu Zabi wydawał o mi się miastem wygodniejszym do ż ycia niż Dubaj. Nie ma tak gę stej i wysokiej zabudowy, wię cej terenó w zielonych. Szkoda, ż e nie ma metra i tramwaju jak w Dubaju.
Ale kiedy ukoń czona zostanie „dzielnica kulturalna”, w któ rej po raz pierwszy w Emiratach powstanie opera, Muzeum Sztuki Wspó ł czesnej Guggenheima, filia Luwru, bę dzie to istotny powó d do zastą pienia turysty hotel w Dubaju z hotelem w Abu Dhabi.
Jak mó wią miejscowi, „Dubaj jest dla mł odych i ambitnych, Abu Zabi jest dla rodzin, a Sharjah dla emerytó w”. Gdybym wybrał a miejsce zamieszkania w Emiratach, wybrał abym Sharjah. To takż e nowoczesne miasto, w przeciwień stwie do Dubaju nie ma tu wszechobecnych projektó w budowlanych. Jest zielono, przestronnie, jest wiele zabytkó w historycznych i kulturalnych. W Dubaju budują tylko to, co moż na potem drogo sprzedać , czyli mieszkania i biura. W Sharjah wrę cz przeciwnie, burzą nowo wybudowane domy na wybrzeż u, aby odbudować stare miasto. Powstanie ogromna kulturalna dzielnica muzeó w, galerii, kawiarni i sklepó w. Wszystkie budynki są odrestaurowane w tradycyjny sposó b, czyli dokł adnie tak, jak został y zbudowane w XVIII wieku.
Wł adca Szardż y ma dla tego projektu wielki szacunek. Tak, w Sharjah nie moż na pić i palić nawet fajki wodnej, ale tylko w miejscach publicznych. Nikt nie przychodzi do domu sprawdzać . I moż esz kupić dowolny alkohol w innym emiracie w 20 minut. fura.
Ajman to mał y, ale ró wnież prę ż nie rozwijają cy się emirat. Pod wzglę dem jakoś ci emocji Ajman przyć mił wszelkie wspomnienia z innych emirató w. Stał o się tak, ponieważ odwiedziliś my stajnię Szejka, w któ rej ż yją najpię kniejsze i najdroż sze konie na ś wiecie. Tą stajnią zarzą dza spadkobierca wł adcy Ajmanu. Tam są przygotowywane i hodowane konie do udział u w najbardziej prestiż owych „pokazach koni”. Czyli takie zawody, w któ rych wybiera się najpię kniejszego konia. I oczywiś cie w tej stajni mieszka wielokrotny zwycię zca najsł ynniejszego Salonu Paryskiego pod patronatem kró la Maroka. Ten biał y ogier jest wart 7 milionó w euro! Nigdy nie szedł pod siodł o. Wypisano do niego lekarza z Brazylii.
A jedzenie jest dostarczane z Wielkiej Brytanii. Generalnie w tej stajni osiodł ane są tylko dwa konie. A sierś ć wszystkich koni jest bardziej jedwabista i mię kka niż u wielu kotó w domowych.
A drugim miejscem w Ajmanie, któ re skł onił o mnie do myś lenia o imigracji do tego kraju, był projekt libijskiej firmy nieruchomoś ciowej Alzora. Wś ró d namorzynó w i zatok zaczę to budować dzielnicę mieszkalno-biznesową . Wszystko, co jest niezbę dne do ż ycia, zostanie zbudowane na duż ym terytorium, przy uż yciu najnowszych technologii, aby chronić otaczają ce je ś rodowisko. Lasy namorzynowe są pilnie strzeż one, podczas budowy nie opuś cił ich ani jeden ró ż owy flaming. Na wł asne oczy widział em, ż e są ich setki. Ponieważ kraj jest mał y, a drogi są dobre, bardzo wygodnie bę dzie pracować w Dubaju i mieszkać w Alzor, w Ajmanie. Do tego Alzora bę dzie wolną strefą ekonomiczną , czyli bez podatkó w i opł at, z preferencyjnymi taryfami na prą d i wodę.
Ras Al Khaimah
Morze i plaż e są w każ dym emiracie, ale sami mieszkań cy ZEA uważ ają Ras Al Khaimah za najlepsze miejsce na wakacje na plaż y. Liberalne przepisy w okolicy pozwalają na sprzedaż alkoholu w hotelach i restauracjach. A Rixos Bab Al Bahr pracuje nawet w systemie All Inclusive i zawiera alkohol w cenie. Drugą zaletą jest cena. Ś rednia cena pokoju jest kilkukrotnie niż sza niż w podobnych hotelach w Dubaju.
Podobnie jak Dubaj, ma wł asną sztuczną wyspę Marjan. Marzhan to nazwa konika morskiego, któ ry jest powszechny na lokalnych wodach. Trzeba jednak mieć bogatą wyobraź nię , aby zobaczyć tę rybę w zarysach wyspy. Jak dotą d na wyspie dział a tylko kilka hoteli znanych ś wiatowych marek, a wyspa wyglą da na opuszczoną.
Chcą c, abyś był zaję ty, Ministerstwo Turystyki emiratu oferuje nastę pują cy dwutygodniowy program:
1 dzień . Dojeż dż amy, siadamy.
Zapoznajemy się z goś ć mi i obsł ugą hotelu (swoją drogą wś ró d personelu jest wielu Rosjan i Ukraiń có w).
Dzień.2 Wycieczka po mieś cie
Dzień.3 Cał y dzień pł ywa na jachcie Prince of Sea.
Dzień.4 Wizyta w osadzie Beduinó w na pustyni, z grillem, jeep safari i ewentualnie nocleg na pustyni.
Dzień.5 Wakacje na plaż y.
Dzień.6 Naucz się latać samolotami w Aljazirah Aviation Club.
Dzień.7 Gramy w golfa.
Dzień.8 Pł ywamy w parku wodnym IceLand.
Dzień.9 Nauka pł ywania ż agló wką.
Dzień.10 SPA w hotelu.
Dzień.11 Jadę w gó ry.
Dzień.12 Jeź dzimy konno i na wielbł ą dach w Country Clubie RAK.
Dzień.13 Oglą damy pokazy sokoł ó w i spacerujemy na ł onie natury.
Dzień.14 Poż egnalny wieczó r, lot do domu.
Prawie zapomnieliś my o plaż y : -) Ale teraz przyjrzyjmy się bliż ej.
Ras el Khaimah nie jest pozbawiony zasobó w naturalnych. Opró cz dobrych plaż nad oceanem emirat posiada malowniczą pustynię z czerwonym piaskiem. Czę ś ć pustyni to rezerwat przyrody i ż yją tu dzikie wielbł ą dy.
Moż esz ich spotkać , jeś li zboczysz z asfaltowej drogi i wjedziesz trochę gł ę biej w pustynię.
Jedną z atrakcji dla turystó w jest zwiedzanie obozó w Beduinó w. Kopia staroż ytnej osady został a odrestaurowana na ś rodku pustyni. Namioty, ogniska, dywany i fajki wodne...Na wieczó r lub cał ą noc moż na zanurzyć się w uroku czerwonej pustyni. Dodatkowa filiż anka arabskiej kawy z pewnoś cią zainspiruje Cię do aktywnej rozrywki. Do sandboardingu (zejś cie z piaszczystej gó ry na snowboardzie) stosuje się doś ć strome zbocze. Wytrzymał oś ć piasku jest znacznie wię ksza niż ś niegu, wię c prę dkoś ć opadania jest niewielka i nie ma potrzeby przewracania się . Wystarczy zachować ró wnowagę i wybrać odpowiednią trajektorię...masz gwarancję duż o ś miechu, ś wietne zdję cia i piasek we wszystkich kieszeniach. Bardziej tradycyjną ekstremum jest jazda na wielbł ą dzie. Usią dź i trzymaj się mocno rą czki siodł a! Jednak gwał towny wzrost silnego zwierzę cia na nogi i tak cię zaskoczy.
Tradycyjne jedzenie, ognisko i fajka wodna niepostrzeż enie przybliż ają noc i otwierają nad naszymi gł owami kolejną pustynię – bezkresne niebo z milionami gwiazd.
Jeś li znudzą Ci się regularne wakacje na plaż y, moż esz zatrzymać się w Banyan Tree Desert Resort. To sł ynna tajska sieć luksusowych hoteli spa. Banyan Tree Desert Resort znajduje się na chronionym obszarze pustyni. Niezwykł y, relaksują cy i pię kny pobyt.
Kolejną ekscytują cą przygodą w Ras Al Khaimah jest latanie mał ymi sportowymi samolotami. Lot odbywa się z prę dkoś cią ok. 100 km/h na wysokoś ci ok. kilometra, mał ym dwumiejscowym samolotem Aeroprakt-22L produkcji ukraiń skiej. Wedł ug indyjskich instruktoró w są bardzo niezawodne, bezpretensjonalne w dział aniu i praktycznie nie mają konkurencji cenowej. Klub ma ich aż.50. W kokpicie są dwa fotele i dwie kierownice, za jednym siedzi instruktor, a Ty za drugim! Po wspinaczce instruktor chę tnie pozwala na sterowanie samolotem w powietrzu. Nagle pilot wył ą cza silnik i samolot szybuje.
Latanie samolotem nie jest trudniejsze niż prowadzenie samochodu. Podczas pó ł godzinnego lotu masz czas, aby zobaczyć sztuczne wyspy wyspy Marjan, cał e wybrzeż e, ogromne hotele, luksusowe wille i rozległ e terytorium fabryki ceramiki, któ ra cią gnie się na wiele kilometró w. Jeś li bę dziesz miał szczę ś cie, zobaczysz stada ró ż owych flamingó w na pł ytkiej wodzie i ogromne ż ó ł wie pod wodą , któ rych ś cież ka przebiega wzdł uż brzegó w emiratu. Wszystko to kosztuje 250 dirhamó w (ok. 70 dolaró w).
Cztery centra handlowe zlokalizowane na terenie Ras al Khaimah nie zadowolą doś wiadczonego sportowca tego sportu, dlatego polecam zakupy w Dubaju. Dubaj jest tylko 40 minut od hotelu, a wszystkie hotele w Ras al Khaimah mają pł atny lub bezpł atny transport (zwykle 100 AED lub 30 USD). Taksó wki też są bardzo tanie.
Dla dzieci aquapark IceLand bę dzie ś wietną rozrywką . Wyobraź nia nie poraż a, a ceny doś ć spore.
Trzeba jednak wyjechać na cał y dzień w „Kraju Lodu”.
Ras al Khaimah ma ró wnież najwyż sze gó ry w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nazwa emiratu jest tł umaczona jako „szczyt namiotu”.